Първоначално изпратено от Слънчев вятър
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Паника на БФБ !!!
Collapse
X
-
Българска фондова борса кипи. От месеци сред инвестиционните среди се говори за надути цени на компании, чието Р/ В (цена-печалба) са несъизмерими с тези на развитите пазари. Друг въпрос е, че България едва ли може да се нарече развит пазар и по-скоро би трябвало да сравнявяме Р/Е не с това в САЩ или Западна Европа, а с Индия илиКитай, например. Всичко започна с отделни изказвания на определени представители на някои Инвестиционни посредници (ИП-та) още от лятото. Хипнотичното Р/Е се използаше за да доказва т.нар. „балон” на БФБ, но самите изказващи се скриваха (дали умишлено, дали не), че отговарящите за техния аршин за надцененост компании едва ли са повече от 10, без да споменават същевременно конкретните емитенти, които според същата техна мярка са подценени. Същевременно те методично и неотклонно извършваха покупки на големи пакети от повечето от същите тези компании с „надценено” съотношение Р/Е. Делата им обаче явно не оказаха влияние, за разлика от думите им. „По делата им ще ги познаете” тук много явно не важи! Бавно и полека тези мнения започнаха да влияят на българските и чуждестранни инвеститори, особено на тези, които са вложили средствата си на БФБ от скоро, защото те не могат да си позволят голям спад на индексите, който бе ги довел до сигурна загуба. На обикновения инвеститор правеше впечатление, че изказващите се са винаги ИП-та, чиито Договорни или Инвестиционни фондове изостават от водещите такива. Не може да се отрече обаче, че много КИС (колективни инвестиционни схеми) същевременно искуствено”надуваха” цените на определени дружества, за да могат да „отчитат” невероятната си доходност”, но пък когато малкият инвеститор даваше заявка за обратно изкупуване, то тя се изпълняваше незабавно. А това създава доверие, макар и илюзорно.
Много се нагледахме и на масовите истерии покрай изявленията на КФН и БАЛИП от петък, които може би са пореден епизод от научно-фантастичния филм „Балонът БФБ”. Те сякаш са координирани по време и съчетани по съдържание. Техният ефект спрямо пазара видяхме в действие. Средноинтелигентният инвеститор едва ли мисли, че последствията от тези изказвания не са били предвидени от техните автори. Което би значело чиста проба манипулация! Ако ли пък изказващите се не са предугадили, какво ще се случи след тези техни изявления значи, че меко казано са непрофесионалисти, застрашаващи интересите дори на собствените си клиенти. За друг вариант не се сещам. Освен може би този, че гонейки конкурентите си са готови да сринат всичко, което според мен е абсурдно, защото никой няма да има изгода от това.
Но я да погледнем офертите за утре. Вижте, как са намалели офертите „продава” и се се увеличили тези „купува” на някои от фундаменталните компании за 06.11.07 г. Това, какво може да ни говори? Търсенето започва лека-полека да задминава предлагането. И това не е учудващо. Някои чуждестранни инвеститори, може би се отдръпнаха, но така само възстановиха така лелеяния баланс между предлаганите активи и „свободните” пари. А останалите инвеститори, които имат ужасно много средства от спестявания, от продажби на недвижими имущества, от репо-сделки, от кредити, даже и от наркотици и контрабанда са готови да продължат.
Юрий Александров
Е, писна ми да го копирам в разните единосъщни теми.
Не е препоръка.И не е препоръка, камо ли мнение!
Коментар
-
Първоначално изпратено от ЛевчеVALUE CHANGE % CHANGE
Dow 13,520.00 -122.00 -0.89
S&P 500 1,502.50 -15.10 -0.99
NASDAQ 2,203.75 -19.75 -0.89
S&P/TSE 825.70 -11.70 -1.40
Mexico Bolsa 30,075.00 -855.00 -2.76
Brazil Bovespa 63,550.00 -772.00 -1.20
Sofiks ?????????????????????
Russia- MICEX +0.69%
Macedonia- МБИ10 +6.89%
Serbia-BELEX +1.01 %
Прецени ние към коя група сме по близо.най-голямия враг на човека се намира там , където никой не го търси
Коментар
-
добре ето ви нещо по-сериозно
Високодоходен Фонд - 25.0547 ;това е цената за утре
05.11.2007 25.7990 -както се вижда това е била цената за днеска
а сега най-интерестното:
VaR (99%, 1) -0.451
който разбира вече е хванал за какво става дума , и нима очаквате стадото да продължава да си пасе кротко
P.s всичко от горепосоченото е с информативна цел и няма препоръка за покупкА ИЛИ ПРОДАЖБА
Коментар
Коментар