Интересно е и ПФБК какво ще прави с 17 млн. КИ некласиран номинал от БТК, те тогава купуваха и на 110%
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Харе, компенсаторки ъп,ъп...
Collapse
X
-
Negramoten
-
Интересно най-големия държател на КИ - ING bank къкъв ли номинал е събрала досега и при каква цена би се съгласила да продаде на РАО! Защото съм сигурен че те не са купували от името на руснаците, а с инвестиционна цел. Т.е. да станат най-големия държател на компове и да се договарят с евентуалните купувачи на ТЕЦ-ове. Ето защо те купуват КИ още преди отварянето на офертите за ТЕЦ, като в началото са купували и при цени 75-76,25% от номинала.
автора е инвестирал 50% от портфейла си в КИДобрият, стар Батя
Коментар
-
Negramoten
Не пишете, а купувйте. Все пак няма да печелим, ако раздуваме тук. Руснаците ще купуват така или инъче.
Коментар
-
/за тези които имат още съмнения дали руснаците ще платят,нека им помогнем със следното инфо :-)
Енел" и РАО ЕЕС се договориха за ТЕЦ "Варна"
СВЕТЛАНА НЕНОВА 1/11 - 20:16 ч.
Руската компания "Електроенергийни системи" и "Енел" се договориха за управлението на ТЕЦ "Варна" и италианската компания ще придобие 49% от капитала, съобщи електронният сайт The Deal. Наскоро в. "Таймс" също обяви, че РАО ЕЕС може да предостави на "Енел" дял от ТЕЦ "Варна", като според изданието също става въпрос за 49% от централата. Подобна сделка е възможна да стане на втория етап от сделката, при покупката на остатъчния пакет. "Енел" би могла да участва и в увеличението на капитала и да придобие акции.
Преди седмица руската компания и агенцията за приватизация парафираха договора за продажбата и сега се очаква одобрението на надзорния съвет на агенцията. Придобиването на акциите ще бъде на два етапа. При първото приключване купувачът ще купи 51% от капитала на ТЕЦ "Варна" срещу 198.9 млн. евро. След това новият собственик ще увеличи капитала със 189 млн. евро и ще придобие 67% от централата. Останалите 33% от капитала на дружеството купувачът ще може да придобие не по-късно от 1 юли 2007 г. срещу 190.8 млн. евро.
Според руските медии придобиването само на една от двете централи, за които РАО подаде оферта - ТЕЦ "Варна", и постигнатото споразумение с италианската компания показват перспективността на сделката.
*нивата под 70% в момента са повeче от промоция и съвсем скоро тези на които нервите са слаби ще разберат ;-)
*руснаците скоро ще пазаруват компове до 98%Няма значение къде си, с кой си и с какво се занимаваш - радвай се на всеки момент, на всеки ден!
Коментар
-
Очевидно е, че в момента има "червена" съпротива по пътя на Параходството към приватизацията, но е неизбежна продажбата на дял от него до приемането ни в ЕС. Свидетели сме на "това заинатяване", което е продиктувано от преплитането на различните интереси на някои от коалиционните партньори, но в крайна сметка цели промяна в досега познатите ни параметри в стратегията по тази сделка. Любопитно е, кога ли ще бъде повдигнат този въпрос в Парламента. АП едва ли сама ще "раздвижи въздуха" около БМФ, ако не бъде подтикната преди това от депутатите.
Коментар
-
Negramoten
Е след това остава да видим каква стратегия за БМФ ще измислят.
Коментар
-
Ето нещо от днешния в. Пари:
ВАЛЕНТИН ХРИСТОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СДРУЖЕНИЕТО НА ПРИТЕЖАТЕЛИТЕ НА КОМПЕНСАТОРНИ ИНСТРУМЕНТИ
ЦЕНАТА на компенсаторните инструменти може да стигне 85, и дори 90% от номинала покрай плащането по сделката ТЕЦ Варна. Винаги съм бил оптимист за сделката, защото от РАО имат много голяма изгода от стъпването си в България. Това означава, че теоретично могат да купуват при всички цени, които позволяват формирането на печалба, като се приспаднат разходите. А на тях и при 90% ще им е изгодно.
На РАО им трябват компенсаторки за около 73 млн. лв. Големите банки и инвестиционни посредници имат складирани не повече от 40 млн., които вероятно няма да бъдат купени чак толкова лесно, а предстои договаряне. Остават над 30 млн., които трябва да бъдат събрани от пазара.
От друга страна, вероятно вторият опит за пропускане на ТЕЦ-овете в Бобов дол и Русе ще е при по-ниска цена, т. е. оттам едва ли ще се съберат повече от 40 млн. номинал. Общото количество обаче е 581 млн. лв. номинал и след сделките ще останат бонове и записи за поне 450 млн. лв., които няма за какво да се употребят. С тях не виждам някой в правителството да знае какво да прави. Остава крайната мярка - превръщане в ДЦК.
Коментар
-
Negramoten
Negramoten
Пуснато на: 11 Май 2005 18:49 Заглавие: Астор33 пак изопачава истината!
--------------------------------------------------------------------------------
10% са платими с КИ при подписване на договора т.е. тогава ще се купят 51% (41% с пари 10% с КИ). След това ще има увеличение на капитала и след това увеличение "ЕЕС Росии" ще притежава 67%, а останалите 33% може да плати по-късно, като се начислява лихва.
_______________
Negramoten
Пуснато на: 02 Май 2005 13:24 Заглавие: Най-голямата приватизационна сделка за годината
--------------------------------------------------------------------------------
И следващото изречение от статията е интересно:
АП не се ангажира кога ще завършат сделките, но неофициално целта е приватизационните договори да бъдат подписани до изборите или малко след тях.
__________________________________________________ __________________
Да обобщим:
- Плащането на 10% с КИ може да стане само при първото плащане (когато се придобват 51%). Така че това ще стане след около 2 месеца.
- Тези 2 месеца ще се изкупува на нива под номинала. Дори и на 99% да купуват пак ще спестят 1,1 млн. лв. Бъдете сигурни, че ще се възползват от това си право докато има предлагане под номинала.
- За БТК не се класираха около 40 млн. КИ (включително GKZL), а след това има издадени 20 млн. КИ (без GKZL). Надали ще успеят да съберат 113 млн. КИ. Следователно няма да има момент в който да приключат с изкупуването.
_____________
Negramoten
Мнения: 1679
Пуснато на: 28 Апр 2005 00:59 Заглавие: Харе, компенсаторки ъп,ъп...
--------------------------------------------------------------------------------
Най-малко 51% ще бъдат продадени и най-много 16% ще бъдат придобити от купувача чрез увеличение на капитала, като емисионната стойност на една акция ще бъде равна на приватизационна цена за една акция.
Купувачът трябва да придобие най-малко 67% от капитала, като тук влизат купените акции и придобитите чрез увеличение на капитала.
Десет процента от капитала на ТЕЦ-овете ще бъдат платени с компенсаторни инструменти още в рамките на първата процедура. Останалите 33% до 100% от капитала могат да бъдат платени от купувача в срок до юли 2007 г., като през периода държавата ще начислява лихва върху вземането си, каза Бангачев.
Коментар
-
Negramoten
Още когато беше Бангачев шеф на АП е имаше информацията, ама кой да чете тогава.
Коментар
-
Борис,
икономическата изгода говори така :-) естествено,че ще предпочетат в първите 51% около 274 380 акции, като 53 800 от тях могат да бъдат платени в КИ !...или в лева това прави 71 427 937 лв. или в КИ при 98% ще платят 69 999 378 лева ...спестяват 1 428 558 лв.
;-) и то ако купят ЦЕЛИЯТ си номинал на 98% !...естествено те ще участват във възходящия тренд и ще поспестят доста повечко от горната цифра, въпросът е вие какво ще получите ;-)
...е вие може да им помогнете и да поспестят още повечко ;-) :-)Няма значение къде си, с кой си и с какво се занимаваш - радвай се на всеки момент, на всеки ден!
Коментар
-
Negramoten
Плащането с КИ ще е само на първия етап. Преди увеличението на капитала. 10% ще се платят така.
Коментар
-
на този адрес в dir.bg
http://f.dir.bg/LISTS/BASICPLACE-BANKS/news_811250.php
за не паричните средства е в последният параграф
Плащат на два пъти за ТЕЦ Варна
27 октомври 2005, четвъртък, 08:53
Източник : Business.dir.bg
Агенцията за приватизация и ОАО РАО “ЕЕС Росии" парафираха договора за продажбата на до 100% от капитала на ТЕЦ “Варна”. Проектът за договор ще бъде внесен за одобрение от Надзорния съвет на АП.
АП обяви параметрите на двустранно парафирания договор:
• Купувачът се задължава да запази основния предмет на дейност на дружеството за срок от три години както и да не инициира или подкрепя ликвидация, сливане, вливане или разделяне на дружеството;
• купувачът се задължава да осигури дружеството да извършва дейността си в съответствие с издадените му лицензии;
• да поддържа разходите за труд на равнището на разходите за труд, които дружеството е имало през годината приключила на 31 декември 2004г.;
• купувачът се задължава да спазва ограниченията за замърсяване на въздуха от големи горивни инсталации, както и да следи за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването. Купувачът е длъжен да извърши всички зависещи от него действия с цел дружеството да приведе дейността си в съответствие с посочените изисквания.
Предвижда се купувачът да придобие приблизително 100% от акциите на дружеството. 407 броя акции ще бъдат предоставени за обезщетение на реституционни претенции. Покупната цена на продаваните акции е в размер на 389 727 391, 05 евро при цена на една акция – 680, 85 евро. Придобиването на акциите ще бъде осъществено на два етапа. При първото приключване купувачът ще закупи 51% от капитала на ТЕЦ Варна срещу сума в размер на 198 902 838, 15 евро. Купувачът се задължава да финансира увеличение на капитала на дружеството с 16% чрез издаване на нови акции в размер на 189 091 789, 65 евро, като купувачът придобие собственост върху тях. По този начин след първото приключване купувачът ще бъде собственик на 67% от акциите на ТЕЦ Варна.
Останалите 33% от капитала на дружеството купувачът ще може да придобие не по-късно от 1 юли 2007 г. срещу 190 824 552, 90 евро (второто приключване).
Купувачът се задължава да предостави безусловна и неотменяема банкова гаранция в размер на 190 824 552, 90 евро за обезпечение на задължението му по плащане на оставащото държавно участие от 33%. За 53 800 броя акции от ТЕЦ Варна, се допуска плащане с непарични платежни средства.
Как се стигна до сделката
Коментар
Коментар