IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
    Не виждам причина да има такъв лимит. Що да не купуват и на дребно акции. Качвам им разходите за мисионни вярно, но те могат да обявят различни цени на дялове според обема. Това го има и сега мисля при другите ДФ.
    не се прави по принцип така, тъй като ще се получава различие между етф и базовия индекс, което ще се натрупва във времето. Да кажем че някой вкара 100 лева. С тези 100 лева за да не се получава различие би трябвало да се купи пакет от всичките 15 позиции на софикс, в тегла равни на теглата от софикс. Това математически е невъзможно със 100 лева дори само заради цените на Албена и Неохим.

    Минималното тегло в Софикс е към 3%. Да кажем че разходите по сделка са им минимум 3 лева и искат да държат тези разходи под 0,5% иначе пак ще се появи с времето значително разминаване с индекса. Това прави минимална сделка от 600 лева. Ако това е сделка за 3% дял от индекса това води до минимален изискуем лот от 20000 лева. Така при всеки 20 бона вкарани ще се взимат по 3000 лева акции от Софарма например която е с най-големия дял и 600 лева от ихлб които са с най-нисък дял.

    Идеята на всеки ЕТФ с пълна репликация и без ливъридж е и в дългосрочен план да следва индекса максимално точно. Те и без това слагат 1% разходи за управление. Което не е никак малко за ЕТФ. Не знам дали тук слагат и разходите по самите сделки. Но ако допуснат малки лотове тези 1% изобщо няма да стигнат. Така за 10 години си се натрупва разлика от 10% и без другите неща които ще им прецаква следването - като кеша и временни отклонения от индекса около датите на ребалансиране.

    Коментар


    • Отдавна се коментира, че една такава стъпка е необходима, ще засили интереса и ще подобри ликвидността на борсата ни. Според мен Ники добре е премислил детайлите, дано да се изяснят от евентуален проспект. Идеята е като тръгнем нагоре и масовия човек иска да се включи без много усилия, да се сдобие с този ETF и ще спечели горе-долу, колкото расте sofix. Ако всичко е гладко, виждам потенциал по този начин парите на хората от банките много по-лесно да се насочат към борсата. Успех на всички!
      Правилното е това, което ще ти донесе дългосрочна радост, макар и да струва краткосрочно усилие.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
        някой виждал ли е проспекта, че не мога да го открия?
        Ако всичко е наред, мисля да си купя тук.
        Още няма проспект.
        BSE is dark and full of terrors...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
          ЕТФ които се въртят на борсата са вторично предлагане така да се каже. Не влият на търсене и предлагане на акциите от дружествата на СОФИКС. Ще видим какъв ще е минимума на записване и обратно от самото УД, но мисля че няма как да е под 10 бона. А са доста малко чичовците дето са готови да блъскат единични сделки на БФБ от по над 10 бона.

          Същото е и за маркет мейкъра. И той няма как да записва под 10 бона. И това че някой купува от него, не значи че той ще записва нови дялове, може просто да купува от друг голям.
          Не виждам причина да има такъв лимит. Що да не купуват и на дребно акции. Качвам им разходите за мисионни вярно, но те могат да обявят различни цени на дялове според обема. Това го има и сега мисля при другите ДФ.

          Коментар


          • някой виждал ли е проспекта, че не мога да го открия?
            Ако всичко е наред, мисля да си купя тук.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от White Walker Разгледай мнение
              Ти май не си наясно какво се върти в главата на човек, който нищо не разбира от финанси и само е чел/чул, че борсата върви нагоре.

              Отива този човечец при някой посредник (щото така са му казали) и посредникът му казва, че най-лесно, бързо и безболезнено е да си вземе акции/дялове от този ETF, щото разбираш ли, каквото направи борсата, горе-долу това ще направи и ETF-а.

              С това се приключва историята.
              ЕТФ които се въртят на борсата са вторично предлагане така да се каже. Не влият на търсене и предлагане на акциите от дружествата на СОФИКС. Ще видим какъв ще е минимума на записване и обратно от самото УД, но мисля че няма как да е под 10 бона. А са доста малко чичовците дето са готови да блъскат единични сделки на БФБ от по над 10 бона.

              Същото е и за маркет мейкъра. И той няма как да записва под 10 бона. И това че някой купува от него, не значи че той ще записва нови дялове, може просто да купува от друг голям.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                Ти май не си наясно как работи един ЕТФ - масовката по презумпция не може да записва от него. Ако може то вече си става нормален договорен фонд и възможностите му да следва индекса добре реално изчезват.
                Ти май не си наясно какво се върти в главата на човек, който нищо не разбира от финанси и само е чел/чул, че борсата върви нагоре.

                Отива този човечец при някой посредник (щото така са му казали) и посредникът му казва, че най-лесно, бързо и безболезнено е да си вземе акции/дялове от този ETF, щото разбираш ли, каквото направи борсата, горе-долу това ще направи и ETF-а.

                С това се приключва историята.
                BSE is dark and full of terrors...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                  Ти май не си наясно как работи един ЕТФ - масовката по презумпция не може да записва от него. Ако може то вече си става нормален договорен фонд и възможностите му да следва индекса добре реално изчезват.
                  Наясно съм бе драги! Стига търси начини да се драчиш!!
                  Масовката ще купува от маркет-мейкъра, а той ще записва и фонда ще расте. Няма нужда да е директно, нека само има интерес..

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                    Пичове, тези продукти не са за нас, те са за масовката на депозит дето като види че Софикс расте ще иска да се включи, но нито има познанията, нито времето да инвестира самостоятелно
                    Та, за всеки влак си има пътници и чара на този инструмент е че ще даде допълнителен вход към пазара ни, от което ще спечелим ние, които вече сме на него
                    Ти май не си наясно как работи един ЕТФ - масовката по презумпция не може да записва от него. Ако може то вече си става нормален договорен фонд и възможностите му да следва индекса добре реално изчезват.

                    Коментар


                    • Пичове, тези продукти не са за нас, те са за масовката на депозит дето като види че Софикс расте ще иска да се включи, но нито има познанията, нито времето да инвестира самостоятелно
                      Та, за всеки влак си има пътници и чара на този инструмент е че ще даде допълнителен вход към пазара ни, от което ще спечелим ние, които вече сме на него


                      Така че нека приветстваме всеки дръзнал да поеме рисковете и предложи такъв продукт на родната борса, а не да търсим косури и оплюваме още преди появата му!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от volaswap Разгледай мнение
                        Защо хазарт? Тва си наѝ обикновен тракер, делта оне. По добре от етф дори
                        Да, мислих си, че е от тези с бариерите. Немския ми отстъства от познанията, но като му гледам графиката май това си следва индекса.


                        Е и на това си е 5% спреда - човек трябва да мазохист че да влезе в подобно нещо.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                          Сертификатите са хазарт. ЕТФ търгуващ се и на БФБ със сигурност ще привлича интерес ако се направи както трябва. Аз лично съм скептичен, според мен всички тези рискове където пиша за тях ще ги набутат в спреда за търговия и малки обеми на бид и аск осигурени от маркет мейкъра и всеки стимул за спекула с етф ще изчезне.

                          Поне в Румъния ЕТФ им не е никак популярен - има го от години - сега гледам там подържат 0,5% спред в момента но купува продава поръчките са по за 7000 лева грубо. Което за румънския пазар си е ниска ликвидност. В България най-вероятно ще го наблъскат на 2,5% -до 5% спред и с поръчки от по 2 бона и цялата търговия ще умре.
                          Защо хазарт? Тва си наѝ обикновен тракер, делта оне. По добре от етф дори

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от volaswap Разгледай мнение
                            Не разбирам какво толкова се въодушевявате: тези продукти се търгуват почти 10 години вече с много малък интерес на запад, почти нула. Bnp paribas ги терминара като наследник на rbs, единствено unicredit се лигави още. На времето дори имаше и подобни на опции продукти върху индеска с плаващ keverage. Интерес нула. Въпреки това успех
                            Сертификатите са хазарт. ЕТФ търгуващ се и на БФБ със сигурност ще привлича интерес ако се направи както трябва. Аз лично съм скептичен, според мен всички тези рискове където пиша за тях ще ги набутат в спреда за търговия и малки обеми на бид и аск осигурени от маркет мейкъра и всеки стимул за спекула с етф ще изчезне.

                            Поне в Румъния ЕТФ им не е никак популярен - има го от години - сега гледам там подържат 0,5% спред в момента но купува продава поръчките са по за 7000 лева грубо. Което за румънския пазар си е ниска ликвидност. В България най-вероятно ще го наблъскат на 2,5% -до 5% спред и с поръчки от по 2 бона и цялата търговия ще умре.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от volaswap Разгледай мнение
                              Не разбирам какво толкова се въодушевявате: тези продукти се търгуват почти 10 години вече с много малък интерес на запад, почти нула. Bnp paribas ги терминара като наследник на rbs, единствено unicredit се лигави още. На времето дори имаше и подобни на опции продукти върху индеска с плаващ keverage. Интерес нула. Въпреки това успех
                              това е един вид реклама от заинтересовани лица с цел популяризиране на новият за бг продукт сред динозаврите на бфб

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от White Walker Разгледай мнение
                                Да уточня за процентите: ако SOFIX направи +15%, тогава е много вероятно доходността на ETF-а да е малко под +13.5% (с около 10% по-малко), заради задължителния кеш в размер на 10% от НСА + таксите за поддръжка. Това при положение, че се прилагат правилата за стандартните договорни фондове.
                                Няма такова задължение за минимум 10% кеш. Ако държат кеш в такова значително за ЕТФ съотношение това ще си е тяхно решение, няма да е наложено от регулации.

                                Коментар

                                Working...
                                X