If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Индустриален Холдинг България (4ID / IHLBL) - архив до 08.09.11
Hey, Dimu
na teb mai devizat ti e -"Targovia da ima", a koi pe4eli i koi gubi niama zna4enie; koito e kupil da prodava, koito ne e kupil da kupuva ...
Коментар
Dimu
ИХЛБЛ
Parvijat holding,koito shte vleze v indeksa shte e DOVUHL,dokato IHLBL ima oshte dosta vreme da kreta na 0.50 st.Pak vij sled 4-5 god i tova moje da stane,tai che ako ste si kupili na 0.30 bjagaite,ako ne ste si kupili-kupete,uspeh
goti, не знам защо смяташ че ИХЛБЛ ще влезе в индекса, но дори и това да стане още по-неизвестна за мен е връзката между това и цената на акциите на холдинга!
би ли ми я разяснил тая твоя теория защото аз както и повечето хора на пазара очакват повишение поради чисто фундаментални фактори а не от това дали влиза или не в един и без това толкова измислен индекс какъвто е СОФИХ!!!
Tragnala e rozovata pantera...
Коментар
goti
ИХЛБЛ
вместа да си говорите празни приказки купавйте, че като го вкарат в индекса ще търсите акции по 0,50 ама няма да има
Коментар
ален деколон
ИХЛБЛ
ти си говори
но ако нямаш какво да кажеш не го прави във форума
ще ми казваш да слушам симона само ако тя е от клана желеви
иначе си е бълвоч
а не мисъл
Това че IHBL е балон пролича много ясно вчера, когато след като един небезизвестен брокер разпродаде неголямо количество акции, за нула време всички поръчки "купува" изчезнаха )) Добре, че има ценово ограничение иначе не ми се мисли какво шоу може да стане )) Мислете му!
Коментар
Nasko
ИХЛБЛ
"Пич", ако всички само си гледаме позициите и мълчим, май няма смисъл от този форум. А, между другото, нещо нервен ми се струваш. Някакви проблеми ли имаме? :-)
Коментар
от Дневник
ИХЛБЛ
Засилването на интереса около холдингите продължава. Малка „жертва” се оказаха книжата на "Идустриален холдинг България". След главоломното им поскъпване дойде време за разпродажби и прибиране на печалби от инвеститори, пазарували на нива от 30 ст. за акция.
Тази корекция е нормална и при евентуално консолидиране на тези нива, за което има белези предвид подкрепата на нива от 48 ст. от различни инвеститори, може да последва и нов подем. Вероятно подобни настроения ще се свързват и с останалите холдинги, особено с книжата на "Доверие обединен холдинг" след захранването на новите акции. Едва ли някой се съмнява в подценеността на водещите холдинги, но тук въпросът е дали тяхното ръководство е узряло за нашия пазар.
Коментар
милен добрев
ИХЛБЛ
новия шампион
"ДНЕВНИК" 17:38 ч.
През пролетта на 2004 г. “Индустриален холдинг България” започва подписка по набирането на първата емисия от конвертируеми облигации в най-новата история на капиталовия пазар в страната. Тя беше за максимум 5.25 милиона лева, тригодишна, с лихвен купон от 6 процента и плащания по лихвата два пъти годишно и беше записана напълно. Облигациите ще могат да се конвертират в акции на падежа след решение на общото събрание на акционерите на холдинга. Облигационерите ще могат по желание на падежа да запишат акции или да получат вложените си средства. Парите от пласирането на книжата ще се използват в няколко направления на дейността на бившия приватизационен фонд. През април той като част от консорциума “Булярд” влезе във владение на активите на “Варненска корабостроителница”. Плановете са да започне строителство и ремонт на нови кораби. Акционер в “Булярд” е още варненският кораборемонтен завод “Одесос”, в който “Индустриален холдинг България” притежава над 18 процента от капитала.
Другите сфери, в които ще инвестира холдингът, са възобновяемите енергийни източници, туризмът и недвижимите имоти. През 2003 г. дъщерното дружество на холдинга “Приват инженеринг” закупи 92 декара земя край черноморския град Созопол, на която се планира да се построи вилно селище. Според проекта, който трябва да започне през втората половина на 2004 г., ще бъдат изградени 110 броя вили с 260 домакинства. Плановете са те да бъдат продадени, като дружеството запази собствеността върху останалите построени обекти. Това ще са ресторанти, басейни, супермаркет, сладоледена къща, паркинг и други. От облигационната емисия за изграждането на обекта ще бъдат заделени 1.5 милиона лева.
Акционери
Учредяването на холдинга като приватизационен фонд стана през 1996 г. с помощта на тогавашната застрахователна компания “България”. След масовата приватизация и две увеличения на капитала (първото с раздаването на безплатни акции) контролът върху дружеството премина в кипърската фирма “Венсайд ентърпрайсис”. Към април 2004 г. тя притежава 36.31 процента от капитала на холдинга. Дял от 5.2% държи регистрираната в София фирма ДЗХ АД. Тя от своя страна е 51% собственост на компания на Данета и Димитър Желеви. Димитър Желев е по-известен като изпълнителен директор на “Алианц България холдинг”. Съпругата му Данета от известно време е изпълнителен директор на “Индустриален холдинг България” и влиза в ръководството на негови дъщерни дружества. Все още над 100 хиляди са дребните акционери в холдинга. Голямата част от тях притежават по 125 акции. Този брой се получава, като към първоначалните 25 акции от масовата приватизация се прибавят още 100 бройки от раздаваните безплатно в края на 90-те години.
Цената на книжата на холдинга през последните години се колебае между 25 стотинки и 71 стотинки за акция. Това прави пазарна капитализация от 5-14 милиона лева. Поради разпокъсаността на капитала контролът върху холдинга се осъществява изцяло от кипърската фирма “Венсайд ентърпрайсис”.
Собственост
С боновете, които привлече по време на масовата приватизация, “Индустриален холдинг България” придоби значителния дялове в някои отрасли от българската икономика.
Например учреденият преди няколко години “ЗММ България холдинг” е собственик на мажоритарните пакети на дружествата от този сектор в Нова Загора, Сливен, София и Троян, както и на “Елпром ЗЕМ”. Интересно ще бъде да се наблюдават данните за софийското дружество “Елпром ЗЕМ” през следващите месеци, тъй като то сключи договор за подизпълнител на строителните работи по ВЕЦ “Цанков камък”. Проектът се финансира от австрийски инвеститори и е на стойност над 200 милиона евро. “Елпром ЗЕМ” е единственият производител на хидрогенератори за ВЕЦ в България. Неговата дейност ще е свързана и с новоучреденото дружество “Хидро пауър България”, чиято основна дейност ще бъде строителство и експлоатация на възобновяеми енергийни източници. През 2000 г. компанията кандидатства безуспешно за приватизацията на водните каскади “Пиринска Бистрица” и “Санданска Бистрица”. Пазарната ниша на дружеството ще бъдат централи с мощност до 5 мегавата. За изграждането им са предвидени инвестиции за 1.5 милиноа лева.
През 2003 г. отрицателно влияние на дружествата от металообработващия сектор оказа спадът на курса на щатския долар, тъй като голяма част от продукцията им се изнася. Другият проблем са завишените такси за износ в Русия.
Основните пазари на компаниите от “ЗММ България холдинг” са Германия, Русия, Гърция, Италия и САЩ.
Холдингът зае добри позиции и в корабния бизнес. Той притежава над 91% от капитала на “КРЗ Бургас”, 18% от варненския КРЗ “Одесос” и 25% от компанията “Булярд”, собственик на “Варненска корабостроителница”.
Другите членове на “Булярд” с абсолютно същия дял са КРЗ “Одесос”, “Електромашинари холдинг”и “Булком холдинг” - Кипър. Дружеството притежава 75% от “Булярд - корабостроителна индустрия”, което е собственик на активите на “Варненска корабостроителница”. Останалите 25% притежава Параходство “Български морски флот”, но в договора за създаването на компанията има опция за продажбата на този пакет на “Булярд”.
Кораборемонтният завод в Бургас е сред печелившите инвестиции на холдинга, като приходите му нарастват над двойно през 2003 г. спрямо предишната година. Клиентите на дружеството са основно от Холандия, Великобритания, Дания и Гърция. Холдингът притежава чрез дъщерното си дружество “САНО меритайм” и “Български корабен регистър”, което допълва влиянието му в този бизнес.
“Индустриален холдинг България” и фирмата “Юнион турс” държат по 45% от капитала на компанията за туристически превози “Дунав турс”. За 2004 г. се предвижда разширяване на пазарния дял на компанията, като през март беше пуснат на вода нов речен кораб за круизи по каналната система на реките Рейн, Майн и Дунав. Средствата за строежа на кораба са закупени с кредит от “Райфайзенбанк (България)”.
“Индустриален холдинг България” е член на инвестиционния консорциум “Трансболкан ойл Пайплайн България” АД, който ще поеме изграждането и експлоатацията на трансграничния петролопровод Бургас - Александруполис. Съдбата на петролопровода зависи от междудържавните спогодби, така че не е ясно кога и дали ще бъде осъществен.
Инвестициите на холдинга в мебелната индустрия са свързани с дружеството от Шумен “Августа мебел”. През последните години то преструктурира цялостно производството си, като ежегодно над 70% от изделията му са нови.
През 2003 г. заводът реализира продажби за 2.437 милиона лева, от които над 90 процента са за износ в Германия, Великобритания, САЩ, Франция, Гърция и други страни.
Управление
Структурата на управление на “Индустриален холдинг България” е двустепенна с надзорен и управителен съвет. Сред по-известните имена в управителния съвет на дружеството са председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев и бившият министър на отбраната от правителството на Иван Костов Бойко Ноев. Капиталът на компанията е 21 003 235 лева, разпределен в същия брой акции с номинална стойност от 1 лев всяка. Акциите на холдинга се търгуват на официален пазар “С” на фондовата борса. Политиката на холдинга е да отпуска заеми на дъщерните си предприятия за развитие на техния бизнес, както и да участва в увеличения на техния капитал. Към 31 март 2004 г. вземанията от свързани лица са за над 1 милион лева. Те са основно към “Приват инженеринг” АД, “Леярмаш”, “Елпром ЗЕМ” и “Булком”. За участие в покупката на активите на “Варненска корабостроителница” дружеството заложи “КРЗ Бургас” и издаде запис на заповед за 475 хиляди долара в полза на “Банка ДСК”.
Коментар
ален деколон
ИХЛБЛ
не бе пич
просто не приказвай ако нямаш какво да кажеш
Симона та Симона
ти си гледай позицията и купувай ако искаш
ако си мълчиш може да купиш и повече за по-малко пари
Коментар