IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дивиденти, дивиденти, ДИВИДЕНТИ !!!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • EPS тука не е толкова важен, защото включва преоценката на активите. Нормално цената им да пада в трудни времена за бизнеса, нормално е и да се повишава в добри времена. Ако даден мол примерно се преоцени и цената му се намали с 50 милиона, това намалява и печалбата, и ЕПС . В същото време дружеството си изкарва нетно пари за покриване на дивидент и всички разходи, както е в случая. Това се нарича директен резултат и той напълно покрива дивидента и разходите. В момента просто цените на 4 милиарда евро имоти падат по малко но дружеството генерира достатъчно нетен кеш.

    А за вървенето само надолу на цената, пак не съм съгласен много. Най-дулгата графика с която разполагам е от 2001-ва година. Тогава акцията е била около 15 евра и ясно се забелязва лекия тренд нагоре, въпреки големите колебания и сложи на цената... Картинката далеч не е като при wereldhave , където големия тренд си е ясно надолу...
    Мнението не е препоръка за сделки!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от XY Разгледай мнение
      Ето една идея и от мен, не знам защо никой не го забелязва този РЕЙТ - Eurocommercial Properties N.V .
      9% дивидентна доходност, напълно покрита от оперативните парични потоци. Въпреки трудните времена за мол операторите, дружеството продължава да реализира печалба. Заетостта на имотите им е над 99%, а ако и това не е достатъчно - дружеството плаща стабилен дивидент, който увеличава всяка една от последните над 20 години (само за една от годините го запазва непроменен).

      Ще се радвам някой да каже нещо негативно за тази компания, че освен малко повечето заеми, аз не намирам други минуси...

      Не е препоръка, сами го сравнете с другите подобни компании и си направете изводите, имам някоя друга хартия...
      Следя я като цена, тъй като съм си направил листа с европейски РЕИТ. Мен лично ме притеснява това че цената върви само и единствено надолу в последните 5 години. Да, дивидента е висок, но когато не е придружен и с капиталова печалба, или поне липса на загуба, това за мен е проблем. EPS-а е 0,94 евро, а разпределения дивидент последната година е 2,18. За мен това е предпоставка за бъдещи ликвидни проблеми и допълнително задлъжняване. (Тази практика е широко разпространена в американските РЕИТ, и точно това е причината да ги избягвам към момента).

      Коментар


      • Ето една идея и от мен, не знам защо никой не го забелязва този РЕЙТ - Eurocommercial Properties N.V .
        9% дивидентна доходност, напълно покрита от оперативните парични потоци. Въпреки трудните времена за мол операторите, дружеството продължава да реализира печалба. Заетостта на имотите им е над 99%, а ако и това не е достатъчно - дружеството плаща стабилен дивидент, който увеличава всяка една от последните над 20 години (само за една от годините го запазва непроменен).

        Ще се радвам някой да каже нещо негативно за тази компания, че освен малко повечето заеми, аз не намирам други минуси...

        Не е препоръка, сами го сравнете с другите подобни компании и си направете изводите, имам някоя друга хартия...
        Мнението не е препоръка за сделки!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

          Разнородни компании от различни сектори. Високия дивидент, определя и по-висок риск най-вероятно. Преобладават банките, застрахователните дружества, енергийни компании. Представени са още недвижимите имоти, медийна компания, автомобилен концерн и т.н. Всеки сам да си преценява рисковете и кой сектор би се представял по-добре. Сега и при евентуална рецесия. Аз към момента имам само Даймлер, но тези дни може би ще 'вляза' и в още някоя. Може би краткосрочно, а може би не. Вие сещате ли се за компания вписваща се във въпросните кретерии, която съм пропуснал.
          Мнението ми не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
          Добре си се постарал, без 2-3 съм ги разглеждал всички. Банки не искам и да чувам, застрахователите съм 50/50, въпреки, че много от очакванията са за добра година на финансовия сектор, но повечето залагат на това, че изостана от средното покачване борсите. Wereldhave се дъвчеше преди време много във форума, но там нещата наподобяват NOKIA или RTL, все надолу, без изгледи за сериозно подобрение, корекцията е огромна там и ако стабилизират компанията, ще е добра инвестиция поне за няколко години, дългосрочно не им вярвам. Петролните са интересни, но последните дни вече се повищиха не малко и позагубиха от атрактивността си. Автоиндустрията се държи, кризата се отложи временно, но не бих взел Даймлер на 50.

          Почти за всяка мога да посоча минуси и никоя не крещи "buy opportunity", високият дивидент не е случаен. Оставям да се включат колеги и да надъхат за някоя позиция, да не убивам с черногледство ентусиазма.

          П.П.: Все пак да добавя Occidential, за седмица са вече 10%+, но след сериозна корекция и при цени на петрола над 65, има още какво да се очаква.
          Last edited by k.o.; 06.01.2020, 16:21.
          Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

          Коментар


          • Здравейте колеги. Поиграх си за да извадя европейски компании, с висока дивидентна доходност, (над 5% преди данък) търгуващи се с най-ниски транзакционни разходи. Критерийте са следните, компанията да се търгува в евро, да няма такси който остават за държавата (Великобритания, Франция, Италия) и да е от ликвидна борса. Общо взето компаниите са от Германия, Нидерландия, Португалия, Финландия, Испания и Австрия. Направих изключение и за две италиански компании. При някой компании дивидента е регулярен, при някой не толкова. Дивидентната доходност е сметната спрямо цените от петък. Не претендирам за представителност, а по-скоро за някаква насока за хората търсещи висока дивидентна доходност. Повечето компании са част от основните индекси на държавите, но има такива които не са. 2-3 компании не съм включил в класацията, тъй като не ми допадна бизнес-модела, но като цяло са разнородни компании с различни бизнеси. Ще се радвам и вие да допълните някоя компания, която съм пропуснал. Ето и компаниите подредени по-най-висока дивидентна доходност (преди данък)

            Altri SGPS
            Wereldhave
            Nordea bank
            Sonae Capital
            Deutsche pfandbriefbank
            ABN AMRO Bank
            Intesa Sanpaolo
            RTL Group
            Unibail Rodamco
            Aegon
            Nos SGPS
            Enagas
            Aareal Bank
            Sampo Oyj
            Repsol
            Daimler
            Royal Dutch Shell Plc A
            Telefonica
            Ren Redes Energeticas
            ING Group
            Nokian Renkaat
            Uniqa Insurance
            Caixabank
            ENI
            Endesa
            Oesterrich Post
            Ence Energia Y Celulosa
            NN Group
            Proximus
            Deutsche Euroshop
            Telia Company
            Banco Santander
            Red Electrica Corp
            Fortum
            EDP

            Разнородни компании от различни сектори. Високия дивидент, определя и по-висок риск най-вероятно. Преобладават банките, застрахователните дружества, енергийни компании. Представени са още недвижимите имоти, медийна компания, автомобилен концерн и т.н. Всеки сам да си преценява рисковете и кой сектор би се представял по-добре. Сега и при евентуална рецесия. Аз към момента имам само Даймлер, но тези дни може би ще 'вляза' и в още някоя. Може би краткосрочно, а може би не. Вие сещате ли се за компания вписваща се във въпросните кретерии, която съм пропуснал.
            Мнението ми не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Иво Орозов Разгледай мнение
              За много години, Манчев!
              Ако нямаш автоматично удържан данък(както е при нас), аз бих го декларирал към датата на постъпване на средствата.
              За много години. Жив и здрав. Нямам удържан данък, тъй като компанията е Британска и е закупена от Борсата в Лондон. И аз мисля като теб, че би трябвало да ми се образува задължение при постъпването на сумата, а в случая става дума за 02.01.2020г. Освен това когато пусна отчет за календарната 2019-та с получените дивиденти, въпросния дивидент НЕ МИ ИЗЛИЗА. Така че най-вероятно ще трябва да се декларира догодина, но реших да питам тук. Благодаря за отговора.

              Коментар


              • За много години, Манчев!
                Ако нямаш автоматично удържан данък(както е при нас), аз бих го декларирал към датата на постъпване на средствата.

                Коментар


                • Здравейте колеги. Имам получен дивидент от Империал Брандс, който получих на 02.01.2020г. В отчета за получените дивинти са ми написали "дата на плащане 31.12.2019г", а 'дата на постване - 02.01.2020г. В отчета по сметката за 2019-та, дивидента не присъства. Въпроса ми е за коя година се дължи данък дивидент? Коя дата се гледа, за плащане на данък към НАП? Благодаря предварително.

                  Коментар


                  • E:

                    свърши и 19-а година откъм дивиденти и аз - според моето обещание - ще публикувам колчетата на сгодата. Справих се прилично - обща сгода от дивиденти 5.97%, а тотална сгода - около 17.68%. това - след данъци и спрямо цени от началото на годината. Хубави празници на всички.


                    https://imgur.com/a/lU6rzdz
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • BREF-a кога плаща?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Designer Разгледай мнение
                        ХЕС и ЕМКА ме зарадваха днес. Де и банките да бяха, като тях...
                        Аз обмислям DANSKE BANK на 100 крони, но се двоумя още...

                        Коментар


                        • ХЕС и ЕМКА ме зарадваха днес. Де и банките да бяха, като тях...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                            Тази година Арома НЯМА ДИВИДЕН и аз вече написах писмо до Луканов с въпроси защо няма и какви са бъдещите планове в тази насока и визията за компанията..
                            и той да не взе че да ти отговори?

                            Коментар


                            • Градус подраниха с 1 ден, и днес са платили дивидента ХЕС също се отчетоха

                              Коментар


                              • Тази година Арома НЯМА ДИВИДЕН и аз вече написах писмо до Луканов с въпроси защо няма и какви са бъдещите планове в тази насока и визията за компанията..

                                Коментар

                                Working...
                                X