IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Алфа Ууд България АД (AL1 / TICHA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от XY

    Не е препоръза за сделки с акциите на компанията!
    всеки, който пише това го пише с някаква цел

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Bobi75
      не си съвсем прав по последните отчети по възвръщаемост на активите TICHA e с 3.9%, a CHIM е 3.3.

      Но за индустриално предприятие по-добре гледай gross profit margin.
      При TICHA e 29%, а при FZLES е 17%
      А FZLES е страхотно предприятие от основните в портфейла ми, едно от малкото добри на БФБ
      Да, относително голям е маржина, при тези приходи и тази печалба. Но това също не е много добре според мен....
      Показва, че се придава голяма допълнителна стойнот на продукцията и има по-голям риск от навлизането на конкуренти в "печелившия" бизнес.
      А и приходите намаляват от миналата година....
      Слонен съм също да вярвам и на хора които са го виждали предприятието и знаят какво представлява.

      Мисля, че има по-подценени дружества в момента от това

      Не е препоръза за сделки с акциите на компанията!
      Мнението не е препоръка за сделки!

      Коментар


      • puf paf puf paf, изпусна влака май. извинявай не се сдържах заради името. просто шега

        Коментар


        • Алфа Ууд си беше трагедия отвсякъде... Ако нещо се е пооправила от есента насам не знам, ама твърдото ми убеждение е, че изобщо не може да се сравнява с Фазерлес !

          Не е препоръка за нищо, просто съм влизал и в двата завода, изобщо за сравнение не може да става дума. А в LESPL влизал ли си ? Защото думата трагедия за него зву4и ОПТИМИСТИ4НО. Ли4но мнение.

          Коментар


          • .

            Коментар


            • bobi75, predpolagam che si viziral EBITDA margina a ne GPM...........

              Коментар


              • Първоначално изпратено от XY
                Аз също мисля да купувам когато някой "европеец с възможности" придобие мажоритарен дял. Сега не ми се вижда чак толкова подценено с това неефективно използване на активите.
                Лично мнение!
                Активи за към 20 милиона, генерират много малко приходи, а тези гърци са се доказали като немърливи, (според статията).
                не си съвсем прав по последните отчети по възвръщаемост на активите TICHA e с 3.9%, a CHIM е 3.3.

                Но за индустриално предприятие по-добре гледай gross profit margin.
                При TICHA e 29%, а при FZLES е 17%
                А FZLES е страхотно предприятие от основните в портфейла ми, едно от малкото добри на БФБ

                Коментар


                • Аз също мисля да купувам когато някой "европеец с възможности" придобие мажоритарен дял. Сега не ми се вижда чак толкова подценено с това неефективно използване на активите.
                  Лично мнение!
                  Активи за към 20 милиона, генерират много малко приходи, а тези гърци са се доказали като немърливи, (според статията).
                  Мнението не е препоръка за сделки!

                  Коментар


                  • благодаря Dosev, много добро изложение, което поне за мен показва много добри перспективи

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Bobi75
                      Първоначално изпратено от pavletin
                      Резултата за 2006г. няма как да не е отличен.Последното тримесечие вече експлоатират цеха за ПДЧ сами - назначили са 50 работника в края на септември /прекратен е договора със злополучния областен управител/ и това не може да не се отрази и на приходите и на печалбата.Повечето им цехове работят на три смени /24 часа/ и пласират 90% от продукцията си безгрижно в Гърция.Аз поне не виждам друга причина освен ниската ликвидност допреди 2-3 седмици TICHA е под 30 лева. Тя е с много по добри показатели от Лесопласт - LESPL, който се търгува на нива от 34-35 лева. С Фазерлест ще се сравняват като премине 40 лева.
                      ето един интелигентен човек, който чете и бележките към отчета и е забелязал, че последното тримесечие ще има рязък скок в приходи и печалба и отсега нататък това ще се поддържа
                      Алфа Ууд си беше трагедия отвсякъде... Ако нещо се е пооправила от есента насам не знам, ама твърдото ми убеждение е, че изобщо не може да се сравнява с Фазерлес !

                      Не е препоръка за нищо, просто съм влизал и в двата завода, изобщо за сравнение не може да става дума.

                      Коментар


                      • видях темата и ви изрових малко информация за завода
                        надявам се да ви е полезна!

                        Дървообработващ завод “Тича”, днес “Алфаууд България” АД гр Долни Чифлик
                        Завод с 85 годишна история.



                        През 1922г за нуждите на бързо развиващата се икономика на България и най вече за построяването на новите железни пътища се полагат основите на днешния дървообработвателен завод. Основна причина за избора му са неограничените възможности за добиване на ценна дървесина от Коджа балкан – най източната част на Стара планина и лонгозните гори на река Камчия.
                        По производствени мощности към 1990г “Тича – Алфа Ууд България”АД е втори по големина сред дървообработвателни заводи в България.
                        Претърпял в годините няколко разширения и реконструкции последната от които завършва през 1981г на стойност около 40млн USD.
                        Тича – Алфа Ууд България става вторият по производствени мощности дървообработвателен завод в България със следните основни производства и съответен дял на пазара вътрешен и външен.
                        1/ Дърворезно производство – около 10%
                        2/ Паркетно производство – около 55%
                        3/ Фурнир мебелен – около 35%
                        4/ Плочи от дървесни частици (ПДЧ) – около 30%
                        Свиването на икономиката след 1990г тоталното обедняване след 1997г, негативното влияние на масовата приватизация през 1996г довежда до свиване на производствените мощности и работа с около 20% от капацитетните възможности.
                        Така до август 2000г когато идва гръцки инвеститор с големи амбиции но не до там големи възможности. Закрива дърворезното и паркетното производства като обръща основно внимание на фурнирното производство едно от най печелившите и отчасти цеха за производство на ПДЧ и монтира линия за производство на ламинирано ПДЧ – също много печелившо производство.
                        Но поради лош мениджмънт, недостатъчно оборотни средства, лоша кадрова политика, лоша организация на основното производство – това за производство на ПДЧ продължава да работи на 20% от капацитетните възможности. При капацитет от 7000 м3 ПДЧ месечно, предприятието произвежда от 1000 м3 до 2500 м3 ПДЧ на месец. Като винаги липсва нещо. Няма или мазут за производство или лепило, или дърва, или нещо друго. А причините да ги няма са основно финансови и организационни.
                        В същото време другите инвеститори в сродните заводи – “Кроношпан” Бургас имащи същата линия за производство с малки подобрения вече произвеждат 9500 м3 ПДЧ. По същия начин работи и завода “Габровница” в Горно Съхране на турския холдинг “Кастамону” – произвеждат 9500 м3 месечно. От 10 завода за ПДЧ до 1990г в момента работят само 3 и единият е “Тича” ,но с много намален капацитет. Търсенето на вътрешния и външния пазар е огромно като се има в предвид затварянето на тези заводи в западна Европа поради липса на дървесина и екологични проблеми. Това ще стане особено перспективно производство с падането на митническите граници след влизането ни в Европейския съюз.
                        Стратегическото местоположение на завода е от особено важно значение днес, защото:
                        1/ Възможностите за добиване и осигуряване на дървесина за производство на ПДЧ е обезпечено на 100%;
                        2/ Транспортните разходи за доставка на суровина са в пъти по малки в сравнение на конкурентните фирми, тъй като транспортните разстояния са минимални.
                        3/ Основно предприятие за община Д. Чифлик. Четири поколения работници осигуряват квалифицирана работна ръка и специалисти за нуждите на завода.
                        4/ Произвежда материали необходими за бързо развиващото се строителство – паркет, материали за кофраж, и основен доставчик на мебелните предприятия с мебелен фурнир, ламинирани ПДЧ и ПДЧ за фурнироване.
                        5/ Близостта с пристанище Варна го прави особено конкурентноспособен при износ на продукция и внос на суровини и материали.

                        Интереса към завода от големи европейски компании е огромен и прогнозата е, че много скоро ще има нови инвеститори с големи възможности, които ще достигнат капацитета и след известни реконструкции ще достигнат производство от 10 12 хил. м3.

                        Мисля, че ще намеря о6те инфо ако ви интересува

                        Коментар


                        • Удоволствие е да бъдеш оценен от друг търсеш и буден инвеститор, няма да кажа интелигентен за да не се повтаря.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pavletin
                            Резултата за 2006г. няма как да не е отличен.Последното тримесечие вече експлоатират цеха за ПДЧ сами - назначили са 50 работника в края на септември /прекратен е договора със злополучния областен управител/ и това не може да не се отрази и на приходите и на печалбата.Повечето им цехове работят на три смени /24 часа/ и пласират 90% от продукцията си безгрижно в Гърция.Аз поне не виждам друга причина освен ниската ликвидност допреди 2-3 седмици TICHA е под 30 лева. Тя е с много по добри показатели от Лесопласт - LESPL, който се търгува на нива от 34-35 лева. С Фазерлест ще се сравняват като премине 40 лева.
                            ето един интелигентен човек, който чете и бележките към отчета и е забелязал, че последното тримесечие ще има рязък скок в приходи и печалба и отсега нататък това ще се поддържа

                            Коментар


                            • Резултата за 2006г. няма как да не е отличен.Последното тримесечие вече експлоатират цеха за ПДЧ сами - назначили са 50 работника в края на септември /прекратен е договора със злополучния областен управител/ и това не може да не се отрази и на приходите и на печалбата.Повечето им цехове работят на три смени /24 часа/ и пласират 90% от продукцията си безгрижно в Гърция.Аз поне не виждам друга причина освен ниската ликвидност допреди 2-3 седмици TICHA е под 30 лева. Тя е с много по добри показатели от Лесопласт - LESPL, който се търгува на нива от 34-35 лева. С Фазерлест ще се сравняват като премине 40 лева.

                              Коментар


                              • абсолютно много добре си спомням )

                                а най-вероятно да искат наистина да увеличават фри флоута и да се стремят (както при BACB го правят) да няма прекален волатилност в цената

                                Коментар

                                Working...
                                X