IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Булгартабак (BTH)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Булгартабак - трябва да се случи

    И още от КАПИТАЛ:

    „Булгартабак“ - агонията продължава

    Всеки път когато „Булгартабак“ е на път да стане частен, се намира някой, който да каже, че точно от тази продажба точно сега няма нужда. Че не ни трябват някакви си инвеститори, които ще източат фабриките, ще ги затворят, ще си приберат обратно парите от сделката и въобще са лоши. И че в крайна сметка държавата може по-добре да се грижи за любимото си дете - поне засега. Тези твърдения винаги се тиражират добре, намират поч*ва в обществото и в крайна сметка водят до поредния провал на сделката. Така се случи и преди месец - държавата остана любяща майка на „Булгартабак“. И още на следващия ден започна да се държи с него като мащеха - с едната ръка го защитава, а с другата го тормози и щипе до кръв.
    През седмицата „Булгартабак“ поиска, а политиците му обещаха цените на цигарите отново да започнат да се определят от правителството. Така никой вносител няма да може да свали цените на своите цигари и да заграби от пазарния дял на „Булгартабак“ в собствената му страна. На пръв пог*лед решението е логично - антипазарно е, но не е забранено от нито една европейска директива или споразумение с международна институция. Щом българското правителство може да защити българска компания - нека. Всички правителства го правят, при това невинаги особено елегантно. С тази мярка държавата всъщност ще гарантира рентабилността на работещите фабрики за производство на цигари в Благоевград и София. Странното е друго - вместо да позволи на тези предприятия да инвестират печалбата си в модернизация на производството и реклама, за да затвърдят пазарните си позиции и да се подготвят за неизбежната битка с големите марки след 2007 г., държавата просто им взема парите. За да ги даде на губещи тютюнопреработвателни фабрики, които пък да продължават да купуват и складират никому ненужен тютюн. Понеже тютюневите фабрики нямат пари за изкупуване на тютюна, а никоя банка не желае да им отпусне кредит, най-вероятно финансирането ще дойде от цигарените дружества, признаха от холдинга. Така тазгодишната изкупна кампания ще бъде приключена успешно, а „Булгартабак“ ще се сдобие с още суровина - и ще си има резерви за още няколко години напред.
    Стратегията „да вземем от работещите, за да спасим затъващите“ е губеща по всички линии - от това тютюневите предприятия няма да започнат да печелят, а парите на фабриките в Благоевград и София няма да им се върнат. Тоест губят всички с изключение на група земеделски производители и политиците, които се афишират като техни спасители. Най-лошото в цялата случка всъщност е, че тя се разиграва не за пръв и последен път - холдингът плаща заплати на ненужни работници, купува ненужен тютюн, поддържа излишни мощности - все с печалбата от „Виктори“ и „Средец“. Всеки опит за раздържавяване се проваля с шумен скандал, а дни по-късно политици и управници започват да се тълпят около касичката с парите от цигарите. Проблемът е, че тази касичка скоро ще спре да се пълни - когато протекционистичните мерки наистина ще са забранени, а „Булгартабак“ се окаже напълно неподготвен да изправи на една цена „Виктори“ срещу „Ротманс“.

    Коментар


    • Булгартабак - трябва да се случи

      ТРЯБВА - иначе лошо:

      "С други думи, пред Булгартабак се задават трудни времена. При този сценарий е възможно да се стигне до фалит на холдинга, ако не се приватизира преди това."

      следва целия текст:

      "Булгартабак" си иска обратно ценовия монопол
      Мартин Димитров, Институт за пазарна икономика
      13 март 2005

      Още не са минали и три месеца от решението за либерализиране на цигарения пазар (това се случи на 1 януари 2005 г.) и вече от "Булгартабак холдинг" са отправили официално искане до Министерство на финансите цените на цигарите пак да се определят административно от правителството.

      Либерализирането дава възможност на производители и вносители сами да определят цените на тютюневите изделия, като само ги регистрират във финансовото министерство. Георги Костов, управляващ директор на "Булгартабак холдинг" изрази опасения, че либерализираният пазар може да създаде хаос и нелоялна конкуренция. Според думите му "след като приватизацията не се осъществи, интересите на холдинга трябва да бъдат защитени".

      Какви могат да бъдат очакваните ефекти:

      1/ Ако правителството драстично променя условията на един пазар през три месеца, това би създало изключителна нестабилност на средата за бизнес. Още по-важното е, че след като декларираната от правителството цел е въвеждане на пазарна икономика в България, не би трябвало в никакъв случай, да се правят стъпки в обратната посока, което обикновено удължава процеса с години и създава основателно недоверие сред инвеститорите.

      2/ Явно от "Булгартабак" са осъзнали, че не могат да оцелеят в условията на свободна конкуренция въпреки всички държавни субсидии и че единственият изход е връщането на монопола.

      Преди либерализирането на пазара промени в цените можеха да се правят най-много два пъти в годината поради тромавата процедура. Освен това е имало случаи, когато вносители на цигари в България са предлагали за регистриране по-ниски цени на продаваните от тях цигари, но те не са били одобрявани, за да се защитят интересите на "Булгартабак".

      На практика искането от холдинга е правителството да субсидира тях и производителите на тютюн, като едновременно с това силно ограничи възможностите за конкуренция.

      3/ Изглежда, че от "Булгартабак" считат всяка ценова конкуренция за нелоялна (следвайки думите на г-н Костов) и косвено признават, че не биха могли да издържат на очертаващия се ценови натиск от страна на вносителите.

      4/ От цялата ситуация можем да си направим извода, че явно има намерение за замразяване продажбата на "Булгартабак". Това следва от факта, че либерализирането на пазара беше прокламирано като мярка за повишаване интереса към холдинга. След като възниква инициатива за връщане на монопола, вероятно има неформално споразумение за запазване на държавния му статут.

      5/ Ако не се продадат предприятията от сектора, те ще продължат да трупат загуби, така че с всяка изминала година ще стават все по-непривлекателни за продажба. Ще се налагат допълнителни субсидии от страна на държавата. Като цяло конкурентоспособността на отрасъла ще намалява.

      За 2005 г. предвидените премии за тютюнопроизводителите възлизат на 111.7 млн. лв., което е около два пъти повече от субсидията за останалата част от земеделието в размер на 65 млн. лв. (не включвам кредитите и временната финансова помощ). Това означава, че този отрасъл е най-силно зависим от държавна помощ и съответно - най-далеч от пазарни отношения в сравнение с цялото земеделие.

      Повечето съседни страни приватизираха този отрасъл, така че очакването е през следващите години тютюнопроизводството да произвежда продукция само за вътрешния пазар, поради липса на друго търсене.

      6/ След влизането в ЕС и отпадането на митата за внос, демонополизирането ще се случи по пазарен начин, защото по-ефективните производители ще изместят ниско ефективните. Освен това през следващите години акцизите върху местните цигари постепенно ще нарастват, за да се достигне изискваното от Европейския съюз минимално ниво - 57% от продажната цена, но не по-малко от 2.5 лева на кутия. Това гарантира значително покачване на цените на цигарите, произвеждани от Булгартабак и относителна загуба на конкурентност спрямо чуждите производители.

      С други думи, пред Булгартабак се задават трудни времена. При този сценарий е възможно да се стигне до фалит на холдинга, ако не се приватизира преди това.

      Коментар


      • Булгартабак - трябва да се случи

        в.Труд 14.03.05

        Икономическият министър Милко Ковачев е оптимист за продажбата на “Булгартабак”


        Правителството има ресурс и желание в рамките на мандата си да завърши успешно сделката за продажба на “Булгартабак холдинг”, заяви пред БТА министърът на икономиката Милко Ковачев вчера.
        ....

        Коментар


        • Булгартабак - трябва да се случи

          Борислава, няма да има КИ тук.. За Булгартабак минаха преди 2 години.

          Коментар


          • Булгартабак - трябва да се случи

            nqma da ima dvijenie tuk...vervaite mi .

            Коментар


            • Булгартабак - трябва да се случи

              kak mislite.v taya privatizaciya shte uchastvat li KZ ili ne?

              Коментар


              • Булгартабак - трябва да се случи

                Не си доверявай парите на държавата.

                Коментар


                • Булгартабак (BTH)

                  Слушайки и гледайки всичко свързано с Булгартабак си мисля 2 неща:
                  1. Булгартабак ще бъде приватизиран скоро
                  2. т.1 ще се случи през БОРСАТА

                  защо си мисля така - с 2 думи
                  (по т.1 - правителството трабва да излезе от конфузната ситиация с провалената сделка ако иска да има някакъв успех на изборите, а по т.2 - всички други начини досега завършиха с неуспех)
                  и в подкрепа на горното:

                  цитат от БНТ - 21.02.05

                  БНТ: Какво ще направите с Булгартабак като министър на икономиката?
                  Милко Ковачев: Рано е още да се ангажирам с конкретика. Нека да изчакаме още два-три дни.
                  БНТ: Все пак вашите прогнози. Вие сте министър от този кабинет дълго време.
                  Милко Ковачев: Мисля, че волята на управляващото мнозинство и на Парламента е ясно заявена и тя ще бъде последната.
                  БНТ: Т.е. ще има ли приватизация до края на мандата на това правителство?
                  Милко Ковачев: Това е волята на Парламента.


                  цитат от БНТ - 22.02.05

                  Трябва да се ускори приватизацията на “Булгартабак” – каза още министър Мехмед Дикме. Според него, сделката може да бъде сключена до края на мандата на това правителство. Ако продажбата се забави, последиците за държавата ще са сериозни – прогнозира земеделският министър.

                  ----------------------------
                  дали да му се доверя
                Working...
                X