IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Корпоративна ТБ (6C9 / CORP) (архив до 17.10.2014 г.)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ценен урок за всички, които си мислят, че държавата може да ни защити. Под носа на БНБ ей така са източени поне 2 млрд.лв.
    Готов съм да се хвана на бас, че прокуратурата няма да върне и 1% от тези пари.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ПИЧ Разгледай мнение
      КТБ се оказва едно Кремиковци ................кражби, кражби, кражби ................
      Може, обаче акциите са си акции.
      Ето, сега може и лиценз да няма, но това не ни пречи да се възстанови търговията с акциите, да си ги търгуваме без да гледаме какво било ставало в банката. Може дори да порастнем, всичко зависи от конюнктурата, от световния икономически ред, от марсианците също.
      Не е препоръка за търговия.

      Коментар


      • КТБ се оказва едно Кремиковци ................кражби, кражби, кражби ................

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Таратор Разгледай мнение
          ++++++++1

          Плащането на негарантираните депозити е абсолютна подигравка както с обикновения човек, така и с банковата общност като цяло.

          А на Виваком ще и платят ли 71 млн. евро? За да са спокойни инвеститорите в облигации, нали ...
          Абе мислител, а какво ще яде онази ми работа обикновения човек, когато вземат на фирмите депозанти парите!!!
          И защо трябва да стреляме по милионерите!
          Да, ясно е че всеки един от нас ще се раздели с определена сума пари за оправяне на бакиите, но не ми се мисли, какво щеше да се случи в обратния случай.

          Коментар


          • На мен друго ми е интересно - Как се теглят 200 млн лева на каса, чрез подставено лице ???

            Първоначално изпратено от salt Разгледай мнение
            Ха дано не си прав.
            Сега остава да видим какво ще каже банковия надзор, защото да пропуснеш суми за милиарди си е нещо ...
            УС на БНБ го е казал в изявлението :

            Накрая, уважаеми дами и господа,
            даваме си ясна сметка, че към Българската народна банка има критики за дейността на Банков надзор в конкретния случай. Това обаче, което не е известно на широката публика искам да изясня днес - а то е: съгласно действащия от 1997 г. и в момента закон за Българската народна банка, законодателят е вменил правата и отговорностите за функцията банков надзор на подуправител, ръководител на управление Банков надзор. Управителят и другите членове на Управителния съвет на централната банка нямат никакви директно възложени задължения, нито права по отношение на текущия банков надзор. Във връзка с това внасяме законови промени, с които ще поемем такива отговорности.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от kalpazan Разгледай мнение
              ...
              3. Чисто технически, броблема с ПИБ и КТБ е идентичен...
              Ха дано не си прав.
              Сега остава да видим какво ще каже банковия надзор, защото да пропуснеш суми за милиарди си е нещо ...

              Коментар


              • Не са успели да открият досиетата на кредитополучатели. за 3.5 млрд - това е странно

                Квесторите не са успели да открият досиетата на кредитополучатели за 3,5 млрд. лева, като общият кредитен портфейл на Корпоративна търговска банка е 5,4 млрд. лева. Не може да се оцени финансовото състояние на длъжниците и дали могат да обслужват кредитите си

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kalpazan Разгледай мнение
                  Снайп, за какви загуби става дума. Колко пъти трябва да го прочетеш, та да вденеш, че:
                  1. Чисто финансово, КТБ стои много по-добре от ПИБ
                  2. Имаше организиране атака срещу КТБ с прякото участие на прокуратурата, МВР и БНБ
                  3. Чисто технически, броблема с ПИБ и КТБ е идентичен. Всякакви различни решенич са крайно аморални. Така де, аз откъде да знам колко зле е КТБ (като БНБ ден преди това се кълнеше, че е супер) и респективно колко зле е ПИБ (вложителите на КТБ настояваме за особен надзор и одит на ПИБ)
                  Преди 2 седмици ти писах че хич не си наясно и си писал глупости, като чета информацията от днес ... надявам се да си осъзнал колко големи глупости си писал.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от drakkar Разгледай мнение
                    С пари от държавния бюджет и Българската народна банка ще плащат депозити. Аз лично не съм съгласен с пари на данъкоплатците да покриват кражби.
                    И не разбрах за депозитите над 196 хил лв. какво е решението ? Горницата ще си я получат ли вложителите или само гарантираната част.
                    ++++++++1

                    Плащането на негарантираните депозити е абсолютна подигравка както с обикновения човек, така и с банковата общност като цяло.

                    А на Виваком ще и платят ли 71 млн. евро? За да са спокойни инвеститорите в облигации, нали ...

                    Коментар


                    • Цялото изявление на БНБ

                      Изявление на Управителния съвет на БНБ

                      11 юли 2014 г.


                      Уважаеми дами и господа,

                      На 18, 19 и 20 юни, , след множество медийни публикации и странната според нас пресконференция на тогавашното ръководство на Корпоративна Търговска Банка, от банката бяха изтеглени суми за близо 1 милиард лева.

                      На 20 юни, петък, в 11.40 в БНБ бе получено искане от ръководството на Корпоративна Търговска Банка за поставяне на банката под специален надзор на основание на чл. 115, ал. 2, точки 2 и 3 от Закона за кредитните институции.

                      Тъй като това не е широко известно и имаше неточни интерпретации в медиите относно първоначалните действия на централната банка, обръщаме внимание, че именно при такова искане Българската народна банка е длъжна по закон да наложи специален надзор. Което беше направено – първо при Корпоративна Търговска Банка, а после и при свързаната с нея Креди Агрикол-България.

                      Както знаете, и в двете банки от групата на Корпоративна Търговска Банка веднага бяха назначени квестори. На 25 юни в двете банки влязоха и независими одитори с цел да бъде направен преглед на активите и пасивите на банките в срок от десет работни дни, които изтекоха в сряда. Вчера, в четвъртък, докладите на одиторите бяха внесени в централната банка.

                      Заключенията от прегледа на одиторите в резюме са следните:

                      1. Резултатите по отношение на Креди Агрикол-България са положителни. Това е добре управлявана банка с добри банкови практики. Състоянието на кредитния портфейл е много добро, неговото обезпечаване и необходимите провизии са на достатъчно добро ниво.

                      2. Резултатите от прегледа на Корпоративна Търговска Банка говорят меко казано за действия, несъвместими със закона и добрите банкови практики. Липсват, а по-вероятно е да са унищожени в дните преди квестурата, съществени части от кредитните досиета за кредитен портфейл в размер на 3.5 млрд. лв., от 5.4 млрд лева общ кредитен портфейл. Значителна част от този портфейл сочи за много голяма свързаност между длъжниците и с мажоритарния акционер г-н Цветан Василев.
                      В резултат на липсата на достатъчно информация одиторите изразяват мнение, че не може да се оцени финансовото състояние на длъжниците и възможността им да обслужват кредитите си. Не могат да бъдат оценени също така и наличието и качеството на обезпеченията, което от своя страна води до невъзможност за съставяне на крайно заключение за състоянието на кредитния портфейл в размер на 3.5 млрд. лв. За съжаление, тези действия не могат да бъдат регистрирани с инструментариума на дистанционния банков надзор и навеждат на мисълта за умишлени злоупотреби.

                      Тези именно действия на длъжностни лица в Корпоративна Търговска Банка е възможно да доведат до съзнателно ощетяване на банката със стотици милиони лева. Очевидно е, че миноритарните акционери в Корпоративна Търговска Банка също са жертва на тези злоупотреби.

                      Поради изброените причини, днес ще внесем доклада на одиторите за прегледа на активите и пасивите на Корпоративна Търговска Банка на вниманието на Главния прокурор на РБългария.

                      В допълнение на казаното за състоянието на Корпоративна Търговска Банка и на основание на данните, предоставени ни от отделна проверка, извършена от самите квестори, на 9 юли 2014 г. с входящ номер 6199 вече внесохме при Главния прокурор още един сигнал поради съмнения за криминални действия на лица, свързани с банката. Конкретно - по данни на квесторите, на 19 юни тази година – само ден преди Корпоративна Търговска Банка да бъде поставена под специален надзор, чрез трето лице са изтеглени и предадени срещу разписка на мажоритарния собственик на Корпоративна Търговска Банка 205 887 223 левова равностойност в брой, предимно в евро. Какво деяние е това и какви действия следва да се приемат е само от компетенциите на прокуратурата. Разследващите органи могат да отговорят на въпроса дали по този начин мажоритарният собственик не е ограбил собствената си банка. Прокуратурата на Република България може да разчита напълно на експертния потенциал на БНБ, за да стигне докрай в търсенето на цялата истина по този криминален случай.

                      По изложените дотук въпроси оставаме занапред да се произнася прокуратурата, за да не пречим на процесуално-следствените действия. Оттук нататък Българската народна банка съвместно с правителството се концентрираме върху преструктурирането и оздравяването на „добрата част“ на Корпоративна Търговска Банка с оглед защита интереса на всички нейни вложители.

                      Какви действия ще бъдат предприети по отношение на Корпоративна Търговска Банка и Креди Агрикол-България оттук нататък?

                      Очевидно е, че не можем да пълним „каца без дъно“, както казва мъдрия български народ и не можем да одържавим Корпоративна Търговска Банка в сегашния й вид, както беше обявено на 22 юни, преди да бъдат известни данните от проверката.

                      Бихме застрашили както дейността на Българската банка за развитие, така и значителна част публични ресурси и ресурси на БНБ.

                      Но целта остава непроменена! И тази цел е гражданите и фирмите да могат да разполагат с пълния размер на своите средства. Единственото изключение от това ще бъдат фирмите на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка и свързаните с него лица и фирми.

                      Какъв е новият практически план за действие, вече обсъден между БНБ и правителството и подкрепен от основните парламентарно представени политически сили?

                      Той съдържа многобройни технически подробности, но накратко казано, мерките включват следните стъпки:

                      1. Одържавяване на Креди Агрикол – България ЕАД;

                      2. Прехвърляне на всички „добри“ активи и пасивите на Корпоративна търговска банка в Креди Агрикол. Важно е да се знае, че тук попадат и всички депозити на гражданите и фирмите, за които това ще представлява само една правна и счетоводна операция, която по никакъв начин няма да засяга главното – всеки гражданин и всяка фирма ще разполагат със своите сметки, депозити и спестявания. Единственото изключение от това, подчертаваме, ще бъде мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка и свързаните с него фирми и лица. Те няма да бъдат гарантирани от държавата и остават в КТБ;

                      3. Осигуряване на абсолютна ликвидна подкрепа на държавната Креди Агрикол /която ще бъде преименувана/ от страна на нейния нов собственик - държавата. За тази цел ще бъдат осигурени достатъчно средства от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, държавния бюджет и Българската народна банка. Колкото е необходимо – толкова. Механизмите за това вече са разработени, в резултат от съвместната работа на ангажираните с този процес публични институции, в т.ч. БНБ и Министерството на финансите;

                      4. Лицензът на Корпоративна търговска банка ще бъде отнет и ще се пристъпи към обявяването й в несъстоятелност. Привилегировани кредитори на КТБ-в несъстоятелност – ще бъдат държавата в лицето на Министерството на финансите и Фонда за гарантиране на влоговете в банките;

                      5. Казаното дотук ще стане възможно след гласуването на проекта на специален закон, който вече е изготвен и ще бъде представен днес на основните парламентарни сили.

                      Оттук нататък на ход са политиците!

                      Накрая, уважаеми дами и господа,

                      даваме си ясна сметка, че към Българската народна банка има критики за дейността на Банков надзор в конкретния случай. Това обаче, което не е известно на широката публика искам да изясня днес - а то е: съгласно действащия от 1997 г. и в момента закон за Българската народна банка, законодателят е вменил правата и отговорностите за функцията банков надзор на подуправител, ръководител на управление Банков надзор. Управителят и другите членове на Управителния съвет на централната банка нямат никакви директно възложени задължения, нито права по отношение на текущия банков надзор. Във връзка с това внасяме законови промени, с които ще поемем такива отговорности.

                      В заключение бих искал да споделя, че през изминалите няколко седмици Българската народна банка работи в пълен синхрон с държавния глава на Република България и други държавни институции, водени от разбирането, че банковата стабилност е първостепенно обществено благо. И вярваме, че ако някой се е съмнявал, вече всички са убедени, че това е безспорен факт.

                      Преструктурирането и оздравяването на тази кредитна институция е много важно както за ключови отрасли на икономиката, така и за големи български общини, болници, много компании и хиляди граждани. Всяко друго решение би било безотговорно и би довело до дългосрочни негативни социално-икономически и политически последици.

                      Отново подчертаваме, работим оздравената държавна банка да бъде отворена на 21 юли.

                      На ход са политиците!

                      Благодаря за вниманието.

                      Коментар


                      • Лошото е че цената на акцията на КТБ за миноритарите, които си я купиха на IPO или през борсата вече е 0.00 лв.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                          Ако се изпълни на 100%, на първо четене няма по-добро решение
                          Ако Креди отвори на 21 юли или по-рано и всички лица /юридически и физически/ имат достъп до сметките си, би било добър сигнал за банковата система, в частност за ФГВ, МФ и БНБ.
                          От прочетеното и чутото обаче остава въпроса как ще се отрази на дребните акционери на КТБ /в качеството и на публично дружество, на чиито акционери закона към момента гарантира право на глас, дивидент и ЛИКВИДАЦИОНЕН дял/, на останалите банки листвани на БФБ и на борсата като цяло. Това ще зависи от начина на отнемането на лиценза на банката и последващите действия на БНБ. Вече стана ясно, че в банката ще останат само активите и пасивите на мажото и свързаните лица, а Държавата ще е кредитор от 1ви ред.

                          Поздрави!
                          Last edited by Konsultant; 11.07.2014, 11:36.

                          Коментар


                          • Мда, но иначе не бива да твърдим нищо лошо за банките ... всичко е чудесно, а БНБ явно чудесно си върши работата.

                            Коментар


                            • С пари от държавния бюджет и Българската народна банка ще плащат депозити. Аз лично не съм съгласен с пари на данъкоплатците да покриват кражби.
                              И не разбрах за депозитите над 196 хил лв. какво е решението ? Горницата ще си я получат ли вложителите или само гарантираната част.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Konsultant Разгледай мнение
                                Да, Дарик изчетоха цялото решение на БНБ преди 15 мин. .... .

                                Коментари по решението?

                                Спорен ден!
                                Ако наистина това са фактите Василев трябва да стане "скъп клиент" на прокуратурата.

                                Коментар

                                Working...
                                X