If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Доколкото виждам половината са предходната година..
Другите разходи за дейността включват:
Въглеродни емисии (квоти за вредни газове) в т.ч. 12,974
отписани въглеродни емисии (квоти за вредни газове - т.г.) 6,151
провизия за въглеродни емисии (квоти за вредни газове –т.г.) 2,151
отписани въглеродни емисии (квоти за вредни газове - м.г.) 8,317
провизия за въглеродни емисии (квоти за вредни газове –м.г.) (3,645)
Продажбата на втечнено СО2 не те освобождава от плащане на квоти за него. Втечненият СО2 също се третира като генерирано количество парникови газове.
Иначе "Неохим" също разполага с инсталация за пречистване и втечняване на СО2, но това не помага за ограничаване на квотите по никакъв начин.
Общо взето през 2019-та се очертава още по голяма загуба от 2018 а през миналата година загубата е около 25 млн лева ! Ако някой може да даде аргументи в полза на по добри резултати да сподели.
Другият утежняващ фактор за съществуването на българската торова индустрия е природният газ - основната суровина при производството на тор, чиято цена постоянно поскъпва. От началото на годината единственият доставчик „Булгаргаз" повиши цената, след одобрението на Комисията на енергийно и водно регулиране (КЕВР) повишава цената четири пъти или общо със 104 лв. за 1000 куб. м - от 352.65 лв./1000 кубика на 1 януари 2018 г. до 456.65 лв./1000 кубика. А през 2019-та имаме още едно увеличаване на цената!
По последни данни на димитровградския завод, „Неохим" е длъжен да заплаща годишно над 750 000 тона въглеродни емисии, емитирани най-вече от работата на инсталациите за производство на амоняк и азотна киселина, които са безалтернативни при производството на азотни минерални торове, но са сред основните замърсители на околната среда. От тях 450 000 тона са безплатни по силата на регламент, определящ безплатното разпределение на квотите. За останалите 300 000 тона заводът плаща 15 млн. лева при средна цена за настоящата година от 25 евро за тон.
Нови законодателни промени
Европейското законодателство поставя торовата индустрия в списъка на индустриалните отрасли, изложени на значителен риск от изтичане на въглеродни емисии, което позволява на държавата да прилага различни компенсаторни механизми с цел запазване на торовата индустрия. Един от тези механизми е разпределението на безплатните квоти въглеродни емисии. Действащият в момента регламент е поносим, но предложението за законодателни промени на Европейската схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове (ЕСТЕ) във Фаза 4 е непоносимо. Неговата цел е до 2030 година да бъдат увеличени квотите за изкупуване на въглеродните емисии, за да бъдат намалени вредните емисии с 43% спрямо нивата от 2005 г.
В момента целта до 2020 година е намаляване с 40% на емисиите на парникови газове, но от нивата от 1990 година. Така реално ще се плаща допълнително поне с нови 10 млн. лева или общо всяка година „Неохим" ще трябва да заделя общо 25 млн. лева за изкупуване на по-голямо количество емисии, при цена по-висока от сегашната, която е 25 евро за тон.
Как Неохим ще излезе от тежката ситуация в която се намират? Много високи разходи за въглеродни емисии, високи цени на природният газ а от друга страна и риск от евтин внос на торове. Цената на акцията на пръв поглед изглежда ниска но от друга страна ако торовата индустрия е под въпрос дали ще оцелее може да се окаже че този падащ нож ще продължи да пада още дълго време.
Как ще е скъп природния газ бре??? Имаш ли представа преди 12 години каква е била цената на газа????
Не е нормално да работя с 20 милиона загуба на година, крият печалбата.
Няма луди, никой не работи с такава загуба, просто спира да работи ако загубата е истинска. Има гнило.
Елана ми продаде малко...австрийците на 65 ли влязоха тук преди време?
Как Неохим ще излезе от тежката ситуация в която се намират? Много високи разходи за въглеродни емисии, високи цени на природният газ а от друга страна и риск от евтин внос на торове. Цената на акцията на пръв поглед изглежда ниска но от друга страна ако торовата индустрия е под въпрос дали ще оцелее може да се окаже че този падащ нож ще продължи да пада още дълго време.
Налаганите високи цени на въглеродните емисии и готвеното отпадане на антидъмпинговите мита за внос от страни с ниски рестрикции водят до ликвидация на сектора
Коментар