IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (5F4 / FIB) - архив до 08.09.11

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Да им е честит и новият по-висок кредитен рейтинг
    Вече са само на една стъпка от инвестиционния, браво.
    Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

    Коментар


    • БОРСОВИТЕ ЦЕНИ ЩЕ РАСТАТ
      Евгений Луканов, изпълнителен директор на Първа инвестиционна банк,а пред в."БАНКЕРЪ"
      Г-н Луканов, какви са причините акциите на една голяма и бързоразвиваща се банка, чийто капитал дълги години бе притежание на малък брой собственици, изведнъж да бъдат качени на фондовата борса и да бъдат предложени на широк кръг от инвеститори?
      - Предпоставките за това са много и разнообразни. Но основната е, че една бързо развиваща се банка се нуждае от постоянно увеличаване на своя капитал, за да може да поддържа темповете, с които се разраства. Фондовият пазар дава най-големи възможности за бързо и сравнително евтино привличане на капитал чрез пласирането на акции. Наред с това, когато ценните книжа на една финансова институция се търгуват на борсата, нейните финансови показатели и дейността й по правило са много по-прозрачни за всички инвеститори и за цялата общественост. При извършване на операциите си банката е принудена да се придържа към най-добрите световни практики, защото нейната работа е обект на внимание на голям брой инвеститори. Това е един вид контрол, който е от полза най-вече за клиентите на самата банка, защото гарантира нейната сигурност. Така че, казано накратко, излизането на ПИБ на фондовата борса отговаря на намерението на ръководството й да осигури по-бързо разширяване на пазарните й позиции, по-голяма прозрачност на дейността й и повече комфорт на клиентите.
      Обявихте, че новата емисия акции на ПИБ, която ще се продава на фондовата борса, е с номинал 10 млн. лева. Това не е ли твърде малък обем, за да гарантира на инвеститорите, че те по всяко време ще могат да закупят и да продадат акциите си по пазарни цени? С други думи, гарантира ли този обем акции ликвидността на емисията?
      - Ако трябва да сме точни. Емисията ценни книжа на ПИБ, която ще се предлага на пазара, е от 15 млн. лв. номинал. Първа финансова брокерска къща ще предложи част от акциите на банката, които в момента притежава, като пусне за продажба пакет с общ номинал от 5 млн. лева. Останалите 10 млн. лева са акции от новата емисия. Смятам, че този обем ще осигури добра ликвидност на нашите ценни книжа и ще гарантира на инвеститорите, че по всяко време ще имат достатъчно голям голям обем сделки с тези акции, така че да се поддържа тяхната реална цена на пазара.
      Как ще се приемат поръчките за закупуване на акции?
      - Самите поръчки за покупка на акции могат да се подават във всички офиси на банката, както и при всички лицензирани инвестиционни посредници.
      Ще се приемат два вида поръчки - лимитирана и пазарна. За пазарна поръчка става дума, когато един клиент заявява, че иска да купи например десет хиляди броя акции - по цената, която бъде определена на базата на всички събрани пазарни поръчки. А лимитирана поръчка е, когато се направи заявка, че клиентът иска да закупи например десет хиляди акции по единична цена от девет лева. Ако средната цена, формирана от всички лимитирани поръчки, е над тези девет лева, то тази поръчка не се изпълнява.
      Споменатата схема - на приемане поръчки, не създава ли възможност сегашните акционери да манипулират пазара, като пускат свои поръчки, чрез свои подставени лица, с цел постигането на по-висока средна пазарна цена на акция при пласирането на новата емисия?
      - Една банка, която е достатъчно голяма и има рейтинг от най-големите рейтингови агенции, не би могла изкуствено да увеличи цените на ценните си книжа. Пък и както вече казах, обемът на емисията е достатъчно голям, за да се стигне дотам цените да бъдат манипулирани.
      Смятате ли да издавате деривативи върху акциите на ПИБ?
      - Както всеки пазар, така и фондовият търпи някакво развитие. Но у нас търговията с ценни книжа все още е много млада. Инструментите, които се търгуват на него, все още трябва да изминат дълъг път, преди върху тях да започнат да се създават деривативи. Те ще се появят, когато на фондовата борса се появи достатъчно голямо търсене за деривативи, а такова все още няма.
      Пречи ли ви забраната банките да издават различни класове акции?
      - Всяко едно административно ограничение влияе негативно на пазара. Но пък ние като банка ще се придържаме стриктно към всички изисквания на законодателството.
      Инвестициите в акции са доста рисково начинание, особено за хората, които нямат достатъчно добра финансова подготовка. Знам, че разчитате много граждани да закупят от ценните книжа на ПИБ. Как смятате да ги убедите, че е изгодно да вложат парите си в акции на банката?
      - В интерес на истината, всяка една страна изживява в определен период на бързо развитие на финансовите пазари, което е свързано с повишаване на цените на книжата които се търгуват на тях. Според мен, нашият пазар тепърва ще се развива и в това отношение като цяло цените на книжата се очаква да вървят нагоре. Само един пример. Индексът на фондовата борса БГ 40 само за няколко години е увеличил стойността си близо два пъти, което означава, че стойността на книжата, които го формират, се е покачила чувствително и хората, които са инвестирали в тях, са спечелили. Смятам, че тази зависимост в пълна степен ще се отнася и за акциите на ПИБ. За да осигурим комфорта на инвеститорите, сме взели решение в рамките на шест месеца след пускането на емисията сегашните акционери да не могат да продават свои акции, така че те да не "наводнят пазара". Освен това до една година след пускането на емисията банката няма да увеличава акционерния си капитал. Така хората закупили ценни книжа от емисията, която ще пуснем на пазара след месец или два, ще са сигурни, че единствено техните акции ще са обект на борсова търговия.
      За собствениците на ценни книжа на ПИБ от особена важност е периодично да могат да получават информация за финансовото й състояние. През какъв период от време и къде ще могат да се намират такива данни?
      - Като емитент на облигации банката и в момента предоставя на фондовата борса данни за финансовото си състояние. Всяко тримесечие ние публикуваме баланс и отчет за приходите и разходите си, информация за които може да се намери на сайта на Българска фондова борса. Ще продължим да следваме тази практика, като допълнително ще обновяваме данните в проспекта на ПИБ, който ще бъде публикуван на борсата.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fut
        Mariane mojesh li da gi pitash tezi geroi ot PIB kakav e razmera na CREDIT DERIVATIVES v portfeila im ?
        Ще питам,
        няма да е точно днес, но малко след публикуване на проспекта ще имам тази възможност
        моля задайте и други въпроси

        Коментар


        • Mariane mojesh li da gi pitash tezi geroi ot PIB kakav e razmera na CREDIT DERIVATIVES v portfeila im ?
          Too many people are thinking of security instead of opportunity. They seem to be more afraid of life

          Коментар


          • Със сигурност центата при ИПО-то на ПИБ ще е по висока, отколкото е на КТБ спрямо бук валю...

            Коментар


            • И аз си мисля, че крайната цел на IPO е подготовка за продажба на чужда банка. И наистина какви перспективи има ПИБ да се бори с Булбанк и компания. Има перфектен персонал, но това е нещо друго. Ивайло и Цеко са местни финансисти, а тук се говори за други мащаби - Европа. Те обаче правилно са се насочили към лифтовете на Витоша и там е тяхната бизнес перспектива /заедно с Банско разбира се/. Така че колкото повече участвуваме в IPO, толкова повече, ще донесем на Вуйчовците личен доход. В това няма нищо лошо, щом и ние нещо ще отнесем.
              Успех на всички.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 1
                Първоначално изпратено от никой
                единственото превидство на банката е очакването ми да я купи друга по-добр абанка
                иначе тя е без бъдеще
                кой е основния собственик в нея???
                Първа инвестиционна банка
                Надзорен съвет: Георги Димитров Мутафчиев, Радка Веселинова Минева, Тодор Людмилов Брешков, Дейвид Камерън Матю
                Управителен съвет: Джонатан Харфилд - главен изпълнителен директор, Матьо Матеев - заместник главен изпълнителен директор, Мая Георгиева - изпълнителен директор, Йордан Скорчев - изпълнителен директор, Евгени Луканов - изпълнителен директор, Иван Иванов, Мая Ойфалош
                Акционери: Първа финансова брокерска къща (13.89%), Ивайло Мутафчиев (31.83%), Цеко Минев (31.83%), Growth Management Ltd. (10.00%), Hillside Apex Fund Ltd.(10.00%)
                ;-)
                stari danni ...Garfild go niama ve4e i hedge funds sashto

                Коментар


                • Първоначално изпратено от никой
                  единственото превидство на банката е очакването ми да я купи друга по-добр абанка
                  иначе тя е без бъдеще
                  кой е основния собственик в нея???
                  Първа инвестиционна банка
                  Надзорен съвет: Георги Димитров Мутафчиев, Радка Веселинова Минева, Тодор Людмилов Брешков, Дейвид Камерън Матю
                  Управителен съвет: Джонатан Харфилд - главен изпълнителен директор, Матьо Матеев - заместник главен изпълнителен директор, Мая Георгиева - изпълнителен директор, Йордан Скорчев - изпълнителен директор, Евгени Луканов - изпълнителен директор, Иван Иванов, Мая Ойфалош
                  Акционери: Първа финансова брокерска къща (13.89%), Ивайло Мутафчиев (31.83%), Цеко Минев (31.83%), Growth Management Ltd. (10.00%), Hillside Apex Fund Ltd.(10.00%)
                  ;-)

                  Коментар


                  • единственото превидство на банката е очакването ми да я купи друга по-добр абанка
                    иначе тя е без бъдеще
                    кой е основния собственик в нея???

                    Коментар


                    • Нямаше нужда пич, скоро ще има проспект от 100-150 страници с доста по подробна информация

                      Коментар


                      • Извинявам се на екипа на "Дневник", че разпространявам продукт, който е обект на авторско право. Наистина уважавам медията и смятам, че този материал би могъл да е интересен на много читатели.




                        Лиценз: 1993 г.
                        Адрес: София 1797, бул. "Драган Цанков" 37
                        Телефон: 02 / 817 1100
                        Капитал: 100 млн. лв.
                        Отрасъл: банки
                        Индустрия: финанси
                        Изпълнителен директор: Йордан Скорчев


                        ПИБ е шестата по големина на активите банка в България според данните на Българската народна банка. Балансовото й число в края на миналата година е 3.15 млрд. лв., което е ръст oт 25% спрямо 2005 г. От тази сума кредитите са за 1.75 млрд. лв., а депозитната база на институцията достигна 2.5 млрд. лв.

                        И двете основни пера в бизнеса на банката бележат също сериозен ръст през последните три години. Само между 2005 и 2006 г. ПИБ е отпуснала с 28% повече кредити на нефинансови институции и с 26% повече депозити.

                        Доходността на портфейла на банката за 2006 г. се равнява на 9.69%, което е над средното за сектора от 8.8%. Това означава, че на всеки 100 лв., отпуснати като кредит, банката печели 9.69 лв. Тази доходност е сред най-високите измежду сега публичните банки, както и по-висока от тази на другите две банки, които искат да се листват на Българската фондова борса - Инвестбанк и Корпоративна търговска банка. От публичните кредитни институции само Българо-американска кредитна банка е с доходност от 15.68%.

                        През 2006 г. банката продължава да намалява коефициента на разходите спрямо приходите си от около 60% на близо 56%, което беше и една от целите, заложена от ръководството, според годишния отчет за 2005 г.

                        Сред силните страни на банката са корпоративното банкиране, международните разплащания с банкови карти и търговското финансиране. Банката е сред лидерите по издадени банкови карти от типа VISA и MasterCard, а през 2005 г. купи "Дайнърс клуб България".

                        ПИБ планира да направи първично публично предлагане (IPO) на своите акции, което се очаква през май. Все още се чака одобрението на проспекта на предлагането, който е подаден вече в Комисията за финансов надзор. Плановете на банката са да увеличи акционерния си капитал от 100 на 110 млн. лв., като ще предложи 10 милиона акции на инвестиционната общност. Още не са ясни конкретните параметри на емисията, както и датите за провеждането й. Допълнително един от акционерите - "Първа финансово-брокерска къща", ще предложи допълнително още 5% от капитала на банката от своя пакет. Това би увеличило свободно търгуемите акции и така ще подсигури ликвидност по позицията при излизането и на борсата. Така планираните свободно търгуеми акции са в рамките до 15%.

                        Средствата, набрани от IPO-то, ще бъдат инвестирани в разширяването на дейността на банката като нарастване на кредитния портфейл, увеличаване на кредитните и дебитните карти и на клоновата мрежа, на броя банкомати и ПОС терминали. Излизането на банката на фондова борса ще засили присъствието на този слабо все още представен сегмент на пазара, като интерес към него се очаква да има както от институционални, така и от индивидуални инвеститори.



                        --------------------------------------------------------------------------------

                        Плюсове

                        Засилване на сегмента на банковите карти

                        Дългово финансиране чрез големи облигационни заеми

                        Поддържане на висока депозитна база

                        Стабилни позиции при търговското финансиране и корпоративното банкиране


                        Минуси

                        Слабо потребителско кредитиране

                        Слабо присъствие при инвестиционното банкиране


                        Възможности

                        Продължение на развитието на клоновата мрежа

                        Продължаващо развитие на сегмента на банковите карти

                        Придобиване от по-голяма банка


                        Опасности

                        Силна конкуренция в банковия сектор с влизането на България в ЕС



                        Константин Абрашев, портфолио мениджър, "Бенчмарк асет мениджмънт"

                        Излизането на ПИБ на фондовата борса е едно от най-очакваните събития през настоящата година и с оглед на това, че качествените компании все още не са мнозинство, вярвам, че IPO-то ще е успешно. Развитието на банковия сектор през последните няколко години и очакванията тази тенденция да се запази и в близко бъдеще правят банките атрактивни инвестиции. ПИБ е най-голямата останала банка, контролирана от български собственици, и това я прави интересна за финансови институции от глобален мащаб, които биха могли да я ползват като база за експанзия в региона. Последните новини от сектора в Европа потвърждават, че вълната от консолидации продължава с пълна сила. От тази гледна точка мисля, че една бъдеща смяна на собствеността едва ли ще бъде изненада. Показателите за рентабилност на банката се повишават чувствително през последните години, като тя е и една от най-активните на пазара на финансови услуги. В крайна сметка представянето й на борсата ще зависи пряко от стратегията на мениджмънта, който показа завидна гъвкавост през непубличния й период.



                        Минчо Минчев, главен дилър, Инвестбанк

                        Първа инвестиционна банка е сред най-големите банки, опериращи на българския пазар. Създадена едва преди дванадесет години, банката успя да се развие и към момента успешно да се конкурира с чуждестранните участници на пазара. Много силно изразеният корпоративен имидж, който бе създаден, допринася за доброто представяне, а широката гама от услуги й гарантира бъдещи успехи. Стойността на активите й превишава три милиарда лева, а печалбата за 2006 г. достига 28 милиона лева. Основните рискове са силно конкурентната среда, в която оперира банката, която със сигурност ще се засилва след присъединяването на България в Европейския съюз, и наличието на единен лиценз за финансовите институции в общността. Възвращаемостта на активите от 19.3% на ПИБ са около средните за банковата система в страната в размер на 20.6%, но тенденцията е към подобряване на общото финансово състояние. Добре развитата клонова мрежа се допълва и с развиване на дейност в няколко страни от региона, а амбициите на банката са именно превръщането и в регионален играч в банковия сектор.

                        Коментар


                        • Очаквам с нетърпение да чуя новини около това ИПО.
                          Благодаря ти за отговора Марияне.
                          И съм сигурен,че ще ни държиш в течение,просто бяха казали "понеделник" ,та затова и коментирах.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kork
                            Първоначално изпратено от Мариян Йорданов
                            "в понеделник очаквайте информационен повод" казаха от банката
                            ще видим какво ще ни кажат в понеделник
                            май ще е другият понеделник!!!!!!!!
                            или сряда на редовното заседание на КФН, за първи път проспекта е внесен на 4 април
                            3-4 дни след КТБ, така че скоро трябва да се чуе нещо

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Мариян Йорданов
                              "в понеделник очаквайте информационен повод" казаха от банката
                              ще видим какво ще ни кажат в понеделник

                              май ще е другият понеделник!!!!!!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Мариян Йорданов
                                "в понеделник очаквайте информационен повод" казаха от банката
                                ще видим какво ще ни кажат в понеделник

                                За този понеделник или за следващия?

                                Коментар

                                Working...
                                X