IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Слънчев ден АД (SDEN / SLDEN)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • нп, бай Гергов има много компании и си прави врътки между тях, например когато продаде ЦУМ на компания на синовете му. Но Слънчев ден е единствената публична, а той изявява мераци за борсата защото чрез нея наистина лесно се набира капитал, така че според мен нещата няма да се прецакат. Иначе Гергов май беше почнал да строи и два хотела в София ама не помня чрез коя фирма.
    Горното мнение не е съвет за покупко-продажба на акции.

    Коментар


    • izwiniawam se, che w dolnia post pusnah malko newiarna informacia
      prosto w Pyldin-a se naprawiha dosta wrytki i sym se zabludil, Staria Plovdiv e akcioner i w momenta dyrji 54.81% ot akciite(po danni ot poslednia consolidiran otchet)

      Коментар


      • Защо пък? Стария Пловдив не държи ли дял именно в Пълдион Туринвест? иначе ето малко инфо какво всъщност стана с Пловдивския панаир

        25 Януари 07, 11:04 / Автор: Зорница Маркова, Камен Калчев, в-к "Дневник"
        Как се подарява международен панаир
        Три седмици след приемането на правителствената стратегия Гергов вече управлява панаира, без да съгласува решенията си с мажоритарния собственик в лицето на държавата.
        В средата на изминалата година община Пловдив и национално известният местен бизнесмен Георги Гергов правят смесено дружество "Пълдин туринвест" за поддръжка на възрожденските къщи в стария град, но още с обявяването му Гергов заявява и намеренията си да обвърже дейността му със съдбата на международния панаир: "Ще вложа над 15 млн. лв. и е логично, ако общината няма адекватно участие в инвестициите, съотношението на капитала да се промени. Тази сума може и да бъде надхвърлена със строителството на офис център пред панаира." По думите му тогава изграждането на офис центъра можело да започне най-рано след шест месеца, или по-точно след декември.

        Точно през декември пък Министерският съвет прие дългоочакваната стратегия за преструктуриране на "Международния панаир Пловдив", предложена от Министерството на икономиката и енергетиката. Според нея държавата запазва мажоритарен дял от 51%, а остатъкът става собственост на община Пловдив, която пък трябва да привлече частни инвеститори.

        На пръв поглед това е един от законосъобразните начини за раздържавяването на структура от такава величина, каквато е най-големият изложбен център у нас. Само че действията по изпълнение на стратегията показват, че става въпрос за

        поредната скрита приватизация

        при която държавната собственост преминава в частни ръце, без това да става по правилата на конкуренцията.

        Георги Гергов стана съакционер в смесеното дружество с общината без търг или конкурс, а държавната стратегия за пловдивския панаир също "пропусна" възможността за конкурс, с който биха могли да се привлекат капитали дори от международни компании с интереси в конферентната дейност. Вместо това малко след приемането й правителството направи втори подарък на вече новите собственици на панаира, като включи в капитала му почивен дом "Меркурий" в Златни пясъци. Мотивът беше "с цел по-ефективно и целесъобразно стопанисване" (разбира се, отново без конкурс), а от мегаминистерството на Румен Овчаров така и не успяха да дадат логичен отговор защо вкарват база на морето в капитала на пловдивска компания.

        Три седмици след приемането на правителствената стратегия Гергов вече управлява панаира, без да съгласува решенията си с мажоритарния собственик в лицето на държавата. Току-що избран за втори изпълнителен директор от борда на директорите, той светкавично уволни назначения преди това от държавата Йордан Радев и на негово място сложи свой човек - Веселина Пищялова, която доскоро беше икономически директор на столичния ЦУМ (пак собственост на Гергов). По този начин Министерството на икономиката и енергетиката, което все още е мажоритарен собственик на панаира, остана без свой представител в управлението му. "Аз съм изпълнителен директор, вкарал съм си парите там и сам мога да реша какво да правя в панаира", каза Гергов няколко дни след като зае поста.


        "Заготовката" на схемата


        В средата на миналата година община Пловдив и бизнесменът Георги Гергов създадоха смесеното дружество "Пълдин туринвест". В него по устав общината държи 75% от акциите, а останалите са на Гергов. Целта е под формата на публично-частното партньорството да бъдат осигурени средства за реставрация на къщите в старата част на града, който има статут на архитектурно-исторически резерват. Предложението за "смесването" беше на кмета Иван Чомаков (ОДС) и получи одобрението на общинския съвет. На въпроса защо частният инвеститор беше избран без търг председателят на общинския съвет Станимир Дочков отговори, че това е в съгласие с Търговския закон. По думите му мотивът за избора е програмата, която Георги Гергов представил за развитието на стария град.

        Дружеството "Пълдин туринвест" е създадено между община Пловдив и четирите юридически лица, собственост на Георги Гергов - "Парк-хотел Санкт Петербург", "Слънчев ден", ЦУМ и "Стария Пловдив". Първоначално капиталът на компанията беше 100 хил. лв. с опция за увеличаване до 100 млн. лв. При създаването му общината апортира общо 16 имота - 12 възрожденски къщи, два терена в резервата "Старинен Пловдив", 19 дка до аквапарка на "Парк-хотел Санкт Петербург" и паркинга пред международния панаир. Въпреки че целта на смесеното дружество е да развие стария град и да реставрира старинните къщи, в апортите има и "съвременни" имоти в добро състояние, като действащия ритуален дом например, на който преди години беше направен основен ремонт.

        Срещу участието си в "Пълдин туринвест" Гергов апортира от активите на "Слънчев ден", ресторантския комплекс "Пълдин" в стария град, както и два етажа от Церетелевата къща от активите на "Стария Пловдив". Заедно с това бизнесменът даде обещанието си, че ще вложи 15 млн. лв. в реконструкцията на най-разрушените сгради в архитектурния комплекс.


        Стъпка по стъпка


        Първият подарък за частния инвеститор дойде с разпределението на постовете

        в борда на директорите на "Пълдин туринвест", който се състои от петима членове.

        Въпреки че е миноритарен акционер, Гергов контролира борда, в който има трима представители, включително той самият, срещу двама на общината - Красимир Обретенов, който е бивш председател на общинския съвет, и от издателя на "Марица" Степан Ерамян, който днес е и в борда на директорите на "Международен панаир Пловдив". В противоречие с обявената цел на смесеното дружеството - инвестиции в поддръжката на стария град, в устава му никъде не е записан подобен ангажимент. Липсва и друг ангажимент, за който общинският съвет настояваше при създаването на "Пълдин туринвест" - гаранцията, че при следващо увеличение на капитала за сметка на частния инвеститор, общината няма да загуби блокиращата си квота от 25%.

        Първото увеличение на капитала на "Пълдин туринвест" е от септември миналата година и от 100 хил. той става 31.4 млн. лв. От тях на 23.6 млн. лв. са оценени апортираните от общината терени, което й дава 75%. Апортите на "Стария Пловдив" са на стойност 744 хил. лв. (8%), на "Слънчев ден" - 2.8 млн. лв. (9%), а ЦУМ става акционер в дружеството с парична вноска от 2.5 млн. лв. (8%).

        Стъпка по стъпка община Пловдив и Гергов се придвижват към панаира и през октомври миналата година общинският съвет реши, че общината трябва да стане собственик на част от акциите на държавната компания, и то именно чрез смесеното дружеството с Гергов. За целта общинският съвет взе решение да апортира в капитала на "Пълдин туринвест" още три имота с обща площ близо 17 хил. кв.м. Те включват паркинга и зелените площи пред панаира и част от северната крайречна зона. Няколко дни след това кметът на Пловдив Иван Чомаков внесе в министерството на икономиката официално писмо-предложение за участие на общината в преструктурирането на панаира.

        От страна на Гергов също следват нови апорти, въпреки че той вече е получил своите 25% от "Пълдин туринвест". С решение на Пловдивския окръжен съд от 5 декември капиталът на дружеството отново е увеличен и от 31.4 става 38.6 млн. лв. Увеличението е постигнато с апортирането на хотел "Санкт Петербург", който е оценен за 7.2 млн. лв. По данъчна оценка хотелът струва 21.6 млн. лв., а по думите на самия Гергов - над 70 млн. лв. Само десетина дни след новия апорт Министерският съвет прие стратегията за преструктуриране на "Международен панаир Пловдив".

        Услужливо безразличие на държавата

        Въпреки че е мажоритарен собственик, поведението на принципала - Министерството на икономиката и енергетиката, демонстрира пълна незаинтересуваност от това, което се случва в панаира след приемането на т.нар. стратегия. Тя не само не обръща внимание на освобождаването на Радев, но остана безучастна и към факта, че в ръководството на все още държавната компания вече няма човек, който да представлява интересите й. От ведомството на Овчаров се задоволиха само да отговорят, че това е временно положение, а министърът тепърва ще решава дали да назначи принципал в управлението на Пловдивския панаир, както гласеше съобщението.

        Докато държавата си е затворила очите, за да "не пречи", община Пловдив с всички сили помага схемата да бъде доведена по-бързо до края си. В края на миналата седмица общинският съвет одобри предложението за поредно увеличение на капитала на "Пълдин туринвест" до 200 млн. лв. Предстои общината да апортира още имоти за около 60 млн. лв., чрез които смесеното дружество да получи 49% от акциите на панаира. Частният инвеститор засега няма да прави други апорти. Равносметката показва, че Гергов получава международния панаир срещу апортирани хотел, ресторант, два етажа от къща и парична вноска от 2.5 млн. лв.

        Коментар


        • "Staria plovdiv" AD niama nishto obshto s plovdiwskia panair
          49% ot akciite na panira sa pritejanie na "Pyldin turinvest", 75% ot chiito akcii pritejawa pyk Gergov, drugite 25% sa na obshtinata
          makar, che w otcheta pishe niakoi hubawi raboti, na tozi etap ne bih se nael da komentiram kakwoto i da bilo, tyi kato ima prekaleno mnogo neiasnoti
          tymna india e kakwo stawa s holdinga w momenta, pone za nas minoritarnite akcioneri

          mnenieto ne e preporyka za tyrgowia s cenni knija

          Коментар


          • Благодаря, колега !
            По тази тема се пише много малко, затова нека всеки заинтересован, който е попаднал на някаква информация да я сподели тук.

            Коментар


            • Ок, почвам. Първо имайте предвид, че това е неконсолидирания отчет, в консолидирания очаквам по-хубави неща. В сравнение с миналото тримесечие ми харесва, че са взели 20 млн заем, който предполагам ще се използва за новия ЦУМ в 'дупката' във Варна, може и да е за новия хотел който обявиха, че ще строят. Харесват ми също и приходите като за зимен сезон, имайки предвид, че компанията притежава главно хотели на морето и разбира се печалбата, която доста приятно нараства. Прави ми впечатление, че са продадени значителна част от транспортните средства, което според мен е доста добре, защото те имат значителна амортизация. Жалко, че 'Старият Пловдив' вече не е дъщерно дружество, защото както знаете той държи Пловдивския панаир. Интересно ми е какво точно си е наумил Гергов. Както и да е, не мисля да излизам от позицията защото след сплита ще стане далеч по-активна търговията и се надявам цените да се качат и също Гергов обяви, че смята да листне още 20% от Слънчев ден, като според мен цената на тези 20% ще определи и цената на почти 5-те процента които в момента се търгуват като free float. Също и ако някой взаимен фонд реши да подпре позицията, то може да го направи много, ама много лесно по простата причина, че има прекалено малко совбодно търгувани акции.
              Коментара представлява лично мнение и не е съвет за покупко-продажба на акции.

              Коментар


              • Може ли някой с акции в SLDEN да коментира отчета им, моля !

                Коментар


                • Да точно така - търгуват се старите акции , но вече всяка стара акция носи в себе си правото да се получат още 23 от новите.
                  Абсолютно невярно! Акциите, които се търгуват в момента НЕ носят права за получаване на акции от увеличението. Носеха такива права към 20.12.2007. След това вече се търгуват без права.

                  Последната дата за сключване на сделки с акции на това дружество на Борсата, в резултат на които приобретателят има право на нови акции, е 20.12.2007 год.
                  Или искаш да кажеш същото, но тогава доста ти е объркан начина на изразяване..

                  Поздрави!

                  Коментар


                  • Да точно така - търгуват се старите акции , но вече всяка стара акция носи в себе си правото да се получат още 23 от новите.

                    Коментар


                    • niakoi ima li niakakwa informacia otnosno prodajbata na akciite ot kapitala na "Staria plovdiv" AD? toku shto zabeliazwam w otcheta, che sa prodadeni prez poslednoto trimesechie

                      Коментар


                      • В момента се търгуват стари акции след като новите вс още не са налични а цената е по ниска като е компенсирана с това , че са раздали нови акции.

                        Коментар


                        • Еееее, супер бързи сте Благодаря ти, videna !
                          ... А, да ... и още нещо, което не ми е ясно, но не съм се разбързал за отговор. То е: След като новата емисия все още не е вписана в ЦД, всъщност какви акции на SLDEN се търгуват в момента на БФБ на по десетина лева !?![/img]

                          Коментар


                          • Редът е следния: Дружеството подава документи за вписване на новата емисия в Централния депозитар. Той като ги одобри разпечатва нови разписки и ги дава: a) - на дружеството ако притежателят има собствена сметка в Депозитара, т.е акциите са придобити от масовата приватизация ; б) - на инвестиционния посредник - ако притежателят има подсметка при него, т.е акциите са купени чрез този посредник. Така че ги търсиш от посредника или от дружеството.

                            Коментар


                            • Благодаря, AsA, спорен да е денят ти !

                              Коментар


                              • oldy, правилно си разбрал следи в инвестора статите те ще отразят това когато му дойде времето.

                                Коментар

                                Working...
                                X