от кога БАРАНКО ЕООД има интерес към ЮРИЙ ГАГАРИН - БТ АД, някой знае ли или Станишев си изигра най-добре картите?!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Юрий Гагарин АД (YGAG / GAGBT)
Collapse
X
-
v-k Monotor- “Юрий Гагарин БТ” показа как да се продава “Булгартабак” *
Методи В. Методиев
Дружествата от системата на "Булгартабак" да се продават чрез фондовата борса, като най-бърз и прозрачен метод, препоръчват експертите.
През миналата седмица се осъществи приватизацията на едно от дружествата на “Булгартабак Холдинг” * “Юрий Гагарин БТ”. Това е първата голяма сделка от т.н. “Стратегия за приватизация и преструктуриране на “Булгартабак Холдинг”.
Ние бихме искали да дадем нашата положителна оценка за случилото се.
Какво показват фактите?
“Юрий Гагарин БТ е създадено през 1964 г. То е единствен производител в България на опаковки, филтърни пръчки, нестандартно оборудване и резервни части за цигарената и тютюневата промишленост. Площадката на предприятието, с площ от 101 883 кв. м., е разположена в Северната индустриална зона на гр. Пловдив, в близост до Пловдивския международен панаир. Производствените и административни сгради са на площ от 26 000 кв. м., а складовите помещения * 10 000 кв. м. Броят на заетите понастоящем е 710 души.
От 1993 г. до началото на месец септември 2006 г. в България бяха осъществени 2 918 приватизационни сделки на цели предприятия и 3992. на миноритарни пакети от акции. Преди осъществяването на приватизационната сделка с “Юрий Гагарин БТ” дружествата с над 50% държавно участие бяха 6, а дружествата с под 50% са 56 по данни на Агенцията за приватизация.
“Булгартабак Холдинг” продаде своя дял от 80.57% в предприятието чрез Българската фондова борса на два смесени закрити аукциона на 3 октомври. Акциите бяха разделени на два пакета: мажоритарен (67% от капитала) и миноритарен (13.57%). Останалите 19.43% се търгуват на борсата. При мажоритарния дял минималната цена за акция беше определена на 33.51 лв., (общо 22.54 млн. лв.) за 67%. Постигнатата средна цена надвиши минималната и достигна 41.04 лева за акция или общо сделката е на стойност от 27 606 541 лв. При пакета от 13.57% беше предвидено книжата да се продават поединично на минимална цена от 31.16 лв. за акция. В сесията за миноритарния пакет на дружеството достигнатата средна цена беше 36.71 лева за акция и постигнатата обща сума е 4 827 989 лв.
Все още не е обявен официалният нов собственик на дружеството. По неофициална информация интерес към покупка на печатницата са проявили над 10 чуждестранни и български компании.
Защо и как трябва да се приватизират и останалите дружества на “Булгартабак Холдинг”?
Абсурден е стремежът на държавата да се намесва в пазарната икономика, стремейки се да “регулира” и “управлява”. Това изначално е обречено на провал. В повечето развити икономики държавата се стреми да не изземва функциите на частния сектор. Държавното притежание на активи е част от нерегламентираната є намесата в икономиката, като притежаването им трябва да бъде аргументирано. При липса на релевантни аргументи държавното стопанисване на активи е нелегитимно. С опитите є да “регулира” свободните пазарни детерминанти тя изкривява пазарните сигнали и изкуствено пренасочва труд и капитал в неконкурентно способни сектори от икономиката.
След влизането в ЕС и отпадането на митата за внос демонополизирането на тютюневия бизнес ще се случи по естествен пазарен начин, защото по-ефективните производители ще изместят ниско ефективните. Освен това през следващите години акцизите върху местните цигари постепенно ще нарастват (в момента те са в размер на 37.5 евро за 1 000 цигари), за да се достигне изискваното от Европейския съюз минимално ниво от 64 евро за 1 000 цигари. Това ще гарантира появата на относителна загуба на конкурентност спрямо чуждите производители.
Основните положителни аспекти от приватизацията на дружествата могат да се сведат до: 1) по-голяма конкурентоспособност; 2) по-рационално използване на инфраструктурата; 3) по-голяма прозрачност към потребителите; 4) по-голяма ефективност; 5) по-голяма иновативност; 6) по-добро качество на предлаганите продукти.
Съществуват следните приватизационни процедури установени в закона за приватизацията и следприватизационния контрол:
1. Публично предлагане;
2. Публичен търг;
3. Публично оповестен конкурс;
4. Централизиран публичен търг.
Най-добрият от тях е чрез листването на дружествата на фондовата борса (както беше осъществена сделката с “Юрий Гагарин БТ”). По този начин, от една страна, ще се спазят принципите на пазарната икономика, ще се постигне максималната възможна цена (определена от свободните движещи сили на пазара) и в най-голяма степен ще се изпълни изискването за прозрачност при приватизационните сделки, а от друга, ще се повиши доверието на чуждестранните инвеститори в българския капиталов пазар.
Коментар
-
v-k kAPITAL- Маскиран купувач за "Юрий Гагарин БТ"
Фабриката на "Булгартабак" е купена от софийската фирма "Баранко", свързана с Първа инвестиционна банка
Собственикът на пловдивския завод има гарантиран пазар за следващите три години
Кой е купувачът? Това беше най-често задаваният въпрос в софийското сити дни след като във вторник и Българската фондова борса и "Булгартабак холдинг" се похвалиха с не само успешна, но и прозрачна сделка за продажба на контролния пакет от "Пловдив - Юрий Гагарин БТ".
Въпросът така и не получи своя официален отговор до редакционното приключване на вестника. Единствената оповестена както от борсата, така и от продавача информация беше, че цената за 67% от капитала на фабриката е 27.6 млн. лв., или 41.04 лв. за акция, което е с 22.5% над минималната цена от 22.54 млн. лв. (33.51 лв. за акция). Както и че в същия ден поединично са изтъргувани още 13.57% от акциите на "Юрий Гагарин". Посредник на продавача бешe консорциумът от "Балканска консултантска компания", "Събев и съдружници" и "Еврофинанс".
Извън мистерията около купувача факт е, че се случи първата реална сделка за продажба на ключово предприятие от системата на "Булгартабак". Както и че тя премина гладко, без възможности за обжалване и постигнатата цена по общо мнение на продавача и участниците на капиталовия пазар е висока - общо над 32 млн. лв. Като стойност това е най-голямата приватизационна сделка за мажоритарен дял, сключвана на българската борса. Освен това "Юрий Гагарин" е сред малкото държавни фабрики, които ще бъдат продадени през тази година.
Виж кой купува
По неофициална информация купувач е фирма "Баранко" ЕООД - регистрирана в София и притежавана от "Баранко ко лимитид" - Кипър. Сделката беше потвърдена пред "Капитал" и от управителя на дружеството Владимир Бонев. "Управител съм едва от 28 септември и не съм запознат със сделката и перспективите пред "Юрий Гагарин", каза той. Според няколко независими източника от политическите и борсовите среди новият собственик е свързан с Първа инвестиционна банка (ПИБ). Доказателство за това е, че Бонев е изпълнителен директор на "София ленд", а увеселителният парк неофициално също се свързва с финансовата институция. Част от активите на атракциона са заложени именно в нея. Според източник от адвокатските среди Бонев е бил в ръководството на фалиралата Кредитна банка, а по-късно е започнал да работи за собствениците на ПИБ Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. "Не мога да коментирам връзка със собствениците на ПИБ. Не съм комуникирал с тях и не намирам връзка на банката с "Баранко", каза Бонев. От ПИБ заявиха, че банката не е купувач на "Юрий Гагарин" и в предмета й на дейност не влиза придобиване на предприятия.
"Баранко" е неизвестна за цигарения и печатарския бранш компания. Тя е учредена в средата на тази година. Първоначално управител е Любомир Тодоров, който е в ръководството и на фирми, свързани с ПИБ и енергийния бизнесмен Христо Ковачки ("ТЕЦ Марица 3 - Димитровград"). Връзката с банката е по-индиректна - през ЕАЗ - Пловдив, чийто съсобственик "Ски инженеринг" е с акционер "Юлен" - Банско. Това дружество стопанисва лифтовете в курорта и за негови притежатели се сочат Минев и Мутафчиев.
Покупката на "Юрий Гагарин" от финансов инвеститор би била по-скоро изненадваща, като се има предвид обявеният интерес от няколко чуждестранни компании от бизнеса с опаковки. Това бяха австрийската "Майр Мелнхоф", словашката "Графобал" и италианската "Атикарта". От централата на "Майр Мелнхоф" казаха, че компанията се е отказала от наддаването заради високата цена. "Графобал" отказаха коментар, но според източници, близки до фирмата, причината тя да не се яви като кандидат е същата. "Атикарта" реши да се оттегли още преди седмица.
Разделяй и продай
Представителят на новия собственик Владимир Бонев на този етап отказа да коментира бъдещето на фабриката. Очакванията към рисков финансов инвеститор, за какъвто се сочи "Баранко", са за бързо преструктуриране, отделяне и продажба на несвойствените дейности и вероятно в средносрочен план пре*продажба на основното производство на инвеститор от сектора. В случая с "Юрий Гагарин" това означава на първо време нов собственик да има цехът, в който се ремонтират машини за цигарената индустрия. Следващата вероятна стъпка е продажба на цеха за производство на филтри за цигари с най-вероятен купувач фабриките на "Булгартабак". Така в дружеството ще остане основната му дейност - производство на цигарени опаковки и печатарски продукти. Тогава вече този бизнес може да бъде продаден на инвеститор от бранша. Естествено от цялата операция се очаква "Баранко" да излезе с печалба.
"Юрий Гагарин" е основен доставчик на кутии и филтри за цигарите на "Булгартабак". Малко преди дружеството да бъде продадено, четирите фабрики в София, Благоевград, Пловдив и Стара Загора са подписали тригодишни рамкови споразумения с него, с които гарантират пазара му.
Що се отнася до самия "Булгартабак", сделката е добре дошла, защото 32 млн. лв. не са излишни на холдинга точно преди пълната либерализация на цигарения пазар от 1 януари
Коментар
-
Открита е тематична проверка на „БФБ – София” АД 05.10.2006 г.
Комисията за финансов надзор открива тематична проверка на “Българска фондова борса - София” АД във връзка с констатирани пропуски при разпространението на информация, влияеща върху цената на ценните книжа на публични дружества.
Проверката е по повод публикувано от „БФБ – София” АД съобщение на 29.09.2006 г. за взетите решения на проведено общо събрание на акционерите /ОСА/ на „Софарма” АД и конкретно оповестяването за отписване на дружеството от регистъра на КФН. Тази невярна информация е публикувана за кратък период от време, след което е коригирана. Заместник – председателят на КФН, ръководещ Управление „Надзор на инвестиционната дейност”, е изискал от „БФБ – София” АД обяснения относно причините за публикуването на невярна информация и мерките, които са предприети в конкретния случай. Обърнато е внимание, че това не единичен случай на грешки, допуснати от „БФБ – София” АД.
Резултатите от проверката и допълнително предприетите от страна на КФН действия ще бъдат своевременно оповестени.
Коментар
-
v-k Dnevnik- Три агенции дадоха рейтинг на "Петрол"
Трите водещи агенции за кредитен рейтинг - "Фич", "Муудис" и "Стандарт енд Пуърс", дадоха оценка на българския дистрибутор на горива "Петрол" АД, предаде агенция SeeNews. "Фич" и "Стандарт енд Пуърс" определи оценка от В- за дългосрочния рейтинг по международните задължения на компанията, а оценката на "Муудис", която е първата такава за "Петрол", е В2.
Коментар
-
Фабриката за цигарени опаковки "Юрий Гагарин-БТ" стана частна буквално за един час. Държавният дял бе продаден на борсата за 32 млн. лева. Купувачът на мажоритарния пакет от 67% брои 27,6 млн. лв. Останалите 13,57% бяха търгувани на втори търг по една акция, а цената достигна около 4,8 млн. лв. На този аукцион са играли дребни акционери.
Брокерите пазят в тайна кой е новият собственик на пловдивското предприятие. Ще го обявим след регистрацията на акциите в Централния депозитар, казаха от борсата. Посредникът по сделката - Първа финансова брокерска къща, също запази мълчание. Според слуховете купувачи са Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, собственици на Първа инвестиционна банка. Други твърдят, че посредникът, който също има дял в банката, е играл за чужд инвеститор
Коментар
-
v-k Standart- Продадоха цигарен завод за 60 минути
Продажбата на "Юрий Гагарин-БТ" е първата сделка с голямо предприятие от структурата на "Булгартабак холдинг"
Фото Слави КалиновЧуждестранните компании, които официално проявиха интерес за участие в търга, са две. Едната е австрийската "Майр Мелнхоф", която също произвежда опаковки. Другата също е от бранша - словашката "Графобал". Австрийците имат у нас завод за опаковки в Никопол, а словаците са собственици в Своге.
Сред българските кандидати се спрягаха имената на пловдивския бизнесмен Георги Гергов и на печатница "Демакс". Не съм участвал в търга. Съветниците ми прецениха, че цената е твърде висока, каза Гергов за "Стандарт".
Цената за фабриката, достигната на борсата, надхвърли с 20 на сто предварителните очаквания. 33,51 лв. за акция бе минималната за мажоритарния пакет. Нивата обаче достигнаха 41,04 лв. При миноритарния поединично бяха реализирани 136 220 акции на средна цена 36,71 лв., при минимална обявена 31,16 лв.
Сделката показва, че стратегията за приватизация е работеща, коментира след борсовата сесия шефът на "Булгартабак холдинг" Христо Лачев.
Коментар
Коментар