Не ми прилича на вопъл на пострадалия миноритар – възможно е да са се разбрали с миноритара и Елфарма да стане след всички прехвърляния негова собственост заедно с част от акциите на Софарма. Така той напрактика няма да загуби от дела си в Софарма – освен премията за мажоритарен пакет
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Софарма АД (SFA / SFARM)
Collapse
X
-
Al-elder,
И на мен ми се иска да има някаква смислена идея зад сделките, а да не става дума само за откровено дърводелско прецакване на миноритаря на Елфарма. За сега можем само да гадаем.
Остава обаче на лице печалният факт, че сделки между свързани лица като тази с Елфарма или като фиктивните сделки, които се готвят на Кремиковци са напълно законни. А докато има възможност, тя ще се използва.
Коментар
-
Lucky e прав най-голямо е притеснението за миноритарите, но и там нещата не са кристал и не може да се твърди нищо със сигурност. Може това да е част от стратегията за интеграция на Софарма, но може и да е грозно потъпкване на миноритарните интереси. Още не е ясно и се надявам скоро да излезе нещо от самата Софарма по въпроса. Ако се установи неква шашма, много сериозно ще пострада целия пазар, а не само фармата...Не е препоръка за покупко/продажба, а просто мнение! Поздрави на КаФеНе!
Коментар
-
vikitoria,
Тези две публикации, които изглежда имат един и същ източник според мен са просто писъкът на жестоко прецакания миноритар в Елфарма. Доста нескопосан опит да се политизират сделките със Софарма и някак си да се вкара държавата в числото на губещите, за да има скандал. Държавата естествено не губи от тях нищо, защото доходът от сделки с ценни книжа на БФБ е необлагаем.
Друг е въпросът защо такива сделки, при които мажоритарят може грубо и безпардонно да ограби миноритарите (какъвто е случаят с Елфарма) са изобщо законни. Това че щял да се промени регламента за блоковите сделки на БФБ не решава проблема. Ако мажоритарят не може да прехвърли на свързани лица акциите по измислени цени, но може да прехвърли печалбата, активите и дейността им - ефектът за миноритарите е един и същ.
Между другото държавата е помислила за себе си: Когато се правят сделки между свърани лица, тя има законно право да не признае разходите и да ги обложи, ако са направени при условия, различни от пазарните. Правата на миноритарите обаче са й последна грижа. А от такива сделки държавата наистина може да загуби, когато мажоритарят се държи от чуждестранни собственици.
Коментар
-
vijte i tova http://www.novinar.org/main.php?broi=1902
qvno stava ne6to s tva druestvo,no kakvo...???!!!?!?
Коментар
-
Един от най-печелившите бизнеси в България в последните години е производството и търговията с лекарства. Може би поради тази причина фирмите дистрибутори и търговци на медикаменти в страната са доста. «Софарма» е сред най-големите производители на лекарства у нас и е естествено интересите към това предприятие да са изключително големи.
За една меко казано странна сделка, свързана именно със собствеността на «Софарма» ще ви разкажем по Дарик радио. Как така близо 32 200 000 акции от предприятието се продават по един лев, вместо на реалната цена от 9,30 на една акция. Колко губи държавата от уж законната сделка и дали това не е един хитър начин да се ощети хазната и да се спестят данъци от порядъка на 40 милиона лева?
Два от големите фармацевтични производители – «Софарма» и «Елфарма» са свързани помежду си. «Елфарма» държи, или поне доскоро държеше 81% от «Софарма». Собственик на 75% от фирма «Елфарма» е изпълнителният директор на «Софарма» Огнян Донев. Човек сам по себе си известен като един от най-близкия кръг хора около бившия кмет Стефан Софиянски и бившия председател на Надзорния съвет на Общинска банка Любомир Павлов.
Името на Огнян Донев нашумя около скандала с продажбата на три общински дружества – ВиК София, «Пътища и съоръжения» и «Софинвест» преди година, с което тайно от Общинския съвет на столицата общината бе лишена от контролния пакет гласове в Общинска банка и изгуби възможността си да налага решения. В Управителния съвет на една от тези три фирми, «Софстрой», е настанена балдъзата на Любомир Павлов – Ралица Грозданова. В «Софстрой» участва и друго бивше общинско дружество «БКС Средец», а също и още една бивша общинска фирма – «Софийски аптеки» .
Тя също бе приватизирана от РМД, толерирано от бившия кмет Софиянски. Председател на това РМД е същият този Огнян Донев, който е известен и като близък приятел на бившия шеф на Общинска банка Люмобир Павлов. Още една компания – акционер в Общинска банка е свързана с Огнян Донев – това е «София» АД. Това акционерно дружество е съсобственик в «Софийски аптеки». В Надзорния му съвет влиза сестрата на Огнян Донев – Красимира.
При сделката за 1 лев, за която ще ви разкажем по-нататък, фирма на Огнян Донев продава на три фирми на Огнян Донев акции, като едната от трите купува по-рано и «Софстрой». Виждате как са навързани помежду си всички тези фирми от кръга «Софиянски-Павлов-Донев». Така акциите и активите на повечето от тези фирми на практика се прехвърлят между хора близки помежду си, като единствените губещи в цялата тази схема са държавата или общината.
Към янури тази година «Елфарма» все още държи 81% от собствеността на «Софарма». Точно през януари започна процеса на раздробяване на собствеността върху акциите на «Софарма», чийто изпълнителен директор е Огнян Донев, и продажбата им на части на различни фирми и дружества. Първата такава сделка е в края на януари тази година, когато 7,58% от капитала на «Софарма» е продаден на американския инвестиционен фонд «Gramercy Emerging Markets Fund – Gran Cayman”.
Забележете, фирма – регистрирана на офшорната зона Кайманови острови. Тоест – със скрит и неизвестен собственик. Разликата със следващата сделка, осъществена на 17 април, е тази, че американският фонд купува акциите все пак на пазарна цена – по 7,70 лв. всяка. Докато след извършването на втората сделка – на 17 април тази година, мажоритарният акционер на “Софарма” вече не притежава контролния пакет акции във фармацевтичната компания.
Как става това? На 17 април тази година чрез три сделки са прехвърлени 32 190 000 броя акции от “Софарма” на три фирми. Купувачи са българските компании «София» АД с 16,24%, «Телсо» АД с 16,77% и «Телекомплект» АД с 15,76%. Така 48,77% от акциите на «Софарма» са прехвърлени на трите дружества чрез така наречените блокови сделки – се посочва в съобщение на фармацевтичното дружество до Българската фондова борса.
В същото време Огнян Донев фигурира освен в управата на «Софарма» и «Елфарма», и в директорските бордове на трите фирми-купувачи. Което на практика означава, че Донев просто продава акциите на «Софарма» на самия себе си. Продажбата е станала по цена 1 лев за акция, или цената на всичките 48,77% от капитала на «Софарма» е била 32 190 000 лв. Докато в деня на сделката средната цена, по която са се търгували тези акции на Българската фондова борса, е 9,30 лв.
Тоест, излиза че разликата между реалната пазарна цена на акциите е 8,30 лв. за всяка една от тези 32 190 000 акции. Което ще рече, че сделката е направена на цена с 267 177 000 лв. по-малко от пазарната. Отн което пък губи невнесения от сделката данък печлаба в размер на около 40 милиона лева. Това обаче е само едната част от негативите от операцията. Още един съдружник в тези две фармацевтични компании се оказва измамен.
Съдружникът е фирма «Електроимпекс». Тя държи 25% от «Елфарма», чрез която влиза и в мажоритарния дял на «Софарма», доскоро 81%. Чрез така наречената блокова сделка съдружникът «Електроимпекс» губи значителна част от позициите си, като срещу това не получава пазарната цена на акциите. Така от цялата сделка, която би надвишила 300 милиона лева по пазарна цена, «Електроимпекс» губи поне 50 милиона лева пазарен дял.
Още по-интересно става, когато само три дни след тази скандална сделка за по един лев следва втора такава. И втората е от порядъка на така наречените блокови сделки. Тя се осъществява на 20 април тази година. На тази дата “Софарма” с изпълнителен директор Огнян Донев продава още 5 милиона и половина акции от капитала си. Не е известно засега на кого и дали отново на същите три фирми, които по смисъла на закона се явяват свързани лица със продавача “Софарма” чрез изпълнителния му директор. Ако и тази продажба се окаже осъществена от мажоритарния собственик Елфарма, то делът му трябва да е намалял според вече до 19,28%.
Кои и какви са купувачите по един лев на заветните 32 милиона акции на «Софарма». В управата и на трите дружества фигурира Огнян Донев. Акционерното дружество “Телсо” има предмет на дейност вътрешно и външнотърговска дейност, регистрирано е с минималния капитал 50 000 лв, и се управлява от съвет на директорите в състав: председател Бисерка Лазарова, заместник председател Илиян Колев, и официално се представлява от изпълнителния си директор Борис Борисов.
В другото дружество – купувач, “Телекомплект” АД, името на Огнян Донев фигурира като председател на Надзорния съвет заедно с имената на Венцислав Стоев и Георги Лалов. Дружеството се представлява официално от изпълнителния си директор Младен Стефанов. Третото дружество – купувач,“София” АД, е съсобственик в бившата общинска фирма “Софийски аптеки”. В надзорния съвет на “София” АД влиза сестрата на Огнян Донев – Красимира. Именно това дружество се свързва най-пряко с бившия шеф на Общинска банка Любомир Павлов и бившия кмет на София Стефан Софиянски.
Каква би могла да е целта на подобна странна сама по себе си операция, подплатена обаче с още две подобни сделки преди и след осъществяването й. Засега това може само да се предполага. Засега е ясен фактът, че на 30 май е свикато Общо събрание на акционерите на “Софарма”. На него според официалното съобщение на фармацевтичното дружество до Българската фондова борса ще се гласува 17 820 000 лв. да бъдат разпределени като дивидент на акционерите.
Информацията сочи още, че печалбата на «Софарма» за 2005 г. е размер на 30 429 655 лв. В същото съобщение се посочва информацията, че книжата на дружеството достигнали рекордната стойност 9,10 лв. на акция. Опитахме се няколко пъти да се свържем с г-н Огнян Донев коментар на сделката, но така и не вдигна мобилния си телехфон, а секретарката му обясни че е в чужбина. Затова ще цитираме негови думи пред вестник «Дневник». Там Огнян Донев съобщава, че е закупил 10% от акциите на фирмата за търговия с лекарства «Санита».
Според Донев целта на всичко това е да подкрепя търговията на едро, но всъщност тук прозира идеята за създаване на холдинг от няколко фирми – фармацевтични производители и търговци с лекарства, с цел монополизиране на този така печеливш пазарен сектор. Още повече, че Огнян Донев не изключва сливане на три от големите фирми за търговия с лекарства – «Санита», «Медикал» и «Калиман». В същото това интервю Огнян Донев не изключва на 100% възможността да закупи дялове и от други фирми от този бизнес.
Официално българското законодателство все още не е забранило този род сделки, наречени блокови. Продажната цена на акциите на пръв поглед е въпрос на личен избор. Въпреки това ако при ревизия се установи, че има свързани лица или прехвърляне на собствеността от едно дружество в друго с много голямо занижение на пазарната цена, какъвто е този случай, възможно е да се търси нова цена на акциите, върху която сделката да се обложи с данък.
Подобни блокови сделки вече се срещат в България. Такава сделка е била на път да се осъществи през 2002 г., когато 1 720 000 акции на «Лукойл Нефтохим» е трябвало да бъдат изтъргувани също по един лев. Малко по-късно обаче операцията е била отменена и акциите са се продали все пак на цена около 6 лв. Тогава се излиза с обяснението, че всичко това е било грешка на брокера, който е разбрал за плановете около бъдещата сделка и погрешно я пуснал в ход. В крайна сметка същите 1 720 000 акции са били прехвърлени пак на блоков сегмент между фирми, но на цена между 20 и 30 лв.
По сегашното законодателство сделка от този род не е нарушение. Вземайки предвид нарасналия брой подобни операции и опасността от тях, както и ощетяването на държавата от спестяване на данък печалба, Българската фондова борса изработи промени в Правилника за дейността на фондовата борса. Според тези нови правила ще се забрани точно този вид кухи сделки и такива продажби на дъщерни фирми с цел избягване на данъци. Новият правилник в момента вече 6 месеца се обсъжда от инвестиционната общност. Той беше внесен в Комисията по финансов надзор за съгласуване и становище, и оттам бе върнат на Фондовата борса със съответните поправки и бележки.
Новият изпълнителен директор на Българската фондова борса Бистра Илкова се надява новият правилник да стане факт в близките месеци. Тя обяснява, че лошият имидж на българския фондов пазар се дължи и на подобен род зачестили сделки, при които мотив е избягването на така плащането на данъци към държавната хазна. При тези сделки се прехвърлят големи пакети акции от неликвидни дружества между свързани лица. Така на едното място се формира необлагаема печалба, а в другата компания – счетоводна загуба, която не се признава за данъчни цели.
Участници на пазара споделят, че подобни сделки у нас вече не са рядкост, но тяхната лишеност от икономическа логика не е достатъчно доказателство за наличие на злоупотреба. И ако някой търси подобен ефект, според изпълнителната директорка на Българската фондова борса той вероятно ще се опита да го постигне сега, в месеците преди промените в Правилника на фондовата борса да станат факт и да забранят официално този род сделки.
Новите критерии по-голяма степен ще гарантират, че компаниите, които са на официалния пазар, наистина отговарят на високото ниво, но което е по-важно – на стандартите за разкриване на информация, обяснява Бистра Илкова. В нашия случай акциите са изтъргувани по номинал – 1 лев, вместо по пазарната им цена. По този начин дружеството-продавач не формира печалба, тъй като цената на купуване е същата като продажната. Това точно се нарича «блокова сделка» и тя не се облага с данък печалба.
Миен се опитват да продават акциите си на ниска стойност, за да не плащат данъци по сделките. В такива случаи обаче компанията би трябвало да огласи публично защо е постъпила така и какви са бъдещите планове на акционерите – такава е практиката. Сделката може и да е законна засега, но не морално и логично една компания да продава на загуба и да ощетява и държавата, и съакционерите си, защото заедно с продажбата на акции се прехвърля и част от управлението на дружеството.
Продажба и прехвърляне на акции по тази блокова схема се осъществява обикновено тогава, когато продавачът разполага с вътрешна служебна информация по силата на длъжностното си положение във фирмата. В нашия случай Огнян Донев е изпълнителен директор на «Софарма». От практиката знаем колко е лесно достъпът до тази вътрешна служебна информация да ти даде възможност за борсови операции преди акциите на тази или онази компания да са се сринали или обратно- повишили.
Миналата година в Наказателния кодекс се криминализира точно това- злоупотребата с вътрешна информация. Така ако самата сделка на пръв поглед все още не е противозаконна, то действията по извършването й след внимателно разследване от страна на компетентните органи могат и да се окажат противозаконни, а извършителят им да бъде принуден да носи наказателна отговорност.
Има поне още 3 текста от Наказателния кодекс, които са приложими в сделка като тази. Като начало – добре известния текст за престъпление по служба. След това още един: който избегне плащането на данъчни задължения в големи размери, което се изисква по силата на закон, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева. Когато укритите данъци са в особено големи размери – до 10 г.
А пък Длъжностно лице, което съзнателно сключи неизгодна сделка и от това произлезе значителна вреда за стопанството или за учреждението, предприятието или организацията, които то представлява, се наказва с лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови лишаване от правото да упражнява тази професия.
Ясен и красноречив е и разделът «Злоупотреба на доверие» в Наказателния кодекс. Който съзнателно ощети чуждо имущество, поверено му да го управлява или пази, се наказва с лишаване от свобода до три години. Със същото наказание се наказва представител или пълномощник, който съзнателно действа против законните интереси на представлявания.
Кой точно от тези текстове, параграфи и алинеи на Наказателния кодекс е точно приложим в конкретната сделка с акциите на «Софарма» - може да прецени само прокуратурата. И дали 40 милиона лева избегнати данъци към държавата и ощетяване с 50 милиона лева на съдружник, поверил имуществото и управлението на собствеността си, са в особено големи размери – това също е въпрос на прокурорска квалификация.
Но че от морална гледна точка в тази сделка има доста нередни моменти – това се вижда и с не прокурорско око. Можем само да се надяваме Българската фондова борса час по-скоро да пусне в действие новия правилник, с който да забрани този род сделки. А дотогава – има думата прокуратурата и органите, които могат да наложат преразглеждане на скандалната сделка за 1 лев.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Jack_DanielsАз предлагам направо да закрием официален и неофициален пазар и да остане само блоков. И без това е евтинийка.... Ние ли сме тъпи та купуваме на 9,30, или пък Донев че продава на левче... знам ли....
нещо друго. Ако някой знае моля да пише в форума. Благодаря предварително
Коментар
-
Първоначално изпратено от ИмператорътБанда - кога беше събранието, бе? Та там да се срещнем...
- Доклад на управителните органи за дейността на дружеството през 2005 год.;
- Приемане на годишния финансов отчет на дружеството за 2005 год.;
- Доклад на регистрирания одитор за 2005 год.;
- Избор на регистрирани одитор;
- Освобождаване на членовете на управителните органи от отговорност за дейността им през 2005 год.;
- Решение за разпределение на финансов резултат. Проект за решение: печалбата за 2005 год. в размер на 30 429 655 лв., след заделяне на 10 % за Фонд "Резервен", да се разпредели както следва: 17 820 000 лв. за дивидент на акционерите. Остатъкът от 9 566 690 лв., както и неразпределената печалба от минали години в размер на 158 689 лв., да се отнесат за допълнителни резерви;
- При липса на кворум, събранието ще се проведе на 13.06.2006 год. от 11.00 ч. на същото място и при същия дневен ред.
- Поканата за ОСА е публикувана в Д.В бр.31/14.04.2006 год..
Последната дата за сключване на сделки с акции на това дружество на Борсата, в резултат на които приобретателят ще може да упражни правото си на глас в ОСА, е 12.05.2006 год."The most valuable commodity I know of is information." Gordon Gekko
Коментар
Коментар