IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Коментари по въпросите на buyvalue

    Здравейте, buyvalue,

    Включвам се и аз в дискусията. Въпросите Ви са сериозни и заслужават сериозен отговор.

    1) Предлагам датата, от която "замерваме" относителното движение на ETF спрямо SOFIX да бъде 1 октомври 2016 г. по следните причини:
    а) Начало на третото тримесечие.
    б) Тогава достигнахме регулаторно изискуемия минимум от 500,000 лв. активи.
    в) Преди това фондът скочи рязко от 110 хил. лв. на 300 и после над 600 хил. лв. SOFIX също скочи рязко. Не е било възможно математически да следваме каквото и да е. От 1 октомври се справяме доста прилично, както може да се види от графиката, публикувана някъде във форума.
    Преди малко индикативната НСА вече е 1.066.

    Ако правилно съм изчислил, от 3 октомври (понеделник) до 28 октомври (петък) SOFIX се е качил с +3.79%, а нашата НСА с почти 3.0%. Да, има мегдан за подобрение. Разликата се дължи на: а) брокерските комисиони за фонда при покупката на нови акции във фазата на растеж (нека припомня, че и вие бихте плащали комисиони, ако си купувате акции); б) наличието на над 5% кеш, което е регулаторно изискване. Ако пазарът почне да пада, кешът ще забави падането на фонда.

    Справедливо е с индекса да се сравнява именно НСА, а не пазарната цена на фонда, защото тя може да варира около НСА по много причини.

    2. Вероятните причини защо пазарната цена често е под НСА са много:
    а) някои пазарни участници не са разбрали колко е НСА
    б) други са купили по-евтино и продават на печалба (profit-taking)
    в) някой очаква SOFIX да падне скоро (което се случва от време на време)
    ...

    Възможността за арбитраж е налице, но не с нулеви разходи. Има брокерски комисиони в двете посоки и т.н.
    Именно възможността за арбитраж държи цената все пак доста близо до НСА. Ако сега и-НСА е 1.066, пазарната цена не е например 0.955 или 1.222 лв. Разлика от десети от процента се дължи най-вече на брокерските комисиони.

    3) Индивидуален инвеститор с 20,000 лв. не може да прави това. Първичният пазар е отворен за маркет-мейкърите, за институционалните инвеститори и др. Ако станете наш клиент на доверително управление, може да се появят нови идеи и възможности за Вас.

    4) Фрий-флоутът на SOFIX е стотици милиони лева, както и да го смятате. Ние не искаме и не можем да изсмучем целия фрий-флоут, а само малка част от него.
    Средносрочно биха се случили няколко неща:
    - SOFIX може да се покачи
    - в SOFIX може да влязат повече акции от сегашните 15
    - на пазара може да излязат пакети, които досега са били "заспали"
    Всичко това ще е добре за пазара.

    Поздрави и успех в инвестициите!
    Николай Василев
    Експат Капитал


    Първоначално изпратено от buyvalue Разгледай мнение
    Здравейте,
    имам следните въпроси към Вас, които не разбирам, въпреки инвестиционния ми опит от над 10 години /на български и чужд пазар/:
    1. Защо Вашият индекс /BGX/, който следва SOFIX от 27.09.2016 г. се е покачил с 5.6% /105.6 затваряне в Петък/, а пазарния индекс SOFIX за същия период е регистрирал ръст от 11.70%?
    2. След като има стройни правила и механизми за записване и обратно изкупуване, т.е. възможности за арбитраж и спекулации, както Вие изтъквате, защо от съществуването на BGX до днес има само 2 дни /от 22 дни търговия/, в които няма продажби на борсата под НСА на фонда за същия ден /която се публикува на всеки час и е достъпна за всеки/?
    3. какви са възможностите за дребен спекулант като мен да инвестирам 20 000 лв. чрез покупки на дялове от индекса Ви на борсата и след това да предявя обратно изкупуване на първичен пазар по НСА за деня. За пример има дни, в които на борсата се продават дялове на 0.05 лв. под НСА и това е възможност за арбитраж. Очевидно продажбата на акции под НСА на пазар и след това продажбата на НСА или обратното не е за всеки!?!? Как се договаря това, както е предвидена възможност в проспекта?
    4. Как оценявате възможността фондът Ви да достигне 10 мил. евро, като freefloat-а на SOFIX е приблизително тази сума, дори без да се отчитат акциите, които притежават пенсионни и договорни фондове /под 5%/, които не се считат от правилата за free float? - означава ли това, че ще "измучете" целия free float на SOFIX и така ще побутнете индекса или това са само непресметнати обявления?
    Любезно Ви предоставям линк - http://www.bse-sofia.bg/?page=IndexP...ts&language=bg


    Поздрави

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
      че ако подкрепят този проект сега с няколко милиона от 100-милиония си портфейл, след една година 100-милионният им портфейл ще струва 200 милиона.
      Това май не е точно така. И все пак - успех на фонда.

      Коментар


      • Въпрос

        Здравейте,
        имам следните въпроси към Вас, които не разбирам, въпреки инвестиционния ми опит от над 10 години /на български и чужд пазар/:
        1. Защо Вашият индекс /BGX/, който следва SOFIX от 27.09.2016 г. се е покачил с 5.6% /105.6 затваряне в Петък/, а пазарния индекс SOFIX за същия период е регистрирал ръст от 11.70%?
        2. След като има стройни правила и механизми за записване и обратно изкупуване, т.е. възможности за арбитраж и спекулации, както Вие изтъквате, защо от съществуването на BGX до днес има само 2 дни /от 22 дни търговия/, в които няма продажби на борсата под НСА на фонда за същия ден /която се публикува на всеки час и е достъпна за всеки/?
        3. какви са възможностите за дребен спекулант като мен да инвестирам 20 000 лв. чрез покупки на дялове от индекса Ви на борсата и след това да предявя обратно изкупуване на първичен пазар по НСА за деня. За пример има дни, в които на борсата се продават дялове на 0.05 лв. под НСА и това е възможност за арбитраж. Очевидно продажбата на акции под НСА на пазар и след това продажбата на НСА или обратното не е за всеки!?!? Как се договаря това, както е предвидена възможност в проспекта?
        4. Как оценявате възможността фондът Ви да достигне 10 мил. евро, като freefloat-а на SOFIX е приблизително тази сума, дори без да се отчитат акциите, които притежават пенсионни и договорни фондове /под 5%/, които не се считат от правилата за free float? - означава ли това, че ще "измучете" целия free float на SOFIX и така ще побутнете индекса или това са само непресметнати обявления?
        Любезно Ви предоставям линк - http://www.bse-sofia.bg/?page=IndexP...ts&language=bg


        Поздрави
        IM d best

        Коментар


        • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
          И аз имам 2 въпроса към Вас
          Обявява ли се някъде индикативната НСА ,която се определя двукратно през работния ден ?
          Сетълмента за покупка на дялове на първичния пазар не е ли до 7 календарни дни ?
          И данните за задължения по сетълмент включват ли покупко / продажбата на дялове от фонда на първичния пазар ?
          Сетълментът на дялове на първичен пазар е 2 работни дни, DVP през ЦД. Направихме го така, за да съвпада с вторичния пазар и да може да се правят спекулации между двата пазара без да се налага да се затваря кеш. Инвеститор с достъп до двата пазара (маркетмейкър или институционален) може да купи през деня на борсата акции на фонда и да ги върне на фонда с поръчка за обратно изкупуване същия ден до 15ч. И обратно - може да продаде акции на фонда на борсата без да ги има, като си покрие късата позиция с поръчка за емитиране на нови дялове на първичен пазар същия ден. Това помага цената на вторичния пазар да стои близо до първичния. В проспекта има срок "до 7 дни", но на практика не се налага да се стига до там.

          Задълженията (може и да са вземания, ако сме продавали акции) по сетълмент не включват поръчките на първичен пазар. Законът ни задължава да емитираме дялове само срещу получени пари (а не срещу вземания), затова не можем да емитираме дяловете, поръчани на първичен пазар същия ден (да увеличим капитала на фонда), като в същото време осчетоводим вземане в активната част на баланса. На сетълмента на поръчките емитираме и новите дялове и получаваме кеш срещу тях.

          Индикативната нетна стойност на активите на един дял от фонда се публикува не два пъти на ден, което е минималното изискване по закон, а на всеки час - така сме се договорили с борсовия оператор, който изчислява и публикува тази стойност. Тя може да се следи свободно от всеки на страницата на BGX на борсовия сайт:

          http://www.bse-sofia.bg/?page=Quotes...um=382&type=S&

          Поздрави!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
            ". Ние, като мениджъри на фонда, не бяхме доволни от това, но не контролираме пазара. Предпочитме да има силна ликвидност и тесни спредове около iNAV, за да е атрактивна позицията.
            г-н Янков , точно вашите думи ми помагат да кажа, че е добре да бъдете в отлични отношения с първичните дилъри, защото в първата седмица ( не говоря за първия ден) леко "пострадаха" такива като мен.

            Аз нямам проблем, но смятам, че ако не работите в пълен синхрон (за по-тесни и логични спредове), пазара ще се насочи в посока под NAV-a. А така няма да е изгодно изобщо да се купува на емисионна цена. По света има много ЕТФ, които се търгуват много по-ниско от NAV -a си. В случая сме ограничени на минус 2.5%

            Ясно ми , че като стартира такъв амбициозен проект колко е сложно и ви пожелавам успех в набирането на нов капитал. Аз лично ще "помагам" на ликвидност с ордери купува на нива около minus 2.5% от NAV-a

            ---------

            Тъкмо пуснах поста и видях, че според http://www.expat.bg/bg/expat_sofix.html
            вече имаме само 2% комисионна от NAV за покупка и продажба? Преди спред не бе ли по-голям между купува и продава ?
            Last edited by maretoff; 30.10.2016, 21:43.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Бик в атака Разгледай мнение
              Айде и аз да задам един въпрос

              Г-н Янков, защо решихте този ETF да следва SOFIX? Все пак на борсата има и други индекси
              Това наистина е много интересен въпрос! Например BGTR30 е равно претеглен, с двойно повече акции вътре (значи по-голяма експозиция към реалния пазар) и е с по-нисък бета коефициент от SOFIX, т.е. движението му е по-изгладено.
              BSE is dark and full of terrors...

              Коментар


              • Айде и аз да задам един въпрос

                Г-н Янков, защо решихте този ETF да следва SOFIX? Все пак на борсата има и други индекси
                Събитията не винаги отговарят на очакванията!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Спящият бик Разгледай мнение
                  Пазарът тръгна от 1,055, ако не се лъжа, а сега е само 0,001 нагоре. Което означава, че през всичкото това време е бил по-надолу от началото и който е искал, имал е възможност да осредни, така че в момента да е на по-голяма от тази "печалба".
                  "Пазарът" тръгна от 1.055, защото в първия ден маркетмейкърите бяха отворили огромни спредове (до 5% между bid/ask). Хората купуваха на високия ask, защото просто нямаше откъде другаде да купуват - акции имаха само маркетмекърите. После нещата си дойдоха на мястото. Ние, като мениджъри на фонда, не бяхме доволни от това, но не контролираме пазара. Предпочитме да има силна ликвидност и тесни спредове около iNAV, за да е атрактивна позицията.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
                    maretoff, ако имаш сериозен интерес към инвестиции в индексния фонд, независимо кой какво ти обяснява от брокерите, най-добре би било да направим една среща в офиса ни. правим такива всеки ден. иначе, най-просто казано, ако наистина си си купил пакети "в първите дни", в момента би следвало да си на печалба от тях - цената на затваряне в петък бе 1.056 при обем над 102 хил. лева. ако си раздразнен, че не си уцелил някаква ниска точка и си платил половин процент отгоре, това не би следвало да те притеснява в средносрочен план.
                    И аз имам 2 въпроса към Вас
                    Обявява ли се някъде индикативната НСА ,която се определя двукратно през работния ден ?
                    Сетълмента за покупка на дялове на първичния пазар не е ли до 7 календарни дни ?
                    И данните за задължения по сетълмент включват ли покупко / продажбата на дялове от фонда на първичния пазар ?

                    Коментар


                    • Нетна стойност на активите на един дял ( а от там и емисионната стойност и цената на обратно изкупуване ) включват и разходите за такси и комисионни.
                      Колкото повече нарастват активите на фонда влиянието на тези разходи в нетната стойност на активите на един дял намалява.
                      Това е малко обяснение защо ръста на Софикс и цената на дяловете се различава - вероятно за в бъдеще корелацията ще бъде доста по - голяма.

                      Коментар


                      • Пазарът тръгна от 1,055, ако не се лъжа, а сега е само 0,001 нагоре. Което означава, че през всичкото това време е бил по-надолу от началото и който е искал, имал е възможност да осредни, така че в момента да е на по-голяма от тази "печалба".

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от maretoff Разгледай мнение
                          В първите дни на ЕТF-a купих 2 пъти (пакети, 5 цифри брой акции) от борсата, като моя брокер доста се пазари за цената с първичните дълъри. След като получих уж най-добра цена... в края на сесия "някой" изспиваше акции на цена доста по-ниска от емисионна, докато базовия актив дори леко се бе качил за деня. Не искам да коментирам какво ми обясниха, но определно ме накара повече да не договарям извън борсови сделки, а просто да си купувам акциите от индекса.
                          Все пак това може и да не е толкова лошо - може пък да слагам пакетите на пазар и да разчитам на разпродажби под NAV-a
                          maretoff, ако имаш сериозен интерес към инвестиции в индексния фонд, независимо кой какво ти обяснява от брокерите, най-добре би било да направим една среща в офиса ни. правим такива всеки ден. иначе, най-просто казано, ако наистина си си купил пакети "в първите дни", в момента би следвало да си на печалба от тях - цената на затваряне в петък бе 1.056 при обем над 102 хил. лева. ако си раздразнен, че не си уцелил някаква ниска точка и си платил половин процент отгоре, това не би следвало да те притеснява в средносрочен план.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от maretoff Разгледай мнение
                            В първите дни на ЕТF-a купих 2 пъти (пакети, 5 цифри брой акции) от борсата, като моя брокер доста се пазари за цената с първичните дълъри. След като получих уж най-добра цена... в края на сесия "някой" изспиваше акции на цена доста по-ниска от емисионна, докато базовия актив дори леко се бе качил за деня. Не искам да коментирам какво ми обясниха, но определно ме накара повече да не договарям извън борсови сделки, а просто да си купувам акциите от индекса.
                            Все пак това може и да не е толкова лошо - може пък да слагам пакетите на пазар и да разчитам на разпродажби под NAV-a
                            Аз също се опитах да купя, ползвайки посредничеството на дилъра ми, който е и маркетмейкър. Предложението му не ме удовлетвори и купих сам на вторичния с 0,5% по-долу. Дилърът има определени възможности, но също така и собствени интереси... Никой обаче не е по-голям от пазара - от свободния пазар - а това в нашия случай е вторичният.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
                              Искам да допълня въпроса с още един.Колко е времето по изискване да се балансира(допълни) портфейла на фонда с новата (заместваща) акция в структурата на Софикс при промяна в нея?
                              п.п. Всъщност не видях че докато съм писал въпроса сте отговорил вече на него!
                              Отговорът е като при излизане на позиция (всъщност ако има излизане на някоя позиция от индекса, ще има и влизане на нова).

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
                                здравей, maretoff, ще се радвам да отговоря на всички разумни въпроси, които всеки инвеститор може да има.


                                Споменаваш, че нещо "не ти е харесало в търговията" - би ли обяснил какво точно, за да се опитам да разсея притесненията ти? Търговията с акции на самия фонд на борсата не зависи от мениджъра на фонда разбира се - всеки участник на пазара си котира купува/продава в тази позиция както си иска - както е и с всяка друга акция на борсата. Всъщност това е може би акцията с най-пазарно поведение, защото тук няма мажоритари, всичко (100%) е фрийфлоут. За разлика от другите позиции на борсата (включително от индекса), тук има трима маркетмейкъри (сред най-големите брокери на пазара, между другото), които постоянно и задължително котират купува и продава в много тесни спредове (определено няма други такива спредове на нашата борса) и с голяма дълбочина, така че всеки може да влезе и излезе от позицията по всяко време при това без да мръдне значително цената. Причината за това е, че маркетмейкърите имат задължение да котират около т.н. "индикативна нетна стойност на активите за един дял", която се изчислява и публикува от борсата на всеки час. Това всъщност представлява портфейлът на фонда от края на предишния ден, актуализиран с текущите цени на акциите от SOFIX за съответния час. Това е важен механизъм, който гарантира, че цената на вторичния пазар не може да се разминава много от нетната стойност на активите на един дял (цената на първичен пазар) в края на деня. Разбира се разлики до 1-2 процента са възможни и това създава условия за спекулация между вторичен и първичен пазар (за тези, които имат достъп и до двата пазара), но в дългосрочен план това е без значение за масивия инвеститор. Това, което е от значение, е фондът да следва индекса. След месец на борсата вече можем да кажем, че това се вижда добре. През по-голямата част от този месец SOFIX мърдаше с процент-два нагоре и надолу, което е прекалено малко движение, за да се изследва в този кратък срок корелацията с фонда. Но все пак от графиката, която приложих в предишен пост, ясно се вижда силната корелация на цената на първичен пазар с индекса. Индексните ETF-и по принцип са добри инструменти за средносрочно и дългосрочно инвестиране, особено за непрофесионалните и по-малки инвеститори. Тогава се улавят добре дългите движения на пазара при гарантирана ликвидност на позицията и много по-добра диверсификация на риска. В месеците и годините напред това ще се види и с българския индексен ETF.

                                Надявам се да съм бил полезен.
                                В първите дни на ЕТF-a купих 2 пъти (пакети, 5 цифри брой акции) от борсата, като моя брокер доста се пазари за цената с първичните дълъри. След като получих уж най-добра цена... в края на сесия "някой" изспиваше акции на цена доста по-ниска от емисионна, докато базовия актив дори леко се бе качил за деня. Не искам да коментирам какво ми обясниха, но определно ме накара повече да не договарям извън борсови сделки, а просто да си купувам акциите от индекса.
                                Все пак това може и да не е толкова лошо - може пък да слагам пакетите на пазар и да разчитам на разпродажби под NAV-a

                                Коментар

                                Working...
                                X