IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Агрия Груп Холдинг (AGH / AGR)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fortiss. Разгледай мнение
    Стискаме зъби /и аз с вас без да съм акционер/. Часаме по-добри времена.
    За мен това ще бъде сезон 2024/25 - ще направим производство с по-ниски разходи, а ще продадем на нормална цена. Ще получим печалба от декар 50 - 70 лева. За търговията сложете на тон превъртяно зърно 10 - 15 лева печалба.

    В 10+ си!

    Коментар


    • Стискаме зъби /и аз с вас без да съм акционер/. Часаме по-добри времена.
      За мен това ще бъде сезон 2024/25 - ще направим производство с по-ниски разходи, а ще продадем на нормална цена. Ще получим печалба от декар 50 - 70 лева. За търговията сложете на тон превъртяно зърно 10 - 15 лева печалба.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

        Щото има едно нещо, което се нарича времеви лаг и миналата година беше на принципа на борсата през 2007 - и куците магарета полетяха, ако са в тази сфера - закупени/произведени на ниска себестойност земеделски суровини, продадени на двойна цена, заради другаря Путлер. Тази година обаче, се заформи перфектната буря - хем имаш скъпи като себестойност земеделски суровини, хем имаш прости и алчни аграри, които не продаваха на скъпото, щото шяло да стане по-скъпо, хем цените на земеделската продукция се сринаха, а за капак доскоро имаше и масов украински внос на половин цена. Найс, а

        Това, което простите аграри не вкарват в уравнението, е, че надуха супер много цените на всичко (земя, аренди, заплати на работниците), а цените на техниката също се вдигнаха (инфлация, баце), но забравиха, че освен тяхната малка кочинка има един огромен, глобален пазар и ако САЩ фермерите или тези в Бразилия или Австралия/Русия/Украйна и т.н. видят, че има яка далавера в дадена суровина, те ще се насочат към нея и ще я срутят, щото специално това, в което нашите прости зърнари се специализираха, а именно зърнокулурите, е най-елементарно за производство и е с минимална добавена стойност като човекочасове. А земята, колкото и да е ограничена, не е само в България и не навсякъде е чаааак толкова набалончена, пък и на доста места (примерно в Бразилия) все още се унищожава джунгла и се появяват земеделски земи.

        Но затова си требе и малко акъл, а като си свикнал на ори-мели-яж, няма как да стане. пак ще реват и ще чакат на държавата. Само дето държавата вече е в една спирала, дето ще ѝ е само до алчните зърнари. Общественото мнение също не е в тяхна полза. А и на ЕС май не му дреме особено, та става тя каквато става. Но пък си имат завод за спирт и поле с буренаци в пловдивските села, така че там ще компенсират.

        П.С. Е, поне се разминаха с данък свръхпечалба. Засега
        Виждам, че разбираш как се развиват нещата по света. Би ли обяснил, защо в САЩ и Германия, акциите на компаниите занимаващи се с офис площи, загубиха по 70-80% от стойността си, докато в България цената на любимият ти Бреф не мърда?

        https://finance.yahoo.com/quote/FSP?p=FSP
        https://finance.yahoo.com/quote/DIC.DE?p=DIC.DE
        Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

          Ехаа, и в търговията си спец. Адмирации!
          Какво съм си е за мен.
          Тук нали пишехме доводи.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от fortiss. Разгледай мнение

            Търговията хвърля обеми, но с мин рентабилност особено ако няма силен ръст на цените.
            Ехаа, и в търговията си спец. Адмирации!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от acb Разгледай мнение

              Зърнопроизводството е с дял от 5 % от общите приходи на Агрия.
              Търговията хвърля обеми, но с мин рентабилност особено ако няма силен ръст на цените.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

                Нещо не разбирам. Казваш, че при настоящите цени /да кажем 400 лв/ производителите са на загуба, така ли? Но нали това е борсова цена, т.е. за да я има, а не да е 600 например, много производители продават на тази цена с нормална печалба. Кои са тези производители и защо тяхната себестойност е толкова по-ниска от "нашата"? Къде са били преди време, когато тук сметките са излизали? За разходите за торове - бях чел преди време, че 80-90% от себестойността им се формира от цената на газа. Еми газа е на някакъв минимум в момента, защо торовете да са много по-скъпи? Другите разходи като машини, части оборудване - същите разходи правят и фермерите в Аржентина, Украйна и т.н. Защо те се отразяват само на нас? Питам съвсем добронамерено с цел да разбера нещо. Няма нито 1 риторичен въпрос.
                Зърнопроизводството е с дял от 5 % от общите приходи на Агрия.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение



                  Та приеми 2021-22 за екстремум, приеми и 2022-23 за екстремум, но от другия вид и виж резултатите на Агрия от 2020-21. Умножи си ги по някакво число, заради инфлацията и придобиванията и после си помисли колко следва да е цената. Всеки сам си преценЯ, разбира се и в нито един момент не казвам, че компанията е лоша, напротив
                  Че то така си става като прогнозите на мениджмънта, т.е. няма апокалипсис и не е интересно

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

                    Възможно е да се продава на загуба, но за много кратък период и поради временни изкривявания на пазара. Според мен е невъзможно това да се превърне в тенденция. Въпросът е как стои България и в частност Агрия като себестойност на продукцията. Ако им е по-висока, защо? Какви предимства имат другите фермери по света и защо досега сме били конкурентни, а от сега нататък себестойноста ни ще бъде толкова близо до пазарната цена?
                    Щото мащабите са различни и може да се прави икономия от мащаба - имаш ли идея за какви обработваеми площи иде реч в САЩ? А тук имаш едни разкъсани фермички от по 100-200 декара, което е смешка отвсякъде. Отделно цените на земята и на рентите към нея се изстреляха брутално. качиха се много и цените на труда, а за капак хамбарите са пълни с всякакво зърно, а то не може да стои там завинаги, нали? Сложи към това отвратителното качество на родната пшеница, щото тук не произвеждаме хлебна, а основно фуражна, която продаваме за хлебна, хлебарите я бухат с набухватели и подобрители и я продават за "хляб", ама големите вериги вече са наясно с тези лайна и си вкарват директно готово тесто отвън, та и тази далавера да продаваме фуржна пшеница за хлебна секва (фуржаната е с много по-висок добив и усточива на болести, но ъпк за сметка на това е по-евтина, ама в България този номер минаваше). И още по-тъпото - не изпозлваха парите от златния дъжд миналата година за нещо разумно, а го набиха в спиртоварна, солари и буренаци, дето щели да бъдат ритейл или логистичен парк.

                    Та приеми 2021-22 за екстремум, приеми и 2022-23 за екстремум, но от другия вид и виж резултатите на Агрия от 2020-21. Умножи си ги по някакво число, заради инфлацията и придобиванията и после си помисли колко следва да е цената. Всеки сам си преценЯ, разбира се и в нито един момент не казвам, че компанията е лоша, напротив
                    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fortiss. Разгледай мнение

                      Въпросите бяха към теб!
                      Аз съм преценил мениджмънта е достатъчно компетентен в работата си и се доверявам на него. Те разбират от агро бизнес, аз от оценка и търговия с акции.
                      Виж груйката разбира от всичко.. говори си с него за аграрство и си взимай инвестиционните решения, щом така предпичиташ

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

                        Възможно е да се продава на загуба, но за много кратък период и поради временни изкривявания на пазара. Според мен е невъзможно това да се превърне в тенденция. Въпросът е как стои България и в частност Агрия като себестойност на продукцията. Ако им е по-висока, защо? Какви предимства имат другите фермери по света и защо досега сме били конкурентни, а от сега нататък себестойноста ни ще бъде толкова близо до пазарната цена?
                        Кратко в зърнопроизводството е 1-2 години. Като чета какво правят фермерите по света не виждам сигурни сигнали за спад на реколтите. Остава да се надяваме на валежите.
                        Проблем за нас, който е извън земеделието е високата цена на торовете в ЕС спрямо други райони по света. Като цяло БГ сме доста конкурентни, което искам да подчертая.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fortiss. Разгледай мнение


                          Не съм писал, че по света продават на печалба, но цената се определя от търсене и предлагане, а не от рентабилността на фермера.
                          Изглежда реколтите ще са добри, което е проблем.
                          Това е!!!
                          Възможно е да се продава на загуба, но за много кратък период и поради временни изкривявания на пазара. Според мен е невъзможно това да се превърне в тенденция. Въпросът е как стои България и в частност Агрия като себестойност на продукцията. Ако им е по-висока, защо? Какви предимства имат другите фермери по света и защо досега сме били конкурентни, а от сега нататък себестойноста ни ще бъде толкова близо до пазарната цена?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                            Заповядай на събранието и си задай въпросите към мениджмънта. Прогнозите са техни, нали така?
                            Агрия доста пъти те изненада.. защо да не го направи отново..
                            Въпросите бяха към теб!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

                              Нещо не разбирам. Казваш, че при настоящите цени /да кажем 400 лв/ производителите са на загуба, така ли? Но нали това е борсова цена, т.е. за да я има, а не да е 600 например, много производители продават на тази цена с нормална печалба. Кои са тези производители и защо тяхната себестойност е толкова по-ниска от "нашата"? Къде са били преди време, когато тук сметките са излизали? За разходите за торове - бях чел преди време, че 80-90% от себестойността им се формира от цената на газа. Еми газа е на някакъв минимум в момента, защо торовете да са много по-скъпи? Другите разходи като машини, части оборудване - същите разходи правят и фермерите в Аржентина, Украйна и т.н. Защо те се отразяват само на нас? Питам съвсем добронамерено с цел да разбера нещо. Няма нито 1 риторичен въпрос.
                              Трябва да пиша мн,а ме мързи.
                              Не е правило, че трябва да продаваш на печалба.
                              Разходите за новата реколта вече са направени в голяма част, т.е. пак дърво и догодина ако не се вдигне цената.
                              Не съм писал, че по света продават на печалба, но цената се определя от търсене и предлагане, а не от рентабилността на фермера.
                              Изглежда реколтите ще са добри, което е проблем.
                              Това е!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

                                Нещо не разбирам. Казваш, че при настоящите цени /да кажем 400 лв/ производителите са на загуба, така ли? Но нали това е борсова цена, т.е. за да я има, а не да е 600 например, много производители продават на тази цена с нормална печалба. Кои са тези производители и защо тяхната себестойност е толкова по-ниска от "нашата"? Къде са били преди време, когато тук сметките са излизали? За разходите за торове - бях чел преди време, че 80-90% от себестойността им се формира от цената на газа. Еми газа е на някакъв минимум в момента, защо торовете да са много по-скъпи? Другите разходи като машини, части оборудване - същите разходи правят и фермерите в Аржентина, Украйна и т.н. Защо те се отразяват само на нас? Питам съвсем добронамерено с цел да разбера нещо. Няма нито 1 риторичен въпрос.
                                Щото има едно нещо, което се нарича времеви лаг и миналата година беше на принципа на борсата през 2007 - и куците магарета полетяха, ако са в тази сфера - закупени/произведени на ниска себестойност земеделски суровини, продадени на двойна цена, заради другаря Путлер. Тази година обаче, се заформи перфектната буря - хем имаш скъпи като себестойност земеделски суровини, хем имаш прости и алчни аграри, които не продаваха на скъпото, щото шяло да стане по-скъпо, хем цените на земеделската продукция се сринаха, а за капак доскоро имаше и масов украински внос на половин цена. Найс, а

                                Това, което простите аграри не вкарват в уравнението, е, че надуха супер много цените на всичко (земя, аренди, заплати на работниците), а цените на техниката също се вдигнаха (инфлация, баце), но забравиха, че освен тяхната малка кочинка има един огромен, глобален пазар и ако САЩ фермерите или тези в Бразилия или Австралия/Русия/Украйна и т.н. видят, че има яка далавера в дадена суровина, те ще се насочат към нея и ще я срутят, щото специално това, в което нашите прости зърнари се специализираха, а именно зърнокулурите, е най-елементарно за производство и е с минимална добавена стойност като човекочасове. А земята, колкото и да е ограничена, не е само в България и не навсякъде е чаааак толкова набалончена, пък и на доста места (примерно в Бразилия) все още се унищожава джунгла и се появяват земеделски земи.

                                Но затова си требе и малко акъл, а като си свикнал на ори-мели-яж, няма как да стане. пак ще реват и ще чакат на държавата. Само дето държавата вече е в една спирала, дето ще ѝ е само до алчните зърнари. Общественото мнение също не е в тяхна полза. А и на ЕС май не му дреме особено, та става тя каквато става. Но пък си имат завод за спирт и поле с буренаци в пловдивските села, така че там ще компенсират.

                                П.С. Е, поне се разминаха с данък свръхпечалба. Засега
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X