IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Свилоза АД (3MZ / SVIL)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Valuator Разгледай мнение
    Макар да нямам преки лични впечатления от Дачев, ми е трудно да споделя възторга по него. Така или иначе, работата тук изглежда ясна и най-вероятно активно се търси вариант в който и мажоритар, и кредитори, и мениджъри да са доволни. Понеже трябва оборотен капитал, а банките няма да дадат повече заеми и Дачев не иска да му вземат "перлата в короната", за която води епични битки с Бони Бонев, всички ще са доволни на "оздравяване на капиталовата структура" с увеличение на капитала.
    Не искам да коментирам (аз) г-н Дачев. Навремето шефа на ЕБВР за БГ беше John Chomel - Doe, който ми беше шеф на борда в Стамболийски и тогава, а и сега, много добър и ценен от мен приятел. Обяснявайки ми процедурите на банката за отпускане на кредити, той подчертаваше, че се прави детайлно проучване на собствениците. Поради тази причина заемите на ЕБВР в БГ на частни фирми се броят на пръстите на едната ръка. Е, Дачев е взел кредита и то в размер май не даван на производствена компания. Случая Бонев не искам да го коментирам, човека е друга ракия.
    Всичко останало за капитала ми звучи като световната конспирация.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
      Напълно е възможно. Дори очаквам банка като ЕБВР да е доста по-снисходителна от обикновенните търговски банки.
      Все пак те са по-силната страна в случая, но това не пречи да подходят по-меко към фирмата ако смятат, че фирмата би имала затруднения да плаща по-високи лихви по време на криза. Пък и реално ако банките решат да сложат някакъв кеш суип - това редовно се прави в такива случаи - то тогава все едно си плащат по-висока лихва, защото кеша така или иначе напуска фирмата и не остава на баланса.
      Аз лично бих структурирал лихвеното плащане като PIK, където фирмата да ми плаща примерно EURIBOR +4% за 2011 и 2012, а остатъка (да кажем 2.5%) да се акумулира към задължението. От 2013 (вече излезли от кризата), лихвите да станат 6.5%, което би ги мотивирало да рефинансират задължението чрез местни банки, които сигурно биха им дали по-добри условия за кредит в евро.
      PIK toggle е добра идеа. не zнам дали в БГ е популарен

      Коментар


      • Първоначално изпратено от marinbg Разгледай мнение
        +1
        Все пак предвид факта, че са в доста по-добра ситуация може и да се спазарят за около +6.00%...! Всъщност ... много скоро ще се види...!
        Напълно е възможно. Дори очаквам банка като ЕБВР да е доста по-снисходителна от обикновенните търговски банки.
        Все пак те са по-силната страна в случая, но това не пречи да подходят по-меко към фирмата ако смятат, че фирмата би имала затруднения да плаща по-високи лихви по време на криза. Пък и реално ако банките решат да сложат някакъв кеш суип - това редовно се прави в такива случаи - то тогава все едно си плащат по-висока лихва, защото кеша така или иначе напуска фирмата и не остава на баланса.
        Аз лично бих структурирал лихвеното плащане като PIK, където фирмата да ми плаща примерно EURIBOR +4% за 2011 и 2012, а остатъка (да кажем 2.5%) да се акумулира към задължението. От 2013 (вече излезли от кризата), лихвите да станат 6.5%, което би ги мотивирало да рефинансират задължението чрез местни банки, които сигурно биха им дали по-добри условия за кредит в евро.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
          Ами през 2005-2007, банките (говоря за чуждите) даваха кредити на ставки LIBOR/EURIBOR +3%. Местните банки можеха да ги бият като условия и за това рядко банки като ЕБВР, IFC и други такива печелеха проекти по чисто пазарни принципи. Обикновенно бяха желан партньор поради специфичния им статут - малко като държавни банки са и съответно се предполага, че са по-флексибилни с кредитополучателите при възникването на потенциален проблем. Все пак ролята на една търговска банка е да е на печалба на всяка цена, а тези банки имат и политически мотив да развиват бизнеса в Изт. Европа.
          Макар и горното да продължава да е вярно, ЕБВР и IFC все пак са си банки и гледат да се придържат към пазара когато определят лихвите. Когато имаш кредитополучател с дифолт, определено му се променя кредитния профил и вече няма банка, която да му даде на EURIBOR +3% (ефективно около 4% годишно). Както стана ясно от информацията на Свилоза, очаква се преговорите с банките да приключат до края на годината. Ако са успешни, то може да се очаква разсрочване на заемите, но и съответно по-висока лихва.
          Можем да си говорим на теория какъв е рисковия профил на Свилоза сега, но от това което съм виждал да става в подобни случаи в Украйна, Русия и България, мисля че няма да е под EURIBOR +6.5%, а може дори да е над 7.0%.
          Нека изчакаме края на годината, за да видим със сигурност, но според мен това ще са новите нива.
          +1
          Все пак предвид факта, че са в доста по-добра ситуация може и да се спазарят за около +6.00%...! Всъщност ... много скоро ще се види...!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
            Куре, за какви лихви говорим. Аре ... кафа. Кажи една нормална лихва. Банките се насират в момента. Както искаш го разбирай.
            Ами през 2005-2007, банките (говоря за чуждите) даваха кредити на ставки LIBOR/EURIBOR +3%. Местните банки можеха да ги бият като условия и за това рядко банки като ЕБВР, IFC и други такива печелеха проекти по чисто пазарни принципи. Обикновенно бяха желан партньор поради специфичния им статут - малко като държавни банки са и съответно се предполага, че са по-флексибилни с кредитополучателите при възникването на потенциален проблем. Все пак ролята на една търговска банка е да е на печалба на всяка цена, а тези банки имат и политически мотив да развиват бизнеса в Изт. Европа.
            Макар и горното да продължава да е вярно, ЕБВР и IFC все пак са си банки и гледат да се придържат към пазара когато определят лихвите. Когато имаш кредитополучател с дифолт, определено му се променя кредитния профил и вече няма банка, която да му даде на EURIBOR +3% (ефективно около 4% годишно). Както стана ясно от информацията на Свилоза, очаква се преговорите с банките да приключат до края на годината. Ако са успешни, то може да се очаква разсрочване на заемите, но и съответно по-висока лихва.
            Можем да си говорим на теория какъв е рисковия профил на Свилоза сега, но от това което съм виждал да става в подобни случаи в Украйна, Русия и България, мисля че няма да е под EURIBOR +6.5%, а може дори да е над 7.0%.
            Нека изчакаме края на годината, за да видим със сигурност, но според мен това ще са новите нива.

            Коментар


            • Макар да нямам преки лични впечатления от Дачев, ми е трудно да споделя възторга по него. За повечето "червени и сини куфарчета" по-скоро важи "за толкова дълго време с толкова много те са направили толкова малко, че са се квалифицирали да правят нищо от всичко" и като гледам "успехите" на Дачев (не само в Свилоза, но и в машиностроителния бранш) по-скоро си мисля, че не прави изключение. За хирурзите има един груб виц - "стават доктори едва след като напълнят полoвин гробище". "Обучението на национално отговорния капитал" излезе доста скъпо на България и ако маркираме двата края на скалата, със сигурност Дачев не е Банев, но не е и Донев.

              Така или иначе, работата тук изглежда ясна и най-вероятно активно се търси вариант в който и мажоритар, и кредитори, и мениджъри да са доволни. Понеже трябва оборотен капитал, а банките няма да дадат повече заеми и Дачев не иска да му вземат "перлата в короната", за която води епични битки с Бони Бонев, всички ще са доволни на "оздравяване на капиталовата структура" с увеличение на капитала. Например с квази-equity под формата на преференциални акции, чиито права се предоставят срещу притежание на определен брой обикновени акции. И понеже сега е много трудно, а има и конкуренция на инвестиционния пазар, трябва по-активно PR-мероприятие и по-голям топ да гърми.

              Сега остава да разберем с колко акции и на каква цена е готов да се раздели Дачев за да "увеличи free-float-а и да направи акцията по-ликвидна и атрактивна" (цитат от "Холдинг Пътища"), както и какви ще са условията по емисията преференциални акции. Така хем Дачев ще има пари да лети в космоса и няма да се заяжда и да учи мениджмънта как да си върши работата, хем мениджмънта ще може да получи част от equity-то и ще може да работи, хем банките ще имат изгледи по-бързо да си върнат заемите, хем поне до едно време ще има нови и доволни акционери/кредитори.
              Last edited by Valuator; 08.12.2010, 13:58.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                Куре, за какви лихви говорим. Аре ... кафа. Кажи една нормална лихва. Банките се насират в момента. Както искаш го разбирай.
                За Свилоза не е така - и двете БГ банки са ни дали много човешки условия, макар че и те ги промениха, когато ресурсът им поскъпна през 2008 - банките се озъбиха с движението на EURIBOR & LIBOR уникално надолу, съчетано с ограничние на достъпа им до свободен ресурс и нареждане да връщат ресурс към кораба - майка. Е, и рискът от всякакво естество се увеличи неимоверно, особено бизнес риска!
                А някъде някой беше писал по форума, че ЕБВР и НИБ са нещо различно, в добрия смисъл. Мога да кажа в добавка, макар че съм и малко пристрастен, че за всеки добър мениджър е чест, удоволствие и голяма школа да работи с/за подобни институции. Но повярвайте, банкерите са като докторите, обичат шегите, даже и грубите.
                Според мен, като цяло в банковата система има разбиране, но май, за разлика от фирмите, не успяха/искаха да съкратят разходите си и сега правят маржин на гърба на умрял човек, независимо дали е юридическо или физическо лице. Но това което наистина не обичам е някой да ми гледа в канчето, когато анонсирам нагло цената на нещо което искам да продам; предполагам че и те не обичат. Не можем един без друг, факт, от момента на прехода от ЕТ към друга юридическа форма на организация на бизнеса. Както писа един от вас на друго място и по друг повод - Те са " направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че са се квалифицирали, да правят всичко от нищо."
                Last edited by Zarev; 08.12.2010, 04:23.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                  А вие от компанията ли сте назначен за turnaround manager или от банките кредитори?
                  По малко и от двете, но този проект не е в плановете ми като turn around засега - остарявам. При другите беше ясно - срочен договор, набелязани цели, .... И тук има подобни неща, но я няма нагласата. But still, who knows?
                  Last edited by Zarev; 08.12.2010, 03:15.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Valuator Разгледай мнение
                    Краси Дачев е голяма лисица - чувал съм, че когато е необходимо да се преодолее някакво сериозно предизвикателство и да се демонстрира по-сериозна биография пред настоящи и потенциални партньори, успява да намери опитни консултанти и мениджъри, макар да не ги обича особено и вместо да ги остави да работят самостоятелно, обикновено спори и се заяжда с тях, а след някое време ги пуска по пързалката. Предполагам, че една от основните причини Виктор Зарев да е в борда е, че има опит с дялови инвеститори, работил е с EBRD в Целхарт Стамболийски (може би и при преговорите на ФАМА Добрич с EBRD преди да отиде в Свилоза) и се предполага, че има добри контакти и се ползва с доверие там. Разбира се, може и да не съм прав.
                    При български мажоритар, независимо как се казва, няма такова животно като самостоятелна работа. То май и при другите нации е така - работил съм в двойка и с поляк, и с индиец и сме си говорили за това. Това за самостоятелната работа май е мит. В магистратурата бяхме предимно българи от добри компании, руснаци и македонци. Навсякъде е така. Сега в УМ като си говоря със студентите и те казват същото за техните компании. Има много причини за това, които няма смисъл да коментирам. Даже да вземем Стамболийски, EBRD&IFC, бяха с по50% - и там имаше безброй ограничения, даже и на оперативно ниво. Ами ФАМА - 100% GED. Разликата е само във финеса/липсата му при налагане на решението и степента на чуваемост към "професионалния" мениджмънт. Тук обаче има една основна разлика - когато големите работодатели те изритат, или ти свърши договора, или ти решиш, че нещо не си допадате, си плащат по договор. В БГ е по-различно. Това което е уникално вярно за Дачев е, че не пуска никой по пързалката - хората работят за него с десетилетия. Valuator, в бизнеса няма "обич", никой не се жени за работодателя си. Освен в някои случаи
                    Last edited by Zarev; 08.12.2010, 04:43.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Zarev Разгледай мнение
                      Valuator е прав. А и всички знаем онзи хубав виц, за дядото, овцете и консултанта. Но пък ако няма компании с проблеми (добре е че има) нямаше да има какво да ям.
                      За мен не е съвсем прав. Истината не е безпределно ясна. Въпрос на еволюция. Не приемай еднозначно всяко мнение. За всеки влак си има пътници. Valuator е пътник в сигурния влак. Има и други пътници (Господ здраве да им дава) и без тях нямаше да има нито борса, нито друго нещо . .
                      Не е препоръка... !!!
                      "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                        Те банките стават неприятни когато нещата се прецакат. Ако фирмите си плащат лихвите и главниците и си покриват другите условия по заемите, няма и да чуят нищо от кредитиращата ги банка.
                        .../
                        Куре, за какви лихви говорим. Аре ... кафа. Кажи една нормална лихва. Банките се насират в момента. Както искаш го разбирай.
                        Не е препоръка... !!!
                        "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                        Коментар


                        • Краси Дачев е голяма лисица - чувал съм, че когато е необходимо да се преодолее някакво сериозно предизвикателство и да се демонстрира по-сериозна биография пред настоящи и потенциални партньори, успява да намери опитни консултанти и мениджъри, макар да не ги обича особено и вместо да ги остави да работят самостоятелно, обикновено спори и се заяжда с тях, а след някое време ги пуска по пързалката. Предполагам, че една от основните причини Виктор Зарев да е в борда е, че има опит с дялови инвеститори, работил е с EBRD в Целхарт Стамболийски (може би и при преговорите на ФАМА Добрич с EBRD преди да отиде в Свилоза) и се предполага, че има добри контакти и се ползва с доверие там. Разбира се, може и да не съм прав.
                          Last edited by Valuator; 08.12.2010, 01:21.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Zarev Разгледай мнение
                            Valuator е прав. А и всички знаем онзи хубав виц, за дядото, овцете и консултанта. Но пък ако няма компании с проблеми (добре е че има) нямаше да има какво да ям.

                            А вие от компанията ли сте назначен за turnaround manager или от банките кредитори?

                            Коментар


                            • Здравейте г-н Зарев,
                              Радвам се , че вече и по тези географски ширини има открити и откровенни професионални мениджъри .
                              Поздрави
                              Last edited by kosuma; 07.12.2010, 21:34.
                              МНЕНИЕТО МИ НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКА ИЛИ ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Valuator Разгледай мнение
                                Аз нито съм банкер, нито адвокат на банките и не коментирам дали е прав или не, а само че като представител на публична компания не е по-добре да разказва публично плоски вицове за основните си партньори и кредитори. Защото току виж, че някой от тях вземе та се пошегува тук, че консултантите и turnaround мениджърите създават повече проблеми, отколкото решават и да даде пример, че всички компании, за които г-н Зарев е работил, са имали проблеми с инвеститори и кредитори и не особено завидна съдба. Което е ще е толкова верно и смешно, колкото и разказаният от г-н Зарев виц.
                                Valuator е прав. А и всички знаем онзи хубав виц, за дядото, овцете и консултанта. Но пък ако няма компании с проблеми (добре е че има) нямаше да има какво да ям.

                                Коментар

                                Working...
                                X