IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Агрия Груп Холдинг (AGH / AGR)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Погледнато фундаментално, цената не би трябвало да притеснява.
    Ако атаката е инсайдърска,
    Тогава не е толкова безпроблемно..

    П.п. Поздравления за г-н Груев за прогнозата!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от puf_paf Разгледай мнение

      Не е ли малко рано ?
      Аз лично ще изчакам още .
      Има много логика в идеята, че се продава за да се записват варанти при Софарма. А това ще продължи още ок. седмица. След това логиката е, че предлагането ще пресъхне, а чакащите още по-надолу, ще се усетят че са изтървали момента и ще тръгнат да гонят нагоре.. няма да е сефте подобно развитие.. гледаме мача

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
        Взех някоя бройка пък каквото стане
        Последната мисъл на българина преди да вземе важно решение е "е*ал съм му майката" . Това го прочетох някъде наскоро и е много вярно.Та и аз така... осредних лекичко.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
          Взех някоя бройка пък каквото стане
          Не е ли малко рано ?
          Аз лично ще изчакам още .

          Коментар


          • Взех някоя бройка пък каквото стане

            Коментар


            • Изглежда, че ще има квоти за износ на слънчоглед от Украйна.Те и преди са имали безплатни квоти и никой от не ги е забелязал.
              Малко трябва да поизчакаме и ще разберем.
              Едно е ясно политическите глупости нямат край.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от olimpiec Разгледай мнение

                Това за "идиотите" много ми допадна!Пак много смислен коментар за което благодаря!P.S.Препоръки никакви разбира се! Живи и здрави да сме и ще купуваме и на 5 лева,ако стане!
                Хаха, аз и на 15 бих влязъл още по-сериозно, ама ми се струва, че няма да ни огрее..... сегашната цена ми се струва хубава промоция

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                  Относно връзката на добивите и наличностите на различните култури, считам, че картинката е малко по-сложна и цените са свързани освен с добиви и с доста други фактори. Петрол или газ например има наличен за много години напред, което не му пречи да си мени значително цената на база на геополитиката. Вижте какво става в петролният сектор - опразват се резерви, цените се движат от спекуланти, увеличаване и намаляне на добиви и редица други фактори. Моето мнение е, че нашето зърнопроизводство винаги ще е конкурентно способно заради близките пристанища и съответно ниските разходи за транспорт. Отделно от това се надявам менижмънта в даден етап да премине от политика на завладяване на нови територии и растеж към политика на повишаване на ефективността, което смятам че така или иначе се прави, но с доста по-ниски темпове отколкото ми се иска на мен. Например аз бих помислил за повишаване на ефективността, чрез използване на поливните земи за зелечукопроизводство или за засаждане на трайни култури и съответно развитие на консервна промишленост по пример на Дерони. А защо не и навлизане в млеко или месопроизводство и т.н. Основните доводи на ОСА от менижмънта бяха липсата на качествена работна ръка, което си е факт и е бич за икономиката на нашата държава като цяло. Всички тези неща разбира се нямат общо с цената на акцията. Там за мен си важи принципа на Костолани, според който цената на акцията зависи от това дали са повече хартиите или идиотите. Дори и например тази година да направят 100 милиона печалба, това няма да поречи на акцията да падне до например 5 лева. Или пък обратното - при годишна печалба от 5 милиона, акцията да отиде на 50!
                  Това за "идиотите" много ми допадна!Пак много смислен коментар за което благодаря!P.S.Препоръки никакви разбира се! Живи и здрави да сме и ще купуваме и на 5 лева,ако стане!
                  Last edited by olimpiec; 18.09.2023, 09:08.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                    Дохода от данъци е дохода от субсидии, а въпросните "други" са парцела до Пловдив. Общо взето, считам че е правилно първо да се чете и разбере отчета на дадена компания и после да се инвестира в нея, а не обратното!
                    Мерси Алонсо! Такъв доход ми изглежда по-разумно да се включва в нетната печалба, а не да е отделно като данък, но все тая. А за инвестирането няма как по-дългосрочните инвеститори, с по-големи експозиции(на БФБ) да излизат преди всеки отчет и след отчета, като го осмислят да влизат пак иначе това е добро пожелание
                    Last edited by petyob; 18.09.2023, 11:55.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                      Относно връзката на добивите и наличностите на различните култури, считам, че картинката е малко по-сложна и цените са свързани освен с добиви и с доста други фактори. Петрол или газ например има наличен за много години напред, което не му пречи да си мени значително цената на база на геополитиката. Вижте какво става в петролният сектор - опразват се резерви, цените се движат от спекуланти, увеличаване и намаляне на добиви и редица други фактори. Моето мнение е, че нашето зърнопроизводство винаги ще е конкурентно способно заради близките пристанища и съответно ниските разходи за транспорт. Отделно от това се надявам менижмънта в даден етап да премине от политика на завладяване на нови територии и растеж към политика на повишаване на ефективността, което смятам че така или иначе се прави, но с доста по-ниски темпове отколкото ми се иска на мен. Например аз бих помислил за повишаване на ефективността, чрез използване на поливните земи за зелечукопроизводство или за засаждане на трайни култури и съответно развитие на консервна промишленост по пример на Дерони. А защо не и навлизане в млеко или месопроизводство и т.н. Основните доводи на ОСА от менижмънта бяха липсата на качествена работна ръка, което си е факт и е бич за икономиката на нашата държава като цяло. Всички тези неща разбира се нямат общо с цената на акцията. Там за мен си важи принципа на Костолани, според който цената на акцията зависи от това дали са повече хартиите или идиотите. Дори и например тази година да направят 100 милиона печалба, това няма да поречи на акцията да падне до например 5 лева. Или пък обратното - при годишна печалба от 5 милиона, акцията да отиде на 50!
                      Тази мантра с работната ръка изобщо не е вярна, проблема е в самия мениджмънт и образователната система. Няма никаква връзка между тези две системи и резултата е очеваден в последните 30 год. Никъде в Европа не съм видял средна, че дори и малки фирми която да нямат заделени средства за степендиаски програми, и обратното над 95% от мениджърите в България са го изтървали този процес и резултатът е потресаващ.
                      За всичко някой друг ни е виновен :-)

                      Коментар


                      • Относно връзката на добивите и наличностите на различните култури, считам, че картинката е малко по-сложна и цените са свързани освен с добиви и с доста други фактори. Петрол или газ например има наличен за много години напред, което не му пречи да си мени значително цената на база на геополитиката. Вижте какво става в петролният сектор - опразват се резерви, цените се движат от спекуланти, увеличаване и намаляне на добиви и редица други фактори. Моето мнение е, че нашето зърнопроизводство винаги ще е конкурентно способно заради близките пристанища и съответно ниските разходи за транспорт. Отделно от това се надявам менижмънта в даден етап да премине от политика на завладяване на нови територии и растеж към политика на повишаване на ефективността, което смятам че така или иначе се прави, но с доста по-ниски темпове отколкото ми се иска на мен. Например аз бих помислил за повишаване на ефективността, чрез използване на поливните земи за зелечукопроизводство или за засаждане на трайни култури и съответно развитие на консервна промишленост по пример на Дерони. А защо не и навлизане в млеко или месопроизводство и т.н. Основните доводи на ОСА от менижмънта бяха липсата на качествена работна ръка, което си е факт и е бич за икономиката на нашата държава като цяло. Всички тези неща разбира се нямат общо с цената на акцията. Там за мен си важи принципа на Костолани, според който цената на акцията зависи от това дали са повече хартиите или идиотите. Дори и например тази година да направят 100 милиона печалба, това няма да поречи на акцията да падне до например 5 лева. Или пък обратното - при годишна печалба от 5 милиона, акцията да отиде на 50!
                        Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

                          Въпроса ми тук е дали да гледаме "всеобхватен доход", защото тук има някакъв голям доход от данъци (в отчета) !?! Някакви предположения как се прави доход от данъци? . Под 20 не ми се вярва да падне, просто оценявай дружеството, не само една година ...
                          Дохода от данъци е дохода от субсидии, а въпросните "други" са парцела до Пловдив. Общо взето, считам че е правилно първо да се чете и разбере отчета на дадена компания и после да се инвестира в нея, а не обратното!

                          Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                          Коментар


                          • Пшеница – Вярно е, че запасите и в света намаляват. Не смятаме какво има в Китай, а какво внася. Китайците ще внесат 11 млн. тона пшеница ,което не е нещо ново или изключително. Тази година пазарът беше спасен от Индия, която до сега изнасяше, но сега се ослушва за голям внос. Проблемите при ориза и ръста на цената там ще се отрази и на пшеницата през следващите месеци. Русия обаче има много пшеница и поради редица проблеми, за да изнесе трябва да поддържа ниски цени. И тя ги поддържа. След излизането на американските търговци от нейния пазар, сега цената се определя дружно от властта. Украйна в случая няма влияние, защото количествата и не са много големи /не и малки/. Друг момент е, че през последните 1-2 година в Китай се потребяваше много пшеница з фураж. Тя замести големи количества от царевицата и съответно намаля. В официалните прогнози пише едно, но то едва ли е съвсем вярно. През юли в Китай имаше наводнения в провинция, където се отглежда много пшеница. Бяха унищожени много посеви, а на други качеството падна значително. Това не означава, че китайците ще се втурнат да внасят нещо повече. При тях отново е на мода използването на отпадъци от храна на човека за храна на животни, нещо което беше забранено по време на африканската чума. Така те има вариант и с царевица, но сега не и с ориз, защото е скъп и го няма. Пшеницата изглежда е способна на ръст ако не беше проблема с царевицата.
                            Царевица – При царевицата проблем има и то не малък. Бразилия всяка година увеличава площите със соя. Увеличават се за сметка основно на разораване на пасища. От тези площи веднага с царевица втора реколта се засяват 80%. Сега Бразилия изнася 9 – 10 млн. тона царевица на месец. През 2022 и 2023г страната получи отлични реколти от царевица и всички дефицити изчезнаха. Китай внася съответно основно от там, защото от Украйна е трудно, а САЩ са основен противник. Следващ проблем е това, че американците няма какво да си правят царевицата след отличните реколти в Бразилия. През 2022/23 запасите от царевица в САЩ ще са около 34 млн. тона, а през 2023/24 – 55 – 56 млн. тона. Американците изнасят малко въпреки отдръпването на Украйна.
                            Ел Ниньо и Ла Ниня има влияния съответно в различни части на света, но….. през последните 10 години поне отглежданите култури по света много по-устойчиви на суша. Сега трудно може да видим срив на добивите от засушаване.
                            Друг момент е, че през последните години в следствие затоплянето на Земята в Русия загубите при зимните култури са минимални. Преди достигаха 7 – 8%, а сега през зимата посевите дори подобряват състоянието си.
                            Следващ момент – високите цени през последните години натрупаха капитал във фермерите по целия свят и те го вложиха в производството. Пример – преди 15 години жътвата на пшеницата в България протичаше 15 -25 дни, а някъде и повече. Имаше загуби от продължителната кампания. Сега се жъне за 5 -15 дни. Има и много други промени в производството.
                            Следващ момент е огромното влияние на спекулативния капитал върху цените по борсите. А той не се влияе толкова силно от реколти и потребления. Там има други механизми и както сега те се разминават с фермерските виждания.
                            Най-общо – Мисля, че сега има перспектива зърното да поскъпне, но няма да е нещо изключително. Основното предизвикателство за мен е през 2023/24 фермерите да се върнат към печелившо производство – намалени разходи където е възможно и подходящи продажби в рамките на възможното. Явно е, че в други части на света наши конкуренти работят рентабилно и при тези условия и ние трябва да се коригираме.
                            Парадигмата с ръста на населението и недостига на храна за мен не е точна. Само от етанола и биодизела, които са спорна кауза може да се освободи толкова ресурс, че да изхрани няколко поколения напред. Друго – не трябва да чакаме пари от държавата при всеки проблем. Компетентната работа е в основата на всичко. Имаме условия да сме добри, трябва да ги използваме.

                            Коментар


                            • Преди войната ЕС беше доста капсулован от гледна точка внос на евтино зърно, в т.ч. и Украйна. Това се случваше предвид желанието на всички страни да спазват това правило. Внос имаше, но с квоти, които бяха малки. Тогава износ на зърнени и маслени култури от България имаше и голяма част отиваха в страни от ЕС. Поддържаха се по-високи вътрешни цени. Сега обаче този механизъм не работи. Войната промени политиката на големите консуматори в ЕС и те диктуват други правила. Централните и западни страни от ЕС искат да получават по-евтина продукция от Украйна – мотивите за това нямат значение за нас. Пътищата за получаване също нямат голямо значение за тях – страните граничещи с Украйна са по-слаби икономически и ще направят някакъв компромис под натиска на другите. Сега нашият земеделски сектор иска блокиране вноса на зърно от Украйна! Добре – блокираме го. Но други страни като Румъния, Чехия или други предоставят коридори за износ на украинска продукция, евтина , която понижава общите цени в ЕС. Ние искаме да си повишим вътрешните цени, но кой ще купува нашите продукти на пристанище, за да ги закара в ЕС и какво ще ги прави там??? Всичко е вързано и нямаме полезен ход засега! Аргумент са високите изисквания, които европейските фермери изпълняват – това също не зависи само от нас. Така че, свивайте разходите, водете умно бизнеса си и заедно чакаме по-добри времена. Отделно – русия изнася много пшеница на ниски цени!!! Условията за тяхното производство нямат значение за пазара – те имат много евтина пшеница. И какво ще направим ние, за да ги спрем и заместим на световния пазар? Нищо!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                                Никой не каза нищо за бизнеса с производството на олио на Агрия ,а именни Кехлибар......?
                                Най-големия доставчик на слънчогледово олио в Европа е Украйна, там е война и имат големи проблеми с производството. Считам, че до 5 г. пазара ще е завзет от бъл.производители. Това го твърдя от реален всекидневен опит ;-)

                                Коментар

                                Working...
                                X