IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Дружеството е добро ,но цената е скъпа....Виж ,ако падне още наполовина ,ще си помисля....Не е препоръка за търговия...

    Коментар


    • направете изчисленията ако кредита се погасява 5-7 години

      Коментар


      • Първоначално изпратено от EquityPrivate
        Първоначално изпратено от Императорът
        Ъх, бях сънен, пишейки прединят пост и по разсеяност забравих поредното увеличение на капиталът... Приватов - доколкото знам от г-н Донев - около 36-38 000 000 ще е строежът на цялата нова фабрика, не знам ти защо удвояваш сумата.
        И не знам на какво основание ще ме задължат да продам моя собственост, ако не искам и на цена, която не искам.
        Информация за цялата инвестиция от 73млн. лв. има на уебсайта на Софарма. По 36млн. лв. на година трябва да е. Нека боравим с официалните цифри, а не кой какво бил чул някъде си. Нали се опитваме да сме професионален форум, а не от типа "една жена на пазара каза..."!
        Когато инвестираш на борсата също е добре да поназнайваш малко и нормативната база относно какво може и какво не може да се прави. Това не е конкретно към Импе, а се отнася за всички. Така човек си спестява много нерви и раздразнение от ситуации подобни на СИБанк - KBC.
        Та Импе, конкретно за squeeze out - този закон беше приет през май 2007 в България, за да хармонизира българското с европейското законодателство при де-листването на фирми (от публична да направиш компанията частна като я свалиш от борсата). България няма толкова дълга борсова култура колкото Германия, примерно, но очевидно се нуждаеше от такъв закон.
        В Германия този закон е въведен за да пресече спирането на сделки за делистването на компании и реализирането на корпоративните стратегически цели от хора, които са на борсата по някакви сантиментални причини.
        Един пример: фирмата ThyssenKrupp съществува от много години и ако някои реши да я купи и направи търгово, винаги ще се намери някой идиот (или пък няколко), които да държат по 500 акции и да блокират делистването на фирмата по ред сантиментални причини - от "тия акции са ми завещани от тате и за нищо на света не ги продавам", през "там съм работил 30 години и не си продавам акциите", та до обичайното "на тази цена няма да ги продам".
        За да се противодейства на такива хора, е въведено това squeeze out законодателство. Долната граница за такъв squeeze out се движи в различни граници - 90% до 95%, т.е. ако придобиващата фирма вече си е осигурила 90% от акциите, другите 10% процента моментално й се дават на същата цена. Не знам юридически дали ЦД ги блокира и дава съответната сума на притежателите им, но крайниият ефект е че те се изплащат от придобиващата фирма и тя взима тези 10% без да трябва да се разправя с разни непродаващи миноритари. Законът е на нейна страна.
        В България за съжаление границата е 95%, което дава поле за изява на недобронамерени миноритарни инвеститори. Това обаче е обусловено от факта, че в България обикновенно фирмите листват 15% от акциите си, а не 25-30% както е в З. Европа и САЩ.
        Та, като пример за България вземи сделката със СИБанк. Имаше разни разбойници, които щяха да създават проблеми и да не си продават акциите след като КВС купи мажоритарния пакет и обяви, че ще прави търгово за останалите акции. Нямало да ги дават по 110лв, а искали минимум 145лв!
        Естествено КВС няма да се разправя с такива да й пречат да интегрира банката в структурата си и обяви, че ще им плати колкото са платили за мажоритарния пакет - 110лв. И понеже КВС и Ц. Бориславова (държащи общо над 95% от банката) се вече бяха договорили за цената на покупка, познай дали разните миноритари ще вземат 145лв за акция!
        Подобен случай имаше и с търговото на БТК, но за него друг път, че много се разводни темата.
        Privet Equity,

        mnogo e hubavo, 4e imash vreme i nervi da napishesh nqkoi po-podrobni razqsneniq otnosno normativni razporedbi po sveta i u nas!

        admiracii za podnasqnoto info!!!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът
          Ъх, бях сънен, пишейки прединят пост и по разсеяност забравих поредното увеличение на капиталът... Приватов - доколкото знам от г-н Донев - около 36-38 000 000 ще е строежът на цялата нова фабрика, не знам ти защо удвояваш сумата.
          И не знам на какво основание ще ме задължат да продам моя собственост, ако не искам и на цена, която не искам.
          Информация за цялата инвестиция от 73млн. лв. има на уебсайта на Софарма. По 36млн. лв. на година трябва да е. Нека боравим с официалните цифри, а не кой какво бил чул някъде си. Нали се опитваме да сме професионален форум, а не от типа "една жена на пазара каза..."!
          Когато инвестираш на борсата също е добре да поназнайваш малко и нормативната база относно какво може и какво не може да се прави. Това не е конкретно към Импе, а се отнася за всички. Така човек си спестява много нерви и раздразнение от ситуации подобни на СИБанк - KBC.
          Та Импе, конкретно за squeeze out - този закон беше приет през май 2007 в България, за да хармонизира българското с европейското законодателство при де-листването на фирми (от публична да направиш компанията частна като я свалиш от борсата). България няма толкова дълга борсова култура колкото Германия, примерно, но очевидно се нуждаеше от такъв закон.
          В Германия този закон е въведен за да пресече спирането на сделки за делистването на компании и реализирането на корпоративните стратегически цели от хора, които са на борсата по някакви сантиментални причини.
          Един пример: фирмата ThyssenKrupp съществува от много години и ако някои реши да я купи и направи търгово, винаги ще се намери някой идиот (или пък няколко), които да държат по 500 акции и да блокират делистването на фирмата по ред сантиментални причини - от "тия акции са ми завещани от тате и за нищо на света не ги продавам", през "там съм работил 30 години и не си продавам акциите", та до обичайното "на тази цена няма да ги продам".
          За да се противодейства на такива хора, е въведено това squeeze out законодателство. Долната граница за такъв squeeze out се движи в различни граници - 90% до 95%, т.е. ако придобиващата фирма вече си е осигурила 90% от акциите, другите 10% процента моментално й се дават на същата цена. Не знам юридически дали ЦД ги блокира и дава съответната сума на притежателите им, но крайниият ефект е че те се изплащат от придобиващата фирма и тя взима тези 10% без да трябва да се разправя с разни непродаващи миноритари. Законът е на нейна страна.
          В България за съжаление границата е 95%, което дава поле за изява на недобронамерени миноритарни инвеститори. Това обаче е обусловено от факта, че в България обикновенно фирмите листват 15% от акциите си, а не 25-30% както е в З. Европа и САЩ.
          Та, като пример за България вземи сделката със СИБанк. Имаше разни разбойници, които щяха да създават проблеми и да не си продават акциите след като КВС купи мажоритарния пакет и обяви, че ще прави търгово за останалите акции. Нямало да ги дават по 110лв, а искали минимум 145лв!
          Естествено КВС няма да се разправя с такива да й пречат да интегрира банката в структурата си и обяви, че ще им плати колкото са платили за мажоритарния пакет - 110лв. И понеже КВС и Ц. Бориславова (държащи общо над 95% от банката) се вече бяха договорили за цената на покупка, познай дали разните миноритари ще вземат 145лв за акция!
          Подобен случай имаше и с търговото на БТК, но за него друг път, че много се разводни темата.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Оран Гутан
            Първоначално изпратено от Императорът
            И не знам на какво основание ще ме задължат да продам моя собственост, ако не искам и на цена, която не искам.
            Ами на основание на закона ваше величество
            Това е много опасен закон-прецедент тогава.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nevermind
              Първоначално изпратено от INSIDER-A
              Първоначално изпратено от nevermind
              Първоначално изпратено от GALBA
              Някой пазарува здраво и няма време да чете тук;-)
              no i nqkoi prodava zdravo i ne go interesuva, kako se pishe tuk .

              momenta e takuv, 4e na dosta hora i trEbat parE.
              Ами точно в такива моменти е добре да развържеш кесията :-))))))
              slusham!
              samo 4e predpo4itam da q razvurvam na drugo mqsto... sushto ne i pri FIB
              mai nai-dobre ya razvarzvash po forumite

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Императорът
                И не знам на какво основание ще ме задължат да продам моя собственост, ако не искам и на цена, която не искам.
                Ами на основание на закона ваше величество

                Коментар


                • Ъх, бях сънен, пишейки прединят пост и по разсеяност забравих поредното увеличение на капиталът... Приватов - доколкото знам от г-н Донев - около 36-38 000 000 ще е строежът на цялата нова фабрика, не знам ти защо удвояваш сумата.
                  И не знам на какво основание ще ме задължат да продам моя собственост, ако не искам и на цена, която не искам.
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от INSIDER-A
                    Първоначално изпратено от nevermind
                    Първоначално изпратено от GALBA
                    Някой пазарува здраво и няма време да чете тук;-)
                    no i nqkoi prodava zdravo i ne go interesuva, kako se pishe tuk .

                    momenta e takuv, 4e na dosta hora i trEbat parE.
                    Ами точно в такива моменти е добре да развържеш кесията :-))))))
                    slusham!
                    samo 4e predpo4itam da q razvurvam na drugo mqsto... sushto ne i pri FIB

                    Коментар


                    • [quote="Императорът"]Не мисля, че ако се наложи рефинансиране, ще бъде проблем да се намерят мангизите, като краткосрочните задължения се трансформират в дългосрочни, защото е ясно, че самият бизнес ще ги изплати. Все едно някоя бамка да се бои да даде на собственик на голям и хубав магазин в центърът кредит, за да си купи джип. Една ма-алка тайна - Софарма строи не само фабрика, а и други работи на други места.

                      Какви г пишеш бе човек,
                      какви са тези тайни в едно публично дружество?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nevermind
                        Първоначално изпратено от GALBA
                        Някой пазарува здраво и няма време да чете тук;-)
                        no i nqkoi prodava zdravo i ne go interesuva, kako se pishe tuk .

                        momenta e takuv, 4e na dosta hora i trEbat parE.
                        Ами точно в такива моменти е добре да развържеш кесията :-))))))
                        МНЕНИЕТО МИ (в никакъв случай) НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКА ИЛИ ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от GALBA
                          Някой пазарува здраво и няма време да чете тук;-)
                          no i nqkoi prodava zdravo i ne go interesuva, kako se pishe tuk .

                          momenta e takuv, 4e na dosta hora i trEbat parE.

                          Коментар


                          • Някой пазарува здраво и няма време да чете тук;-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Императорът
                              Не мисля, че ако се наложи рефинансиране, ще бъде проблем да се намерят мангизите, като краткосрочните задължения се трансформират в дългосрочни, защото е ясно, че самият бизнес ще ги изплати. Все едно някоя бамка да се бои да даде на собственик на голям и хубав магазин в центърът кредит, за да си купи джип. Една ма-алка тайна - Софарма строи не само фабрика, а и други работи на други места. А на два кинта ще продам, ама друг път - ами то на тая цена се получава капитализация към 130 000 000 - само новозакупените в близко време дъщерни компании реално струват поне толкова.
                              Това за замърсяването ме потресе - погледнете от другата страна - значи е имало хранилище за токсични отпадъци В ЧЕРТИТЕ НА СОФИЯ !!!
                              Отново бъркаш, 2лв на акция дава капитализация от 264млн. лв. Сега е малко над 310млн. лв.
                              Нека погледнем как би станало рефинансирането на един такъв голям заем. Приемаме, че в момента няма световна кредитна криза и Уникредит Булбанк и ИНГ все още дават заеми в такива размери, но на по-висока лихва.
                              Всеки банкер би погледнал дали фирмата, която финансира първо има оперативния кеш флоу (най-грубо EBITDA - Capex), за да изплаща заема.
                              EBITDA на Софарма тази година ще е под 50млн. лв, а за "новата могъща фабрика" ще трябват 73млн. лв. (приемаме, че строежа ще отнеме 2г, затова разпределяме по 36.5млн. лв във всяка една от финансовите години), махаме още 10млн. лв (толкова са вписали през юни 2007) за подръжка на съществуващите мощности. Та, вече сме почти на 0 оперативен кеш флоу.
                              Това е сумата, с която ще разполагаме, за да изплатим лихви от 9млн. лв. (9% лихва върху 100млн. лв.) и 12.5млн. лв главница (8г. заем от 100млн. лв.) = -21.5млн. лв.
                              Всеки банкер би си направил тази проста сметка!
                              Но както си писал, нека не абсолютизираме отчетите.

                              Ако имаш време и те интересува, мога да те запозная със squeeze-out законодателството прието през май 2007, което би разсеяло заблудата ти, че няма как да си продадеш акциите на 2лв. Вече е използвано при покупката на СИБанк от КБС. Те направиха търгово на 110лв. и всички миноритари бяха принудени да го приемат. Дори и тези, които искаха да продадат на 150лв. трябваше да си предадат акциите на ЦД срещу 110лв.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът
                                Не мисля, че ако се наложи рефинансиране, ще бъде проблем да се намерят мангизите, като краткосрочните задължения се трансформират в дългосрочни, защото е ясно, че самият бизнес ще ги изплати. Все едно някоя бамка да се бои да даде на собственик на голям и хубав магазин в центърът кредит, за да си купи джип. Една ма-алка тайна - Софарма строи не само фабрика, а и други работи на други места. А на два кинта ще продам, ама друг път - ами то на тая цена се получава капитализация към 130 000 000 - само новозакупените в близко време дъщерни компании реално струват поне толкова.
                                Това за замърсяването ме потресе - погледнете от другата страна - значи е имало хранилище за токсични отпадъци В ЧЕРТИТЕ НА СОФИЯ !!!
                                Импе, извинявай, но ще си позволя малък апостроф.
                                Първо - че 100 мил. заем не е колкото да си купиш джип за 100 хил.лв.
                                Второ - имаш 132 мил. акции * 2,30лв дава капитализация = 300 мил. (провери с таксуна!)

                                Коментар

                                Working...
                                X