Първоначално изпратено от petyob
Разгледай мнение
Китай и Турция са го осъзнали отдавна. Турция получава доста втечнен газ, макар че граничи с Иран и има достатъчно тръбен капацитет с Русия.
Китай предпочита втечнен от Австралия и Катар, както и тръбен от Туркменистан, вместо да стане зависим от руски газ.
Прогнозите са трудно нещо.Много са променливите.
Виж ОПЕК как си променя краткосрочните прогнози за търсенето на нефт.
Преди около две години и ти не вярваше, че цената на Хенри ще остане под 3 долара.
Миналата година средната цена е под нивото от 2010 - 2014г. и исторически най-ниска, с отчитане на инфлацията, около 8 евро за мегаватчас. Недостатъчният капацитет на експортните терминали не позволи да се намали спреда с ТТФ газа. По Коледа бяха натоварени първите танкери от двата нови терминала. Предстоят още разширения ...които ще успокоят пазарите. Цената в САЩ ще се повиши, но в Европа ще пада.
Ето ти още от Ф.Ромбаут.... от 2019г.
Единственият начин да избягаме от високите цени на газа от Русия беше вноса на амоняк. Трябваха ни 14 години до реализирането на проекта с терминала за амоняк“
https://agropolychim.bg/rombaut-bloombergtv/
Направил е много за икономиката ни, но в момента е пристрастен. Преди имаше интерес от румънци и унгарци за покупка на амоняк. Стотиците милиони инвестиции се нуждаят от обеми, а конкуренцията не спи
https://ammoniaenergy.org/articles/r...umers-by-rail/
Накратко, терминалите за внос на липсващите няколко милиона тона европейски амоняк са готови или пред завършване, а са и дълбоководни, и с голям обем на договорите.
Ще видим къде ще е цената на газа след две години.
Коментар