IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
    не знам какво да ти кажа ,но на меком колбасите бЕха много хубави ,.
    в началото, особенно от деликатесно месо на екзотични животни......
    Аз и затова не ходя по ОСА, щото не обичам захаросани бонбони и преклоненията на нашево брата дребния инвеститор към топ управителя........само защото е седнал на една маса с нас и ме е почерпил кафе а той си е правил каквото иска.Неговия интерес е наш интерес, докато ние имаме интерес от него....
    така че той требва да ни убеждава че нашия интерес е негов интерес.....и в добро и в лошо.... а не да ни карат да заменяме наши акции с негови акции , аз не съм баба Пена и да ми обяснява врели не кипели за 100 м лв а да ми обясни защо се закри много по мощен фонд от неговия като на Амро иоще поне 4 фонда по софикс и какво става като фонда движи софикс и софикс се качва докато той купува....
    докога може да съществува такова движение....
    На всички ни е ясно че един ден ще има твърдо приземяване ако икономиката стои на едно място а фонда помпи индекса,важното е този ден да е по далеч в бъдещето и до тогава да сме се възползвали максимално от движението.....а всъщност 100 милки не са чак накаква колосална сума!

    Коментар


    • Монти, и аз не знам какво да ти кажа брат..Оптимист съм защото все пак нещо се прави и има макар и замисъл за промяна..Досега тиквите и черешарите само рушаха и мислеха от кой фонд какво да откраднат и национализират

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
        nyankov , всеки разумен човек би Ви подкрепил след сушата от 8 години и пълното безхаберие на Държавата за пазара и БФБ..За съжалетие структурирането на фонда макар и трудно ще е само половината от добре свършената работа.Много трудно ще е след това да се привлекат чуждите инвеститори- ще изисква много контакти и представяния в Лондон и Франкфурт..Да не забравяме, че доста от клиентите панически разпродадоха, а както беше отбелязано се закри и фонда на Амробанк..
        Желая голям успех съберете и ИП, Фондовете , АДСИЦ и КФН - трябва и в БГ да се прокламира и разясни плана Ви за съцивяване на пазара.

        Още веднъж пожелания за УСПЕХ..
        не знам какво да ти кажа ,но на меком колбасите бЕха много хубави ,.
        в началото, особенно от деликатесно месо на екзотични животни......
        Аз и затова не ходя по ОСА, щото не обичам захаросани бонбони и преклоненията на нашево брата дребния инвеститор към топ управителя........само защото е седнал на една маса с нас и ме е почерпил кафе а той си е правил каквото иска.Неговия интерес е наш интерес, докато ние имаме интерес от него....
        така че той требва да ни убеждава че нашия интерес е негов интерес.....и в добро и в лошо.... а не да ни карат да заменяме наши акции с негови акции , аз не съм баба Пена и да ми обяснява врели не кипели за 100 м лв а да ми обясни защо се закри много по мощен фонд от неговия като на Амро иоще поне 4 фонда по софикс и какво става като фонда движи софикс и софикс се качва докато той купува....
        докога може да съществува такова движение....

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
          Институционалите ивеститори (както и маркетмейкърите) имат достъп до първичния пазар за акции на фонда, където могат да подадат поръчки за емитиране на нови дялове или за обратно изкупуване всеки ден. тези поръчки се изпълняват по цена, равна на нетната стойност на активите на фонда на една акция към затварянето за деня, в който е подадена поръчката. Ако даден институционален инвеститор има единични акции от индекса в портфейла си, той може да се уговори да ги продаде на фонда на борсата (вторичен пазар), като в същото време запише на първичен пазар дялове за приблизително същата сума. Сетълментите и на първичен и вторичен пазара са DVP Т+2 през Централен Депозитар съвпадат, така че в деня Т+2 фондът ще получи през ЦД акциите от портфейла на инвеститора, а инвеститорът ще получи акциите на фонда. Евентуалните разлики в общата цена на сделката ще минат през DVP сметките на двете страни (индексният фонд е единственият член на Ценрален Депозитар със собствена DVP сметка за сетълмент на сделки от всички КИС в България). Толкова по механизма на "замяната". Ако някой достатъчно голям, но неинституционален инвеститор (без достъп до първичен пазар), иска да замени някоя/и своя/и позиция/и от индекса с дялове на фонда, може да го направи през своя брокер. Брокерът му (ако не е един от маркетмейкърите) ще се обади на някой от маркетмейкърите (които са и брокери на фонда за БФБ) и ще поръча съответния брой акции от индексния фонд, като предложи насреща конкретни позиции от SOFIX. Маркетмейкърът ще се свърже с фонда (тоест с нас) и ще се опита да договори сделката, ако пакетът е достатъчно голям (над 10'000 дяла от фонда). Ако пакетът е по-малък, всеки инвеститор може просто да си купи акции от фонда на пазара (маркетмейкърите котират постояно и задължително с достатъчна дълбочина) и да си продаде също позициите от SOFIX на пазара. Ако става въпрос за голям обем и някоя неликвидна акция, тогава е по-добре да се договори сделка с фонда, така че фондът да е гарантираният купувач, за да не се дъмпира излишно временно пазара и да се загубят пари от операцията. Така или иначе ако постъпят поръчки за издаване на нови дялове от маркетмейкърите за същата сума, която клиентът иска да обърне в дялове на фонда, фондът ще трява да напазарува всякакви акции от индекса с нея, включително и от акциите на инвеститора.

          Въпросът е какво става, когато голям инвеститор иска да обърне голям пакет от някоя единична позиция от SOFIX в акции от индексния фонд - да кажем 3 милиона акции на Софарма и 2 милиона акции на Монбат. Фондът в такава ситуация ще се опита да договори между няколко големи държатели на акции пакетна сделка, където някой да продаде (замени) едни акции от SOFIX, а друг други, така че в общата картинка това, което фондът ще получи, да прилича повече на SOFIX и по-малко на салата Цезар. Такива разговори се водят и в момента и не са много лесни, защото - както много хора се досещат - има доста големи инвеститори, желаещи да се отърват от конкретни индексни позиции и в същото време настояващи да задържат други. Като финализираме преговорите, това ще проличи на пазара. Фондът не би купил огромно количество от само една или две позиции само срещу замяна на свои дялове (без допълнителен съществен кешов компонент), защото просто няма как да балансира портфейла си после без масов дъмпинг на пазара на конкретните позиции. Дотолкова, доколкото фондът е пасивен и следва индекса, сам по себе си дъмпингът не е забранен - фондът няма мандат да вдига индекса и при големи тегления на първичен пазар такива действия са възможни. Обаче купуването на огромно количество акции от конкретна позиция без необходимост е извън мандата на фонда по проспект и би довело до сериозни регулаторни санкции, да не говорим за отблъскването на институционалните инвеститори, които все пак очакват да са инвестирали в индексен фонд.

          Този проект едва стартира. Ние ще направим всичко възможно да обясним на участниците на пазара какви са механизмите му и как могат да се възползват напълно от него. Разбираме всички, които са скептични за успеха му. Ако ние мислихме като тях обаче, нямаше да си губим времето и парите да се занимаваме с това. Вярваме, че това е много необходимо нещо за българския пазар. Не виждаме много алтернативи за съживяване на търговията. Free-float-ът, който е в пасивните дребни инвеститори (извън Леля Пена от масовата приватизация в регистър А на ЦД, извън маскирани свързани с мажоритарите лица и извън различни институционални играчи), стои от 2009-та година по брокерски сметки и скоро ще започне да се изсипва бавно на пазара, защото на тези хора ще им трябват парите - за 8 години децата им пораснаха, имат разходи и т.н. Така че или този проект ще е успешен и ще видим SOFIX да се удвои за 12-18 месеца, или ще видим как след някой-друг месец SOFIX отново се запътва към нива под 400. Ние предпочитаме първия вариант и ще работим здраво това да се случи. Разчитаме на вашата подкрепа, дори и вербална в публичното пространство!
          Поздравления за коректния и изчерпателен отговор на въпроса на колегата Тони и УСПЕХ!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
            Не знам как си мислят експат, че ще направят фонд от 100 млн. и софикс ще седи на 400 млн. фрий флоут, т.е. на текущи цени
            Другото със замяната също не виждам как ще стане в големи обеми. Да не повтарям въпроса на Тони, точно си е в десетката. Това с ребалансиране в големи размери, както монти предполага е абсурдно..но за другото е прав-кой ще си даде софармите за холдинг Варна да речем...
            Че какво му е на Холдинг Варна...

            Прав си DEX, няма да е 400 фрий-флоутът, когато фондът стане 100 млн. Идеята не е да си останат "текущи" цените. А хората, които не искат да заменят тази или онази акция за акции в индексния фонд, всъщност пропускат голямата картинка. А тя е, че ако подкрепят този проект сега с няколко милиона от 100-милиония си портфейл, след една година 100-милионният им портфейл ще струва 200 милиона. Иначе ще струва да кажем 80. Институционалните играчи, с които говорим, разбират това. И си правят отлично сметката

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
              ще видим SOFIX да се удвои за 12-18 месеца
              За такъв период и нива оптимистично разчитам и аз. Много препядствия може да има в следващите месеци, но няма нищо непреодолимо, ако се работи усърдно. Фондът е свеж полъх към промяна на безвремието на БФБ.

              Желая успех!
              Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение

                В момента фонда е ребалансиран ,кога ще го балансирате..... има ли законова рамка ,срок ,проверка от кфн...
                Ако някой изтегли 200К дяла как ще процедирате.....
                Портфейлът на фонда си е добре в момента. 200 хиляди лева/дяла на са проблем нито за покупка, нито за продажба. Имаме достъп до инвеститори с големи портфейли, които могат да продадат или купят веднага такива суми.

                Целта ни е да следваме индекса максимално близо, съобразявайки се със законовите ограничения. При "разбалансиране" на портфейла (пробив на някое ограничение по закон или по проспект) имаме 60 дни да влезем в норма. Тук стимулите да сме в норма са два - не искаме да нарушаваме закона и да се излагаме на регулаторен риск, от една страна, но пък от друга искаме да сме максимално близко до индекса, за да сме харесвани от инвеститорите. Структурата на SOFIX не отговаря напълно на UCITS директивата в момента и оттам идват някои конфликти с изискванията за структурата на индексния фонд. Работим с борсата това да се промени.

                Коментар


                • nyankov , всеки разумен човек би Ви подкрепил след сушата от 8 години и пълното безхаберие на Държавата за пазара и БФБ..За съжалетие структурирането на фонда макар и трудно ще е само половината от добре свършената работа.Много трудно ще е след това да се привлекат чуждите инвеститори- ще изисква много контакти и представяния в Лондон и Франкфурт..Да не забравяме, че доста от клиентите панически разпродадоха, а както беше отбелязано се закри и фонда на Амробанк..
                  Желая голям успех съберете и ИП, Фондовете , АДСИЦ и КФН - трябва и в БГ да се прокламира и разясни плана Ви за съживяване на пазара.

                  Още веднъж пожелания за УСПЕХ..
                  Last edited by Kiro; 29.10.2016, 00:18.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                    как става в действителност тази замяна - аз имам 1млн акции на СФАРМ и ви ги давам, а вие ми давате 3млн дяла(или еквивалента) на ЕТФ-а. И изведнъж имате адски голяма позиция по един от базовите активи, но не се получили кеш да допълните от другите - как изравнявате? Продавате част от получения пакет и допълвате от другите позиции или???

                    Институционалите ивеститори (както и маркетмейкърите) имат достъп до първичния пазар за акции на фонда, където могат да подадат поръчки за емитиране на нови дялове или за обратно изкупуване всеки ден. тези поръчки се изпълняват по цена, равна на нетната стойност на активите на фонда на една акция към затварянето за деня, в който е подадена поръчката. Ако даден институционален инвеститор има единични акции от индекса в портфейла си, той може да се уговори да ги продаде на фонда на борсата (вторичен пазар), като в същото време запише на първичен пазар дялове за приблизително същата сума. Сетълментите и на първичен и вторичен пазара са DVP Т+2 през Централен Депозитар съвпадат, така че в деня Т+2 фондът ще получи през ЦД акциите от портфейла на инвеститора, а инвеститорът ще получи акциите на фонда. Евентуалните разлики в общата цена на сделката ще минат през DVP сметките на двете страни (индексният фонд е единственият член на Ценрален Депозитар със собствена DVP сметка за сетълмент на сделки от всички КИС в България). Толкова по механизма на "замяната". Ако някой достатъчно голям, но неинституционален инвеститор (без достъп до първичен пазар), иска да замени някоя/и своя/и позиция/и от индекса с дялове на фонда, може да го направи през своя брокер. Брокерът му (ако не е един от маркетмейкърите) ще се обади на някой от маркетмейкърите (които са и брокери на фонда за БФБ) и ще поръча съответния брой акции от индексния фонд, като предложи насреща конкретни позиции от SOFIX. Маркетмейкърът ще се свърже с фонда (тоест с нас) и ще се опита да договори сделката, ако пакетът е достатъчно голям (над 10'000 дяла от фонда). Ако пакетът е по-малък, всеки инвеститор може просто да си купи акции от фонда на пазара (маркетмейкърите котират постояно и задължително с достатъчна дълбочина) и да си продаде също позициите от SOFIX на пазара. Ако става въпрос за голям обем и някоя неликвидна акция, тогава е по-добре да се договори сделка с фонда, така че фондът да е гарантираният купувач, за да не се дъмпира излишно временно пазара и да се загубят пари от операцията. Така или иначе ако постъпят поръчки за издаване на нови дялове от маркетмейкърите за същата сума, която клиентът иска да обърне в дялове на фонда, фондът ще трява да напазарува всякакви акции от индекса с нея, включително и от акциите на инвеститора.

                    Въпросът е какво става, когато голям инвеститор иска да обърне голям пакет от някоя единична позиция от SOFIX в акции от индексния фонд - да кажем 3 милиона акции на Софарма и 2 милиона акции на Монбат. Фондът в такава ситуация ще се опита да договори между няколко големи държатели на акции пакетна сделка, където някой да продаде (замени) едни акции от SOFIX, а друг други, така че в общата картинка това, което фондът ще получи, да прилича повече на SOFIX и по-малко на салата Цезар. Такива разговори се водят и в момента и не са много лесни, защото - както много хора се досещат - има доста големи инвеститори, желаещи да се отърват от конкретни индексни позиции и в същото време настояващи да задържат други. Като финализираме преговорите, това ще проличи на пазара. Фондът не би купил огромно количество от само една или две позиции само срещу замяна на свои дялове (без допълнителен съществен кешов компонент), защото просто няма как да балансира портфейла си после без масов дъмпинг на пазара на конкретните позиции. Дотолкова, доколкото фондът е пасивен и следва индекса, сам по себе си дъмпингът не е забранен - фондът няма мандат да вдига индекса и при големи тегления на първичен пазар такива действия са възможни. Обаче купуването на огромно количество акции от конкретна позиция без необходимост е извън мандата на фонда по проспект и би довело до сериозни регулаторни санкции, да не говорим за отблъскването на институционалните инвеститори, които все пак очакват да са инвестирали в индексен фонд.

                    Този проект едва стартира. Ние ще направим всичко възможно да обясним на участниците на пазара какви са механизмите му и как могат да се възползват напълно от него. Разбираме всички, които са скептични за успеха му. Ако ние мислихме като тях обаче, нямаше да си губим времето и парите да се занимаваме с това. Вярваме, че това е много необходимо нещо за българския пазар. Не виждаме много алтернативи за съживяване на търговията. Free-float-ът, който е в пасивните дребни инвеститори (извън Леля Пена от масовата приватизация в регистър А на ЦД, извън маскирани свързани с мажоритарите лица и извън различни институционални играчи), стои от 2009-та година по брокерски сметки и скоро ще започне да се изсипва бавно на пазара, защото на тези хора ще им трябват парите - за 8 години децата им пораснаха, имат разходи и т.н. Така че или този проект ще е успешен и ще видим SOFIX да се удвои за 12-18 месеца, или ще видим как след някой-друг месец SOFIX отново се запътва към нива под 400. Ние предпочитаме първия вариант и ще работим здраво това да се случи. Разчитаме на вашата подкрепа, дори и вербална в публичното пространство!

                    Коментар


                    • как става в действителност тази замяна - аз имам 1млн акции на СФАРМ и ви ги давам, а вие ми давате 3млн дяла(или еквивалента) на ЕТФ-а. И изведнъж имате адски голяма позиция по един от базовите активи, но не се получили кеш да допълните от другите - как изравнявате? Продавате част от получения пакет и допълвате от другите позиции или???[/QUOTE]

                      Институционалите ивеститори (както и маркетмейкърите) имат достъп до първичния пазар за акции на фонда, където могат да подадат поръчки за емитиране на нови дялове или за обратно изкупуване всеки ден. тези поръчки се изпълняват по цена, равна на нетната стойност на активите на фонда на една акция към затварянето за деня, в който е подадена поръчката. Ако даден институционален инвеститор има единични акции от индекса в портфейла си, той може да се уговори да ги продаде на фонда на борсата (вторичен пазар), като в същото време запише на първичен пазар дялове за приблизително същата сума. Сетълментите и на първичен и вторичен пазара са DVP Т+2 през Централен Депозитар съвпадат, така че в деня Т+2 фондът ще получи през ЦД акциите от портфейла на инвеститора, а инвеститорът ще получи акциите на фонда. Евентуалните разлики в общата цена на сделката ще минат през DVP сметките на двете страни (индексният фонд е единственият член на Ценрален Депозитар със собствена DVP сметка за сетълмент на сделки от всички КИС в България). Толкова по механизма на "замяната". Ако някой достатъчно голям, но неинституционален инвеститор (без достъп до първичен пазар), иска да замени някоя/и своя/и позиция/и от индекса с дялове на фонда, може да го направи през своя брокер. Брокерът му (ако не е един от маркетмейкърите) ще се обади на някой от маркетмейкърите (които са и брокери на фонда за БФБ) и ще поръча съответния брой акции от индексния фонд, като предложи насреща конкретни позиции от SOFIX. Маркетмейкърът ще се свърже с фонда (тоест с нас) и ще се опита да договори сделката, ако пакетът е достатъчно голям (над 10'000 дяла от фонда). Ако пакетът е по-малък, всеки инвеститор може просто да си купи акции от фонда на пазара (маркетмейкърите котират постояно и задължително с достатъчна дълбочина) и да си продаде също позициите от SOFIX на пазара. Ако става въпрос за голям обем и някоя неликвидна акция, тогава е по-добре да се договори сделка с фонда, така че фондът да е гарантираният купувач, за да не се дъмпира излишно временно пазара и да се загубят пари от операцията. Така или иначе ако постъпят поръчки за издаване на нови дялове от маркетмейкърите за същата сума, която клиентът иска да обърне в дялове на фонда, фондът ще трява да напазарува всякакви акции от индекса с нея, включително и от акциите на инвеститора.

                      Въпросът е какво става, когато голям инвеститор иска да обърне голям пакет от някоя единична позиция от SOFIX в акции от индексния фонд - да кажем 3 милиона акции на Софарма и 2 милиона акции на Монбат. Фондът в такава ситуация ще се опита да договори между няколко големи държатели на акции пакетна сделка, където някой да продаде (замени) едни акции от SOFIX, а друг други, така че в общата картинка това, което фондът ще получи, да прилича повече на SOFIX и по-малко на салата Цезар. Такива разговори се водят и в момента и не са много лесни, защото - както много хора се досещат - има доста големи инвеститори, желаещи да се отърват от конкретни индексни позиции и в същото време настояващи да задържат други. Като финализираме преговорите, това ще проличи на пазара. Фондът не би купил огромно количество от само една или две позиции само срещу замяна на свои дялове (без допълнителен съществен кешов компонент), защото просто няма как да балансира портфейла си после без масов дъмпинг на пазара на конкретните позиции. Дотолкова, доколкото фондът е пасивен и следва индекса, сам по себе си дъмпингът не е забранен - фондът няма мандат да вдига индекса и при големи тегления на първичен пазар такива действия са възможни. Обаче купуването на огромно количество акции от конкретна позиция без необходимост е извън мандата на фонда по проспект и би довело до сериозни регулаторни санкции, да не говорим за отблъскването на институционалните инвеститори, които все пак очакват да са инвестирали в индексен фонд.

                      Този проект едва стартира. Ние ще направим всичко възможно да обясним на участниците на пазара какви са механизмите му и как могат да се възползват напълно от него. Разбираме всички, които са скептични за успеха му. Ако ние мислихме като тях обаче, нямаше да си губим времето и парите да се занимаваме с това. Вярваме, че това е много необходимо нещо за българския пазар. Не виждаме много алтернативи за съживяване на търговията. Free-float-ът, който е в пасивните дребни инвеститори (извън Леля Пена от масовата приватизация в регистър А на ЦД, извън маскирани свързани с мажоритарите лица и извън различни институционални играчи), стои от 2009-та година по брокерски сметки и скоро ще започне да се изсипва бавно на пазара, защото на тези хора ще им трябват парите - за 8 години децата им пораснаха, имат разходи и т.н. Така че или този проект ще е успешен и ще видим SOFIX да се удвои за 12-18 месеца, или ще видим как след някой-друг месец SOFIX отново се запътва към нива под 400. Ние предпочитаме първия вариант и ще работим здраво това да се случи. Разчитаме на вашата подкрепа, дори и вербална в публичното пространство![/QUOTE]

                      Благодаря и още веднъж УСПЕХ!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
                        ...първия вариант и ще работим здраво това да се случи. Разчитаме на вашата подкрепа, дори и вербална в публичното пространство!

                        В момента фонда е ребалансиран ,кога ще го балансирате..... има ли законова рамка ,срок ,проверка от кфн...
                        Ако някой изтегли 200К дяла как ще процедирате.....

                        Коментар


                        • [/QUOTE]как става в действителност тази замяна - аз имам 1млн акции на СФАРМ и ви ги давам, а вие ми давате 3млн дяла(или еквивалента) на ЕТФ-а. И изведнъж имате адски голяма позиция по един от базовите активи, но не се получили кеш да допълните от другите - как изравнявате? Продавате част от получения пакет и допълвате от другите позиции или???[/QUOTE]

                          Институционалите ивеститори (както и маркетмейкърите) имат достъп до първичния пазар за акции на фонда, където могат да подадат поръчки за емитиране на нови дялове или за обратно изкупуване всеки ден. тези поръчки се изпълняват по цена, равна на нетната стойност на активите на фонда на една акция към затварянето за деня, в който е подадена поръчката. Ако даден институционален инвеститор има единични акции от индекса в портфейла си, той може да се уговори да ги продаде на фонда на борсата (вторичен пазар), като в същото време запише на първичен пазар дялове за приблизително същата сума. Сетълментите и на първичен и вторичен пазара са DVP Т+2 през Централен Депозитар съвпадат, така че в деня Т+2 фондът ще получи през ЦД акциите от портфейла на инвеститора, а инвеститорът ще получи акциите на фонда. Евентуалните разлики в общата цена на сделката ще минат през DVP сметките на двете страни (индексният фонд е единственият член на Ценрален Депозитар със собствена DVP сметка за сетълмент на сделки от всички КИС в България). Толкова по механизма на "замяната". Ако някой достатъчно голям, но неинституционален инвеститор (без достъп до първичен пазар), иска да замени някоя/и своя/и позиция/и от индекса с дялове на фонда, може да го направи през своя брокер. Брокерът му (ако не е един от маркетмейкърите) ще се обади на някой от маркетмейкърите (които са и брокери на фонда за БФБ) и ще поръча съответния брой акции от индексния фонд, като предложи насреща конкретни позиции от SOFIX. Маркетмейкърът ще се свърже с фонда (тоест с нас) и ще се опита да договори сделката, ако пакетът е достатъчно голям (над 10'000 дяла от фонда). Ако пакетът е по-малък, всеки инвеститор може просто да си купи акции от фонда на пазара (маркетмейкърите котират постояно и задължително с достатъчна дълбочина) и да си продаде също позициите от SOFIX на пазара. Ако става въпрос за голям обем и някоя неликвидна акция, тогава е по-добре да се договори сделка с фонда, така че фондът да е гарантираният купувач, за да не се дъмпира излишно временно пазара и да се загубят пари от операцията. Така или иначе ако постъпят поръчки за издаване на нови дялове от маркетмейкърите за същата сума, която клиентът иска да обърне в дялове на фонда, фондът ще трява да напазарува всякакви акции от индекса с нея, включително и от акциите на инвеститора.

                          Въпросът е какво става, когато голям инвеститор иска да обърне голям пакет от някоя единична позиция от SOFIX в акции от индексния фонд - да кажем 3 милиона акции на Софарма и 2 милиона акции на Монбат. Фондът в такава ситуация ще се опита да договори между няколко големи държатели на акции пакетна сделка, където някой да продаде (замени) едни акции от SOFIX, а друг други, така че в общата картинка това, което фондът ще получи, да прилича повече на SOFIX и по-малко на салата Цезар. Такива разговори се водят и в момента и не са много лесни, защото - както много хора се досещат - има доста големи инвеститори, желаещи да се отърват от конкретни индексни позиции и в същото време настояващи да задържат други. Като финализираме преговорите, това ще проличи на пазара. Фондът не би купил огромно количество от само една или две позиции само срещу замяна на свои дялове (без допълнителен съществен кешов компонент), защото просто няма как да балансира портфейла си после без масов дъмпинг на пазара на конкретните позиции. Дотолкова, доколкото фондът е пасивен и следва индекса, сам по себе си дъмпингът не е забранен - фондът няма мандат да вдига индекса и при големи тегления на първичен пазар такива действия са възможни. Обаче купуването на огромно количество акции от конкретна позиция без необходимост е извън мандата на фонда по проспект и би довело до сериозни регулаторни санкции, да не говорим за отблъскването на институционалните инвеститори, които все пак очакват да са инвестирали в индексен фонд.

                          Този проект едва стартира. Ние ще направим всичко възможно да обясним на участниците на пазара какви са механизмите му и как могат да се възползват напълно от него. Разбираме всички, които са скептични за успеха му. Ако ние мислихме като тях обаче, нямаше да си губим времето и парите да се занимаваме с това. Вярваме, че това е много необходимо нещо за българския пазар. Не виждаме много алтернативи за съживяване на търговията. Free-float-ът, който е в пасивните дребни инвеститори (извън Леля Пена от масовата приватизация в регистър А на ЦД, извън маскирани свързани с мажоритарите лица и извън различни институционални играчи), стои от 2009-та година по брокерски сметки и скоро ще започне да се изсипва бавно на пазара, защото на тези хора ще им трябват парите - за 8 години децата им пораснаха, имат разходи и т.н. Така че или този проект ще е успешен и ще видим SOFIX да се удвои за 12-18 месеца, или ще видим как след някой-друг месец SOFIX отново се запътва към нива под 400. Ние предпочитаме първия вариант и ще работим здраво това да се случи. Разчитаме на вашата подкрепа, дори и вербална в публичното пространство!
                          Last edited by nyankov; 28.10.2016, 23:55.

                          Коментар


                          • Не знам как си мислят експат, че ще направят фонд от 100 млн. и софикс ще седи на 400 млн. фрий флоут, т.е. на текущи цени
                            Другото със замяната също не виждам как ще стане в големи обеми. Да не повтарям въпроса на Тони, точно си е в десетката. Това с ребалансиране в големи размери, както монти предполага е абсурдно..но за другото е прав-кой ще си даде софармите за холдинг Варна да речем...
                            Last edited by dex; 28.10.2016, 23:49.

                            Коментар


                            • Малко пояснения за инвеститорите!

                              Фактите
                              1. Фондът расте, когато маркетмейкърите записват /така е по проспект/, инвеститорите купуват от маркетмейкър, а той записва на първичен пазар.
                              2. Маркетмейкърите продават на пазар на цена малко над НСА /нетна стойност на активите/, защото за да запишат дяловете от фонда, които ММ е продал през деня, следва да заплати НСА и комисиона на фонда от 0.5% или ако маркетмейкър продаде на 1.05 на пазар при НСА 1.04, може да си запише нови дялове от фонда на 1.04+ 0.5% /0.0052 лв./ и да си бъзстанови позицията на цена 1.0452 лв. за един дял /акция/ Веднага става ясно, че маркетмейкъра ще спечели разликата между продажбата и цената на записване и разходите за записване или 1.05 - 1.04 - 0.0052 = печалба, т.е. 0.0048 или половин стотинка!
                              3. Математиката сочи, че равновесие /break even/ се постига, когато и само тогава, когато сделките на пазар се случват на цени, които са равни на НСА+0.5% /така е по проспект - написан от Експат и одобрен от КФН/, т.е. ако НСА е 1.04 и има комисиона за ИТФ-а 0.5% то няма икономическа логика някой да продава на пазар под цена 1.045 лв.
                              4. ФАКТ N4 - през последните 10 дни има продавач на цени под икономически обоснованите цени на НСА на един дял и то всеки ден!?
                              Възникват следните въпроси:
                              -защо някой продава всеки ден под НСА, губейки пари и след това записва нови дялове - за последните 10 сесии обема продадени на пазар акции, съответства на записаните за деня нови дялове!
                              - защо Алианц считат че не е логично да инвестират в ИТФ-а
                              - защо ИТФ-а достигна близо 2 мил. лв., а досега има само един институционален инвеститор Доверие и то само за 300 хил. лв. при 2 мил. активи - уговорка ли е това?
                              - от къде са другите инвестиции във фонда?
                              - защо фонд на 1 месец няма обратно изкупуване при 15% ръст на SOFIX - може би инвеститорите се целят в по-висока доходност или просто фонда не ттраква индекса или просто може да купиш на НСА, но не можеш да продадеш без да претърпиш загуба от около 1.5% при качващ се пазар????
                              IM d best

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                                Явно нарастването ще стане от замяна на дялове за дадени позиции.... аз помислих че имате разговори за свеж кеш. Както и да сте го намслили - за сега работи отлично, но ако имате такъв ангажимент от институционални то ВЕЧЕ мислете за западна борса и за намаляване на таксите

                                Поздрави и успех! Всички тук Ви стискаме палци!

                                п.п. как става в действителност тази замяна - аз имам 1млн акции на СФАРМ и ви ги давам, а вие ми давате 3млн дяла(или еквивалента) на ЕТФ-а. И изведнъж имате адски голяма позиция по един от базовите активи, но не се получили кеш да допълните от другите - как изравнявате? Продавате част от получения пакет и допълвате от другите позиции или???
                                Може ли малко да вдигнете завесата? може и на лични
                                Защо на лични, всички имаме право да знем -трябва да е прозрачно !

                                Коментар

                                Working...
                                X