IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • ATILA, голямо разследване си направил такива и в МВР няма навътре си ти в СФАРМ, а не гледаш само числа и коефициенти - някой беше казал, че не инвестира в бизнес, който не познава

    Импе, нещо не ти е до щеги и закачки тази вечер. Не вярвам да инвестираш в акция, която не ти харесва. Написах го с най-добро чувство
    Не е съвет за покупко-продажба на акции

    Коментар


    • EquityPrivate написа:
      Вто Яну 01, 2008 11:29 pm
      …не се съмнявам, че Софарма отново ще достигне 9.00лв. Толкова й е потенциала и ще гравитира около тази цифра поне в първите 3 месеца.

      Аз не съм голям фен на Софарма, както знаеш.

      EquityPrivate написа:
      Вто Яну 22, 2008 1:28 pm
      Bravo, na cena 6.90 SFARM e atraktivna. Malko na nivo EBITDA izglejda skupa, no profitabilnosta shte se pokachi prez sledvashtite godini, taka che EV/EBITDA tuk e vtorostepenno.

      EV/Sales 2008 - 2.26x
      EV/EBITDA 2008 - 12.58x
      .................................

      А сега в личностния си профил пишеш:
      Интереси: Никога против Монбатя, винаги шорт на Софарма

      Коментар


      • Това е много странно счетоводство - значи ако Медика печели 8 000 000 на година (напримерно) и двама собственици държат по 50% от акциите, те документално ще изкарат печалбата 16 000 000?

        Пусна очаквания - ти да не си медиум, че да прогнозираш действията на Огнян Донев? Предвиди ли през 2007-а, че ще купи сръпската фабрика?

        Освен това цената на Софарма откога не е мръднала съществено нагоре? Май отвремето, когато никой и не подозираше, че Медика ще бъде купена и Крепостта и т.н.

        wannarock - не бих казал - аз подкрепям со факти всяко свое твърдение.

        Ъх, ще продължим спорът друг път, сега се оттеглям, та сладко-слодко да поспя... ;-)
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът



          EquityPrivate, кога през 2007 са придобили 50% от Медика и няма ли разлика между 50% и 90%. И стига си гледал исторически данни - ако искаш да станеш могъщ инвеститор, гледай бъдещето на компаниите, а не миналото им. Историческите справки са съществени, за да оцениш развитието и качеството на управлението, но те трябва да бъдат само основата.
          Импе, счетоводство учил ли си? Ако притежаваш 50% + 1 акция, ти е разрешено да консолидираш резултата на 100%. После трябва естествено да покажеш участието на миноритаря, ама познай къде - след като си изчислил чистата печалба на групата. А това е много надолу под EBITDA, т.е. на EBITDA ниво дали притежаваш 50% или 100% е абсолютно едно и също, защото консолидираш резултатите на 100%. Ако СФАРМ държи 90% от Медика, а Медика има оборот 100 и EBITDA 10, в отчета на Софарма ще видиш точно тези числа, а не 90 и 9.
          Колкото до историческите данни, бях пуснал очакванията на всички тези фирми за '08 и '09 и се нахвърлихте да ми казвате как СФАРМ щяла да завладее света. Сега ти пускам исторически данни, за да ти покажа че реалната цена на СФАРМ през 2007 е била под 5лв по времето когато ти твърдеше, че на 9лв била подценена, и пак не си доволен.

          Дай някакъв твой метод и ще го обсъдим. Все пак това е борса и се движи от финансови показатели.

          Коментар


          • Импе, струва ми се, че правиш нещата по една обяснима причина: Защото така ти харесва!
            Не е съвет за покупко-продажба на акции

            Коментар


            • Първоначално изпратено от EquityPrivate
              Значи ти приемаш само версията, че тогава е била надута, а сега е подценена. Вариантът балонът да не е издишал напълно и това още да предстои, предполагам не го приемаш:-)
              Ти от кога имаш СФАРМ? Интересно е дали си я имал и като в била "балон" (по твой думи) и как си си обяснявал сам на себе си защо я държиш тогава.
              Ами няма логика да "издиша" още, а трябва да расте - това се опитвам да ти докажа !!! Пак те питам, Байер ли трябва да купи, за да откажеш да и казваш балон?
              Софармови акции съм имал няколко пъти (за първи път сиш купих мисля Втора година (за информация на г-н Донев няколко дни преди да купя Медика ;-) )), а тези, които сега си имам, купих ги, когато научих, че компанията отново ще увеличава капиталът си - знаеш какво става с акциите в такива случаи - и направиш 100-тина процента печалба - но като разбрах какво се готви да прави собственикът, реших, че балон или не, компанията има секси бъдеще и ще я държа.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Значи ти приемаш само версията, че тогава е била надута, а сега е подценена. Вариантът балонът да не е издишал напълно и това още да предстои, предполагам не го приемаш:-)
                Ти от кога имаш СФАРМ? Интересно е дали си я имал и като в била "балон" (по твой думи) и как си си обяснявал сам на себе си защо я държиш тогава.

                Коментар


                • 11 111

                  nevermind, ами и аз тоже това казвам, не разбираш ли? Когато Софарма бе само една фабрика (е, и едно цехченце във Врабево), бе доброкачествен балон, доброкачествен, защото за разлика от любимите на Сестричката Кремиковци и Химко работеше, плащаше си сметките и правеше сосни печалби. Но за последната година тя се превръща в могъща империя, а цената на акцията и почти не поскъпна по време на големият бум от Седма година, а сега дори и падна - какво ти говори това? Фундаментът рязко нараства, цената пада !!!


                  И СТИГА С ТОЯ ПРОКЛЕТ КОТЕШКИ !!!



                  EquityPrivate, кога през 2007 са придобили 50% от Медика и няма ли разлика между 50% и 90%. И стига си гледал исторически данни - ако искаш да станеш могъщ инвеститор, гледай бъдещето на компаниите, а не миналото им. Историческите справки са съществени, за да оцениш развитието и качеството на управлението, но те трябва да бъдат само основата.
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Императорът
                    EquityPrivate, само че данните ти са остарели. Къде в статистиката ти са Медика, Цитаделата на мадамите и т.н.? Ами няма ги - по обясними причини !!! Ти даже потвърждаваш в известен смисъл тезата ми, че допреди година Софарма бе "доброкачествен балон". ;-)
                    Narochno sam dal istoricheski danni. Tiah nikoi ne moje da gi ospori. :-)
                    Dokolkoto znam, SFARM sa pritejavali nad 50% ot Medika kam Dec. 2007, taka che tia e konsolidirana v dadenata EBITDA.
                    A prez 2007 ot teb specialno si spomniam samo mnenia kolko podcenena e SFARM (togava na ceni 8.00, 8.50 i 9.00lv).

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Императорът
                      EquityPrivate, само че данните ти са остарели. Къде в статистиката ти са Медика, Цитаделата на мадамите и т.н.? Ами няма ги - по обясними причини !!! Ти даже потвърждаваш в известен смисъл тезата ми, че допреди година Софарма бе "доброкачествен балон". ;-)
                      tozi balon, kakto kazvash... posdade dosta bagajeca "toje", impe

                      doide red na trezvata ocenka za pravilnata stoinost na mnogo baloni!

                      Коментар


                      • EquityPrivate, само че данните ти са остарели. Къде в статистиката ти са Медика, Цитаделата на мадамите и т.н.? Ами няма ги - по обясними причини !!! Ти даже потвърждаваш в известен смисъл тезата ми, че допреди година Софарма бе "доброкачествен балон". ;-)
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • - Бизнесът с лекарства е особено силно зависим и от поличическата конюктура - заради търговете за болниците (огромни по обем). Мисля, че не е необходимо да обяснявам защо групата Софарма няма основания за притеснение .....


                          НЕ Е ЛОШО ДА ОБЯСНИШ ВСЕ ПАК????????????????

                          Коментар


                          • Сестричке, тебе никой не те пита и няма да те пита, докато не пуснеш поне едно смислено мнение в тоя форум. Аз много добре защитих тезата си, а кой е прав и кой не е борсата ще докаже, а тя е доказвала моята правота много, ама много пъти.

                            И обясни ми, как така ти, която навремето хвалеше Химко и Кремиковци, и все ме обвиняваше най-малкото в некомпетентност (и още продължаваш) сега изведнъж твърдиш, че притежаваш акции от всяко дружество от моят портфейл? Хем ме плюеш, хем тайничко ме слушкаш, така ли?
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Понеже бях обещал да пусна и нещо за профитабилността, по-надолу съм дали данни за Egis и Gedeon Richter и съм съпоставил със Софарма АД.

                              Данните за EV са с капитализацията от днес с дълг към края на 2007. Данните за EBITDA са за 2007. Не съм дал forward looking, защото всеки ще почне да обяснява как някоя от фирмите можела да направи не знам какво си. Така данните са исторически и макар анализа да не показва каква ще е цената в бъдеще, показва коя е била по-скъпата акция през 2007.

                              Egis
                              EV: 127,301 HUF
                              EBITDA: 13,460 HUF
                              margin: 14.6%
                              EV/EBITDA 2007: 9.5x

                              Gedeon Richter
                              EV: 639,359 HUF
                              EBITDA: 56,337 HUF
                              margin: 33.6%
                              EV/EBITDA 2007: 11.3x

                              SFARM
                              EV: 822m BGN
                              EBITDA: 55.2 BGN
                              margin: 15.2%
                              EV/EBITDA 2007: 14.9x

                              Може би малък анализ на данните ще е необходим.
                              През 2007, СФАРМ по профитабилност е репликирала Егис, а е търгувала по-скъпо от Гедеон, който са 2х по-профитабилни от тях. И това е със сегашната цена от 6.15лв/акция за СФАРМ. Реално СФАРМ е трябвало (минало време!) да търгува на EV/EBITDA 10х - 10.5х или 4.14лв - 4.35лв.

                              Това показват числата. Съветвам и другите да се придържат към някакъв анализ на финансови показатели когато говорят за подцененост/надцененост.
                              Лунните фази, приливите и отливите и др. такива са лош съветник като става въпрос за пари :-)

                              Не е препоръка за покупка или продажба на акции, на която и да е от споменатите компании.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Valuator
                                Вероятно чрез прилагане на следните четири метода за оценка с използване на еднакви тегловни коефициенти:

                                (1) Едно към гьоторе
                                (2) Поглед в тавана
                                (3) Почесване зад врата
                                (4) Първото дошло на ума число

                                Първоначално изпратено от EquityPrivate
                                Как изчисляваш тези поне 48%?

                                СПОРЕД МЕН Е ПОЛЗВАЛ МЕТОД №2 - Поглед в тавана
                                как мислите????????????

                                Коментар

                                Working...
                                X