IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БАКБ (BACB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Dash Riprock
    Възможни са най-различни сценарии.

    Може би има нещо, което не знам. Примерно СА да разчитат на супер-силно търсене на акциите, за което вече да са сондирали пазара. Ако институционалните инвеститори в БГ приличат на 90% от наивниците в този форум, нищо чудно да се навият да купуват на тия цени, че и още да ги вдигнат след предлагането. Но от друга страна става въпрос за почти 100 милиона лева предлагане - за тия пари БГ инвеститори няма да са достатъчни, ще трябва да влязат чужди. А те не са наивници. Все пак не е изключено да има някакво силно търсене на BG banking sector exposure от чужбина, но пък тогава защо никой не е тръгнал да купува акциите на RXB, CCB и BRIB като ненормален? Мисля, че блоковите сделки със СИБанк са горе-долу индикатори за това на колко се оценява банковия сектор у нас от т.нар. smart money.

    В заключение - играта е много рискова. Скъпите цени показват, че някой иска да прави много пари на чужд гръб. Няма гаранция, че ще успееш да излезеш навреме и на печалба.
    Dash-ka, ti se poqvi!
    Mnogo se bqh razocharoval :-(, che me narichash Stanimir v lichnite si suobshteniq...
    Why is that?!

    Иначе:
    RXB-собственика (RIP)
    CCB- ТИМ (Варна)
    BRIB- (8% (!!!) лихва за евро депозит предлагат хората ;-)


    BACB- US government as stockholder, прозрачни капитали, функциониращ бизнес модел, модерен мениджмънт...

    Иначе 100млн. лв може и да са много за хората в БГ, но БНБ поограничи ръста на кредитите и много БГ банки седят върху доста пари. Отделно пенсионни фондове и застрахователи.
    BACB-продават миноритарен пакет-имат намерение още да порастнат.
    А и чужди фондове предполагам ще участват.

    ZA(BA-CA)
    Има и една друга тънкост на БГ-пазара-ако не купиш не можеш да продадеш:no short selling...

    Според мен, ако някой се прецака, ще са масови български "банки", но в дългосрочен аспект БАКБ ми изглежда стабилна.


    P.S. Красимир Катев е в УС на СИБанк вече. Hedge fund под прикритие.
    ;-)
    Make futures your option
    and
    Options your future

    Коментар


    • Възможни са най-различни сценарии.

      Ако се направи професионално IPO-то (все пак австрийска банка го прави, не че имам високо мнение за тях, но не са някой български брокер, който си няма хабер от нещата), ще има стабилизация на цената в първите седмици от страна на underwriter-а. Но нищо не пречи цената да се срине след това, ако инвеститорите усетят, че нещата не вървят на добре.

      Рискът е до голяма степен за CA. Те не са тъпи и знаят с какво се наемат. Просто на мене не ми е ясно каква игра играят с тези високи цени. Практиката при IPO-тата е да се продадат акциите с малък дисконт спрямо сектора, за да има покачване веднага след предлагането и всички да са доволни. Обаче с тези цени такъв сценарий става много рисков - не го препоръчвам.

      Може би има нещо, което не знам. Примерно СА да разчитат на супер-силно търсене на акциите, за което вече да са сондирали пазара. Ако институционалните инвеститори в БГ приличат на 90% от наивниците в този форум, нищо чудно да се навият да купуват на тия цени, че и още да ги вдигнат след предлагането. Но от друга страна става въпрос за почти 100 милиона лева предлагане - за тия пари БГ инвеститори няма да са достатъчни, ще трябва да влязат чужди. А те не са наивници. Все пак не е изключено да има някакво силно търсене на BG banking sector exposure от чужбина, но пък тогава защо никой не е тръгнал да купува акциите на RXB, CCB и BRIB като ненормален? Мисля, че блоковите сделки със СИБанк са горе-долу индикатори за това на колко се оценява банковия сектор у нас от т.нар. smart money.

      В заключение - играта е много рискова. Скъпите цени показват, че някой иска да прави много пари на чужд гръб. Няма гаранция, че ще успееш да излезеш навреме и на печалба.

      Коментар


      • Даш, имам уважението към тебе, и си позволявам да ти задам следния въпрос. Дано се изразя правилно.

        Да приемем, че си прав и тези цени са неоправдано високи. Но за един спекулант все пак няма ли да е изгодно да се включи в началото и да спечели? Очаква се еуфория, а знаеш БФБ е дефицитна откъм нови емисии на добри дружества. В дългосрочен план цената може да се задържи или да падне (далечна аналогия с акциите на БТК), но в началото не е ли по-вероятно да има покачване?

        Извинявам се ако въпросът ми е съвсем наивен. Просто надавам ухо сега и по тази позиция.

        Коментар


        • Ако журналистите нещо не са се объркали с числата, тези цени са ненормални. Няма банка, която да се търгува на 4.0-5.5х P/B. Голяма алчност, която разчита на още по-голяма глупост.

          Поправка: сега погледнах и видях, че има такива банки. NBG и Еurobank в Гърция на 4.1-4.4х и Сбербанк в Русия на 4.4. Като цяло цените на банките са се вдигнали в цяла Европа. Но средно се търгуват на 2.5-3.0х. В Полша са на около 3.3-3.9х, в Турция са на около 2.3-3.3х, в Унгария ОТП се търгува на 3.9х.

          Но пак може да се каже, че тия цени за БАКБ са, меко казано, супер агресивни. Нито е голяма банка с диверсифицирана експозиция към Източна Европа като NBG или ОТП, нито е монополист на пазара като Сбербанк.

          Другите три на БФБ на колко се търгуват? P/B? P/E?


          До 30% от капитала на Българо-американска кредитна банка АД (БАКБ) ще бъде предложен на индивидулни и институционални инвеститори на 4 април, става ясно от съобщение на Българска фондова борса. От банката са определили индикативни ценови граници на предлаганите акции от 24,50 до 33,50 лв. за акция, което означава, че пазарната капитализация на банката ще е между 309 и 423 млн. лв.

          До 378 740 броя, или до 11,3% от общия брой на предложените акции на банката могат да бъдат придобити от стабилизационния мениджър (CA-IB Corporate Finance Limited).

          Непосредствено преди глобалното предлагане, Българо-американски инвестиционен фонд притежава 99% от капитала на банката. След глобалното предлагане продаващия акционер ще притежава приблизително 73% (при положение, че не са продадени никакви свръхразпределени акции съгласно споразумението за допълнително разпреление на акции), или около 69,4 на сто от капитала (при положение, че са продадени максималния брой свръхразпрелени акции).

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Батя
            най-вероятно тук разумни цени въобще няма да има...
            Позна!
            "Продават до 30% от БАКБ на цени между 24.5 и 33.5 лв"

            Тези видяха от Евроинс, че спечели добре, само че трети се листват, а първия печели най-много, така че на по-малко трябва да се надяват. Освен това, тези листвания взеха да никнат като гъби, а този който последен се листва към края на годината ще го купим за жълти стотинки
            Това е лично мнение и не е препоръка за покупка или продажба на акции

            Коментар


            • Първоначално изпратено от lord.among.pawns
              Да, ама си мисля, че колкото е направила до тук - направила; от тук нататък не може да се очаква да поддържа същите темпове на развитие и печалба; пазара е много наситен и има доста конкуренция - особено догодина след сливането на мастодонтите ...
              То след тези сливания, БАКБ стои като Давид срещу Голиат стои, като сергия срещу МЕТРО стои
              Мене най ме кефи Пощенска Банка. Нея да я листнат на борсата голям бум ще направи. Не знам за другите и клонове, но този където аз ходя е супер. Назначили са едни млади, засукани, даже една бая диколте беше отворила. Освен това разбират и са много сръчни, обслужват ме за нула време. Явно добри мениджъри и маркетолози пипат там.
              Това е лично мнение и не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • Според мен има голям хляб в айпио-то. Първоначално ще може да се спечели. А далечните перспективи на банката са отделна тема.

                Коментар


                • То тая печалба с активите, които имат само те си знаят как са я направили ама това е отделен въпрос....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Здравко
                    ...Иначе банката е супер - с голям ръст на печалбата, утвърдено име сред в сферата на корпоративното финансиране и стабилни партньори.
                    А като добавим и реномето, което имат акциите на компаниите от финансовата сфера в световен план - очертава се интересно начало на Април.
                    Да, ама си мисля, че колкото е направила до тук - направила; от тук нататък не може да се очаква да поддържа същите темпове на развитие и печалба; пазара е много наситен и има доста конкуренция - особено догодина след сливането на мастодонтите ...
                    I prefer to be approximately right than precisely wrong...

                    Коментар


                    • И на мен така ми се струва. Ще трябва да се затягат яко коланите, че корекцията може да е болезнена ;-)

                      Коментар


                      • Много готино ще стане един холдинг , една банка листвани в момент на корекция стягайте се в кръста момчета и момичета, че яко ръсене ще има по позициите поне на мен така ми се струва
                        Мненията ми не са съвет за покупко-продажба на акции

                        Коментар


                        • Класическа формула по западен образец - рисквият инвеститор (БАИФ) излиза от инвестицията си по възможно най-добрия начин - чрез фондовата борса. Вероятно основните пакети са договорени с крупни портфейлни инвеститори. Т.е. няма да има такива селски изсипвания както при Златен лев холдинг.
                          Иначе банката е супер - с голям ръст на печалбата, утвърдено име сред в сферата на корпоративното финансиране и стабилни партньори.
                          А като добавим и реномето, което имат акциите на компаниите от финансовата сфера в световен план - очертава се интересно начало на Април.

                          Коментар


                          • Еми ще се шашна, като съм кьорав.Сори.
                            Life won't wait for you.

                            Коментар


                            • А ясно.Щото ме шашна.
                              Life won't wait for you.

                              Коментар


                              • Давам пример с AKTIV. Там стоим на 1.3-1.4. Не става въпрос за цената на BACB.
                                Това е лично мнение и не е препоръка за покупка или продажба на акции

                                Коментар

                                Working...
                                X