IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проучване и добив на нефт и газ АД (NGAZ / GAZ)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • GAZ

    Старо, ново посоката е ясна. Нагоре и само нагоре. А ТИМ изкупи земите до Шабла още преди около година. Въпрос на време беше да получи разрешение за сондите.

    Коментар


    • GAZ

      това новина ли е?
      на мен ми се струва много старо

      Коментар


      • GAZ

        Чул те господ. Утре поне 10% нагоре.

        Коментар


        • GAZ

          Haide 300 lv.

          Коментар


          • GAZ

            "Проучване и добив на нефт и газ" АД получи разрешение да търси и проучва нефт и газ в блок "Шабла", разположен в северната част на българския черноморски шелф. Размерът на площта е 2776 кв.км. Срокът на разрешението е 3 години с право на удължаване. Размерът на предвидените инвестиции е 7 045 000 щ.д. с тенденция за увеличаване до 13.5 млн. щ.д. За срока на договора титулярът ще заплаща такса площ в размер на 83280 лева годишно.

            Коментар


            • GAZ

              То вече и на децата е ясно що не купуваха кат беше 35 лева

              Коментар


              • GAZ

                Интересно е колко лесно преодоля 45лв. Време е да опъне малко правата нагоре. Купувайте колеги защото минимума който се гони тук при тези нива е 50% доходност.

                Коментар


                • GAZ

                  айде не остана

                  Коментар


                  • Offtopic

                    Sorry, бърках темата )). Ако може модератора да премести постинга.

                    Коментар


                    • Offtopic

                      След като прочетох, че Слънчев бряг бил по-скъп от Палма де Майорка реших да се поразровя малко из нета. Ето едно мнение от миналата година:
                      Just back after 2 wks in resort. More commercialised than we thought. Hotel OK. Food criticised online, we found it acceptable. Pool as described (small) left a lot to be desired. Spent our time in the sea, with the jellyfish(migration time!)Nessebar worth a visit but don't buy there. Sozopol is lovely. Khan's tent -food good, entertainment slick. Jeep safari booked independantly - drivers were all psychotic ex-army. Absolutely the highlight of the holiday. Having seen Bulgaria we won't be going back. The majority of people we spoke to said they might come back in 5 yrs when they've caught up with Spain etc. Natives rather surly, not as friendly as Turks., though if your daughters are 13-17 they're perfectly safe. No hassle from local males. Spent much more than we thought. No where accepts Visa etc. Cracking thunderstorms at night.

                      Коментар


                      • GAZ

                        ooo, moqt "priatel" Min invest i v tazi tema se izqvqva! bravos-bravoa! e kak e? shte kapne li neshto ot gaz4eto?
                        )))))))))

                        Коментар


                        • GAZ

                          не знам защо си мислите, че тук някой ще продължава да държи цената след като мина търговото

                          Коментар


                          • GAZ

                            По цял свят цената скача на предприятия в този отрасъл, нормално е и по тази позиция да има пробуждане.

                            Коментар


                            • GAZ

                              Гледате ли какво става. Вече почти няма предлагане. Цената скоро ще е 50 кинта суха пара

                              Коментар


                              • GAZ

                                Едно от много обрите предприятия в БГ-

                                Акценти 8 Юли 2005 18:49



                                Фирмен профил - Проучване и добив на нефт и газ АД
                                "Проучване и добив на нефт и газ" АД, Плевен, (ПДНГ) е учредено през 1991 г. като обединява и обхваща дейността на бившите предприятия “Геологопроучвателно предприятие” (Плевен), “Геологопроучвателно предприятие” (Монтана), “Предприятие за добив на нефт и газ” (Долни Дъбник), “База за развитие и внедряване” (Божурище, София) и “База за развитие и внедряване” (Тополи, Варна).
                                През 1998 г. със заповеди на министъра на промишлеността в ПДНГ е осъществено вливането на "Проучвателен и изчислителен геофизичен сервиз" ЕООД - София и "Геоком" ЕООД - София. В последствие активите на “Геоком” ЕООД-София, а именно концесионните права за проучване на петролни залежи в два терена в Либия, се прехвърлят на дружеството Булгаргеомин.

                                До август 2003 г. едноличен собственик на капитала е държавата, като след приватизацията главен акционер в дружеството става “Химимпорт” АД-София. Основният капитал на дружеството е 873 433 лв, разпределен в същия брой акции с номинална стойност от 1 лв. Компанията има двустепенна система на управление, като през 2004г. управлениетo се премества от Плевен в София.

                                ПРИВАТИЗАЦИЯ

                                "Проучване и добив на нефт и газ" АД е първото предприятие, раздържавено изцяло на фондовата борса. През лятото на 2003 г. на борсата са предложени 49% от капитала й, които се продават срещу компенсаторни инструменти. От тях 34%, чрез дъщерното си дружество ЦКБ, закупува компанията "Химимпорт", контролирана от варненската икономическа група ТИМ. Други 5% са закупени от "Интерком груп", която в последствие прехвърля пакета на “Интерком Ойл”, а останалите отиват в дребни акционери. По-късно "Химимпорт" купува още 51% от капитала на ПДНГ срещу парични средства и става собственик на 85% от дружеството. Компанията е единствен участник в аукциона за продажба на мажоритарния пакет от 445,451 акции, съставляващи 51% от капитала на плевенската компания. Агенцията за приватизация предлага дела на държавата в пакет с цел да се намери основен акционер на ПДНГ, а не портфейлни инвеститори. Минималната цена за пакета е 9 млн. лева, а предложението на "Химимпорт" - 9.355 млн. лева (20.20 лв. за акция).

                                Според закона, при положение че един акционер притежава повече от 50% от капитала на публично дружество, той е длъжен да отправи търгово предложение за изкупуване на книжата на останалите акционери. За да избегнат това, от "Химимпорт" раздробяват пакета си. В последния възможен ден (14-тият след деня на придобиване на повече от 50%) мажоритарният собственик продава 35% от капитала на плевенското дружество на софийската фирма "Интер Ръбър Хеми" ЕООД, занимаваща се с търговия на зърно.

                                В началото на 2005г. ЦКБ купува пакета на “Интерком ойл” ООД, като по този начин “Химимпорт” придобива общо над 50% от капитала. Последва отправяне на търгово предложение за изкупуване на останалите общо 390 412 акции, представляващи 44.70% от капитала на дружеството, по цена от 26.50 лв за акция , от което обаче нито един от акционерите не се възползва. Причина за това е, че на борсата книжата се търгуват на рекордно високи нива от около 60 лв за акция.

                                ДЕЙНОСТ

                                Основният предмет на дейност на дружеството е търсене, проучване, добив и реализация на суров и преработен нефт и газ. Предприятието разполага с достатъчен брой високо квалифицирани специалисти: геолози и геофизици, на които се дължи откриването на нефтени и газови находища като: Тюленово, Чирен, Долни Дъбник, Деветаки, Долни Луковит, Селановци, Бутан и др.

                                “Проучване и добив на нефт и газ” АД е единствената българска компания с подобен предмет на дейност. На българския пазар тя се конкурира с международни петролни компании като “Винтидж Петролеум”, ОМВ, “Петреко Сарл”, “Аншутц България”, “Болкан Експлорърс” /България/, “Джи Икс Технолоджи”, “Рамко България” и др.

                                Към настоящия момент дружеството добива нефт и газ от 12 находищата съгласно сключени петролни концесионни договори с Министерство на Енергетиката и енергийните ресурси. Добитият суров нефт от Централна Северна и Северозападна България се преработва в инсталация за преработка на нефт и горива. Добитият нефт от Североизточна България, поради съвпадащите показатели с котелното гориво, определени от акредитирана лаборатория, се реализира като такъв директно на пазара, а добитият природен газ се продава на частни потребители или на “Булгаргаз” АД.Получените продукти след преработката на нефта: промишлен газьол, котелно гориво и разтворители се реализират успешно на пазара за нефтопродукти.

                                През началото на 2004 год. са създадени 3 еднолични дружества с ограничена отговорност със 100% участие на ПДНГ, с цел отделяне на дейности от дружестово. Това са “Българска петролна рафинерия” ЕООД, ”Геофизични изследвания” ЕООД и “Българска сондажна компания”.

                                През януари 2005 г. ПДНГ сключва договор със собствениците на газово находище А-Ловеч край гр. Ловеч - Рамко България Лимитед (20%) и Аншуц България Лимитед (80%), по силата на който дружеството ще се включи в следващата фаза на проучването на находището, като направи 3D сеизмична карта на 570 кв. км от целия парцел от 4 744 кв. км. В замяна на това компанията придобива 45% участие в находището като новото разпределение на собствеността между другите две фирми става 11% за Рамко България Лимитед и 44% за Аншуц България Лимитед. Оценъчната стойност на предвидените дейности е над 5 млн. щатски долара.

                                ПДНГ придобива 45% и от правата и задълженията си по разрешение за търсене и проучване на нефт и газ в блок "Враца-Запад", разположен на територията на областите Монтана, Враца и София. Останалите 55% са собственост на Аншуц България Лимитед, София, като Оценъчната стойност на геологопроучвателните дейности, които се предвижда да бъдат изпълнени от титулярите, е около 300 хил. щатски долара.
                                Най-голямо количество нефт се добива от находището в Тюленово, докато находището в Българево е с най-голям принос що се отнася до природен газ. Към 31.03.2005 г. общото добито количество нефт от всички находища е в размер на 7,443 т., докато природният газ е 1,987 куб.м.

                                ФИНАНСОВ РЕЗУЛТАТ

                                Годината на смяна на собствеността е една от най-лошите в историята на “Проучване и добив на нефт и газ” АД по отношение на финансов резултат. През 2003г. дружеството отчита загуба в размер на 659 хил.лв, след като преди това в две последователни години реализира над 5млн.лв печалба. Причина за това са както спад в нетните приходи от продажби, така и реализираните загуби от промяна на валутните курсове. През 2004г. дружеството се стабилизира и завършва годината с печалба в размер на 1,149 млн.лв.

                                ПДНГ отчита консолидирана печалба в размер на 1,051 млн.лв за първото тримесечие на 2005г, като за същия период на миналата година печалбата е едва 129 хил.лв. Разликата се дължи основно на 20-кратното увеличение на нетните приходи от продажби на стоки и услуги, които през това тримесечие възлизат на 1,928 млн.лв. Приходите от реализирани количества суров нефт и природен газ в стойностно изражение са съответно 2,801 млн.лв и 384 хил.лв. Общо нетните приходите нарастват с над 60% до 5,23 млн.лв, докато разходите са малко под 4 млн.лв.

                                Активите на ПДНГ са в размер на 47 млн.лв, но голяма част от тях - около 11,3 млн. лв, са практически замразени, тъй като представляват вземане от гореспоменатата "Булгаргеомин", което има връзка с либийски концесии за добив на нефт. Преди няколко години ПДНГ изплаща заплатите на работниците в арабската държава за 6.5 млн. долара с кредит от Пощенска банка. Впоследствие концесиите са прехвърлени на "Булгаргеомин", а заедно с това тази фирма задлъжнява към ПДНГ.

                                След приватизирането на дружеството, новият собственик “Химимпорт” веднага завежда дело срещу държавата за неправомерно прехвърляне на тези активи и печели на два пъти – и пред СГС и пред Върховния съд (февруари 2005 г.). 25-годишният срок за експлоатиране на двете находища в Либия изтече на 30 март тази година, като все още не е ясно кой ще ги стопанисва за в бъдеще. От “Химимпорт” се надяват изходът да е благоприятен за компанията.

                                БФБ

                                Търговията с акции на дружеството на БФБ започва на 11.08.2003г, деня, в който започва и приватизацията на компанията срещу компенсаторни инструменти. През първите месеци книжата се търгуват на нива между 10 и 15 лв, като инвеститорите тръпнат при всяка новина около новия собственик “Химимпорт” Трендът през първата половина на 2004г е низходящ и акциите се смъкват чак до 5.91 лв. (8 юли 2004г.). От там започва и растежът, като по време на бума през първите месеци на тази година цената пробива нивото от 60 лв за акция (28 март 2005г.). В момента книжата на дружеството се търгуват около 40 лв за акция, като среднодневният оборот за последния месец от 150 акции.
                                “Проучване и добив на нефт и газ” АД е едно от 40-те дружества, включени в широкия индекс BG40.
                                Finance.news.bg




                                Обратно

                                Коментар

                                Working...
                                X