IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Свилоза АД (3MZ / SVIL)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Zarev Разгледай мнение
    По този повод - WEPA са ни клиенти, дано са били добре при оценката, добри клиенти са ни.
    А вие откаде се добавйате дарвесината- големите комапнии като Stora Enso, M-real etc. си имат много гори, които поддаржат. маи тва ви един от наи големите проблеми? Все пак да вавеждате short time work поради това говори за доста supplier risk. имате ли лонг терм контракти или вси4ко е just in time?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Valuator Разгледай мнение
      Търгово предложение и отписване.



      Вие едва ли - китайците си имат и гора, и фабрики.
      Не е вярно - фабрики нямат достатъчно. По принцип когато се вдигне доста цената на целулозата си пускат спрели фабрики които правят целулозата от слама, но тоалетната хартия изглежда като онази по времето на бай Тошо, гадно кафява. Затова са най-големите вносители и ние също им продадохме тази година за 2.2 милиона долара. Ако долара продължава да се вдига пак ще им продаваме. Но си правят две големи фабрики по 1 милион тона за след 2-3 години.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от niki5 Разгледай мнение
        М да стом сте в тази 4аст сте ОК (без да сам ви гледал balance sheet etc.), аз сам оценивал две фирми в тази сфера (Metsä Tissue и WEPA Group) и са добре- все пак винаги се сере- дори по време на криза осте пове4е
        По този повод - WEPA са ни клиенти, дано са били добре при оценката, добри клиенти са ни.

        Коментар


        • Търгово предложение и отписване.

          Първоначално изпратено от Zarev
          Купих на 3.01 и ги държах 2-3 месеца преди да ги продам. Но не знам по-нататък какво се е случило.
          Вие едва ли - китайците си имат и гора, и фабрики.

          Първоначално изпратено от Zarev
          Дачев има един готин лаф - ако китайския народ се научи да си бърше гъза само с тоалетна хартия, световната гора е загинала, а ние сме всички милиардери.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от niki5 Разгледай мнение
            М да стом сте в тази 4аст сте ОК (без да сам ви гледал balance sheet etc.), аз сам оценивал две фирми в тази сфера (Metsä Tissue и WEPA Group) и са добре- все пак винаги се сере- дори по време на криза осте пове4е
            Дачев има един готин лаф - ако китайския народ се научи да си бърше гъза само с тоалетна хартия, световната гора е загинала, а ние сме всички милиардери.

            Коментар


            • [QUOTE=Valuator;1169775
              (2) Девин винаги е бил пръчка от инвестиционна гледна точка и повечето инвеститори, участвали в IPO-то се/ги прецакаха здраво. Дали вие сте се минали се определя основно от следните прости неща - кога и на колко сте купили и дали е имало възможност да продадете по-рано или по-късно на по-добра цена. Няма кой да знае отговорите на тези въпроси по-добре от вас.[/QUOTE]

              Купих на 3.01 и ги държах 2-3 месеца преди да ги продам. Но не знам по-нататък какво се е случило.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Zarev Разгледай мнение
                Братчет, прав си и не си прав. Потреблението на тишу (тоалетна хартия, салфетки, ролки, ...)расте с по 5% всяка година (ние произвеждаме целулозата за него). Вярно е, че индустрията няма високи печалби, но са устойчиви във времето. Не знам това как се връзва обаче с вашия бизнес. Освен това вероятно е добре да държиш акции на Майкрософт само. А какво ще стане ако Гугъл ги убие подпомогнат от Епъл и Опен код ала бала.
                М да стом сте в тази 4аст сте ОК (без да сам ви гледал balance sheet etc.), аз сам оценивал две фирми в тази сфера (Metsä Tissue и WEPA Group) и са добре- все пак винаги се сере- дори по време на криза осте пове4е

                Коментар


                • (1) "Нормалноста" е интересно понятие, по което рядко се наемам да се произнеса. Иначе в медийния и телеком сектора в пазари с потенциал за растеж ебидта мултипъли от порядъка на 10-12 могат да се видят по-често.

                  (2) Девин винаги е бил пръчка от инвестиционна гледна точка и повечето инвеститори, участвали в IPO-то се/ги прецакаха здраво. Дали вие сте се минали се определя основно от следните прости неща - кога и на колко сте купили и дали е имало възможност да продадете по-рано или по-късно на по-добра цена. Няма кой да знае отговорите на тези въпроси по-добре от вас.

                  Първоначално изпратено от Zarev
                  Имам въпроси два. Аз съм пасивен инвеститор с портфейл който държа по 3-4 години и съм го дал да се управлява от приятели във вашия бранш, които също смятам като много, много добри и които познавам от 1996 г.
                  1. Работил съм само в старите 'brick and mortar" компании. Multiplier там рядно надхвърля 6-7. Изненадан съм че има нива от 11 и нагоре. Нормално ли е?
                  2. Девин ми беше в портфейла защото покрай работата ми в соковете БББ съм работил с Wing equity, а за Цветан Лажански мога да кажа само много хубави работи и когато го избраха за бизнесмен на годината му се обадих веднага като въобще не се съмнявах, че той ще спечели. После си продадох акциите на 3.50. Минах ли се или трябваше да изчакам?
                  Last edited by Valuator; 01.12.2010, 22:53.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от niki5 Разгледай мнение
                    Не знам за какво бих инвестирал в такава . компаниа като тази- единствено с цел спекулациа може би.
                    Вси4ките peers v Европа са гола вода и прават загуби от години (M-real, Norske Skog, UPM, Holmen, Myllykoski, Монди). Дори преди месец се срестаха и говориха за консолидациа заради overcapacity в пазара. Разбиара се има и малки проблйасаци като Mayr-Melnhof (макар и те да ликвидираха фабриката в Никопол) и Reno de Medici. Ina4e median EV/EBIDTA tuka e 5.3x. Састо така важи (аиде English, 4e se изпристих
                    Price swings of waste paper have been closely correlated with pulp prices and with other commodity prices. This means that in times of a cyclical upswing waste paper prices tend to soar significantly. On the other hand prices of waste paper are collapsing dramatically during an economic downturn as seen in 2008
                    Братчет, прав си и не си прав. Потреблението на тишу (тоалетна хартия, салфетки, ролки, ...)расте с по 5% всяка година (ние произвеждаме целулозата за него). Вярно е, че индустрията няма високи печалби, но са устойчиви във времето. Не знам това как се връзва обаче с вашия бизнес. Освен това вероятно е добре да държиш акции на Майкрософт само. А какво ще стане ако Гугъл ги убие подпомогнат от Епъл и Опен код ала бала.

                    Коментар


                    • Не знам за какво бих инвестирал в такава . компаниа като тази- единствено с цел спекулациа може би.
                      Вси4ките peers v Европа са гола вода и прават загуби от години (M-real, Norske Skog, UPM, Holmen, Myllykoski, Монди). Дори преди месец се срестаха и говориха за консолидациа заради overcapacity в пазара. Разбиара се има и малки проблйасаци като Mayr-Melnhof (макар и те да ликвидираха фабриката в Никопол) и Reno de Medici. Ina4e median EV/EBIDTA tuka e 5.3x. Састо така важи (аиде English, 4e se изпристих
                      Price swings of waste paper have been closely correlated with pulp prices and with other commodity prices. This means that in times of a cyclical upswing waste paper prices tend to soar significantly. On the other hand prices of waste paper are collapsing dramatically during an economic downturn as seen in 2008

                      Коментар


                      • Ако става дума за сериозни инвестиции с дълъг период на възвръщаемост (например енергетика, инфраструктура или real estate) няма как да е по-малко. Друг е въпроса колко са верни прогнозите, но пък без тях едва ли някой ще даде пари. Бенджамин Греъм е един от най-големите инвеститори от средата на 20-ти век и е учител на Уорън Бъфет.
                        Last edited by Valuator; 01.12.2010, 22:27.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от H Разгледай мнение
                          5 години напред.... Бен Греъм ако ви чуе, ще се обърне в гроба
                          H, винаги съм имал 5 годишни планове, в големия бизнес е задължително. Миналата година ЕБВР ги искаше да ги правим съвместно с Grant Thorton. Сега преговаряме с тях на база на одитиран наш план от техен бизнес консултант - фирма от Швеция. Когато работех за ЕБВР имах и 10 годишен.
                          Кой е Греъм?

                          Коментар


                          • 5 години напред.... Бен Греъм ако ви чуе, ще се обърне в гроба

                            Коментар


                            • Valuator e прав, като се замисля за инвеститорите.

                              Коментар


                              • Private, коментирания от теб метод най-често се използва от стратегически или финансови инвеститори, които в ограничен период след инвестицията поемат изцяло контрола върху компанията и предвиждат комплексна промяна на мениджмънта и профила на компанията.

                                Методът -3+5, който г-н Зарев описва, се използва широко от финансови инвеститори, най-често expansion PE фондове, които инвестират в значително миноритарно (понякога и в неквалифицирано мажоритарно участие). Този тип инвеститори желаят да подкрепят и контролират по-нататъшното развитие на компанията на основа на този бизнес-план, участват в управлението, но не предвиждат промяна на мениджмънта и бизнес-профила на компанията. Прогнозите за +5 се правят като се отчита направената инвестиция - така хем се определя прогнозната стойност на компанията към момента на exit (3-5 години), хем се контролира и възнаграждава приноса на мениджмънта. Вероятно опитът на г-н Зарев е предимно от втория тип.
                                Last edited by Valuator; 01.12.2010, 22:08.

                                Коментар

                                Working...
                                X