If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
4AKAT SE STRAHLIVITE PANIKIOR4ETA DA PRODAVAT EVTINO.....
SLED TOVA DULUG BI4I TREND...........
Аман от подобни тъпи изказвания!
Какво си мислите, че ще постигнете - мигновенна промяна в мисленето на другите и край на вашите загуби от неблагоприятния тренд? ... Това не е казармата ... тук нещата не стават така!
Загубите стават реалност когато направиш кофти сделка, до тогава като и при печалбите е въпрос на емоции
Sledq osnovnite pera na platezniq balance i na tozi etap ne vizdam prichini za obrustane na trenad!
Deficitut po tekustata smetka e napulno v reda na nestata. pritesnitelno e, ako produlzava da raste s takiva tempove.
Kakto i prodigal otbelqza Investiciite v stranata rastat s poveche ot zadovolitelni tempove.
GDP growth-a e stabilen i nai-vaznoto e, che e stimuliran ot consumer spending+investments (dokato v CHINA, pritesnitelnoto e, che GDP growth-q se dulzi izcqlo na investments, koeto pravi stranata izkliuchitelno zavisima ot foreign investments).
Macro-kartinkata ne me pritesnqva, zastoto BG capital market e dokazal, che korelira slabo s US+UK markets.
Trqbva da focusirame vnimanieto si v microikonomicheski mastab, da razglezdame vutreshnite faktori v stranata, koito spored men na tozi etap okazvat po-golqmo vliqnie vurhu BG capital market vupreki procesite na globalizaciq, koito sa neobratimi i neizbezni, no oste ne sa integrirali napulno BG ikonomikata kato neizmenna chast ot svetovnata ikonomika, pone sto se otnasq do kapitalovite pazari.
4AKAT SE STRAHLIVITE PANIKIOR4ETA DA PRODAVAT EVTINO.....
SLED TOVA DULUG BI4I TREND...........
Аман от подобни тъпи изказвания!
Какво си мислите, че ще постигнете - мигновенна промяна в мисленето на другите и край на вашите загуби от неблагоприятния тренд? ... Това не е казармата ... тук нещата не стават така!
Свободните средства на фондовете са над 200 млн. лв.
Ноември започна с обратни изкупувания
от Татяна ПУНЧЕВА [17 прочитания]
Свободните парични средства на българските взаимни фондове са поне 20% от активите им, показва справка на "Дневник" сред счетоводните отчети, представени от търгуваните на Българската фондова борса схеми към 30 септември. Това е два пъти над законово изискуемите 10% от активите, които трябва да бъдат под формата на парични средства брой, по разплащателни или депозитни сметки.
Фондовете, търгувани на борсата, имат близо 210 млн. лв. свободни средства към края на септември, докато в края на юни тази година те са били около 140 млн. лв. На фона на нетните им активи за същия период това се равнява на около 22%. Някои схеми обаче поддържат 30% и повече от активите си в парични еквиваленти, докато тези, държащи близо до законовата граница, са единици.
Делът на паричните средства във всеки един фонд зависи от управлението на риска му. При падащ пазар българските фондове, които инвестират основно на местния пазар и чиито експозиции в чужбина са недостатъчни за добра диверсификация, е нормално да увеличат дела на свободните си средства, за да се предпазят от риска, поясни Константин Абрашев, портфолио мениджър от "Бенчмарк асет мениджмънт". Според него някои схеми може би се презастраховат от риска при падащ пазар да има по-значително обратно изкупуване.
Българският капиталов пазар отчете значителен ръст от началото на година. От средата на октомври на пазара се появиха по-корекционни настроения, което се усети и при фондовете на фона на дискусията около надценяването на много компании на борсата. През последните дни при някои фондове се наблюдава и спад в емитираните дялове, което означава, че част от акционерите изтеглят средства от тях.
Рисковият фонд на групата "Бенчмарк фонд - 2" намалява акциите си в обращение от началото на ноември до края на миналата седмица от 145 хил. на 138 хил. акции, което е спад от около 3 млн. лв. от нетните му активи. Абрашев поясни, че това се дължи на обратно изкупените акции от по-крупен клиент на дружеството.
Дяловете в обращение на рисковия фонд на "Райфайзен асет мениджмънт" (РАМ) - "Райфайзен (България) фонд акции", пък са намалели с около 2 млн. от 39.5 млн. на 37.5 млн. между началото на ноември и края на миналата седмица, което се равнява на спад от около 5 млн. лв. в нетните активи на фонда. Досега през годината дори при пролетната корекция на борсата липсваше подобно изкупуване.
Изпълнителният директор на РАМ Михаил Атанасов смята, че намаленият брой дялове във високодоходния фонд "Райфайзен (България) фонд акции" е свързан с прибирането на печалби от страна на инвеститорите. Според него спадът от около 2 млн. дяла от началото на ноември до края на миналата седмица е напълно нормално явление за всички фондове, което отразява промяната в пазарната цена на активите. По отношение на пазара на взаимни фондове е важно инвеститорите да знаят, че този тип инвестиции са със средносрочен хоризонт 3-5 години, тъй като имат спестовен характер, каза той. Точно този характер всъщност дава възможност на клиентите на схемите да вземат инвестиционните си решения, игнорирайки краткосрочните колебания на пазара.
През последните няколко месеца на пазара имаше значителни по обеми увеличения на капитали, а тепърва до края на годината предстоят и редица сравнително малки по размер публични предлагания - първични и вторични.
Според Атанасов по всяка вероятност част от по-спекулативно настроените инвеститори биха желали да участват и индивидуално в предстоящите публични предлагания вместо индиректно чрез инвестиции във взаимен фонд. Наличието на относително голям дял на свободни средства в портфейлите на фондовете зависи от стратегията на всеки един от тях, поясни още той. Дали тези средства ще бъдат инвестирани в предстоящите публични предлагания зависи преди всичко от качеството на компаниите, които подготвят листване на борсата, както и от алтернативните възможности за инвестиции на външните капиталови пазари смята още Атанасов.
Франки, дефицита по текущата сметка се очаква да достигне 19% от БВП. Миналата година дефицитът беше покрит изцяло от преките чужди инвестиции, докато ръстът в сектора на кредитирането е основния катализатор на напрежението през тази година. Има два основни фактора създаващи cushioning за България. Първо, валутният борд (липсата на валутен риск, по-висок кредитен рейтинг и т.н. производни) и второ, инвестициите на българите зад граница (над 1,5 млн. българи работят в Европа и САЩ, като преките ползи за икономиката ни се оценяват на над 2 милиарда лева на година).
Дефицитът по текущата сметка нараства на годишна база от 7.5 на 12 на сто от годишния БВП. За същия период преките чуждестранни инвестиции, влезли в страната (за осемте месеца) са 3.4 млрд. евро или с 22 на сто повече от същия период на 2006 година. До края на годината се очаква чуждите инвестиции да надхвърлят 5 млрд. евро
Отбелязва се рекордно висок темп на растежа при инвестициите (29.6 на сто).
Не стига, че всичко ни е наред ами и Ирак ще ни върне част от дълга Няма да се плашите
По принцип обаче в краткосрочен план са възможни флуктуации - ето БФБ се разклаща лесно (имотите са друга бира, там движенията са доста плавни).
Франки - уточни моля те, според теб на БФБ няма обръщане на тренда?
Може и да си прав. Аз затова в началото на седмицата отворих специална тема, да питам дали мислите че 5 ноември беше "черният понеделник" (т.е. точката на пречупване)
Франки, дефицита по текущата сметка се очаква да достигне 19% от БВП. Миналата година дефицитът беше покрит изцяло от преките чужди инвестиции, докато ръстът в сектора на кредитирането е основния катализатор на напрежението през тази година. Има два основни фактора създаващи cushioning за България. Първо, валутният борд (липсата на валутен риск, по-висок кредитен рейтинг и т.н. производни) и второ, инвестициите на българите зад граница (над 1,5 млн. българи работят в Европа и САЩ, като преките ползи за икономиката ни се оценяват на над 2 милиарда лева на година).
Ник - намери ми един пост, в който да съм твърдял, че корекцията е неоснователна или че ще продължи вечно?
Не мрънкайте, а правете пари.... Балоните на БФБ са доста и точно това може да ви даде шанса да се наслаждавате още известно време на корекция. Не разбрахте, че всъщност трябва да благодарите на БАЛИП.
Bоuns - не може да ти се угоди.
А може би си просто наивен, и не разбираш как някой може да не мрънка, а да търси шанс в тази страааааашна корекция, от която през седмицата новобранците напълниха гащите?
С какво според теб се въртя - че се възползвам от корекцията, докато обяснявам че е съвсем основателна ли?
Гледай сега ти и да искаш и да не искаш ще чакаш корекцията да свърши, това не зависи от тебе. Идеята беше че се въртиш като фурнажийска лопата. Бай брадър's world
Значи гледай сега, Bouns. Прекарваш толкова време в този форум и пишеш активно, а ти се губят връзките. Обяснявам (щото ме питаха) че тази седмица повече съм купувал на борсата, а твоята реакция е:
1. че имотите догодина ще паднат
2. че тогава ще лъжа че съм продал
3. че ще го правя във форума.
Нито има връзка между сегашната корекция на БФБ и имотите, нито последните ще паднат догодина, нито аз ще продавам (защото инвестирам в акции, не в имоти).
Позволи на другите да правят кинти и при корекциите, и се съсредоточи ти какво да правиш. Специално тази корекция на БФБ беше хем здравословна, хем навременна Нямам нищо против още да продължи.
Коментар