Първоначално изпратено от atanasvidev
Разгледай мнение
Г-н Видев, аз не мога да се поддам в този случай на манипулация, че сам съм си виновен, когато синхронизирано искате да ме прескочите !!
Факт е, че от "констилацията" губи фонда на Юг Маркет и печели пряко
НИКОЛАЙ ПЕТКОВ ЯЛЪМОВ
https://capman.bg/capman-holding/%d0...a%d0%bd%d1%82/
https://papagal.bg/person/77A30F7FC4...A22CEA65255C2C
ЯВНИЯТ КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ - ЕДНА И СЪЩА ДЕЙНОСТ УЖ НА ЕДИН И СЪЩ СУБЕКТ, НО ВИДИШ ЛИ СИ ДИАМЕТРАЛНО РАЗЛИЧНА ВЪЗРЪЩАЕМОСТ
СЪЩОТО С БФБ ..
Операцията бързо предизвика коментари и реакции от представители на небанковия финансов сектор. В разговори с "Капитал" те критикуваха цялостната философия на подобна сделка, както и цената и детайлите по нея. Първо, защо не се търси покупка само на MTF на "Капман" или пък на контролен пакет в посредника, а до 45%. Сумата от 5.5 млн. лв., предвидена за дела, изглежда висока на фона на бизнеса на "Капман". А отделно и БФБ е практически държавно дружество, като малко над 50% са собственост на Министерството на финансите, така че решението дали да се сключи сделката зависи практически само от финансовия министър. Извън това собствеността е разпръсната, като дялове в БФБ имат банки, инвестиционни посредници, но акциите й се търгуват свободно, така че има и над 350 физически лица акционери.
"Капман" е инвестиционен посредник, в който основен акционер с 91% е Николай Ялъмов, а останалите акции са разпределени сред ръководството на компанията според последните публикувани документи за ОСА от 2020 г. Тя се управлява от Сибила Грозданова, Ангел Хаджийски и Антон Домозетски. Потенциалният конфликт на интереси
Основната функция на БФБ е да бъде оператор на капиталовия пазар, да осигурява търговска платформа за сключване на сделките (ползва се Xetra на Deutsche Boerse). Естествено, тя има и допълнителни функции и възможности да извлича от тях приходи - изчисляване и лицензиране на индекси, които да се ползват от фондове; продажба на данни, осигуряване на информационни услуги по разкриване на информация от емитентите и т.н. Изпълнителният директор на БФБ Маню Моравенов коментира пред "Капитал", че борсите по света надскачат тези функции. "Борсите отдавна не са само членски организации, а бизнес ориентирани търговски дружества, които търсят максимизиране на печалбата за своите инвеститори. Придобивания и стратегически партньорства са политики и на много съвременни фондови борси, в това число и на големи световни пазарни оператори като Deutsche Boerse", коментира Моравенов пред "Капитал".
Опасенията на представители на сектора на инвестиционното посредничество са, че ако самата борса е собственик на съществен дял в един от членовете си, това може да поради конфликти на интереси. Например, макар основният регулатор на капиталовия пазар да е Комисията за финансов надзор, по правилата на самата БФБ тя може да прави проверки в свои членове и да им налага санкции.
Според Моравенов обаче именно регулацията от страна на КФН е гарант, че няма да има конфликти. "Предвид факта, че от много години борсите са бизнес организации, а и много от тях листнати компании, контролът и регулациите са прехвърлени към държавни органи, какъвто е и КФН. Борсата няма контролни функции към своите членове, а договорни. Тя е задължена да ги третира равнопоставено, а ако има съмнения за извършване на злоупотреби или нарушения, сезира регулатора. Акционери в БФБ са множество инвестиционни посредници и пазарни участници. Те също нямат конфликт на интереси за това, че са акционери в борсата, на чиито пазари те инвестират и търгуват", коментира той.
На въпрос от "Капитал" защо БФБ не вложи въпросните 5.5 млн. лв. или част от тях, за да разработи новите ниши самостоятелно, Маню Моравенов отговори, че тази алтернатива също е разглеждана. "Създаването на нова или нови дъщерни структури за развиване на подобни ниши и продукти крие своите рискове за постигането на желания краен резултат и отнема много повече време от придобиването на участие в структура, която вече е извървяла голяма част от този път. Навременното и бързо постигане на желан резултат са от ключово значение за разрастването на всеки един бизнес. Не на последно място, разработването на собствени подобни ниши и продукти няма да доведе до консолидиране и синергия на пазарните оператори в страната, каквато е основната ни цел", каза Моравенов пред "Капитал".
https://www.capital.bg/biznes/pazari...ciia_v_kapman/
ПОВТОРЕНИЕТО Е МАЙКА НА ЗНАНИЕТО !!!
Кога Маню Моравенов, ще КАЖЕ как е стигнал до оценката ??
И така - аз искам да знам какво НЕ Е КАЗАНО, А НЕ КАКВО НЕНУЖНО Е ПОДХВЪРЛЕНО ...
ТОВА КОЕТО СЕ НАБИВА Е, ЧЕ ДЪРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИ БУКВАЛНО ТИКАТ ПЕЧАЛБИ В НЕЧИИ ДЖОБОВЕ
Коментар