Стига с тая паника бе акцията няма да пада. Или поне не много
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Биовет АД (53B / BIOV)
Collapse
X
-
Anton Chigurh
....
Коментар
-
Anton Chigurh
....
Коментар
-
Anton Chigurh
....
Коментар
-
Anton Chigurh
....
Коментар
-
Кирил Домусчиев: "Биовет" става лидер в Европа при фуражните добавки
ИНТЕРВЮТО ВЗЕ ТАНЯ ДЖОНКОВА 15:10 ч.
Кирил Домусчиев
"Напредък" беше един от многото приватизационни фондове, които се включиха в масовата приватизация през 1996-1997 г. Преобразувалото се в холдинг дружество обаче нашумя през 2000 г., когато купи фармацевтичния завод в Пещера "Биовет". В момента чрез дъщерната си "Българска фармацевтична компания" (БФК) холдингът притежава 83% от капитала на предприятието. От своя страна "Напредък холдинг" притежава 81% от капитала на БФК, която преди време смени името си на "Хювефарма".
По-атрактивните пакети в портфейла на холдинга са мажоритарните му участия в Стоков базар "Илиянци", ловешкия завод "Балкан", Търговски център "Тракия" - Пловдив, "Самоковска комуна".
През тази година "Биовет" сключи две знакови сделки - купи основната част от разградския завод на "Актавис" (бившата "Балканфарма") и част от бизнеса на "Интервет", която е филиал на холандската химическа компания "Акзо нобел", специализиран в производство на ветеринарни лекарства. Сделката с "Интервет" е за 22.5 млн. евро и обхваща продуктите от сериите "Сакокс", "Салоцин", "Флавомицин", "Геинпро", "Хостазим" и "Стеноро".
Преди време "Българска фармацевтична компания" (сега "Хювефарма") водеше преговори за закупуването на китайския фармацевтичен завод "Хъдз луканг фармасетикъл", който е специализиран в производството на лекарства за ветеринарната медицина.
Приключи ли сделката за закупуването на "Актавис - Разград"?
- Сделката беше финализирана в последната седмица на юли. От този момент нататък активите вече са собственост на "Биовет". Обект на продажбата бяха абсолютно всички активи на "Актавис - Разград" с изключение на две сгради, които са свързани с производството на готови форми за хуманната медицина, което е основен предмет на дейност на "Актавис".
Всичко останало преминава към "Биовет" - производството на активни фармацевтични субстанции, добавки и някои готови форми. Ние не купуваме дружеството "Актавис - Разград", а активите му. Заводът ще е клон на "Биовет" и нямаме намерение да го регистрираме като самостоятелно юридическо лице. По този начин "Биовет" разполага вече с три производствени площадки - в Пещера, Разград и Ботевград. Преди около две години купихме обособена част от бившето "Пластхим" - Ботевград. Дружеството беше в несъстоятелност и банката кредитор започна разпродажба на активи и ние купихме тази част, която е свързана с бизнеса ни.
Предприятието на "Актавис - Разград" в Македония също беше обект на сделката. Преди дни там са извършени окончателните регистрациите и вписвания.
Кои ще са основните аспекти на инвестиционната ви програма в завода в Разград?
- Инвестиционната програма ще бъде насочена основно към модернизация на производството, подмяна на оборудването и постигане на GMP стандартите. В най-кратки срокове ще започнем работа по подобряване качеството на производството, пълно натоварване на мощностите, както и за намаляване на енергийните разходи.
При всички положения ще се инвестира и в някои нови продукти, които трябва да бъдат внедрени в завода в Разград.
Каква е цената на сделката?
- Между двете страни има споразумение да не се коментират финансовите аспекти на сделката.
Приключиха ли и преговорите за закупуването на част от бизнеса на "Интервет"?
- Сделката беше финализирана на 27 юли и собствеността е прехвърлена.
Преди време създадохме една глобална компания, която ще бъде с функциите на мултинационална организация - "Хювефарма". Тя ще създаде богато портфолио от продукти, произвеждани не само от "Биовет".
"Хювефарма" в момента е собственик на "Биовет", това е бившата "Българска фармацевтична компания". В новата структура ще влязат "Биовет", "Хювефарма NV" - Белгия, "Хювефарма Inc" - САЩ, "Хювефарма Канада", "Агрибиовет" - Полша, "Биовет Европа" - Италия, и всички компании в бъдеще, които смятаме да учредим в по-важни пазари. Тези компании ще купуват, продават и ще възлагат поръчки на производствени компании. За момента на някои от пазарите работим с дистрибутори.
Очакванията ни са догодина продажбите на новия холдинг да достигнат 100 млн. евро.
"Хювефарма" отдавна е замислена като структура, но създаването й се ускори след приключване на сделката с "Акзо нобел".
След осъществяването на тези два големи проекта каква ще е позицията ви в Европа?
- Ставаме водещ производител на ветеринарни и хуманни фармацевтични съставки, а при фуражните добавки ставаме лидери при продажбите.
Отказахте ли се от закупуването на мощности в Китай?
- Не сме се отказали напълно. В момента там произвеждаме някои продукти под наша марка, защото мощностите в България не ни стигат. Спряхме сделката за закупуване на завода, все още Китай е малко рисков за такава инвестиция.
Завърши ли проектът за изграждане на когенерационната централа в "Биовет"?
- Когенерационната мощност се надявам да заработи през септември. Това беше много тежък проект, по който работихме повече от три години. Изключително много време отделихме на предпроектното проучване, но сега вече имаме ноу-хау за подобен тип съоръжения. Предвиждаме да изградим още една когенерация при разширението на завода. Такава мощност ще се изгради и в Разград. Инвестицията за подобно съоръжение е между 15 и 20 млн. евро.
Каква е ситуацията в другите ви заводи?
- Общо взето повече се занимавам с фармацевтичния бизнес и бизнеса с недвижими имоти. Другите заводи са оставени под ръководството на мениджърите. В края на годината анализираме резултатите и ако те не са задоволителни, се сменя ръководството. Смятаме, че основните ни насоки на развитие са недвижимостите, строителството и фармацията.
Това означава ли, че ще ги продадете?
- Ако имаме добро предложение, ще ги продадем. Смятам, че всичките ни предприятия в момента са в добро състояние.
И "Илиянци" ли продавате?
- Не, "Илиянци" не се продава. Преди време имаше желаещи да го купят, дори се стигна до доста напреднали разговори, но сделка нямаше. Кандидатът беше консорциум от чужди компании.
Никога не купуваме едно предприятие с мисълта, че утре ще го продадем. Развиваме го, инвестираме, търсим добри мениджъри, а ако някой ден се появи достатъчно добро предложение за закупуване, може да се вземе и такова решение. Ако в едно предприятие не се инвестира, то никога няма да стане атрактивно за продажба.
Как ще коментирате резките промени в цената на акциите на "Биовет" на фондовата борса?
- Българската фондова борса е една измислица. Ако някой ден ме заинтересува цената на акциите на компанията на борсата, то това ще е, когато качим "Хювефарма" на Нюйоркската или на Лондонската борса. За нашите амбиции българският капиталов пазар е прекалено малък и не може да ни помогне.
Тогава защо не отпишете "Биовет"?
- Не сме решили, не сме го направили. Когато преценим, че е необходимо, ще отправим търгово предложение към миноритарните акционери. Засега това не е приоритет, но ако видим необходимост да го направим, ще го направим. В момента предпочитам да инвестирам в ново оборудване на "Биовет" или в разработката на нов продукт, вместо да плащам на разни спекуланти.
Коментар
-
Anton Chigurh
....
Коментар
Коментар