IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Не мисля, че ако се наложи рефинансиране, ще бъде проблем да се намерят мангизите, като краткосрочните задължения се трансформират в дългосрочни, защото е ясно, че самият бизнес ще ги изплати. Все едно някоя бамка да се бои да даде на собственик на голям и хубав магазин в центърът кредит, за да си купи джип. Една ма-алка тайна - Софарма строи не само фабрика, а и други работи на други места. А на два кинта ще продам, ама друг път - ами то на тая цена се получава капитализация към 130 000 000 - само новозакупените в близко време дъщерни компании реално струват поне толкова.
    Това за замърсяването ме потресе - погледнете от другата страна - значи е имало хранилище за токсични отпадъци В ЧЕРТИТЕ НА СОФИЯ !!!
    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

    Коментар


    • Първоначално изпратено от EquityPrivate
      Първоначално изпратено от keizer

      Абе пич, как да ти викаме - Донев ли?
      Айде сега малко по-насериозно.
      Софарма е ливъриджната до гушата. Именно заради великите нови фабрики, села, риъл истейт и друга инфраструктура. Няма нищо лошо в това - напротив - показва разхмах и желание за развитие.

      Работата е, че решенията за тези инвестиции са взимани по време когато "джойнта беше левче" както се пееше в една песен на ъпсурт. Сега WACC е минимум по 2, дори 3. Отделно липсва ликвидност. Не липсва, тя просто я няма.
      А тази дето се предлага на тезгяха е на уникална цена. Оня ден един банкер ми каза - глей сега ние в момента се финансираме на 3 месечен Юрибор + 4% - ние , банката!!! (става въпрос за голяма международна банка), а ти на колко искаш да ти дадем? Та Донев ще трябва да револвира при съвсем други нива. А ако не успее...
      Ще затваряме магазина...
      Ай дано не става, че ще е огромна загуба и за хората и за инвеститорите.

      Ама и ти да пееш в развален рефрен като счупен грамофон също не е нормално.
      Или си свали розовите очила, или престани да напяваш, че никой не ти вярва вече.
      Не мисля, че левириджа им е големия проблем. Те към края на 2008 ще направят към 48млн. лв EBITDA, а задълженията им са за към 170млн лв. (т.е. по-малко от 3.5х). Големият проблем е падежа на заемите. Импе-то е писал "да не се абсолютизирали отчетите", ама ако човек вземе да ги погледне, вместо да слуша за могъщата фабрика дето се строяла, ще види че краткосрочните им задължения са за 105млн лв., а има само 8млн лв в парични средства и парични еквиваленти. Ако част от тези "парични еквиваленти" са били някакви ценни книжа, то тогава сумата е още по-малка. Краткосрочни означава в следващите 12 месеца! Как точно Софарма ще изплати обратно тези кредити с наличните средства? Ясно е че ще трябва да рефинансира.
      Я вижте сега къде е EURIBOR (ако взимат в евро) и СОФИБОР (ако е в левове) и сами си предценете дали може лихвата им в евро да е под 8.5 - 9.0%. Освен това в тези условия не е лесно да намериш банка, която да ти даде над 100млн. лв, пък дори и да си Софарма.
      Сещам се за една друга подобна компания - А&D Pharma в Румъния. Те имат падеж на дълга от 70млн евро през 2009. Аналистите им дават 50% шанс да оцелеят и дори смятат, че ще трябва да продадат някаква част от фирмата, за да изплатят част от дълга.
      Страхотен EquityPrivate, както обикновено.
      Споменатите, а и други неща и на мен не ми харесаха (например, че има странна разлика в свиването на маржовете при консолидиран очет, спрямо неконсолидиран и т.н.)
      Разпродадох преди няколко дни, когато някой реши да купува до 2,50. На нулева печалба съм, но също и загубата ми е нулева.
      Ще очаквам развитието в бъдещето. (Искам да видя дали това което си "внушавам" в отчетите, ще се реализира в бъдеще) и просто ще изчакам. Мечият пазар не би ме учудил и с по-изгодни цени.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от EquityPrivate
        Първоначално изпратено от nevermind

        ami da vzemat i da prodadat Sofarma ili 4ast ot neq.... pojelatelno na nqkoq analogi4na kompaniq! ima li problem v tova???
        Не ме питай мен, питай тези с акциите от по девет лева. Защото ако тръгне да се прави fire sale на една фирма, обикновенно няма премии върху пазарната цена, а може и под нея да стане транзакцията.
        Не знам на Импе дето ги стиска тези акции от 8 години дали ще му е гот да ги продаде примерно на 2лв.

        Не е препоръка.
        А кой продава на цени ,на които трябва да се купува?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nevermind

          ami da vzemat i da prodadat Sofarma ili 4ast ot neq.... pojelatelno na nqkoq analogi4na kompaniq! ima li problem v tova???
          Не ме питай мен, питай тези с акциите от по девет лева. Защото ако тръгне да се прави fire sale на една фирма, обикновенно няма премии върху пазарната цена, а може и под нея да стане транзакцията.
          Не знам на Импе дето ги стиска тези акции от 8 години дали ще му е гот да ги продаде примерно на 2лв.

          Не е препоръка.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от EquityPrivate
            Първоначално изпратено от keizer

            Абе пич, как да ти викаме - Донев ли?
            Айде сега малко по-насериозно.
            Софарма е ливъриджната до гушата. Именно заради великите нови фабрики, села, риъл истейт и друга инфраструктура. Няма нищо лошо в това - напротив - показва разхмах и желание за развитие.

            Работата е, че решенията за тези инвестиции са взимани по време когато "джойнта беше левче" както се пееше в една песен на ъпсурт. Сега WACC е минимум по 2, дори 3. Отделно липсва ликвидност. Не липсва, тя просто я няма.
            А тази дето се предлага на тезгяха е на уникална цена. Оня ден един банкер ми каза - глей сега ние в момента се финансираме на 3 месечен Юрибор + 4% - ние , банката!!! (става въпрос за голяма международна банка), а ти на колко искаш да ти дадем? Та Донев ще трябва да револвира при съвсем други нива. А ако не успее...
            Ще затваряме магазина...
            Ай дано не става, че ще е огромна загуба и за хората и за инвеститорите.

            Ама и ти да пееш в развален рефрен като счупен грамофон също не е нормално.
            Или си свали розовите очила, или престани да напяваш, че никой не ти вярва вече.
            Не мисля, че левириджа им е големия проблем. Те към края на 2008 ще направят към 48млн. лв EBITDA, а задълженията им са за към 170млн лв. (т.е. по-малко от 3.5х). Големият проблем е падежа на заемите. Импе-то е писал "да не се абсолютизирали отчетите", ама ако човек вземе да ги погледне, вместо да слуша за могъщата фабрика дето се строяла, ще види че краткосрочните им задължения са за 105млн лв., а има само 8млн лв в парични средства и парични еквиваленти. Ако част от тези "парични еквиваленти" са били някакви ценни книжа, то тогава сумата е още по-малка. Краткосрочни означава в следващите 12 месеца! Как точно Софарма ще изплати обратно тези кредити с наличните средства? Ясно е че ще трябва да рефинансира.
            Я вижте сега къде е EURIBOR (ако взимат в евро) и СОФИБОР (ако е в левове) и сами си предценете дали може лихвата им в евро да е под 8.5 - 9.0%. Освен това в тези условия не е лесно да намериш банка, която да ти даде над 100млн. лв, пък дори и да си Софарма.
            Сещам се за една друга подобна компания - А&D Pharma в Румъния. Те имат падеж на дълга от 70млн евро през 2009. Аналистите им дават 50% шанс да оцелеят и дори смятат, че ще трябва да продадат някаква част от фирмата, за да изплатят част от дълга.
            ami da vzemat i da prodadat Sofarma ili 4ast ot neq.... pojelatelno na nqkoq analogi4na kompaniq! ima li problem v tova???

            Коментар


            • Първоначално изпратено от keizer

              Абе пич, как да ти викаме - Донев ли?
              Айде сега малко по-насериозно.
              Софарма е ливъриджната до гушата. Именно заради великите нови фабрики, села, риъл истейт и друга инфраструктура. Няма нищо лошо в това - напротив - показва разхмах и желание за развитие.

              Работата е, че решенията за тези инвестиции са взимани по време когато "джойнта беше левче" както се пееше в една песен на ъпсурт. Сега WACC е минимум по 2, дори 3. Отделно липсва ликвидност. Не липсва, тя просто я няма.
              А тази дето се предлага на тезгяха е на уникална цена. Оня ден един банкер ми каза - глей сега ние в момента се финансираме на 3 месечен Юрибор + 4% - ние , банката!!! (става въпрос за голяма международна банка), а ти на колко искаш да ти дадем? Та Донев ще трябва да револвира при съвсем други нива. А ако не успее...
              Ще затваряме магазина...
              Ай дано не става, че ще е огромна загуба и за хората и за инвеститорите.

              Ама и ти да пееш в развален рефрен като счупен грамофон също не е нормално.
              Или си свали розовите очила, или престани да напяваш, че никой не ти вярва вече.
              Не мисля, че левириджа им е големия проблем. Те към края на 2008 ще направят към 48млн. лв EBITDA, а задълженията им са за към 170млн лв. (т.е. по-малко от 3.5х). Големият проблем е падежа на заемите. Импе-то е писал "да не се абсолютизирали отчетите", ама ако човек вземе да ги погледне, вместо да слуша за могъщата фабрика дето се строяла, ще види че краткосрочните им задължения са за 105млн лв., а има само 8млн лв в парични средства и парични еквиваленти. Ако част от тези "парични еквиваленти" са били някакви ценни книжа, то тогава сумата е още по-малка. Краткосрочни означава в следващите 12 месеца! Как точно Софарма ще изплати обратно тези кредити с наличните средства? Ясно е че ще трябва да рефинансира.
              Я вижте сега къде е EURIBOR (ако взимат в евро) и СОФИБОР (ако е в левове) и сами си предценете дали може лихвата им в евро да е под 8.5 - 9.0%. Освен това в тези условия не е лесно да намериш банка, която да ти даде над 100млн. лв, пък дори и да си Софарма.
              Сещам се за една друга подобна компания - А&D Pharma в Румъния. Те имат падеж на дълга от 70млн евро през 2009. Аналистите им дават 50% шанс да оцелеят и дори смятат, че ще трябва да продадат някаква част от фирмата, за да изплатят част от дълга.

              Коментар


              • "Актавис" може да бъде обявена за продажбаНастоящият собственик изпитва затруднения заради кризатаот Дневник [467 прочитания]

                днес, 19:47 Увеличаване Смаляване Печат Изпращане РекламаОще по темата Най-четени от деня
                В Източна Европа тече конкурс коя ще е следващата Исландия
                САЩ ще е домакин нa серия срещи за кризата
                "Актавис" може да бъде обявена за продажба

                Една от водещите фармацевтични компании в света - исландската "Актавис", която притежава няколко предприятия и в България, може да бъде продадена, съобщи "Уолстрийт джърнъл". Компанията е собственост на исландския милиардер Тор Бьорголфсон чрез фонда му "Новатор", като според говорителя Асгеир Фридгеирсон той е наел американската банка "Мерил Линч" преди няколко месеца за съвет относно няколко възможности за действие - продажба, придобиване, сливане или листване на борсата.

                Финансовата криза, която удари и Исландия, изтри значителна част от активите на Тор Бьорголфсон. Финансовото състояние на исландеца е сериозно разтърсено заради проблемите с кредитната институция Ландсбанки. Бьорголфсон е сериозен инвеститор във фирма, която притежава дял от 41 на сто в банката, която беше национализирана от исландското правителство.

                Разклатената финансова позиция на Бьорголфсон може да доведе до ускоряване на евентуална сделка за "Актавис", коментира "Уолстрийт джърнъл", като се позовава на свои анонимни източници. Според Фридгеирсон обаче сделка няма да има поне до 2009 г., тъй като "Актавис" не е била притисната финансово. Изданието оценява фармацевтичния гигант на около 6 млрд. евро по данни за финансовите резултати на компанията за 2006 г., според които приходите са били 1.4 млрд. евро, а нетната печалба - 102.7 млн. евро. Тогава бяха обявени последните публични данни, след което "Актавис" беше делиствана от борсата. Лондонският институт "Глобал инсайт" смята, че потенциални купувачи биха били американските "Пфайзер" и "Мерк", както и швейцарската "Новартис".

                От "Актавис" твърдят, че нямат финансови трудности, тъй като само 1% от приходите й се генерира на територията на Исландия и се отчита в евро, а не в исландски крони. Според данни на компанията от 2006 г. България дава 11% от приходите на "Актавис", докато най-голям принос има Северна Америка с 31 на сто. В България "Актавис" притежава заводите на бившата "Балканфарма" в Дупница, Разград и Троян и дистрибутора на лекарства "Хигия".

                Това от в. Дневник, като не слушате какво ви пее радиото :-D
                Само дето за 6-те млрд. малко се чудя?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от keizer
                  Първоначално изпратено от Императорът
                  Винаги съм казвал, че абсолютизирането на отчетите е едностранчив подход - защото когато човекът си пазарува дадена акция, той инвестира в бъдещето на компанията, а отчетът показва миналото и.
                  Днес Софарма е могъщо нагоре, което ме радва, че вчера си купих известно количество на дъно.
                  Абе пич, как да ти викаме - Донев ли?
                  Айде сега малко по-насериозно.
                  Софарма е ливъриджната до гушата. Именно заради великите нови фабрики, села, риъл истейт и друга инфраструктура. Няма нищо лошо в това - напротив - показва разхмах и желание за развитие.

                  Работата е, че решенията за тези инвестиции са взимани по време когато "джойнта беше левче" както се пееше в една песен на ъпсурт. Сега WACC е минимум по 2, дори 3. Отделно липсва ликвидност. Не липсва, тя просто я няма.
                  А тази дето се предлага на тезгяха е на уникална цена. Оня ден един банкер ми каза - глей сега ние в момента се финансираме на 3 месечен Юрибор + 4% - ние , банката!!! (става въпрос за голяма международна банка), а ти на колко искаш да ти дадем? Та Донев ще трябва да револвира при съвсем други нива. А ако не успее...
                  Ще затваряме магазина...
                  Ай дано не става, че ще е огромна загуба и за хората и за инвеститорите.

                  Ама и ти да пееш в развален рефрен като счупен грамофон също не е нормално.
                  Или си свали розовите очила, или престани да напяваш, че никой не ти вярва вече.
                  Много ясно и точно.
                  Няма какво да се добави на този етап.
                  По тази позиция ще наблюдаваме интересни флуктуации...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Императорът
                    Винаги съм казвал, че абсолютизирането на отчетите е едностранчив подход - защото когато човекът си пазарува дадена акция, той инвестира в бъдещето на компанията, а отчетът показва миналото и.
                    Днес Софарма е могъщо нагоре, което ме радва, че вчера си купих известно количество на дъно.
                    Абе пич, как да ти викаме - Донев ли?
                    Айде сега малко по-насериозно.
                    Софарма е ливъриджната до гушата. Именно заради великите нови фабрики, села, риъл истейт и друга инфраструктура. Няма нищо лошо в това - напротив - показва разхмах и желание за развитие.

                    Работата е, че решенията за тези инвестиции са взимани по време когато "джойнта беше левче" както се пееше в една песен на ъпсурт. Сега WACC е минимум по 2, дори 3. Отделно липсва ликвидност. Не липсва, тя просто я няма.
                    А тази дето се предлага на тезгяха е на уникална цена. Оня ден един банкер ми каза - глей сега ние в момента се финансираме на 3 месечен Юрибор + 4% - ние , банката!!! (става въпрос за голяма международна банка), а ти на колко искаш да ти дадем? Та Донев ще трябва да револвира при съвсем други нива. А ако не успее...
                    Ще затваряме магазина...
                    Ай дано не става, че ще е огромна загуба и за хората и за инвеститорите.

                    Ама и ти да пееш в развален рефрен като счупен грамофон също не е нормално.
                    Или си свали розовите очила, или престани да напяваш, че никой не ти вярва вече.
                    Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Optic
                      На този етап не е правено замерване на двете места за наличие на опасни вещества, поясниха от Инициативния комитет.
                      Брааааво! Ама сигурно кметовете и на двете искат някой лев....

                      Коментар


                      • http://sofia.dir.bg/2008/10/19/news3492595.html

                        Столични райони се оплакват от фармацевтична фирма
                        19 октомври 2008 / БТА

                        Инициативен комитет на хора от районите Нови Искър и Връбница заплаши с гражданско неподчинение, ако не бъде изчистено незаконното сметище с опасни отпадъци край село Доброславци.
                        Това обяви Нина Чакърова на пресконференция, дадена от Инициативен комитет за защита на град Нови Искър, НД "Екогласност" и Група граждански екологични организации (Група ГЕО).
                        Според инициативния комитет замърсител на район Нови Искър е фармацевтичната компания "Софарма". От фирмата са изхвърлили земна маса и строителни отпадъци, замърсени с опасни токсични елементи, каза Чакърова. Тя обясни, че отпадъците са от разбито хвостохранилище, намиращо се на площадка на бившия цех за "Антиперетици" в района на предприятието.
                        Според хората от Инициативния комитет през юни на няколко места в район Нови Искър и на депото за строителни отпадъци във Враждебна са изхвърлени 45 000 куб метра опасни земни маси. Пред проверяващи на РИОСВ-София от фирмата са потвърдили, че са изхвърлили 15 000 куб м земна маса и строителни отпадъци на депото във Враждебна и още 30 000 куб м. в района на село Доброславци.
                        На 1 октомври, след извършената проверка, директорът на РИОСВ-София е издал заповед "Софарма" да отстрани отпадъците от района на Доброславци в 30 дневен срок. До този момент това не е направено, обясни заместник-кметът на Нови Искър Илия Богданов. Той поясни, че местната власт е направила повърхностно почистване в района на незаконното сметище. Надявам се да не се стига до гражданско неподчинение, но ако се наложи ние ще подкрепим хората, допълни Богданов.
                        На този етап не е правено замерване на двете места за наличие на опасни вещества, поясниха от Инициативния комитет.
                        Членовете на Инициативния комитет обясниха, че до този момент са сигнализирали Министерството на околната среда и водите, Софийската община, прокуратурата и ДАНС. Направили са петиция и за два дни успели да съберат над 2400 подписа. Подписката, петицията и всички събрани документи са изпратили в Европарламента.
                        "Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Императорът
                          Винаги съм казвал, че абсолютизирането на отчетите е едностранчив подход - защото когато човекът си пазарува дадена акция, той инвестира в бъдещето на компанията, а отчетът показва миналото и.
                          ....
                          Коректно!

                          Коментар


                          • Винаги съм казвал, че абсолютизирането на отчетите е едностранчив подход - защото когато човекът си пазарува дадена акция, той инвестира в бъдещето на компанията, а отчетът показва миналото и.
                            Днес Софарма е могъщо нагоре, което ме радва, че вчера си купих известно количество на дъно.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Не се правя на стресната, ясно ми е, че за по-кратко, просто ми е неприятно да чета точно тази дума, написана от дама.

                              А за снимковия материал няма лошо, трябва да се знае как изглеждатgreat minds

                              Коментар


                              • Koyto e bil dostatachno glupav da skochi bez parashut ,prosto shte se prizemi parvi.
                                Nyama losho.
                                Ciao

                                Коментар

                                Working...
                                X