IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дивиденти, дивиденти, ДИВИДЕНТИ !!!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Другари,

    някому от вас пъкнаха ли дивиденти от ВР и Coca cola ? Щото моите се бавят - не зная защо - компанията за слуз е снесла на 29-ий, а безалкохолната - на 2-ий. То - разбирам: празници, празници - ама - все пак...
    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

    Коментар


    • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение
      http://www.gazprom.ru/f/posts/57/287...eport-2017.pdf

      4 пъти спад на печалбата на акция в рубли - от 17,38 на 4,24...Има и други интересни неща,но нека всеки сам да избере!
      Забелязваш ли какъв ръст на стойността на незавършеното строителство? Това е явно основно зарад Турският поток и Мощта на Сибир. Ръст на продажбите и на инвестициите.

      Драги Вова,

      нямах време да го анализирам цялото - според тебе - отде тоя спад? Щото единственият спад на печалбата, който забелязах е в графата: "други работи".
      Да видим колко дивидент ще снесат, надявам се да няма намаление - 8 кинта на акция - мисля имат доста неразпределена печалба - ако не са налели парите някъде - миналата година почти по 10 кинта на акция останаха в дружеството. Ха да видим.

      Но аз вярвам с стратегическата мощ и дългосрочното светло бъдеще пред тази компания - и ще понагувича още акции - само да видим кога ще е то. Дано паднат под 3.38 еврака за АДР-че, което понякога се случва - за да се нагувича.
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • http://www.gazprom.ru/f/posts/57/287...eport-2017.pdf

        4 пъти спад на печалбата на акция в рубли - от 17,38 на 4,24...Има и други интересни неща,но нека всеки сам да избере!
        Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
          Ного се забавлявах с тая статия - феноменалните специалисти на Morgan Stanley съобщават туй, сякаш са направили финансовото откритие на века: че дивидентите подкрепят пазарите - утре сигурно ще открият и гравитацията - че ако оставиш нещо по тежко от въздухът без опора, то тупва на земята.
          Гледаш ли промоциите при американските адсиц? И Senior Housing и Омегата са в момента на промоция с по 10% дивидент - с W8BEN форма чисто ще остават 8.5-9% - заслужава си да се погледнат, въпреки че ги няма на ксетра. РЕйт хайковете малко ще ги ударят в следващата година, но тия фирми са за много дългосрочно инвестиране.

          Коментар


          • Ного се забавлявах с тая статия - феноменалните специалисти на Morgan Stanley съобщават туй, сякаш са направили финансовото откритие на века: че дивидентите подкрепят пазарите - утре сигурно ще открият и гравитацията - че ако оставиш нещо по тежко от въздухът без опора, то тупва на земята.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • https://www.investor.bg/drugi/338/a/...dolara-258552/ Прилив на адреналин на капиталовите пазари с дивиденти за 400 млрд. долара

              Април по традиция е силен месец за акциите, пишат стратези на Morgan Stanley

              Коментар


              • Пореден тримесечен дивидент от Мидичката - пъкнал: 0.325 евроцента.

                Говоря за Холандски Мидички, т.е. след 15% данъчно чесане.


                Георги - щом ти се кефиш на таковата - купи си Мидички, но по-добре британски - там данъчното чесане е 0%
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Ето такива мнения и дискусии трябва да стават в този форум,радвам се че все още има интелигентни хора,които влизат тук за да напишат нещо смислено.Особено важно е това ,тъй като тук влизат немалко хора,които искат да започнат да инвестират.Ако четат повече мнения като тези ще видим и повече нови хора на борсата и обратното.
                  Иначе колкото до дивидентната стратегия и за мен ръстът на дивидента е по-важен от моментния % най-вече в дългосрочен план.Особено и предвид факта,че щом дивидента на една компания расте то означава и че компанията расте.Тук говоря за ръст в дългосрочен план,има и немалко капани,в които човек може да попадне в кофти компании,които теглят заеми само за да дават изкуствено голям дивидент.

                  Коментар


                  • САХ - 1,30€ (печ.+60%)
                    ПАХ - 1,76€ (печ.+57%)
                    ПББ - 1,07€ (печ.+53%)
                    АУР - 5,00€ (печ.+48%)
                    ПНЕ - 0,12€ (печ.+130%)
                    ВДИ - 0,16€ (печ.+225%)
                    био1 - 0 (печ.+227%)
                    био2 -0 (печ.+430%)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Rational Investor Разгледай мнение

                      Може би не се изразих правилно за дивидентната доходност. Аз имам предвид да се влагат пари в акции с растящ дивидент, а не да се търси рисковано висока доходност в момента. За тях съм съгласен, че важи правилото - краткосрочна изгода за сметка на дългосрочен риск.

                      Ще го онагледя със следния пример:
                      Инвеститор купува Unilever през 2010 година за 21 евро и дивидент 21 евроцента на тримесечие, т.е. 4% доходност. Днес компанията вече раздава по 36 евроцента или доходност по цена на придобиване почти 7%.
                      Всякак можеш да смяташ, но при това изчисление изключваш настоящата цена, което не ти носи информация за текущото положение. Ако например акцията е поскъпнала много - продаваш и купуваш нещо друго - евентуално.

                      Коментар


                      • Зависи човекът колко доходи има и най-вече: колко рано започне. Щото с търканици не става - Дядо Бог, Черепов и Дебелият винаги дават печалбите на финансови невежи... ако дават нещо де...
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Rational Investor Разгледай мнение
                          ....
                          Ще го онагледя със следния пример:
                          Инвеститор купува Unilever през 2010 година за 21 евро и дивидент 21 евроцента на тримесечие, т.е. 4% доходност. Днес компанията вече раздава по 36 евроцента или доходност по цена на придобиване почти 7%.
                          +1
                          Това е простичката рецептата по която трябва да се действа дългосрочно.
                          Плюс разбира се реинвестиране на дивидентите.
                          Плюс постоянно спестяване приличен процент от активните доходи и инвестирането им по горната рецепта.
                          За да се постигне целта за финансова свобода или живот само от дивиденти обаче според мен има едно важно условие.
                          Инвеститора да не е в капана на средните доходи.
                          Щото със средни доходи и в БГ и в Швейцария е почти невъзможно да се постигне целта при горната инвестиционна стратегия.
                          Просто СИСТЕМАТА не го позволява. На нея и трябват много хамстери със средни доходи за да и се върти колелото...
                          И който хамстер се самозалъгва, че със средни доходи дори при подобна добра инвестиционна стратегия ще постигне прилична финансова свобода на сравнително млади години, според мен сериозно се заблуждава.
                          Затова трябва да се търси начин човек да се измъкне от капана на средните доходи и да се стреми личните му доходи да са поне х2.
                          Също нелека задача за повечето хора.
                          ....
                          Като се стигне до някаква финансова свобода при която може да се живее сносно само от дивиденти, става доста интересно.
                          Тогава човек осъзнава, че времето което му остава на този свят е по-ценно от парите.
                          Но това си е за нова тема с примерно име "отвъд финансовата свобода".
                          Тогава трябва да се мисли за изцяло нова житейска стратегия и да се коригира инвестиционната стратегия съответно.
                          Желая на всеки който упорито преследва такива дългосрочни цели да ги постигне по-скоро.
                          Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                            Здравко, според мен правилната стратегия е упорито и дългосрочно да се инвестира и реинвестира в акции и земя..Всичко зависи от цикъла на борсата и икономиката..Аз купувам акции от 1992г., когато бяха още нерегулирани и на хартия.. Доста кризи преживях и свикнах да губя..Имало е моменти в началото , когато почти се зануляваш..Сега цикъла е за дивидентни компании според мен, а до няколко години може и да разпродадем при новата криза..Чак след 15тата година ако си започнал като мен с 300долара започваш да имаш по значими приходи и да виждаш плодовете на труда и търпението си..
                            Диверсификация наистина е хубаво да направи човек, защото класовете активи обикновено не се развиват с една и съща динамика. Наличието на няколко източника на парични потоци намалява волатилността определено.

                            А за периода нужен за по-осезаеми доходи според мен е условен. Всичко зависи какви суми имаш възможност да инвестираш и как ги управляваш. Като погледна назад, въпреки че съм чел много по темата, докато човек не влезе и реално да види как се случват нещата на финансовите пазари, няма как да е подготвен да взема правилни решения. В началото и аз съм допускал много грешки и вероятно занапред ще е така. Поне за грешките, за които съм си платил така или иначе, се опитвам да си извадя някакви изводи.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Rational Investor Разгледай мнение

                              Може би не се изразих правилно за дивидентната доходност. Аз имам предвид да се влагат пари в акции с растящ дивидент, а не да се търси рисковано висока доходност в момента. За тях съм съгласен, че важи правилото - краткосрочна изгода за сметка на дългосрочен риск.

                              Ще го онагледя със следния пример:
                              Инвеститор купува Unilever през 2010 година за 21 евро и дивидент 21 евроцента на тримесечие, т.е. 4% доходност. Днес компанията вече раздава по 36 евроцента или доходност по цена на придобиване почти 7%.
                              Хъх - от Десета досега по-сгодна статистика може да се даде за ного наши компании... затуй някои колеги си смятат дивидентната доходност спрямо цената на купуване - което за мене е даващо самочувствие, но: некоректно.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                                Да дам и аз моето мнение. Напълно възможно е да се издържаш от дивиденти. Разбира се това няма как да се случи веднага, ако не вложиш на веднъж около половин милион лева. Другия по приемлив и нормален начин е да влагаш редовно средства в акции на компании като така се получава едно натрупване в годините. Заедно с редовно заделяните и влаганите пари задължително реинвестираш всяка година получените дивиденти отново в акции. И за да се увеличава още портфейла ти имаш ли възможност и ако ти изпаднат екстра пари от някъде, да кажем бонуси, от продажба на имот или от наследство да ги влагаш също. Така в рамките на няколко години е напълно възможно да го постигнеш, като всичко все пак зависи от сумите, които се инвестират. А относно дивидентната доходност мисля, че разсъждението ти е грешно, защото трудно можеш да очакваш по висока такава от 3-7%. Според мен е по важното тези дивиденти да ги реинвестираш, от колкото да гониш максимални такива, но нередовно изплащани.
                                Може би не се изразих правилно за дивидентната доходност. Аз имам предвид да се влагат пари в акции с растящ дивидент, а не да се търси рисковано висока доходност в момента. За тях съм съгласен, че важи правилото - краткосрочна изгода за сметка на дългосрочен риск.

                                Ще го онагледя със следния пример:
                                Инвеститор купува Unilever през 2010 година за 21 евро и дивидент 21 евроцента на тримесечие, т.е. 4% доходност. Днес компанията вече раздава по 36 евроцента или доходност по цена на придобиване почти 7%.

                                Коментар

                                Working...
                                X