IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стара планина Холд АД (SPH / CENHL)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Стенли
    Първоначално изпратено от B.Graham
    Констатация е някакъв факт който се е случил.А това още не е.Но 70 звучи добре.Звучи като бира в топъл пролетен следобед.
    Факта който се е случил е, че участията в публични компании на "Стара планина холдинг" по текущи борсови цени е за 70 лева на акция .
    Факт е текущите цени на дъщерните са толкова но говорехме за "70", което не е факт.
    Life won't wait for you.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от B.Graham
      Констатация е някакъв факт който се е случил.А това още не е.Но 70 звучи добре.Звучи като бира в топъл пролетен следобед.
      Факта който се е случил е, че участията в публични компании на "Стара планина холдинг" по текущи борсови цени е за 70 лева на акция .

      Коментар


      • Констатация е някакъв факт който се е случил.А това още не е.Но 70 звучи добре.Звучи като бира в топъл пролетен следобед.
        Life won't wait for you.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от B.Graham
          Първоначално изпратено от Стенли
          Сериозно развитие днес по позицията. На базата на фундамента обаче цената изостава все още доста . Само акциите в публичните компании са по 70 лева за акция на холдинга.
          Това препоръка ли е че не разбрах?
          Който както иска да го разбира за мен това е просто констатация .

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Стенли
            Сериозно развитие днес по позицията. На базата на фундамента обаче цената изостава все още доста . Само акциите в публичните компании са по 70 лева за акция на холдинга.
            Това препоръка ли е че не разбрах?
            Life won't wait for you.

            Коментар


            • Сериозно развитие днес по позицията. На базата на фундамента обаче цената изостава все още доста . Само акциите в публичните компании са по 70 лева за акция на холдинга.

              Коментар


              • Това, което наблюдавам при Стара планина са намаляващи обеми с повишаване на цената на акциите. Съответно позицията започва да става по- спекулативна и по-малки обеми могат да променят цената значително и в двете посоки.

                Коментар


                • http://zip.bg/user/?id=6203
                  Id-то на Николай Митанкин, ДВИ на Стара планина Холд, в сайта за бизнес контакти Zip.bg

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Стенли
                    ... Наскоро правихме преглед на критериите, на които трябва да отговаря една компания, за да се листва в сегмент А на официалния пазар. В момента Стара планина холд отговаря на 9 от 10-те критерия, посочени в правилника на Борсата, като не достига единствено обема търгувани акции...
                    Това не означава ли, че скоро ще имаме сплит. За да отговорим на всички 10 критерия.
                    От "Общи изисквания за регистрация на ценни книжа на Официален пазар сегмент А " :
                    Средномесечен търгуван обем с емисията през последните 6 месеца -20 000 акции

                    Коментар


                    • az mislja 4e V Velev tova i namekva-
                      4e samo likvidnosta ostava za segm. A

                      Коментар


                      • С увеличението на цената и обемите взеха да падат. Надявам се на сплит рано или късно. Интервюто е добро и интересно. Благодаря за пействането. Дружеството е и с добър мениджмънт, то се вижда. Успех на всички заложили на тази позиция!

                        Коментар


                        • Васил Велев : Между 5 и 8 млн. лв. годишно се инвестират в дружествата от Стара планина Холд

                          Настъпиха ли съществени промени в структурата на портфейла на Стара планина Холд през изминалата година и планирате ли придобиване на нови дружества или продажба на притежавани такива?

                          Не, няма съществени промени в структурата на нашия портфейл. Не планираме съществени промени и в бъдеще. Стара планина холд е създаден на 27 септември 1996 година под името Централен приватизационен фонд. В периода до 2000 година е изградена основата на нашия инвестиционен пакет, който включва главно предприятия от машиностроенето, електрохимията, парфюмерията и козметиката, текстилната и хранителната промишленост. Ръководството на холдинга се концентрира главно върху развитието на дъщерните и асоциираните дружества. Важна особеност за нашия холдинг е, че 5 от нашите предприятия са публични компании. Стара планина холд, заедно с Хидравлични елементи и системи /ХЕС/ и М+С Хидравлик участват в определянето на индекса BG40, а М+С Хидравлик е и сред дружествата, включени в SOFIX. Наскоро получихме информация, че казанлъшкото предприятие формира и три от индексите на Dow Jones Wilshire Global Indexes.

                          На какво се дължи спадът на печалбата на холдинга за 2006 г. спрямо година по-рано?

                          От публикуваните отчети се вижда спад на печалбата на Стара планина холд АД през 2006 г. в сравнение с 2005 г., въпреки увеличението на печалбите на дъщерните дружества с 15%. Това се дължи на промяната в международните счетоводни стандарти. Методът на собствения капитал отпадна като алтернатива за отчитане на нашите инвестиции в индивидуалния отчет на дружеството, което наложи промяна в счетоводната политика по отношение на отчитането на инвестициите. Съветът на директорите на Стара планина холд АД реши да приеме отчитането на инвестициите в дъщерни и асоциирани предприятия да се извършва по цена на придобиване (себестойност). Поради факта, че в повечето случаи акциите на тези предприятия са придобивани по време на масовата приватизация и са били използвани инвестиционни бонове за закупуването им, ръководството на холдинга счита, че историческата цена на тези акции е нереална, още повече че справедливата им стойност към 31.12.2006 г. е многократно по-голяма. Впрочем, това се вижда и от растежа на акциите на нашите предприятия на борсата, което е реален критерий за оценката на инвеститорите. Капитализацията на дъщерните и асоциираните дружества нарасна с повече от 50% от началото на 2007 година. Наскоро правихме преглед на критериите, на които трябва да отговаря една компания, за да се листва в сегмент А на официалния пазар. В момента Стара планина холд отговаря на 9 от 10-те критерия, посочени в правилника на Борсата, като не достига единствено обема търгувани акции.

                          Какви съществени инвестиции направихте в дружествата от холдинга през последните няколко години? Какво предстои?

                          Между 5 и 8 милиона лева всяка година са инвестирани в дружествата на холдинга до сега. М+С Хидравлик АД е водещ производител на орбитални хидравлични мотори. С пускането на новия производствен цех ще затвърдим достигнатите 8% от световния пазар на хидравлични мотори и ще увеличим пазарния си дял на при сервоуправленията. Новият фуражен цех в Славяна АД снижи значително себестойността на произвежданата продукция. В експлоатация влезе нова пречиствателна станция в русенското текстилно предприятие Фазан и т.н. Още по-мащабни инвестиционни проекти се предвиждат тази и следващата година в ХЕС, М+С Хидравлик и Елхим Искра, свързани с пускането на нови продукти, повишаване на производителността, капацитета и рентабилността на предприятията.

                          Планирате ли увеличение на капитала в някое от другите дружества, собственост на холдинга, подобно на това в Хидравлични елементи и системи и М+С Хидравлик?

                          Не е изключено, но към момента няма решения за сплит. Има решение за увеличаване на капитала на ХЕС с емисия акции на БФБ – София. Набраните средства ще се използват за много сериозен инвестиционен проект, чийто параметри ще бъдат публикувани през април с проспекта за публично предлагане.

                          Как присъединяването на България към ЕС се отрази на продажбите на дружествата на външните пазари?

                          2007 година започна с добър старт, като за първите два месеца отбелязваме продажби над планираните за периода. Над 60% от всички продажби дружествата на холдинга реализират в ЕС и до сега.

                          Колко дружества членуват в Асоциацията на индустриалния капитал в България? Какви са основните приоритети в дейността на асоциацията?

                          В АИКБ членуват над 950 големи и средни предприятия от реалния сектор (машиностроене, IT сектор, текстил, електротехника, хранително-вкусова промишленост, строителство, туризъм и др.) с персонал около 190 хил. души общо, както и 10 браншови камари, 40 холдингови структури в т.ч. и повечето публични компании у нас. Като представителна общност на емитентите у нас и член на UNIQUE (Съюз на публичните компании в Европа) Асоциацията провежда политика за развитие на капиталовите пазари и подобряване на корпоративното управление чрез усъвършенстване на правната рамка, насърчаване на доброволното изпълнение, интеграция на фондовата ни борса и др. Важни приоритети за нас подобряването на бизнес-средата чрез ограничаването на държавната намеса, свиването на сивия сектор, намаляване на данъчно-осигурителната тежест, развитие на инфраструктурата. Асоциацията провежда политика за насърчаване на инвестициите и иновациите. Нови предизвикателства са недостигът на човешки ресурси за реалния сектор и потребността от регулирана имиграция, както и готовността на бизнеса и администрацията за ефективно оползотворяване на еврофондовете. Съвсем нов приоритет е подпомагане и координиране участието на българския бизнес при разработване на относимото към дейността му законодателство в ЕС.

                          Как според Вас ще се отрази продажбата на държавния дял на БФБ-София върху публичните компании? Кой е най-удачният партньор?

                          Изминалата 2006 година бе изключително добра за регулирания пазар на ценни книжа в България. Този факт, повлиян и от присъединяването на България към Европейския съюз, постави на дневен ред въпроса за интеграцията на българската фондова борса, включително и приватизация на държавния пакет. Освен като развиващ се пазар с добри и ясни перспективи, България привлича интереса на чуждите борси и борсови обединения с въведения 10% корпоративен данък и нулевата ставка върху капиталовите печалби. Пазарната капитализация на БФБ – София е над 18 млрд. лв., което представлява 39% от брутния вътрешен продукт за 2006 година.

                          Независимо от бурното развитие през последните години, българският капиталов пазар все още остава малък и не особено атрактивен за големите инвеститори. Интеграцията на Българска фондова борса с голяма чужда борса несъмнено ще се отрази позитивно върху пазара. Много е важно обаче до какво ще доведе тази интеграция, тъй като до момента в Европа съществуват както добри, така и лоши примери за обединявания на пазари. Затова трябва да се прецени кой е най-подходящият партньор за Българска фондова борса. При продажбата на държавния дял трябва да се търси не просто най-добрата цена, а привличане на стратегически партньор, който да развие постигнатите досега успехи.

                          Най-успешният вариант за интегриране ще бъде този, при който пазар ще остане тук, а новият собственик ще подпомогне борсата основно с нови технологии и ноу-хау, ще осигури по-добра видимост на българския капиталов пазар пред чуждите инвеститори, а в резултат на това – по-евтин и технически обезпечен трансфер на капитали към нашия и съответно към чуждите пазари.

                          Независимо от възможните варианти по процедурата за продажба на държавния дял, инвестиционната общност в България очаква да бъдат избрани такива критерии за избор на кандидат, които да осигурят най-добри предимства за пазара в дългосрочен план: собствени платформи за търговия с акции и за търговия с деривати; лесен достъп от чужбина (роуминг ефект); пазарна капитализация – минимум 500 млрд. евро и годишен оборот – минимум 500 млрд. евро; членове на кандидатите да са поне 10 от 20-те най-големите инвестиционни банки в света; кандидатите да представят дългосрочен план и стратегия за развитие на БФБ, с който да се гарантира самостоятелното развитие на пазара в София (да се избегне ефекта при продажбата на Лисабонската борса); кандидатите да гарантират повишаване ликвидността и поевтиняване на услугите на местния пазар; създаване на ефективен клиринг и управление на риска.

                          *Васил Велев (47) е завършил факултета по автоматика на Техническия университет в София. Изпълнителен директор е на Стара планина холд АД от 1999 година. Член на управителните органи на редица търговски дружества, сред които са “М+С – 97” АД, “Унитраф” АД, “Интерфининвест” АД, “Бик холд” ООД, “Гарант 5” ООД и „Велев инвест” ЕООД. Председател е на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

                          Коментар


                          • mnogo me radva kak CENHLto
                            se dviji v razrez s pazara. pone tova e edna pozicia kojato njama da prodam skoro puk kakvito i me4ki da doidat. )

                            Коментар


                            • Напълно ми е ясно приятелю. Аз си пълня кротко. Днес имах кеш за 17 акции*31,20, ама докадето ми стигат силите. Продадох малко Севто и пак ще пълня тука. След преоценките на Хес и избухването там е ред на планината.

                              Коментар


                              • С огромен интерес направих една "бакалска сметка", само участието на холдинга в ХЕС вече е по 33 лева на акция. Все пак да не забравяме, че този холдинг има и 30.91% от М и С, 49,99% от Българска роза, 51,40% от Елхим Искра, 74,72% от Фазан Русе и още доста непублични компании. Казано с други думи участието на холдинга в публични компании е за 69 лева на акция към настоящия момент.

                                Коментар

                                Working...
                                X