IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Неохим АД (NEOH)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Причината за спада на печалбата е ръста на цената на газта спрямо миналата година и съответно разходите.

    Природен газ разход Q1/2018-42,228 хил. лв.
    Q1/2017-34,224 хил. лв.

    Цената миналата година е била 280.21, сега е 352,65 лв/хм3

    Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
    От друга страна погледнато приходите са почти същите(спад с 3,4 процента) ,а спадането на печалбата се дължи на двойно нарастване запасите на продукция и незавършено производство както и нарастване с около 9 мил. разходи за суровини и материали ,които пера могат да ми дадат повод за оптимизъм за следващите тримесечия.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Intern-trader Разгледай мнение

      Въпрос на гледна точка. Печалбата от това тримесечие е почти 2 пъти по-голяма от цялата годишна печалба за 2015 г., 28% от рекордната печалба от 2016 г., 59% от печалбата за миналата година. Така, че, тук са важни следващите тримесечия, ще се изяде ли тази добра стартова печалба за годината, както минали години, или ще се увеличава. Като цяло фирмените прогнози са за по-високи продажби през годината, въпрос на конюнктура и сезон.
      Точно тази гледна точка, която използваш ти, не ми се вижда логична в случая с Неохим. Няма логика да гледаш печалбата за първото тримесечие и да я отнасяш към печалбата за цели предходни години. Ако не направят големите пари в първата половина на годината, забрави да изкарат нещо през втората. Затова аз гледам печалба на трейлинг база. Но дай Боже!
      Мненията ми не са препоръка за търговия.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

        ...а спадането на печалбата се дължи на двойно нарастване запасите на продукция и незавършено производство както и нарастване с около 9 мил. разходи за суровини и материали ,които пера могат да ми дадат повод за оптимизъм за следващите тримесечия.
        Това, честно казано, не го разбрах. Как увеличението на запасите ти яде от печалбата, като в ОПР-то то ти е приход, но в крайна сметка по отношение на печалбата ти е нетно неутрално, защото насреща стоят разходите за създаване на тези запаси?
        Мненията ми не са препоръка за търговия.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение
          Въх... 52% спад на печалбата за тримесечието спрямо миналата година, след като миналата имаше 25% спад спрямо 2016. Някъде към 6,6 млн. лв. годишна печалба на трейлинг база, и то ако нещата не продължат да се влошават...и нещата и идват на място с мултипълите. Това във връзка с разговорите за ниските коефициенти и непредвидимостта.
          Въпрос на гледна точка. Печалбата от това тримесечие е почти 2 пъти по-голяма от цялата годишна печалба за 2015 г., 28% от рекордната печалба от 2016 г., 59% от печалбата за миналата година. Така, че, тук са важни следващите тримесечия, ще се изяде ли тази добра стартова печалба за годината, както минали години, или ще се увеличава. Като цяло фирмените прогнози са за по-високи продажби през годината, въпрос на конюнктура и сезон.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение
            Въх... 52% спад на печалбата за тримесечието спрямо миналата година, след като миналата имаше 25% спад спрямо 2016. Някъде към 6,6 млн. лв. годишна печалба на трейлинг база, и то ако нещата не продължат да се влошават...и нещата и идват на място с мултипълите. Това във връзка с разговорите за ниските коефициенти и непредвидимостта.
            От друга страна погледнато приходите са почти същите(спад с 3,4 процента) ,а спадането на печалбата се дължи на двойно нарастване запасите на продукция и незавършено производство както и нарастване с около 9 мил. разходи за суровини и материали ,които пера могат да ми дадат повод за оптимизъм за следващите тримесечия.

            Коментар


            • Въх... 52% спад на печалбата за тримесечието спрямо миналата година, след като миналата имаше 25% спад спрямо 2016. Някъде към 6,6 млн. лв. годишна печалба на трейлинг база, и то ако нещата не продължат да се влошават...и нещата и идват на място с мултипълите. Това във връзка с разговорите за ниските коефициенти и непредвидимостта.
              Мненията ми не са препоръка за търговия.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                Така е. Неохимът традиционно се търгува на ниски мултипъли и в добрите си години, именно заради непредвидимостта на резултатите му. А и в момента му тежи и евентуалното изпадане от Софикс. Всички помнят, как ЕТФът си продаде пакета с порядъчен дисконт преди 6 месеца.
                Тук май останаха още малко от фонда или се лъжа......?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от конфуций Разгледай мнение

                  Лошото при тази акция е трудната предвидимост на печалбата. Може като нищо да направят печалба от 30 мил. или пък 15 мил. загуба. Не можем да предвидим как ще им се отразяват цените на синьото гориво и няколко други фактори.

                  Така че мултипълите при тях днес са добри, ама утре ............
                  Така е. Неохимът традиционно се търгува на ниски мултипъли и в добрите си години, именно заради непредвидимостта на резултатите му. А и в момента му тежи и евентуалното изпадане от Софикс. Всички помнят, как ЕТФът си продаде пакета с порядъчен дисконт преди 6 месеца.
                  Мненията ми не са препоръка за търговия.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Intern-trader Разгледай мнение
                    Напоследък по тази тема се цитират преимуществено апокалиптични статии за Неохим. Така на практика се създава впечатление, че това е много опасна и рискова инвестиция. А нещата стоят доста по-различно. Неохим, към момента, заедно с Алкомет са едни от най-подценените и перспективни позиции на БФБ. Да, наистина печалбата миналата година определено намаля, но дори и в този си размер, EPS е 5,79, а PE при вариацията на цените последните 2 месеца е между 7 и 8. Да, наистина, нещата се влошиха 2 и 3 то тримесечие, но последния тримесечен отчет определено е оптимистичен. През миналата година само за първо тримесечие е генерирана печалба от 16 млн. Достатъчни са 1-2 силни тримесечни отчета и/или решение за някакъв дивидент и нещата ще се обърнат драстично. Печалбата от миналата година може да се направи и само с 1 тримесечие.
                    Дори, и съм склонен да направя предположение, че за 2018 г., пренебрегваните към момента, Неохим и/или Алкомет могат влязат в топ 10 /ако не и топ 5/, за доходности, независимо, че по-всяка вероятност нито едно от двете дружества няма да бъде в Софикса. С това не искам да оказвам влияние на никого /не са ми основни инвестиции/, но определено не трябва да се подценяват и нещата да се възприемат прекалено апокалиптично.
                    Лошото при тази акция е трудната предвидимост на печалбата. Може като нищо да направят печалба от 30 мил. или пък 15 мил. загуба. Не можем да предвидим как ще им се отразяват цените на синьото гориво и няколко други фактори.

                    Така че мултипълите при тях днес са добри, ама утре ............

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Intern-trader Разгледай мнение
                      Дори, и съм склонен да направя предположение, че за 2018 г., пренебрегваните към момента, Неохим и/или Алкомет могат влязат в топ 10 /ако не и топ 5/, за доходности, независимо, че по-всяка вероятност нито едно от двете дружества няма да бъде в Софикса.
                      То ако това е така, те ще си влезнат обратно в Софикс. Въобще, дупе да им е яко на инвестиралите в ЕТФа..

                      Коментар


                      • Напоследък по тази тема се цитират преимуществено апокалиптични статии за Неохим. Така на практика се създава впечатление, че това е много опасна и рискова инвестиция. А нещата стоят доста по-различно. Неохим, към момента, заедно с Алкомет са едни от най-подценените и перспективни позиции на БФБ. Да, наистина печалбата миналата година определено намаля, но дори и в този си размер, EPS е 5,79, а PE при вариацията на цените последните 2 месеца е между 7 и 8. Да, наистина, нещата се влошиха 2 и 3 то тримесечие, но последния тримесечен отчет определено е оптимистичен. През миналата година само за първо тримесечие е генерирана печалба от 16 млн. Достатъчни са 1-2 силни тримесечни отчета и/или решение за някакъв дивидент и нещата ще се обърнат драстично. Печалбата от миналата година може да се направи и само с 1 тримесечие.
                        Дори, и съм склонен да направя предположение, че за 2018 г., пренебрегваните към момента, Неохим и/или Алкомет могат влязат в топ 10 /ако не и топ 5/, за доходности, независимо, че по-всяка вероятност нито едно от двете дружества няма да бъде в Софикса. С това не искам да оказвам влияние на никого /не са ми основни инвестиции/, но определено не трябва да се подценяват и нещата да се възприемат прекалено апокалиптично.

                        Коментар


                        • Мда, не е най-добрата новина за Неохим ...
                          Този интерконектор с Гърция ще е "глътка въздух", но нещо много се забави.
                          Явно газовото лоби на братята много силно, но ще трябва да се оцелее до 2020.
                          не е препоръка за покупка или продажба ,всяко съвпадение с реални лица,факти и събитя е случайна !!!

                          Коментар


                          • Много лошо се очертават нещата.

                            Ето какво пише в статията на Капитал -

                            "На местно ниво българските производители гледат с надежда, че либерализацията на пазара на електроенергия ще върне ценовите нива от първото полугодие на 2017 г., но въвеждането на т.нар входно-изходен модел за определяна на цената за пренос на природен газ до големи потребители на газ, каквито са торовите заводи, допълнително ще оскъпи жизнено важната им суровина и ще намали конкурентоспособността им."

                            "... другият производител на торове "Неохим" - Димитровград. През миналата година той свива печалбата си почти наполовина. Основната причина за спада са по-ниските приходи от продажби, както и увеличените разходи за дейността, показва неконсолидираният отчет на дружеството."
                            Големите руски производители, навлизащи в региона, ще стават все по-сериозна конкуренция за местните компании

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от TheSkorpion Разгледай мнение

                              За неконс: Това, което ми прави впечатление на пръв поглед от отчетите за последните 10 години е една цикличност - редуване на печалби и загуби (5 от 10 години са на загуба). През 2016 е имало рекордна печалба и сега спада двойно. Някак си не мога да намеря тренд тук при финансовия резултат, от 9 млн загуба, спада на 5 и после се увеличава до 25 млн загуба, а след това излиза на печалба... Това, което ме кефи, са ниските нива на дълг. Конкретно за последния отчет консолидиран - на практика ако разбирам правилно, другите дружества в групата са на загуба заради валутни разлики?
                              Увеличението в синьото гориво последната година ги дърпа с около 7 милки назад,което не е малко.Доколкото разбирам проблемите им идват освен от силната конкуренция в бранша така и от куцата дистрибуция на продукцията им особенно на вътрешния пазар.Доколкото разбирам тримата големи акционери тук са и дистрибутори и вероятно "егоистично" не позволяват мрежата да се развива директно от завода,но това си е моя интерпретация.Не забелязвам много инвестиции в посока модернизация и свиване на производствените разходи,работи се по стандартен начин.Тук просто си плаче за смяна в собствеността и съответно манталитета......иначе потенциала е голям

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                                Би ли конкретизирал кое по-точно в последния отчет (за конс. предполагам говориш) не е наред?
                                За неконс: Това, което ми прави впечатление на пръв поглед от отчетите за последните 10 години е една цикличност - редуване на печалби и загуби (5 от 10 години са на загуба). През 2016 е имало рекордна печалба и сега спада двойно. Някак си не мога да намеря тренд тук при финансовия резултат, от 9 млн загуба, спада на 5 и после се увеличава до 25 млн загуба, а след това излиза на печалба... Това, което ме кефи, са ниските нива на дълг. Конкретно за последния отчет консолидиран - на практика ако разбирам правилно, другите дружества в групата са на загуба заради валутни разлики?
                                Мненията ми не са препоръки. Имам само една препоръка - не губете пари.

                                Коментар

                                Working...
                                X