Кой ли има намерения да товари?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Булгартабак (BTH)
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Burovnqmat dostata4no sredstva i lobi,no ideqta ti e mn interesna i veroqtna priznavamLife won't wait for you.
Коментар
-
Това е от в-к "Капитал"
Краят на българските цигари
И така, вие сте пушач. От 1 януари винаги отказвате цигарите, но сутринта е ред на кафето, което не може без цигара. После всичко си идва на мястото и пак купувате по кутия на ден. Пушите „Виктори“, което струва 1.60 лв. Това означава 48 лв. месечен разход за цигари. Ако предположим, че работите срещу 480 лв. месечно (което за България е една добра заплата), това означава, че за цигари давате 10% от дохода си. От 1 януари 2006 г. кутия „Виктори“ ще струва 2.65 лв., което означава, че този разход вече ще е 79.50 лв. месечно - между 16 и 17 на сто от дохода ви. Тоест много е вероятно идващият 1 януари наистина да е денят, от който наистина ще откажете цигарите или ще ги намалите сериозно. Просто няма да давате всеки ден по 2.65 лв., а веднъж на два дни или въобще няма да го правите.
Ако пък в кварталния магазин под рафта има вносни цигари без бандерол на „конкурентна“ цена, много е възможно да предпочетете тях. Ако умножим това по неколкостотин хиляди, придобиваме идея какво означава това за „Булгартабак“ - началото на края.
Акцизите - неизбежното зло
От 1 януари 2006 г. акцизът върху цигарите ще бъде увеличен драстично. Ако сега ставката му за цигарите с филтър е 12.5 лв. на 1000 къса плюс 31.8% от пазарната цена, от догодина тя ще е 15 лв. за 1000 къса плюс 48% от пазарната цена. Още по-сериозно е покачването за цигарите без филтър. Ако сега акцизът върху тях е 2 лв. на 1000 къса плюс 20% от пазарната цена, от 1 януари той ще е същият като за цигарите с филтър. Така увеличението на акцизите, което беше планирано да стане постепенно до 2008 г. включително, се изтегля накуп от началото на 2006 г.
Аргументите на управляващите за този ход са макроикономически. Ефектът от него върху цигарения пазар като цяло в България и в частност върху „Булгартабак“ обаче ще е с магнитуд, равносилен на тектонски земетръс. Всички марки цигари ще поскъпнат, а най-силно ще е увеличението на цените при най-евтините цигари, защото водещата компонента на акциза остава специфичната (тази за 1000 къса). Така, ако за 2004 г. „Булгартабак“ е продал на вътрешния пазар 20 500 тона цигари, а за 2005 г. очакванията са за 18 500 тона, в резултат на скока при цените през 2006 г. количеството ще бъде 13 000 тона. Това означава спад с поне 20% в резултат на понижено потребление, казаха източници от Министерството на икономиката, запознати с разчетите, изпратени от „Булгартабак холдинг“ във ведомството и в бюджетната комисия на парламента през изминалата седмица. При това във въпросните разчети не е включен ефектът от очакваната засилена контрабанда на цигари с чужди марки, както и навлизането напълно легално на тези марки. Ако приемем, че контра*бандата не нарасне значимо, а легалният внос не бъде засилен, очакванията на „Булгартабак“ са да изгуби само 5- или 6- процентни пункта от дела си на българския пазар (който в момента е 96 на сто), а пазарът като цяло да се свие на 14 000 - 14 500 тона цигари годишно. На практика обаче според експерти както от самия „Булгартабак“, така и от цигарените му фабрики, и от фирмите - вносителки и дистрибутори на цигари, контрабандният внос със сигурност ще се увеличи. Анализът на специалисти от холдинга сочи, че при спад на продажбите на „Булгартабак“ от 4000 тона годишно поне половината от това количество ще бъде компенсирано чрез контрабанда. При това очакванията са на местния пазар като контрабанда да се върнат и цигари на „Булгартабак“, купени от дюти фри магазините на турска и румънска територия.
В резултат от общия спад ще се влошат финансовите резултати и на четирите цигарени фабрики на „Булгартабак“, като най-сериозна ще е кризата в Стара Загора и Пловдив. При продажби на местния пазар от 13 000 тона и производство за износ от порядъка на 4000 тона „Булгартабак“ ще има нужда от не повече от две цигарени фабрики - в София и Благоевград. Съответно тези в Стара Загора и Пловдив вероятно ще бъдат затворени. Приходите общо за групата от продажба на цигари ще намалеят със 70 млн. лв. годишно, а в резултат на спада на официалните продажби и ръста на контрабандата приходите от акцизи на цигари в бюджета ще намалеят с 27 млн. лв.
В резултат на намаленото производство на цигари предстои и спад в заявките на „Булгартабак“ за изкупуване на български тютюн. Анализите на холдинга сочат, че спадът ще е с 2000 тона още догодина. В момента дружествата на „Булгартабак“ изкупуват 12 000 тона тютюн, от които 8000 тона са ориенталски, а 3000 тона - едролистни. От въпросните 2000 тона 300-400 тона ще е намалението на заявките за ориенталски сортове, а над 1400 тона ще е спадът при „Вирджиния“ и „Бърлей“. От цялото производство на тези два сорта в България почти 100% се изкупуват именно от „Булгартабак“. Така че за хората, отглеждащи едролистен тютюн, предстои наистина време разделно. От ориенталските тютюни близо 80% се изкупуват от частни компании. Ефектът от цялостното намаление в потреблението на цигари обаче ще е върху целия тютюнев пазар, защото 30% от акциза върху цигарите влизат във фонд „Тютюн“. Спадът в общите продажби на цигари, а оттам - и в приходите от акциз, удрят директно потенциала на фонда да плаща не само субсидии на производители на тютюн, но и компенсации на купувачите му.
„Кент“, „Лъки страйк“ и „Дънхил“ до края на годината
Вносителите на цигари с чуждестранни марки в България принципно също са против внезапния скок на акцизите, защото той означава поскъпване и на тяхната стока. Факт е, че предвидената структура на ставката е по-благоприятна за по-скъпите цигари, каквито са вносните. Спадът на общото потребление на пазара обаче уврежда и техните интереси. Въпреки този спад по всичко личи, че мултинационалните компании няма просто да забравят българския пазар. След като не получиха възможност да купят фабрики на „Булгартабак“, чуждите гиганти явно ще навлязат в България с произведени в съседни държави цигари. Ако до момента единствените официално внасяни цигари в страната бяха разновидностите на „Давидоф“ и „Карелия“, от няколко седмици в България се върна и „Бритиш американ табако“ със своя „Кент“. Според информация от „БАТ - България“ съвсем скоро на пазара ще навлязат и останалите марки на конгломерата - „Пал Мал“, „Дънхил“, „Лъки страйк“. Ако в момента кутия „Виктори“ струва 1.60 лв., а „Кент“ - 2.80 лв., след влизането в сила на новите акцизи догодина „Виктори“ ще се продава за 2.65 лв., а „Кент“ - над 3.50 лв. Засега от „Филип Морис“ отказаха да отговорят на въпроса имат ли намерение да стъпят на българския пазар, но според източници, запознати с плановете на корпорацията, това по-скоро няма да се случва. Засега. За сметка на това на път е да започне внос съвсем скоро друг бивш кандидат за покупката на „Булгартабак“ - английската „Галахър“. Според близки до компанията източници тя се готви да открие свое представителство тук и да започне внос на две марки - „Мемфис“ и „Собрание“. При сегашните акцизи „Мемфис“ би струвал 2.50 лв., така че при новите ставки той може да „слезе“ заплашително близо до „Виктори“ например. Със сигурност обаче БАТ и „Галахър“ ще навлязат на пазара в България със своите марки още от началото на следващата година най-малкото като първа стъпка към по-сериозно присъствие на него на по-късен етап.
Ценовата война - от 2007 г. или по-рано
Този по-късен етап всъщност няма да е много далеч във времето. От 1 януари 2007 г. с присъединяването на България в Европейския съюз митата върху вносните цигари в България падат до нула. В момента размерът им е 50% от стойността на цигарите. Именно тогава вносителите със сигурност ще свалят цените на стоката си и на българския пазар ще се разиграе ценова война между „Булгартабак“ и чуждите производители. Българската компания обаче ще влезе в това сражение предварително отслабена от намалелите вече продажби и конкуренцията на контрабандата. Като предпазна мярка холдингът има намерение да запише в договорите си с големите дистрибутори клауза, че нямат право да продават вносни цигари - стъпка, която е сериозна, но едва ли достатъчна.
Притесненията на експертите от холдинга впрочем са свързани най-вече със заплахата ценовата война да не стартира преди 2007 г. Според действащата в момента наредба за ценообразуване на тютюневите изделия всеки производител и вносител може да регистрира във финансовото министерство каквато пожелае цена на цигарите си, стига тя да включва разходите за мита и акциз. Тази схема не изключва възможността чуждестранните компании още съвсем скоро да намалят цените на стоката си, за да и осигурят по-добри пазарни позиции за битката след 2007 г. Затова „Булгартабак“ е внесъл в икономическото министерство предложение цените на цигарите отново да започнат да се фиксират от държавата, макар и по предложение на вносителите и производителите. Засега ведомството няма становище по въп*роса, но се очаква това становище да бъде подготвено, след като бъде определен отговорен за цигарения отрасъл зам.-министър. Ако предпазната за „Булгартабак“ мярка бъде предприета, тя безспорно поне ще забави срива на българското цигарено производство. При така създадената пазарна ситуация обаче перспективите пред холдинга никак не изглеждат розови и са следствие от наследствената неспособност на различните правителства да се преборят с влиянието на ДПС и да проведат нормален процес на приватизация на холдинга, който можеше да му осигури инвестиции, да го приобщи към структурите на някоя от мултинационалните компании в бранша и в крайна сметка да го направи по-силен.
Коментар
-
Wse pak, kakwa e polzwata na BSP (i na segaschnoto prawitelstwo) da bawiat privatiziraneto na Bulgartabak ? Chakaneto trupa samo negativi - kakto se widia i ot prednite dwe prawitelstwa: znachi ili ne misliat i sa nekadarni, ili de da znam - znaiat che e bolna tema za koalicionnia partnior DPS i ne iskat tolkowa rano w mandata da se zanimawat s nego. Prekratiawaneto na poslednata procedura po privatiziraneto na BT ot DPS moje i da se talkuwa kato zagrijenost na Doganistite za tiutunevo-angajirania im elektorat, no weche wsichki sceniarii za loschi - dori puskaneto na borsata. "Loschi" oznachawa loschi za zaetia w BT personal razbira se, a ne za samata borsa
Коментар
-
Първоначално изпратено от KilurTuk idejata e vdiganeto da stane po plavno ot predlaganoto. Pu6a4ite 6te go ponesat po lesno. Sa men trjabva da vlesat Ruski investitori v tjutjunite, sa6toto i te go iskat i pasara 6te e siguren. Vuprosa s inflacijata e mnogo po slojen i akcisite sa maluk komponent ot nego.
Ако всичко се вдигне по едно и също време тогава инфлацията ще бъде над 20 %, което ще срине икономиката, т.к. ще трябва да се печатат пари.Всеки може да спечели от борсата, но не всеки може да печели от борсата
Коментар
Коментар