IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

София Комерс - Заложни къщи (SCOM, SCOP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dalcom
    Една компания която се е заела с такъв вид бизнес, по пезумпция не е морална и чиста.
    И ние които сме тука сме алчни, да , така е, но ние си изкарваме парите с честен интелектуален двубой, това е разликата.
    Да оставим настрана отчетите и прочие, да оставим настрана че парите не миришат и пазара няма емоция.
    Но...има една тънка червена линия която не трябва да се прекрачва.
    Пътя към ада е осеян с добри намерения.
    Лично аз няма да дам и 1 лев на такава фирма, ...пътя ми оттам нататък ще е равнозначен да направя ИПО на Пабло Ескобар.
    Не знам, не ангажирам никой с нищо, не искам да споря с никой, но си мисля, че ..има граници които не трябва да се минават,
    Те за това са граници.
    Dalcom, има една приказка: " Profit is never wrong!", а това че има хора които казват че съвестта не им позволява да търгуват и инвестират в такива акции, не е нещо ново и е разбираемо за всички. Проблемът е че някой път "тънката червена линия", за която ти говориш, доста лакатуши и чезне, след това се появява пак. Но ако това Ви кара да спите спокойно, защо не?!
    “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

    Коментар


    • Дружеството си е много хубаво, с дорби перспективи и показатели.

      Докато има много цигани в БГ всичко е наред.

      Коментар


      • Батя, пропуснал си обаче /може би нарочно, не знам/ да напишеш изводите от тези рискове /написани са също така в регистр.документ/.

        А те са, цитирам:

        "РЕАЛИЗИРАНЕТО НА ПОСОЧЕНИТЕ РИСКОВЕ ЩЕ ДОВЕДЕ ДО ОГРАНИЧАВАНЕ ОТКРИВАНЕТО НА НОВИ ЗАЛОЖНИ КЪЩИ НА ПАЗАРА, А СЪЩО И ОТПАДАНЕ НА ЧАСТ ОТ СЕГА СЪЩЕСТВУВАЩИТЕ УЧАСТНИЦИ НА ТОЗИ ПАЗАР, КОЕТО ЩЕ ОКАЖЕ БЛАГОПРИЯТНО ВЪЗДЕЙСТВИЕ ВЪРХУ РАЗВИТИЕТО НА ДРУЖЕСТВОТО".

        А това последното означава, че повечето от заложните къщи НА КОНКУРЕНЦИЯТА, /които не са подготвени за изискванията на европейските директиви/ ЩЕ БЪДАТ ЗАКРИТИ !

        Сами си преценете какво следва от това за дружеството!

        Коментар


        • Батя, аз за разлика от много други чета, тези рискове бяха написани още в самото начало, остават и сега( написали са си го) и си ги знам отдавна.
          За тези, които считат че това е нечист бизнес, могат ли да ми кажат с какво дейността на банките и другите дружества от типа на jet credit и TBI кредит са по различни? Единствената разлика е в сегмента на пазара, хората които се обслужват и техните възможности.
          “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

          Коментар


          • Една компания която се е заела с такъв вид бизнес, по пезумпция не е морална и чиста.
            И ние които сме тука сме алчни, да , така е, но ние си изкарваме парите с честен интелектуален двубой, това е разликата.
            Да оставим настрана отчетите и прочие, да оставим настрана че парите не миришат и пазара няма емоция.
            Но...има една тънка червена линия която не трябва да се прекрачва.
            Пътя към ада е осеян с добри намерения.
            Лично аз няма да дам и 1 лев на такава фирма, ...пътя ми оттам нататък ще е равнозначен да направя ИПО на Пабло Ескобар.
            Не знам, не ангажирам никой с нищо, не искам да споря с никой, но си мисля, че ..има граници които не трябва да се минават,
            Те за това са граници.

            Коментар


            • Петър право казва - Софком си знаят работата и имат потенциалът да изпълнят изискванията на ЕС. А бизнесът им се разраства, защото расте и броят на хъхрещите, а чернокракият за шише ракия ще си заложи и Айшето.

              Алекс - като си купиш Софкомови акции рискуваш много по-малко, отколкото ако си вземеш такива на Кремиковци напримерно - вярвай ми.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Батя, хубаво е, че споменаваш тези неща, защото именно те са възможността за добро развитие на Софком. Споменатите неща ще бъдат проблем за заложните къщи, но именно затова Софком са направили Ипо-то.....ето ти и конкретни неща за какво се е направило това публично предлагане (от статии из инвестора):

                "През 2006 година София комерс изгради счетоводно-информационна система (на 80% за страната и на 100% в София) с цел повишаване на сигурността и оптимизация на работата на служителите."

                "София Комерс – Заложни къщи планира и компютъризиране на софийските си офиси, което ще даде възможност на полицията за онлайн достъп до регистрите на компанията при поискване."

                Така че относно първия проблем, който споменаваш софком се борят още от 2006-та година. Въвеждането на информационната система се прави именно поради изискванията на ЕС, за да са готови за лиценза А тогава ще стане и едно друго нещо, другите няма да са готови и ще почне да се консолидира бизнеса Та затова казвам, че това е и възможността за развитие на компанията.

                За второто споменато от теб нещо.....за заеми по недвижими вещи (земя и имоти) си има създадено второ дружество....София комерс кредит груп, което трябва да отговоря на други изисквания при лизенцирането си според мен

                Така че дейността на компанията ми се вижда перспективна поради:

                "По последни данни дружеството има 120 заложни къщи и ще открие нови 20 в София и още 10 в по-бедни региони на страната." това е към края на 2006 г.

                "През годините на развитието си София Комерс – Заложни къщи АД изгражда мрежа от заложни къщи, която постепенно разширява. Към края на 2003 г. дружеството има открити 40 заложни къщи, към края на 2004 г. – 62, а в края на 2005 г. броят им достига 97, разположени в 65 града на България." сега вече са към 150 и затова резултата от дейността е съответно толкова добър.
                Насочват се към по- бедната потребителска група, защото не могат да се конкурират с банките и резултатите не закъсняват. Все ми се струва, че дяволът не е толкова черен.
                ~МЕЧО~

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Батя
                  Чудно ви е защо компанията се търгува толкова "изгодно" нали?
                  При Р/Е 8-9 наистина на пръв поглед изглежда така. Но ако човек потърси логиката на това явление лесно ще я намери, както я намерих и аз и ще ви я покажа. Все пак форума е и за да си помагаме

                  из рег.док. на софком, част рискове:

                  "Промяна в изискванията към дейността на заложните къщи
                  Членството на страната в Европейския съюз изисква хармонизиране на българското законодателство с действащите норми в Европейската общност. Във връзка с прилагането на „Council Directive 87/102/EEC of 22.12.1986 for the approximation of the laws, regulations and administrative provisions of the Member states concerning consumer credit”, изменена с „Directive 90/88/EEC of 22.02.1990” и „Directive 87/102/EEC of 16.02.1998” съществува риск от:
                   Поставяне на бариери пред упражняването на дейността. Като цяло директивите са с рестриктивен характер и поставят препятствия пред развитието и разрастването на дейността на кредитните институции. Поставят изискването за създаване на обща система за наблюдение и лицензиране на финансовите институции, предлагащи потребителски кредити. Това крие риск от прекратяване дейността на Дружеството поради невъзможност да отговори на изискванията за получаване на лицинз. От друга страна лицензионния режим е свързан с извършване на допълнителни разходи, които ще доведат до намаляване на финансовия резултат на Дружеството.
                   Ограничаване на обхвата на дейност. Този риск намира израз в стесняване на видовете активи, приемани за обезпечения по предоставяните кредити, по-конкретно в отпадането на възможността обезпечиние по отпусканите заеми да бъдат недвижими вещи (земя и имоти). Ограничението ще доведе до намаляване на обема по-големи кредити, както и до повишаване на риска при предоставяне на същите, което крие риск от пропускане получаването на ползи, респективно понасяне на загуби и оказва "
                  Винаги съм знаел и чета рисковете за емитента но този не бях чел,тука мислех да се буфкам хубаво, ама засега ще отложа.Благодаря Батя

                  Коментар


                  • Чудно ви е защо компанията се търгува толкова "изгодно" нали?
                    При Р/Е 8-9 наистина на пръв поглед изглежда така. Но ако човек потърси логиката на това явление лесно ще я намери, както я намерих и аз и ще ви я покажа. Все пак форума е и за да си помагаме

                    из рег.док. на софком, част рискове:

                    "Промяна в изискванията към дейността на заложните къщи
                    Членството на страната в Европейския съюз изисква хармонизиране на българското законодателство с действащите норми в Европейската общност. Във връзка с прилагането на „Council Directive 87/102/EEC of 22.12.1986 for the approximation of the laws, regulations and administrative provisions of the Member states concerning consumer credit”, изменена с „Directive 90/88/EEC of 22.02.1990” и „Directive 87/102/EEC of 16.02.1998” съществува риск от:
                     Поставяне на бариери пред упражняването на дейността. Като цяло директивите са с рестриктивен характер и поставят препятствия пред развитието и разрастването на дейността на кредитните институции. Поставят изискването за създаване на обща система за наблюдение и лицензиране на финансовите институции, предлагащи потребителски кредити. Това крие риск от прекратяване дейността на Дружеството поради невъзможност да отговори на изискванията за получаване на лицинз. От друга страна лицензионния режим е свързан с извършване на допълнителни разходи, които ще доведат до намаляване на финансовия резултат на Дружеството.
                     Ограничаване на обхвата на дейност. Този риск намира израз в стесняване на видовете активи, приемани за обезпечения по предоставяните кредити, по-конкретно в отпадането на възможността обезпечиние по отпусканите заеми да бъдат недвижими вещи (земя и имоти). Ограничението ще доведе до намаляване на обема по-големи кредити, както и до повишаване на риска при предоставяне на същите, което крие риск от пропускане получаването на ползи, респективно понасяне на загуби и оказва "

                    Коментар


                    • Я - и медицинска сескричка туканка - аз обичам медицински сестрички... :-)
                      Днес акцията ни любим дръпна яко нагоре, но тогава някакъв луд изсипа евтино...
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Бе Свети Петре, аз пък имам тука некъв кеш-ец скатан, 7-8 % са останали, мислех още малко да го кътам по една две други позициики, ма знае ли се, може пък и тука да го пратя.

                        Коментар


                        • Гледам и не вярвам на ушите си При такъв отчет, никаква реакция от пазара, че даже и на обратно станаха нещата След този отчет, аз си вдигнах значително таргета, така че май ставам дългосрочен
                          Алекс май ще можеш и ти да влезнеш, както вървят нещата. Аз уви нямам абсолютно никакъв кеш и само ще гледам играта отстрани.
                          ~МЕЧО~

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Med.sestra
                            Първоначално изпратено от Med.sestra
                            Първоначално изпратено от Свети Петър
                            Мале, мале, надминаха очакванията ми.....почти 1,6 милн. лв. печалба за деветмесечието Печалбата за последната година е 0,8 лв на акция, което си е доста добре, а до края на годината няма да се учудя и да стане малко повечко Честито ви отчетче
                            Мед. сестра, аз съм малко скорошен тук, така че не знам какво е станало с дивидента тази година, ще се радвам, ако ни разкажете.
                            Успешна и доходоносна Импе
                            радвам се эа вас аз продадох след дивидента
                            а да говореха едно дадоха друго.Това беше парвата акция която купих та наистина ми е кеф за вас.Успех.
                            Успех и на тебе. И кое по-точно е това дето са обещали пък не са го дали??!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Med.sestra
                              Първоначално изпратено от Свети Петър
                              Мале, мале, надминаха очакванията ми.....почти 1,6 милн. лв. печалба за деветмесечието Печалбата за последната година е 0,8 лв на акция, което си е доста добре, а до края на годината няма да се учудя и да стане малко повечко Честито ви отчетче
                              Мед. сестра, аз съм малко скорошен тук, така че не знам какво е станало с дивидента тази година, ще се радвам, ако ни разкажете.
                              Успешна и доходоносна Импе
                              радвам се эа вас аз продадох след дивидента
                              а да говореха едно дадоха друго.Това беше парвата акция която купих та наистина ми е кеф за вас.Успех.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Свети Петър
                                Мале, мале, надминаха очакванията ми.....почти 1,6 милн. лв. печалба за деветмесечието Печалбата за последната година е 0,8 лв на акция, което си е доста добре, а до края на годината няма да се учудя и да стане малко повечко Честито ви отчетче
                                Мед. сестра, аз съм малко скорошен тук, така че не знам какво е станало с дивидента тази година, ще се радвам, ако ни разкажете.
                                Успешна и доходоносна Импе
                                радвам се эа вас аз продадох след дивидента

                                Коментар

                                Working...
                                X