IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от малката сестра
    не виждам смисъл да вяда цифри от отчета и да се препираме кое как било и докъде ще стигнат парите на компанията
    цената се знае каква е на барсото
    който иска купува, който иска продава
    но да се правите на по-разбираче от мениджмънта на Софарма е най-малкото смешно
    къде е вашия бизнес????? и докъде сте го докарали??????
    Ще ти кажа, докъде съм го докарала. Седя и клеча за евтини акции. Имам още пари, но нямам акции. Лошо. ))))
    Не е препоръка.

    Коментар


    • не виждам смисъл да вяда цифри от отчета и да се препираме кое как било и докъде ще стигнат парите на компанията
      цената се знае каква е на барсото
      който иска купува, който иска продава
      но да се правите на по-разбираче от мениджмънта на Софарма е най-малкото смешно
      къде е вашия бизнес????? и докъде сте го докарали??????

      Коментар


      • Пролет - не съм сигурен доколко добре познаваш продуктите на Софарма, защото тя произвежда не само Аналгинчета - и вероятно новата фабрика ще дялка още по-секси и съвременни хапчета... впрочем няма значение защо купуват хората продуктите на компанията - въпросът е че купуват и производителят трябва сам да си определя цените и да се бори с конкуренцията, а не държавата да му определя цени - в бранш където има силна конкуренция. Защо не принудят монополистите от Топлофикация например да не дерат кожите на хората?

        А на г-н Донев предлагам да бутни на всички борсови играчи и пишман такива по една опаковка Трибестан, та да вдигнат малко самолетът, че като гледам днес и Софарма и ХЕС и Албена се чудя да се смея ли, да се кръстя ли... Скоро борсата ще оцени на последната обща стойност колкото на един по-големичък хотел...
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от малката сестра
          Първоначално изпратено от EquityPrivate
          Първоначално изпратено от hah
          Тази последната сметка не е съвсем добре направена:

          8,301 / ((140,034+126,308)/2)=6.23%

          Първоначално изпратено от ihk
          8 301 лихви / 139 282 заеми = 5,96%. По моему съвсем прилични нива.
          Това числата в скобите са заемите към 31.12.2008 и 31.12.2007 г. Увеличението им не е кой знае колко голямо, но друго си е да си голям анализатор като вземеш от кеш флоуа получените заеми и ги коментираш без да говориш за изплатените.
          Ами лихви се плащат върху взетите заеми, а не върху изплатените. За това като коментирам лихви се фокусирам върху какво са взели.
          И лихвените нива от 9-10%, които съм дал, съм казал че биха били нивата на заемите, които тепърва Софарма би взела през 2009. Много от заемите през 2008 са договорени при много по-добри условия.

          ravish zavoi i to goliam
          predi meseci pisa,che lihvite se visoki i togava beshe esenta na 2008g
          tova moje da se vidi v temata
          sega pishesh, che bilo v badeshte vreme
          spri da pishesh neverni neshta
          Ами не говори голословно. Погледни лихвите за 2008 и ги сравни с 2007 и ще видиш кой са по-високи. А като погледнем какви бяха нивата през 2008, мога само да предполагам че ако през 2009 вземат същия по размер кредит, ще трябва да платят по-висока лихва.
          Но както съм писал, не мисля че биха могли да вземат кредит в такъв размер при сегашната ситуация на нещата. Така че ситуацията е малко патова - ако успеят да вземат кредит, ще трябва да плащат много високи лихви. Ако не успеят да вземат кредит, няма да има как да си финансират подръжката на съоръженията и да правят инвестиции.
          И малко reality check за тези, които си говорят по инерция за страхотните перспективи пред компанията и как всичко било добре. Акцията на Софарма е паднала от над 9лв та до 1.90лв за последната една година. Хората (и инвеститорите) не са идиоти! Те добре виждат в тримесечните отчети как се развива компанията и не им е убягнало нито по-високите лихви, нито спада на марджина на компанията. Дори и тия дето не могат да сметнат едно сложно съотношение и гледат само чистата печалба, са видяли спада от 30.6млн. лв. до 18.4млн. лв. през последната година.
          Само погледни повечето теми относно фирмата през 2008 и предцени дали описваното "розово" положение е било реалното състояние на нещата.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от EquityPrivate
            Първоначално изпратено от hah
            Тази последната сметка не е съвсем добре направена:

            8,301 / ((140,034+126,308)/2)=6.23%

            Първоначално изпратено от ihk
            8 301 лихви / 139 282 заеми = 5,96%. По моему съвсем прилични нива.
            Това числата в скобите са заемите към 31.12.2008 и 31.12.2007 г. Увеличението им не е кой знае колко голямо, но друго си е да си голям анализатор като вземеш от кеш флоуа получените заеми и ги коментираш без да говориш за изплатените.
            Ами лихви се плащат върху взетите заеми, а не върху изплатените. За това като коментирам лихви се фокусирам върху какво са взели.
            И лихвените нива от 9-10%, които съм дал, съм казал че биха били нивата на заемите, които тепърва Софарма би взела през 2009. Много от заемите през 2008 са договорени при много по-добри условия.

            ravish zavoi i to goliam
            predi meseci pisa,che lihvite se visoki i togava beshe esenta na 2008g
            tova moje da se vidi v temata
            sega pishesh, che bilo v badeshte vreme
            spri da pishesh neverni neshta

            Коментар


            • [quote="hah"]Тази последната сметка не е съвсем добре направена:

              8,301 / ((140,034+129,555)/2)=6.16%

              Първоначално изпратено от ihk
              8 301 лихви / 139 282 заеми = 5,96%. По моему съвсем прилични нива.
              Прав си! За точното лихвено ниво трябва да вземем динамиката на експозицията през цялата година.
              И все пак е по-скоро 6% отколкото 9-10%. Относно 2009 - не мисля, че лихвените нива за големите корпоративни клиенти ще се повишат значително, макар и да има голяма вероятност надбавките по кредитите да се вдигнат. Базата обаче в общия случай е EURIBOR , а той е на значително по-ниски нива от средното за 2008.

              Коментар


              • [quote="Императорът"]
                И да вземе държавата да си влезе в задълженията и да плати дълговете на своите болници и да престане да определя цените на Софарма, че дяволите ще я вземат. За разни безнадеждно негодни твари като мангалите могат да пилеят милиарди, но да помогнат на хората, които работят и опитват да развият бизнес - не могат - и то вслучая не да помагат на Соформа, а просто да не пречат !!! Защо компанията пазарува фабрики навън и се ориентира все повече към износ - ами защото престъпната държава принуждава Софарма да продава на вътрешният пазар почти на загуба !!!

                Точно обратното е....
                Ако Софарма нямаше традициите и в голяма степен монополна позиция за значителна част от продукцията си ,която се продава по инерция ,тъй като поколения, много години наред се лекуват само с тези медикаменти и не познават други ,досега да е фалирала 5 пъти.Като те боли главата и отидеш в аптеката искаш аналгин ,защото това е бил единствения вариант близо 50 години.Скоро младите ще се усетят ,както се усетиха ,че освен москвич и жигули има и други коли.Това в много голяма степен се отнася и за пазарите на СССР...други няма и няма да има защото Софарма продава все още "москвичи"-поради тази причина, ако все още продава в чужбина то трябва да е на безценица наистина.В България същите лекарства ги купуваме в пъти по-скъпо.За фармацията се иска и акъл(затова борческите структори в началото на прехода избягваха този бизнес).Май по-добре е да строят небостъргачи-има голяма навалица от клиенти напоследък.

                Коментар


                • Хубаво, но от поста излизаше, че едва ли не са увеличили задлъжнялостта със 125 млн., което не е така.
                  В крайна сметка, и 12 млн. да са разходите за лихви тази година (мисля това е worst case на неконсолидирана основа), не е драма.

                  Долу си промених малко числата, защото бях пропуснал погасената облигация.
                  Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от hah
                    Тази последната сметка не е съвсем добре направена:

                    8,301 / ((140,034+126,308)/2)=6.23%

                    Първоначално изпратено от ihk
                    8 301 лихви / 139 282 заеми = 5,96%. По моему съвсем прилични нива.
                    Това числата в скобите са заемите към 31.12.2008 и 31.12.2007 г. Увеличението им не е кой знае колко голямо, но друго си е да си голям анализатор като вземеш от кеш флоуа получените заеми и ги коментираш без да говориш за изплатените.
                    Ами лихви се плащат върху взетите заеми, а не върху изплатените. За това като коментирам лихви се фокусирам върху какво са взели.
                    И лихвените нива от 9-10%, които съм дал, съм казал че биха били нивата на заемите, които тепърва Софарма би взела през 2009. Много от заемите през 2008 са договорени при много по-добри условия.

                    Коментар


                    • Тази последната сметка не е съвсем добре направена:

                      8,301 / ((140,034+129,555)/2)=6.16%

                      Първоначално изпратено от ihk
                      8 301 лихви / 139 282 заеми = 5,96%. По моему съвсем прилични нива.
                      Това числата в скобите са заемите към 31.12.2008 и 31.12.2007 г. Увеличението им не е кой знае колко голямо, но друго си е да си голям анализатор като вземеш от кеш флоуа получените заеми и ги коментираш без да говориш за изплатените.
                      Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

                      Коментар


                      • [quote="EquityPrivate"]
                        Правят впечатление и огромните лихвени плащания върху краткосрочните и дългосрочни задължения на фирмата - 10.5млн. лв. през 2008 срещу 3.9млн. лв. през 2007 и само 0.2млн. лв. през 2006.

                        Хора, четете и бележките към отчета:
                        бел.10
                        Разходи за лихви по заеми - 8 301 х. за 2008 срещу 5 834 х. за 2007. Голямото нарастване на финансовите разходи идва от курсови разлики по заеми - нетно 4.6м. Може би е от доларовия заем бел. 25

                        Мисля, че г-н Донев беше коментирал, че кредитите им досега са със средна лихва около 7%. Е, сега ще трябва да са с около 9-10%.


                        8 301 лихви / 139 282 заеми = 5,96%. По моему съвсем прилични нива.

                        Коментар


                        • Приватов - и аз бих се радвал г-н Донев да ми подари Медика, щото това е много силна и доста модерна фобрика и сега и лидер в своят бранш, ама няма да ми я.
                          И да вземе държавата да си влезе в задълженията и да плати дълговете на своите болници и да престане да определя цените на Софарма, че дяволите ще я вземат. За разни безнадеждно негодни твари като мангалите могат да пилеят милиарди, но да помогнат на хората, които работят и опитват да развият бизнес - не могат - и то вслучая не да помагат на Соформа, а просто да не пречат !!! Защо компанията пазарува фабрики навън и се ориентира все повече към износ - ами защото престъпната държава принуждава Софарма да продава на вътрешният пазар почти на загуба !!!
                          Всяка една нормална държава би носила бизнесмен като Огнян Донев на ръце - а нашата като че напук гледа да му съсипе бизнесът.
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от малката сестра
                            след толкова черни сценарии относно бъдещето на Софарма, които са предтавени като неизбежна реалност, какво ще правим ако все пак продължат да работят и прескочат кризата???
                            За кой черни сценарии точно говориш? Аз мисля, че положението далеч не е розово и отчетите от март до декември 2008 го показват. Или може би ти виждаш нещо положително?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от малката сестра
                              след толкова черни сценарии относно бъдещето на Софарма, които са предтавени като неизбежна реалност, какво ще правим ако все пак продължат да работят и прескочат кризата???
                              е това въпроса, какво да правим и ако прескочат, нооо и ако не прескочат? )))
                              Не е препоръка.

                              Коментар


                              • след толкова черни сценарии относно бъдещето на Софарма, които са предтавени като неизбежна реалност, какво ще правим ако все пак продължат да работят и прескочат кризата???

                                Коментар

                                Working...
                                X