IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • според мен говореше за тразакционните разходи на фонда...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
      Отделно има оптимизиране на транзакционни разходи, които при стриктно ребалансиране никак няма да са малки.
      Какво общо имат теглата на дружествата в Софикса с транзакционни разходи ?
      Теглата на емитентите в Софикс се определят от БФБ ( като собственик на индекса ) и се публикуват всеки ден на сайта им.
      Според мен тези тегла би трябвало да важат и за таблицата на Експат ЕТФ ?
      Отделно фонда си изчислява собствени тегла ,според тежестта на всяко дружество във фонда им ,които естествено не са еднакви със Софикс теглата .

      Коментар


      • Първоначално изпратено от _1912_ Разгледай мнение


        надграждаш една известна теория ми се струва...
        Хаха, ако говориш за Професор Каро съм твърде далеч.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от _1912_ Разгледай мнение
          защото цените варират, бе човек ................. а от там и теглата...

          на следващия ден ще се опитат да ги балансират, но пак ще има отклонения...

          това не ти е една буца сирене да я претеглиш и да кажеш точното тегло .................... но то дори и на буцата сирене на следващия ден теглото се различава от предния ден...
          Отделно има оптимизиране на транзакционни разходи, които при стриктно ребалансиране никак няма да са малки.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
            Извинявам се разбира се за старомодния вид на сайта (наистина е от 2008-ма), в момента за нас е много по-важно да подаваме пълна и навременна информация към пазара, а ре-дизайн на сайта ще има до края на годината със сигурност.
            Има ли възможност да се показва някакъв архив на наличност на акциите във фонда по дни, седмици, месеци, години ?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
              Здравейте!
              Може ли да отговорите защо цитираните в таблицата ви " Софикс тегла " се различават от тези публикувани в сайта на БФБ за същата дата ?
              На 1 дружество съвпада напълно ,повечето са с малки отклонения , но има и няколко с по-съществени ?
              защото цените варират, бе човек ................. а от там и теглата...

              на следващия ден ще се опитат да ги балансират, но пак ще има отклонения...

              това не ти е една буца сирене да я претеглиш и да кажеш точното тегло .................... но то дори и на буцата сирене на следващия ден теглото се различава от предния ден...
              НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ФУТБОЛ!!!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Etihad Разгледай мнение
                На мен ми е интересно този ЕТФ може ли да бъде част от Софикс?


                надграждаш една известна теория ми се струва...
                НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ФУТБОЛ!!!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
                  Малко разяснения за публикуваната информация за фонда:

                  Опресняваме в сайта данните за фонда (структура на портфейл, размер на активи, NAV, издадени дялове, поръчки на първичен пазар и т.н.) след приключване на борсовата сесия сутринта на следващия работен ден преди началото на следващата борсова сесия. Така например актуалните данни за приключването на 29-ти (вчера) са достъпни за всички от днес (30-ти) сутринта. Причината за това е регулаторна - банката-депозитар на фонда трябва да провери и потвърди тези данни. Така се защитава пазара от потенциални наши грешки. Извинявам се разбира се за старомодния вид на сайта (наистина е от 2008-ма), в момента за нас е много по-важно да подаваме пълна и навременна информация към пазара, а ре-дизайн на сайта ще има до края на годината със сигурност.

                  Малко разяснения за отклоненията в нетната стойност на активите на фонда спрямо движението на индекса, докато фондът в началото е още относително малък. Когато има поръчки за записване на първичен пазар (със сетълмент Т+2) ние получаваме тези поръчки до 15:00 ч. и в следващите два часа до 17:00 ч на същия ден, както и през целия следващ ден, харчим вече тези очаквани парични постъпления, защото сетълментите на борсовите сделки съвпадат със сетълмента на операциите с дяловете на фонда на първичен пазар. Тоест ние знаем, че парите по тези записвания ще дойдат на Т+2 и фондът ще може да се разплати за покупките на пазара, извършени в ден Т и Т+1. Тези "предварителни" покупки (в случай на обратно изкупуване на първичен пазар ще са продажби) имат "лостов" (leverage) ефект върху нетната стойност на активите - активите на фонда нарастват временно с размера на предварителните покупки, а в пасивите на фонда се появяват задължения по сетълмент, докато собственият капитал на фонда (издадените дялове) все още не включва поръчаните но неиздадени нови дялове. Tе ще се появят в капитала на фонда на T+2 (сетълмент датата за поръчките на първичния пазар), защото законът в България изисква дялове в КИС да се издават само срещу постъпили парични средства, а не срещу задължения за плащане, било то и гарантирани от DVP сетълмента на Централен Депозитар. Ако фондът е да кажем с 10 милиона лева активи, поръчки за 200 хиляди лева (и съответно предварителни покупки за горе-долу толкова) няма да създадат голям leverage ефект върху баланса на фонда. Обаче когато фондът е току-що създаден, с активи да кажем 300 хиляди лева и получава поръчки за записване на първичен пазар от 200 хиляди, ефектът от предварителните покупки върху нетната стойност на активите е много голям. Това е една от причините в първите дни и седмици (докато фондът не порасне значително) да има отклонение между движението на индекса и движението на нетната стойност на активите на фонда. Друга причина за отклонение би могла да се дължи на опити за влияние върхи цените на акциите от индекса в края на деня преди затваряне на търговията - докато ликвидността на борсата не скочи още доста, такива случки ще са възможни. Голяма корелация в движението на фонда и индекса все пак ще има (поради факта, че инвестира в акциите от индекса), но тя трябва да се следи за малко по-дълги периоди, а не ден за ден.

                  Надявам се да съм бил полезен.
                  Здравейте!
                  Може ли да отговорите защо цитираните в таблицата ви " Софикс тегла " се различават от тези публикувани в сайта на БФБ за същата дата ?
                  На 1 дружество съвпада напълно ,повечето са с малки отклонения , но има и няколко с по-съществени ?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от BullsonBSE Разгледай мнение
                    Използвайте промоцията и отворения прозорец докато има възможност за вход под 1.20. Както казах този фонд има уникален шанс да почне с летящ старт
                    Някой се възползва от "промоцията" и набързо се разпродаде

                    Коментар


                    • На мен ми е интересно този ЕТФ може ли да бъде част от Софикс?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
                        Къде видя ,че съм те цитирал ????
                        там където съм писал за малкото момченце си ме цитирал .............. 3 мнения по-надолу

                        Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
                        Ако търпиш някакви загуби - няма нужда да си го изкарваш във форума !
                        не знаех, че като попитам за борсовия код на фонда си го изкарвам за препърпени загуби

                        Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
                        Няма повече да ти отговарям.
                        не ме цитирай и толкова ................ не разбирам защо ти се изнервяш след като аз търпя загуби, а ти печелиш...
                        НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ФУТБОЛ!!!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от _1912_ Разгледай мнение
                          винаги съм си мислил, че като цитираш на някого въпроса следва отговор, но сега научавам от теб, че това не е така...

                          я, ми кажи това, че цитираш поста ми и отговаряш коствено на него какво е според твоите разбирания?
                          Къде видя ,че съм те цитирал ????
                          Ако търпиш някакви загуби - няма нужда да си го изкарваш във форума !
                          Няма повече да ти отговарям.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
                            Апропо - писах го в темата още във вторник, като отговор на въпрос.
                            да ми беше отговорил това, че да отида да търся какво си писал във вторник...
                            НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ФУТБОЛ!!!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
                              Ако отговарях на теб - щях да ти го напиша .
                              винаги съм си мислил, че като цитираш на някого въпроса следва отговор, но сега научавам от теб, че това не е така...

                              я, ми кажи това, че цитираш поста ми и отговаряш коствено на него какво е според твоите разбирания?
                              НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ФУТБОЛ!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от _1912_ Разгледай мнение
                                и ти така като предния

                                на всички борсови дружества в заглавието на темата им пише борсовия код, а на никиту темата ми се струва малко гола

                                що се ебават така с малкото момченце?
                                Ако отговарях на теб - щях да ти го напиша .
                                Апропо - писах го в темата още във вторник, като отговор на въпрос.

                                Коментар

                                Working...
                                X