IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ivivanov.bg Разгледай мнение
    Някой купува на първичен пазар 1 млн. дяла на 1.080 (примерна цена) на дата 1-ви ноември. Докато не си ги продаде тези дялове (за следващие седмица, две) може да си позволи да ги продава на цена 1,081 и пак да генерира печалба без значение как се е движила НСА. Нещо повече - по този начин си гарантира, че никой друг не може да "подбива пазара" и ще може да си пласира закупените дялове и да си генерира печалбата. (тази теория може да се доразвие с постепенни увеличаване на цената с цел генериране на по-голяма печалба)
    Да де, ама тук вече маркетмейкърът поеме риск, а не това е идеята. Ами, ако Софикс тръгне надолу и НСА падне на 1.03 например, какво прави тогава маркетмейкърът? Пие една студена вода май? И пак казвам не е това идеята на маркетмейкърите.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от NikolayVassilev Разгледай мнение
      Не, не може.
      Може да купува САМО акции от SOFIX и да има кеш като буфер.
      Н.
      А как се извършва тогава обратното изкупуване?
      (намаля се боря издадени дялове ли ?)

      Коментар


      • Може ли ETF-ът да купува собствени акции?

        Не, не може.
        Може да купува САМО акции от SOFIX и да има кеш като буфер.
        Н.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
          Като гледам как се удвоява трейса в портфейла им ми се струва че чакат записване което да удвои фонда, не виждам друга логика.
          Иначе интересно как въпреки търговията последните 2 дни няма нито записвания, нито обратни. Всичко да се поема от маркетмейкърите и пазара, интересно. Аз мисля че нещо ще се случвааа, ама да видим.

          Успех на фонда да кажа и от мен! За доброто на всички!
          И аз това си помислих

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
            Някой от Експат ще коментира ли теглата на Химимпорт и Трейс в портфейла на фонда?
            Като гледам как се удвоява трейса в портфейла им ми се струва че чакат записване което да удвои фонда, не виждам друга логика.
            Иначе интересно как въпреки търговията последните 2 дни няма нито записвания, нито обратни. Всичко да се поема от маркетмейкърите и пазара, интересно. Аз мисля че нещо ще се случвааа, ама да видим.

            Успех на фонда да кажа и от мен! За доброто на всички!

            Коментар


            • За теглата в ETF-a

              И Спекуланта, и Маретофф са прави.

              Имаше възможност да купим добър пакет на Трейс и го взехме изпреварващо.

              НЕ се опитваме активно да купуваме акции, които евентуално да се качват, и да продаваме други, които можело да паднат. Фондът е пасивен. Нашите съображения по-скоро са свързани с наличността на пакети.

              Продавачът на Трейс вчера може би е рециклирал част от сумата (или цялата) в акции на БТФ.

              Поздрави, Николай

              Коментар


              • Първоначално изпратено от maretoff Разгледай мнение
                Интересен факт е ,че след като на 25/10 в ЕТФ Химимпорт е с 141 992 акции, то в последния отчет от 2/11 Химимпорт е с 130 512 акции

                http://www.expat.bg/bg/expat_sofix.html

                Според мен са продали, защото очакват/надяват цената да падне, обаче накрая може да се наложи да купуват на по-високи нива от това, на което са продали?
                Тук фактор играе и рециклиране - ще видим , интересно става
                Ами ако са заменяли акции,например ти ни даваш еди колко си акции от Трейс ,а ние ти даваме съответно от Химимпорт щото такива търсиш + някакво количество дялове от фонда!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                  Някой от Експат ще коментира ли теглата на Химимпорт и Трейс в портфейла на фонда?
                  Интересен факт е ,че след като на 25/10 в ЕТФ Химимпорт е с 141 992 акции, то в последния отчет от 2/11 Химимпорт е с 130 512 акции

                  http://www.expat.bg/bg/expat_sofix.html

                  Според мен са продали, защото очакват/надяват цената да падне, обаче накрая може да се наложи да купуват на по-високи нива от това, на което са продали?
                  Тук фактор играе и рециклиране - ще видим , интересно става

                  Коментар


                  • А ето и моето мнение:

                    Целта на фонда е увеличаване на активите, което най-бързо става чрез записване на нови дялове. А това се случва основно на първичен пазар от маркетмейкърите. А маркетмейкърите ... въобще не са честни, почтенни и безкористни (нищо конкретно - говоря по принцип). Тяхната цел е печалба от разликата в цената на която купуват (НСА) и продават (цената на вторичен пазар). И колкото по-голяма е тази разлика - толкова по-голяма е и печалбата (да има някакви ограничения, но те са пракчитески неприложими - в случая става дума не за 2% а за 10 пъти по-малка разлика)

                    И както се видя в първите дни .... монополът си оказва думата. Адмирации за ръководството на фонда, че прекрати монопола на маркет мейкъра . Остана обаче възможност за "картелно споразумение", което трудно може да бъде преодоляно.

                    Няма и ограничение за боря дялове, които маркетмейкърите могат да притежават като буфер. В следствие на това представете си следната ситуация:

                    Някой купува на първичен пазар 1 млн. дяла на 1.080 (примерна цена) на дата 1-ви ноември. Докато не си ги продаде тези дялове (за следващие седмица, две) може да си позволи да ги продава на цена 1,081 и пак да генерира печалба без значение как се е движила НСА. Нещо повече - по този начин си гарантира, че никой друг не може да "подбива пазара" и ще може да си пласира закупените дялове и да си генерира печалбата. (тази теория може да се доразвие с постепенни увеличаване на цената с цел генериране на по-голяма печалба)

                    Така че .... по мое мнение - който има възможност да закупува големи обеми дялове на първичен пазар, ще държи цената на вторичен ниска без значение какво е текущото НСА.

                    Или ако трябва да обобщя:

                    1. Основната цел на фонда е да продава дялове на вторичен пазар. Обратното изкупуване ще се отлага максимално (още повече по проспект не съм сиг. дали фондът има право да притежава собствени акции тъй като те не са включени в софикс)
                    2. Маркетмейкърите имат за цел да печелят от разликата в цената на покупка и продажба на акции (при това без значение дали покупката е станала на първичен или вторичен пазар) важно е единствено цената на придобиване на е по-малка от цената на продаване.
                    3. Обикновените инвеститори ...... за тях остава надеждата, че маркетмейкърите няма да имат възможност да генерират големи буфери за дълго време.


                    Силно се надявам проектът да успее и да привлече чужд капитал, защото едно е да запишеш на първичен пазар 300к дяла, които да се продават на вторичен една седмица, друго е оборотът на вторичен да е 1 млн. дяла на ден.

                    Коментар


                    • Някой от Експат ще коментира ли теглата на Химимпорт и Трейс в портфейла на фонда?

                      Коментар


                      • За цената на ETF спрямо NAV

                        Колеги, дискусията е интересна.

                        През годините в Експат сме инвестирали в десетки ETF-и по света и сме събрали много впечатления. Представете си как един азиатски (напр. китайски) ETF, листван в САЩ, подскача ежедневно като пинг-понг. Там има и различни часови зони. Сутрин китайският пазар скача с 3% (това не е рядко), вечер ETF-ът се вдига само с 1%, защото S&P 500 пада и очакванията са за спад утре. Друг ден се случва обратното. Така разликата между цена и НСА никога не е 0.

                        Някои фактори за движения в цената на българския ETF:
                        - движението на самия индекс в момента
                        - очаквания за бъдещи движения на пазара
                        - търсене и предлагане
                        - записване на нови акции или връщане на стари акции на първичен пазар
                        - ... и други капризи на участниците, които няма нужда да бъдат анализирани

                        Отново бих изразил мнение, че разлика от 0.5%, 1% и дори малко повече не е екстравагантна. Разлика от 3.5% вече би била ненормална и би създала чудни възможности за арбитраж за активните спекуланти. Големите институции едва ли биха се занимавали в ежедневни "обирания" на няколко хиляди акции. Но има много работа за вас!

                        Поздрави, Н.

                        Коментар


                        • Явно темата с първия ETF на БФБ стана безинтересна и много много не се пише тука, Василев и Янков също зарезаха въпроса и разясненията, а аз днес се счупих от сметки и размисли - стигнах до някой изводи, които искам да споделя
                          При НСА 1.083 не е най-невероятното нещо някой да купува на пазар на 1.09!
                          1. инвеститорът може да вярва, че НСА в края на сесията ще са над 1.09, а всички знаем, че записването на дялове става по цената на затваряне, а не на цената примерно в 12:00
                          2. Дори и да допуснем, че НСА е 1.083 и можеш веднага да си запишеш дялове на тази цена, (в 12:00), то пак следва да платиш 2% комисионна за записването, което ще ти излезе 1,105 лв. на дял! 1.083+0.022 = 1.105. Е, ако приеме, че си маркет мейкър, то ще платиш само 0.5% такса за емитиране на дялове, но пак сметката е 1.083+0.0054=1.0884 лв. за дял
                          ето това вече ми дава математиката да се купува на 1.09 на пазар при НСА 1.083
                          Сори за спама, но аз неслучайно се казвам buy value
                          IM d best

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение
                            Докато пак свършите парите - и Никито Василев изчезне за 3-4 години да си ги харчи
                            Мисля, че вече е добре да се спре с подобен тип безсмислени коментари - Пощенска е надежден и доказан депозитар. Незнам дали си инвеститор, но клатенето на доверието в пазара е най-глупавото нещо сега.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Bivol Разгледай мнение
                              С появата на ЕТФ, математиката тотално се избуши , всичко се купува стига да е в Софикс ! Ей това не му харесвам на този фонд
                              Но докога ще е така
                              Докато пак свършите парите - и Никито Василев изчезне за 3-4 години да си ги харчи

                              Коментар


                              • Днес беше страхотен ден за форумци - успяхме да продаваме над NAV-a за първи път от както е на борсата ( първите 2-3 дни се търгуваше над NAV-a , но тогава нямахме акции).

                                Така, че специални благодарности на новия голям играч, който влиза на пазара - дано е купувал и на първичен пазар, но малко ме съмнява, защото на аск-а предлагането бе голямо и някак не не усетих присъствие на тези цени от "първаците".

                                Може да бъркам - ще ми е интересно да видя утре таблицата за 2/11

                                Успех и благодаря г-н Янков , вашите коментари много ни помогнаха да знаем как да играем ЕТФ-а

                                Успех на BGX и на всички навлизащи на бг пазар.... .

                                Коментар

                                Working...
                                X