If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Ами да - 79 млн. лева минус 27 млн. евро е горе-долу равно на 25 млн. лева, колкото ЕВН ще плати реално. Само че СЛБ ще вземе по 40 лева на акция - Above us only sky, както е казал Джон Ленън.
Liverpool was made for me and I was made for Liverpool!
Държавата е пред плащане на неустойка за ЕРП-то в Слънчев бряг
МИРОСЛАВ ИВАНОВ 18/4 - 19:07 ч.
Бургаският окръжен съд е вписал допълнителна точка в дневния ред на предстоящото общо събрание на акционерите на "Слънчев бряг" АД за продажбата на електроразпределителното предприятие (ЕРП) в курорта на цена от 79 млн. лв. Това обяви изпълнителният директор на дружеството Малина Бакалова. Общото събрание е насрочено за 23 април (събота), след като преди две седмици се провали, тъй като не дойде представител на мажоритарния собственик на 75% от капитала - държавата, която се представлява от Министерството на икономиката. Искането за допълнителната точка в дневния ред е направено от "Слънчев бряг холдинг", който е един от най-големите миноритарни акционери, посочи Бакалова. "Слънчев бряг" АД притежава инфраструктурата в най-големия ни морски курорт - ел. мрежа, ВиК, пътища и тротоарни алеи.
Държавата и миноритарните акционери спорят за цената от 25 млн. лв. за продажбата на ЕРП-то на австрийската компания EVN. Заради това в края на март Бургаският окръжен съд регистрира искането на икономическото министерство за допълнителна точка в дневния ред за ликвидация на "Слънчев бряг" АД, с което цели да бъдат заобиколени миноритарните акционери и да продаде на тази цена ЕРП-то.
Юристи обясниха пред "Дневник", че при поставената цена от 79 млн. лв. за ЕРП-то от "Слънчев бряг холдинг", най-вероятно EVN ще се откаже от него. При такава ситуация държавата ще трябва да плати неустойка на австрийската компания, която е между 15 млн. и 27 млн. евро в зависимост от нарушените клаузи в договора. Излиза, че държавата е в неблагоприятно и губещо положение, тъй като миноритарните акционери и най-големият от тях - "Слънчев бряг холдинг", ще атакуват всички нейни решения пред съда.
Според юристите, ако се вземе решение за ликвидация, малките акционери ще настояват да сложат и свой представител за ликвидатор, който да защитава интересите им. По този начин ще се пречи за сключването на сделката с EVN. Така държавата ще трябва да плати записаната в договора неустойка за провалената сделка. Крайният срок, в който ЕРП-то трябва да бъде продадено, е 15 май, като след тази дата също се дължи неустойка. Според Търговския закон дори и да се пристъпи към ликвидация, общото събрание на акционерите пак контролира дейността на ликвидатора. Той не може да продава активи без решение на събранието.
От друга страна, държавата няма право да гласува на общото събрание за продажбата на ЕРП-то. Според становище на Комисията за финансов надзор (КФН) отпреди месец тя се явява заинтересувано лице съгласно разпоредбите на чл. 114, ал. 5, т. 1 от Закона за публично предлагане на ценни книжа и поради това не трябва да участва при гласуването на това решение. Не е изключено обаче мажоритарният собственик да гласува за продажбата му въпреки становището на КФН и да остави решението да се атакува в съда. "Слънчев бряг холдинг" се свързва с бившата силова групировка СИК.
Член на съвета на директорите на холдинга е Валери Йосифов (бивш председател на надзорния съвет на СИК), а сега е и изпълнителен директор на "София сити къмпани", показва справка в "Апис". Акционери смятат, че EVN и "Слънчев бряг холдинг" са се разбрали да играят заедно срещу държавата, за да може австрийската компания да си вземе неустойката, а миноритарните акционери да получат част от нея и да вземат по-големи дивиденти. След което EVN с парите от неустойката ще доплати до 79 млн. лв., каквато е исканата цена от "Слънчев бряг холдинг" и ЕРП-то ще й излезе доста по-евтино.
"НИКОГА НЕ ПРЕНЕБРЕГВАЙ ИНТУИЦИЯТА СИ. НО И НЕ МИСЛИ, ЧЕ САМО ТЯ СТИГА."
Профажба на ЕРП под 50 млн би била чиста подигравка. Но не вярвам Холдинга да се съгласи с това , нали? Естествено държавата може да реши друго, но това КАКЪВ ивестиционен съгнал ще бъде? Безкрайно НЕГАТИВЕН !!!
това е супер за SLB особенно,ако запази ЕРП-то,защото щепродава целогодишно ток,вода ище поддържа инфраструктурата,а жителите ще си плащат сметките,не както мутрите сега.
Рали Апостолов : Слънчев бряг ще стане пансион за социални нужди
Интервюто взе Румяна Емануилиду
Анонс :Вихрещото се строителство може да провали сезона
Рали Апостолов е роден в с. Близнак, община Малко Търново. Работил е в Слънчев бряг в продължение на 42 години.
През 1963 г. започва като счетоводител, последователно е икономист, началник “Планов отдел”, заместник-директор по търговията, заместник генерален директор, през 1990-1992 г. е генерален директор на “Слънчев бряг” АД, а през 1995-1996 г. е председател на борда на директорите на курортното дружество. Съсобственик е на MariNe ООД - Несебър, и на хотел “Авлига” в Слънчев бряг. Член на Регионалната туристическа камара - Бургас.
--------------
В: Г-н Апостолов, може ли нещо да попречи на туристическия сезон в Слънчев бряг през 2005 година и как?
- На първо място, може да повлияе огромното строителство, което се вихри в момента. Решенията, които се вземат за ограничаването му, за КПП-та, които да спират бетоновози и друга тежка техника след 15 май, са абсолютно формални.
Много заинтересувани хора, включително и такива от самата община Несебър и от съюза на собствениците, строят в момента. Миналата година те също не спазиха сроковете. Моето лично мнение е, че до 15 юни ще се строи активно и това ще има много негативен отзвук сред туристите. От две-три години тези хора сами режат клона, върху който всички стоим.
Поне четири обекта в зона "Изток" няма да бъдат завършени и до края на сезона.
Те могат и по-рано да бъдат оградени и да се спре строителството по тях. Същото важи и за много други обекти в зона "Запад". Защото всички те консумират ток и вода, идват и първите туристи през май. Не е изключено да има проблеми с тока и водата. И докато в зона "Изток" има изградена инфраструктура с по-големи възможности, в зона "Запад", където се създава нова база за около 30 хиляди легла, през този сезон със сигурност ще се наложи режим на тока и водата. Защото там няма водопровод и канализация. Частниците сами се спасяват или намират начин да се прикачат към източниците на Слънчев бряг.
Регионалната туристическа камара в Бургас извършва в момента проверка на всички обекти и ще анализира състоянието на инфраструктурата - пътища, пречиствателни станции, водопроводи, и останалите проблеми, свързани с туризма. Констатациите ще бъдат предоставени до края на април на областната управа в Бургас и на ресорните министерства за сведение.
В: Как оценявате продажбата на ЕРП в Слънчев бряг и желанието на държавата да ликвидира курортното дружество?
- Това са прибързани действия с неясна цел. Аз се присъединявам към тези, които протестират срещу продажбата на ЕРП - Слънчев бряг, за 25 млн. лева. Това е смешно ниска цена в ущърб и на държавата, и на частните акционери, и на собствениците.
Ние не сме против продажбата, но защо на всяка цена. Около 30 млн. лева струваше енергоразпределението, преди да се реконструира. По 3 млн. лева всяка година сме влагали за реконструкцията на комплекса. По 35 лева на легло удържа всяка година дружеството от всеки хотел за градинки и паркове. В този период и те отидоха за електро- и ВиК инсталациите. По-важното е, че се изградиха инсталации, с които никой друг комплекс по Черноморието не може да се похвали.
Оборудването е на най-доброто европейско ниво.
Компетентен орган направи оценка и тя стигна до 60 млн. лв. за електроразпределителното предприятие и 55 млн. лв. - за останалата инфраструктура. Министерството на икономиката върна документите, искаше оценката на ЕРП да се свали до 25 млн. Тогава от фирмата оценител казаха, че няма как оценката да се свали под 50 млн. лв. Но останалата инфраструктура се вдигна на над 100 млн. лв., вероятно за да не може да се изкупи от собствениците. Не разбирам кой ще вложи 100 млн. лв. в нещо, от което не може да печели.
От министерството решиха да сменят борда на директорите, за да намерят послушните хора и да ликвидират дружеството, за да продадат ЕРП на тази ниска цена. И тук не виждам никаква логика, освен ако не се защитават нечии частни интереси.
В: Как ще коментирате застрояването на плажната ивица и на пясъчните дюни в комплекса?
Застрояването на плажната ивица е престъпление. Плажът беше разчетен да обслужва 30 хиляди души, но при положение че ги няма капанчетата и всички други атракции.
На плажа се продават дрехи, дори хотели се построиха. Някои казват, че в хотелите има басейни, но данните сочат, че 60% от туристите идват в Слънчев бряг не заради басейните, а основно заради морето и плажа.
В: Каква база предлага “Авлига” и кога очаквате първите туристи?
- “Авлига” разполага с 226 легла. Годишно в тази база се реализират около 28 хиляди нощувки, или преминават средно около 2 хиляди туристи.
Тази година първите туристи започват да пристигат от 6 май. Чакаме основно германци и англичани, осигурени от туроператора “Томас Кук”.
В: Реален ли е отливът на германски туристи?
- Реален е и той не е 10%, както се говори, а според мен е 15-20%. Като основна причина официално се сочи разрасналото се строителство, което ще продължи и в началото на сезона.
По мои данни обаче причините са комплексни. Една от тях е именно състоянието на плажната ивица, ние вече нямаме плаж, той е превърнат в търговска зона.
В: А как влияят цените?
- Цените оказват влияние, но не толкова тези на нощувките в хотелите, защото те почти не са променяни в сравнение с миналата година. В нашата база цената на нощувката е с около половин евро по-висока, тъй като направихме ново отопление и климатизация на цялата база.
Туроператорите смятат, че цените не съответстват на качеството на външната инфраструктура като цяло и това създава проблеми.
Ето защо цените, които формираха курортите в Хърватия, Турция и Румъния, са по-изгодни за западните туристи и е нормално те да предпочетат за предварителните резервации тези дестинации. Има и още един момент - заради строителството у нас на германските туристи се правят отстъпки при записването "в последната минута".
Всяка година, включително и тази, ние даваме такива оферти за германския пазар и цените в тези оферти са с 10-15% по-ниски от предварителните. Ето защо аз смятам, че поне 10% от германските туристи ще реагират положително на тези оферти.
В: Как ще се компенсира отливът от германския пазар?
- Ще компенсираме с чехи, руснаци и унгарци - интересът на туроператори от тези държави е подчертан и непрекъснато се увеличава.
В: Как виждате бъдещето на Слънчев бряг?
- Не съм оптимист на фона на това строителство. Има вече такъв световен опит. Надпреварваха се и в други държави да строят, докато им казаха, че ако не направят паркове и адекватна инфраструктура, ще останат пансион за евтини туристи.
Но там са били по двама-трима собствениците и са се споразумели лесно какво да съборят. При нас това няма да може да стане, защото собствениците са много. Не може един собственик да си събори базата за сметка на някой друг собственик - това никога няма да стане.
Ето защо перспективата пред Слънчев бряг въпреки високата категория на някои хотели е такава - пансион за социални нужди.
Алчен, тъгувах за курортът, не за дружеството. Печалбите, дето там пропуснал съм ги, другаде реализирал съм ги, то се знай, че цялата борса да купя не мога... Ти имаш акции там ли? Е, приятно нагушване с ликвидационния дял... :-)
Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Sell SLB /buy SLDEN , SKELN. Pone Varnenci sa po-umni ot Burgazlii i uspiaha da zapaziat boutiqovia char na kurortite si. Za sazhalenie Banskalii sa s mantaliteta na Burgazlii/Nesebar
inperatore mnogo te boli 4e nqmash akcii tam.. e to nemoje vsi4ko da kupuvash na 1-2 lv i da 4aksdh godini i da se hvalish kak si napravil 1000-2000% ponqkoga trabva da si kupish po skupo i da napravish 50% naprimer za 1 mes... a kato go smetnesh na godishna baza... shte vidish 4e tvoite 1000% za 2-3 g ) ne sa tolkova mnogo )
80 милиона за ерп-то? Абе и 50 да дадат си означава по 25 лв. на акция само от него. И както гледам на там отива. EVN дава 50 мил за ерп-то, но си взима неустойката от 27 млн евро, т.е. ерп-то им излиза без пари. Държавата губи малко (но да не е сключвала такъв измамническо договор!!!), а миноритарите получават хубав дивидент.
Коментар