БНР
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Харе, компенсаторки ъп,ъп...
Collapse
X
-
Negramoten
-
Negramoten
За тези 6 месеца не са събрали 76млн. КИ.
Коментар
-
Negramoten
Честито, имаме сделка с руснаците.
Коментар
-
Negramoten
Никой не се ангажира със срокове по сделката за ТЕЦ "Варна"
ТАНЯ ДЖОНКОВА, СВЕТЛАНА НЕНОВА 18/10 - 20:26 ч.
Инвеститорът в ТЕЦ "Варна" ще трябва да изпълни екологичните изисквания, поети от България. Той ще има възможност да продава електроенергия на регионалния пазар Снимка: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Ситуацията около продажбата на ТЕЦ "Варна" на руската РАО ЕЕС доста се усложни и ми е трудно да се ангажирам със срокове за приключване й. Това заяви във вторник изпълнителният директор на Агенцията за приватизация (АП) Тодор Николов пред "Дарик радио". Поредното удължаване на срока за преговори с избрания купувач изтича в края на седмицата. От енергийното министерство също са предпазливи в прогнозите си за евентуалния изход от преговорите и кога ще стане това.
Николов не изключи възможността руснаците да използват сключването на договора между "Сименс" и централата за доставка на автоматика като мотив за отказа им от сделката. "Не смятам, че това ще е цялата истина, но все пак става въпрос за ангажимент от 11 млн. евро. Това е достатъчно силно и може да бъде използвано като мотив от РАО, ако те са се колебаели, да приключат сделката или не, обясни той. Ако РАО се откаже от сделката заради договора със "Сименс", България губи възможността да постигне добра приватизационна сделка при висока цена, посочи той. Ако цената на това да има сделка с РАО е да се прекрати договорът със "Сименс", това ще доведе до влошаване на отношението с компанията, а България има и други договори с нея. Според Николов компромисният вариант, който е предложен да залегне в приватизационния договор, е бил държавата да поеме негативите от договора със "Сименс" за своя сметка.
Договорът на ТЕЦ-а с германската компания стана официалната причина за пета поредна отсрочка за финализиране на сделката. "Сименс" не може да е причина за провала на сделката, защото АП можеше да въведе ограничения в дружеството, а не сега да иска назначаването на прокурист, коментира източник от енергийното и икономическо министерство. Това искане от страна на АП е било направено веднага след като е станало ясно, че "Варна" е подписала контракта. Малко след това обаче енергийното министерство смени директорите на централата, без да посочи мотиви за решението си.
Другият проблемен въпрос около този договор е дали ТЕЦ "Варна" е трябвало да поиска разрешение от АП за сключването му, предвид че се намира в процедура за приватизация. По неофициална информация старото ръководство на дружеството не е изпращало подобно запитване в приватизационното ведомство с мотива, че сделката е част от инвестиционната програма на компанията.
Неяснотите около графика за намаляване на вредните емисии от газове, който трябва да се изработи от екоминистерството, както и все още откритият въпрос за условията, при които инвеститорът ще продава електроенергията на свободния пазар, са другите фактори, които увеличават рисковете за успешно приключване на продажбата.
Преговорите между руснаците и АП само за ТЕЦ "Варна" започнаха след решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), според което РАО не може да купи и ТЕЦ "Русе", на която също беше избрана за купувач. Паралелно с всичко това в съда има подадени три жалби срещу решението на КЗК - от АП, двете централи и РАО. Върховният административен съд все още не е насрочил дати за гледане на делата.
Ако инвеститорът се откаже от варненската централа, най-вероятно ще трябва да започне преговори за русенската, иначе агенцията ще трябва да задържи депозита й за участие в конкурса - 3 млн. евро.
----------------------------
РАО ЕЕС има намерение да придобие 22.43% от акциите на концерна за производство на оборудване за топлоелектрически, водни и атомни централи "Силови машини" за около 101.7 млн. долара от "Интеррос", съобщи руското електронно издание AK&M. В интервю пред списание "Комерсант деньги" членът на ръководството на холдинга Вячеслав Воронин твърди, че едновременно с РАО "Интеррос" преговаря за продажба на още 25% плюс една акция от дружеството със "Сименс", "Дженерал електрик", а може би и с "Мицубиши".
През октомври бордът на РАО реши да придобие 22.43% от акциите на предприятието за производство на турбини и възложи на ръководството до месец да подготви предложение за целесъобразността от сключването на споразумение с "Интеррос" за покупката на още 30.41% от акциите на "Силови машини". Планира се сделката да приключи до края на годината.
Коментар
-
Никой не се ангажира със срокове по сделката за ТЕЦ "Варна"
ТАНЯ ДЖОНКОВА, СВЕТЛАНА НЕНОВА 18/10 - 20:26 ч.
Възможно е руснаците да се откажат от сделката заради договора между "Сименс" и централата...
Ситуацията около продажбата на ТЕЦ "Варна" на руската РАО ЕЕС доста се усложни и ми е трудно да се ангажирам със срокове за приключване й. Това заяви във вторник изпълнителният директор на Агенцията за приватизация (АП) Тодор Николов пред "Дарик радио". Поредното удължаване на срока за преговори с избрания купувач изтича в края на седмицата. От енергийното министерство също са предпазливи в прогнозите си за евентуалния изход от преговорите и кога ще стане това.
------------
Това е от ДНЕВНИК.
Моля ако някой има достъп до пълния текст, ще бъда благодарен да го постне.
Коментар
-
Negramoten
Руснаците се опитват да подбият цената... вече успяват с 10 млн. Е. Все пак се прецакаха, като дадоха над 2 пъти по-висока цена за ТЕЦ Варна. Сделка ще има, но въпроса е какво още ще плати държавата...
Коментар
-
Спад на емисиите КИ
Четвърти пореден спад за компенсаторките в обращение
18.10.2005 09:14 ( PKB, KZ, IBON, GKZ )
Номиналът на компенсаторните инструменти в обращение отбеляза четвърто поредно понижение, след като за изминалата седмица отчете спад с 1,381 млн. до 579,323 млн. лв. номинал, показват данните, публикувани регулярно в системата COBOS на БФБ-София.
С 1,257 млн. лв. до 333,377 млн. лв. номинал намаляват Поименните Компенсационни Бонове, докато Компенсаторните Записи бележат спад от 123 хил. лв. до 157,153 млн. лв. номинал.
Жилищните Компенсаторни Записи и Жилищните Компенсаторни Записи от Лихвоточки остават без изменение от предходната седмица – 48,558 млн. лв. номинал и 40,234 млн. лв. номинал.
Без изменение на ниво от 65,026 млн. лв. остават и Инвестиционните Бонове, тъй като платежните инструменти в момента са невалидни.
Общият брой регистрирани Компенсаторни Инструменти в Централен Депозитар е 1,666 млрд., като от тях 1,087 млрд. са занулени.
Номиналът на облигационните емисии, регистрирани в Централен депозитар, е 905,528 млн. валутни единици, като общо 71 облигационни емисии са регистрирани от депозитарната институция.
----------------
Сега очакваме ТЕЦ-овете. После да се готви БМФ.
Коментар
-
Нег., май ще дочакаш изригването на цената тук. Аз днес понакупих номинал пък да видим като почнат да купуват руснаците дали цената ще чукне 85%:
Сделката с руснаците за ТЕЦ "Варна" приключва до дни
ТАНЯ ДЖОНКОВА, СВЕТЛАНА НЕНОВА 10/10 - 20:39 ч.
Въпрос на ден-два е приватизационната сделка за ТЕЦ "Варна" с руската РАО ЕЕС да приключи. Намерението е във вторник договорът да бъде парафиран, заявиха за "Дневник" източници от Министерството на икономиката и енергетиката.
До положителната развръзка по процедурата се стигна след пет поредни удължавания на срока за преговори с избрания купувач. Публично офертите на кандидатите за централите бяха отворени през април.
Първоначално Агенцията за приватизация (АП) обяви конкурси за продажбата три ТЕЦ-а - "Варна", "Русе" и "Бобов дол". След подаването на офертите стана ясно, че най-доброто предложение за централите в Русе и Варна е на руската РАО ЕЕС. Гръцката компания РРС пък предложи 70.9 млн. евро за дружеството в Бобов дол, но АП прекрати процедурата с мотива, че цената е под оценката.
Междувременно решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) промени ситуацията по процедурата за "Варна" и "Русе". Антимонополната комисия реши, че РАО може да придобие само една от централите. Така АП и руският инвеститор започнаха преговори за продажбата само на ТЕЦ "Варна". Общата стойност на сделката за ТЕЦ "Варна" с РАО ЕЕС ще е около 578.8 млн. евро, като в това число влиза и увеличението на капитала на компанията.
От своя страна АП оспори решението на КЗК в съда и съдбата на централата остава неясна до произнасянето на магистратите по въпроса.
Малко преди да стане ясна развръзката по приватизационната процедура, енергийният министър Румен Овчаров смени ръководството на варненската топлоцентрала. От съвета на директорите на дружеството са освободени Камен Бошнаков, Рангел Рангелов, Славейко Хаджимитов, Галина Кръстева. Новите шефове са Иван Бъчваров, Росен Симитчиев, Никола Димитров и Анчо Лазаров.
Коментар
Коментар