„Разбира се безогледното разпродаване по почти всички позиции не е признак за зрялост на пазара и наближаващите отчети ще накарат продавачите по някои позиции да преосмислят поведението си. Тук визирам например банковите акции, където лично аз очаквам много добри отчети. Смятам, че все по-важно ще е да се отсяват добрите акции от тези, чиито цени не отговарят на фундамента им“, каза още Малчев.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
ТБ Първа инвестиционна банка (5F4 / FIB) - архив до 08.09.11
Collapse
Заключена.
X
X
-
Не знам дали някой ще позволи или не, но за мен тази акция е силно подценена. Всеобщата стагнация около банковия сектор и кредитите не засегна българския пазар кой знае колко и той засега е сравнително стабилен. Освен това май се очакват доста добри резултати на FIB за 9-месечието, така че ... нека стане 10 - ще си понапълним, ама не ми се вярва тая работа ...
Коментар
-
пич, знаеш ли колко лесно се вземат кредити в Латвия? Всички слънчогледопродавачи са с ипотеки....На много хора им се иска да стане така, ама няма! Гледам всички да се размечтали да си купят акции на 10% под сегашните нива...Внимавайте колеги-продавачи, миналата седмица 6 нови фонда бяха пуснати, да не стане така, че да тичате след влака....
Коментар
-
Ако действително е така, то причините може би са няколко:
Те продаваха над 14.00 и намалиха тази позиция.
Предстоят отчети, които се предполага че ще са добри.
Цената дълго време бе натискана, поради редица причини.
Може би има и други причини.
Всичко това обаче са само хипотези.
Иначе конкретна информация за ПИБ аз не съм срещал, исключая рекламите разбира се.
Статии има но доста общи за банковия сектор.
Успех! Дано от понеделник се поздравим с по-добри цени.
Коментар
-
Първоначално изпратено от DnevnikЕБВР: Кредитният бум в развиващите се икономики е към края си
Глобалната криза застрашава икономическия растеж на Балканите
Глобалната кредитна криза, започнала от ипотечния пазар в САЩ, съкрати значително възможностите за финансиране в световен мащаб и застраши икономическия растеж в страните от Източна Европа и най-вече Балканите и страните от бившия Съветски съюз, заяви Ерок Берглоф, главен икономист в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), пред информационните агенции.
Според Берглоф Латвия, Унгария, България, Румъния и Сърбия са особено уязвими към повишение на цената на кредитите и намалената им достъпност. По всяка вероятност това ще е и краят на бума в кредитирането от последните няколко години в тези страни.
В последните години България, Румъния и Сърбия привлякоха огромни преки чуждестранни инвестиции, които подхранваха и динамичния растеж на икономиките им. Забавянето в развитието вследствие на глобалната кредитна криза обаче ще се усети още през следващата година, прогнозира Берглоф.
Рисковете са особено големи за Латвия, която преживява бум на имотния си пазар, а потребителското кредитиране бележи огромен ръст. Унгария е застрашена заради големия си дефицит по текущата сметка, каквато е ситуацията и в България.
Основните негативни последици от кризата ще дойдат заради отдръпването на инвеститорите от по-рисковите вложения в развиващите се икономики от региона, които са и най-зависими от външно финансиране. Положителен факт, е че по-голямата част от банките в тези страни са чуждестранна собственост и могат да разчитат на финансиране от компанията майка и така да се гарантира стабилността във финансовия сектор. Вече има сигнали за намалена ликвидност в банковия сектор, заяви още Берглоф.
Европейската централна бана (ЕЦБ) предупреди страните от Централна и Източна Европа, че изостават в подготовката си за членство в еврозоната, и алармира за предстоящи икономически трудности. Скорошният ръст в инфлацията увеличи рисковете от прегряване и засили и без това вече големите дисбаланси в развиващите се икономики. Валутните бордове и обвързването на местните валути към еврото допълнително увеличават рисковете, смятат анализаторите на ЕЦБ. Опасенията им са основно заради глобалната кредитна криза, високата инфлация, фиксираните обменни курсове и големите дефицити по текущите сметки на икономиките от региона. Според Ларс Кристенсен, главен анализатор в Данске банк, с това предупреждение ЕЦБ дава ясен сигнал, че дисбалансите вече са прекалено големи и трябва да се вземат незабавни мерки за преодоляването им.--
Коментар
-
nevermind
Печалбата на банките се увеличава с 60%
Причината е повишаване на нетния лихвен доход и ограничаването на административните разходи
от Екатерина АНЧЕВА [192 прочитания]
03 октомври, 20:44
Банковият сектор е отчел печалба в размер на 744 млн. лв. от началото на годината до края на август, сочи статистиката на БНБ. Сравнението със същия период на 2006 г. сочи, че финансовият резултат на банките се е увеличил с почти 60 на сто. Ако тенденцията се запази със същия темп до края на годината, за целия сектор тя ще надхвърли 1 млрд. лв. Основен принос за подобрения финансов резултат на кредитните институции имат повишеният нетен лихвен доход и ограничаването на административните разходи, посочват от БНБ.
Това означава, освен че банковият сектор е започнал да работи по-ефективно, в България все още има достатъчен марж между лихвите по кредитите и по депозитите. Голяма част от банките смятат именно със стесняването на този марж да компенсират поскъпването на ресурса вследствие мерките на БНБ за ограничаване на кредитирането и обещават до края на годината да не вдигат лихвите по заемите.
Отчетената в края на август печалба на банковия сектор дава обяснение и за интереса на чуждестранните кредитни институции към България. Възвращаемостта на активите при тези нива на печалба в България е над 2%. За сравнение, в еврозоната този показател е около 0.5%.
В края на август общата сума на активите на банковата система достига 50.6 млрд. лв. Отчетеното на месечна база нарастване е с над 2 млрд. лв., а на годишна - с 13 млрд. лв. (или 36%). Месечният растеж на активите е финансиран от увеличението на привлечените средства, както и на капитала на банките.
Темпът на нарастване на активите на системата е сходен с растежа на финансовите пасиви, посочват от БНБ. През август депозитите на фирми са нараснали с 875 млн. лв. Депозитите от граждани и домакинства нарастват с по-нисък темп - с 436 млн. лв. Обяснението на централната банка за по-малкото нарастване е влиянието на сезонни фактори. В края на август ресурсът от населението представлява вторият по значимост сегмент от привлечените средства в системата с дял от 38.3%.
Чавки - Банковият сектор към август
Печалба - 744 млн. лв.
Активи - 50.6 млрд. лв.
Капитал - 5.3 млрд. лв.
Коментар
-
Първоначално изпратено от CreatorИ на мен ми харесва банката, като обслужване и хубавите какиНо за нивата на подкрепа си прав, не виждам някой да подпира отдолу. Но все пак койото го е страх от мечки да не ходи в гората
Коментар
Коментар