IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Благодаря на г-н nyankov за разясненията.Моля всички ъпъри да прочетат няколко пъти втората част на поста и са си сверят часовниците. Ясно личи , че ние изобщо сега не сме на инвестиционната карта на Европа и в полезрението на чуждите инвеститори..
    Да се махат тиквите и черешарите и полека- лека нещата да придобиват някаква нормалност..Успех на Фонда и всички милеещи за пазара..Ще припомня, че предния ръст беше предхождан от няколко годишни успешни представяния на НДСВ навън- главно в Лондон, а приемането ни в ЕС беше големия катализатор..Положителното е, че има поставена цел и нещо се прави въпреки безхаберните черешари..

    Коментар


    • В крайна сметка вербалните и писменни интервенции от Експат работят добре за надуване на пазара - въпроса е за колко време може да надуем Софикс-а до 1000-1200, а има потенциал за това.

      Това цели и Собственика на ЕТФ - да привече 10 мнл. лв в пари и акции ( които да ги рециклират), а пазара като се надуе да взимат такси върху 20 млн. лв.

      Това може да стане, а излизането на Лондон и Франкфурт е приказка за приспиване на Пенсионери

      Коментар


      • Става ли БФБ интересна отново?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
          Ще се радвам някой да разясни как ще станат тези врътки със замяната?
          Монти не съм от толкова отдавна и не познавам в детайли врътките на АМРО ти си там по арбитражите.
          И сега да кажем аз съм Мениджър в Доверие или Алианц и ще си заменя пакетите в Монбат, Албена и Софарма, за да получа индиректно дялове в Холдинг Варна, Пиб, Хим и т.н. - звучи ми наивно. Тук по-скоро от малките фондове аако се навие някой.
          Ами менинджърите на Алианц имат табу да купуват дялове в химснаб примерно.... но като съгласие си купуват на общо основание....
          Доверие не са активни много на нашата борса на пода а купуват големи пакети от Софарма и монбат примерно....ако не са направили лимита си....
          Алианц пък се пробва в хика , Гагарин , емка , стара планина ,МиС и крепи акции ...
          Истината е че ПФ са запълнили необходимите си лимити за български акции....и купуват само при крайни случай ....Бъдеще ти е ясно той е в сила, синтетика формопласт ..
          На края на месеца е редно да се проверят количествата на акции спрямо коефицента на акцията в Софикс и необходимите да се купят а повечето да се продадат....но това е когато фонда не прави софикс....а борсата прави софикс...

          Коментар


          • т.е. за малките е измислен начин да се надяват да се равняват по големите.... Маржин търговията..... там допълнително се прибира и останалия фрий....

            Коментар


            • Аз пък съм убеден че колкото повече са процентите в ръцете на големите играчи и фондове толкова по-малко ще се влияе СОФИКС от разпродажбите на дребните, просто и ясно, големите нямат интерес от това а ако го правят понякога то е в известен смисъл.... наказание или дърпане на уши ... както щете го наричайте...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                Явно нарастването ще стане от замяна на дялове за дадени позиции.... аз помислих че имате разговори за свеж кеш. Както и да сте го намслили - за сега работи отлично, но ако имате такъв ангажимент от институционални то ВЕЧЕ мислете за западна борса и за намаляване на таксите

                Поздрави и успех! Всички тук Ви стискаме палци!

                п.п. как става в действителност тази замяна - аз имам 1млн акции на СФАРМ и ви ги давам, а вие ми давате 3млн дяла(или еквивалента) на ЕТФ-а. И изведнъж имате адски голяма позиция по един от базовите активи, но не се получили кеш да допълните от другите - как изравнявате? Продавате част от получения пакет и допълвате от другите позиции или???
                Може ли малко да вдигнете завесата? може и на лични
                Ще се радвам някой да разясни как ще станат тези врътки със замяната?
                Монти не съм от толкова отдавна и не познавам в детайли врътките на АМРО ти си там по арбитражите.
                И сега да кажем аз съм Мениджър в Доверие или Алианц и ще си заменя пакетите в Монбат, Албена и Софарма, за да получа индиректно дялове в Холдинг Варна, Пиб, Хим и т.н. - звучи ми наивно. Тук по-скоро от малките фондове аако се навие някой.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                  Не се нервирай Софикс, че ще трябва да се пие повече ! Как според теб играч, който държи да кажем 20-25% от Софикс не би му влиял? Колко % държеше Артио от Хим и дали повлия на цената му като излизаше? Колко % държеше Любо П. от Софарма и дали повлия на цената при изхода му ?
                  15%, само за протокола....
                  както има внасяне ,така има и теглене на средства......
                  Обикновено това става при кризистни обстановки ..
                  написал си го ,мислим еднакво , но сега се внасят.....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Бик в атака Разгледай мнение
                    Тук нещо много превъзбудени ми се струвате
                    А сега и аз да попитам нещо
                    Защо мислите, че фонда ще е най-големия играч на пазара? Защо мислите, че индекса ще следва фонда? Защо мислите, че точно фонда ще докара чуждите инвеститори? 2005-2007 кой привлече чуждите инвеститори? Кой закара SOFIX на 1900? Аз също мисля, че фонда допринася за ликвидността на пазара, ама изказванията на някои форумци лекинко ме нервират
                    Не се нервирай Софикс, че ще трябва да се пие повече ! Как според теб играч, който държи да кажем 20-25% от Софикс не би му влиял? Колко % държеше Артио от Хим и дали повлия на цената му като излизаше? Колко % държеше Любо П. от Софарма и дали повлия на цената при изхода му и т.н. и т.н.? Тръгнат ли ордери за изход от фонда ще стане страшно. А когато се наливат пари в него, може да видим космически нива на някои от акциите. Това имах предвид под изкривяване на пазара.
                    Last edited by 15%; 28.10.2016, 20:37.
                    Пътека се прави камък по камък!

                    Коментар


                    • Тук нещо много превъзбудени ми се струвате
                      А сега и аз да попитам нещо
                      Защо мислите, че фонда ще е най-големия играч на пазара? Защо мислите, че индекса ще следва фонда? Защо мислите, че точно фонда ще докара чуждите инвеститори? 2005-2007 кой привлече чуждите инвеститори? Кой закара SOFIX на 1900? Аз също мисля, че фонда допринася за ликвидността на пазара, ама изказванията на някои форумци лекинко ме нервират
                      Събитията не винаги отговарят на очакванията!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
                        Малко коментари за целите ни, свързани с BGX. Това за нас не е просто някакъв или поредният фонд, който някой пуска на пазара в България. Този проект е замислен като част от инфраструктурата на българския капиталов пазар - надстройка, която да го изведе на качествено различно ниво. Проектът е съгласуван с големите институционални инвеститори на българската борса, които държат над 350 милиона лева в акции от SOFIX. След първоначалната фаза (лицензиране и старт на вторичната търговия) следва истинската част - динамичен растеж на активите на фонда не толкова с парите на дребните спекуланти и инвеститори на БФБ (до момента именно те са вложили 2 милиона лева във фонда), а чрез замяна на големи пакети акции от индекса от портфейлите на големите институционални играчи с акции от фонда. Водим такива разговори и очакваме между 10% и 20% от портфейлите на някои от по-големите играчи да се конвертират от единични позиции в акции на индексния фонд. Това ще са над 40 милиона лева по сегашни цени. Ето това ще е истинският старт на индексния фонд. Досега всичко е "72 часови проби", от които сме изключително доволни. Механизмите на търговия и сетълмент на вторичен и първичен пазар работят.

                        Защо е важно фондът да набере критична маса от поне 20 милиона евро активи? Защото тогава ще можем да преминем къв втората фаза на проекта - крослистинг на Франфурт и/или Лондон и активен маркетинг сред международните инвеститори с мандати върху развиващите се пазари, сред които е и българският. Тогава тези инвеститори ше могат да купят и продадат българския пазар чрез индексния фонд лесно, бързо и евтино - също като всички вас. В момента те няма как да се включат. Защото никой няма да тръгне да анализира отделни български позиции (няма да отдели човешки ресурс, а и информацията за нашите емитенти си е само на български), няма да може да намести нормален за тях размер на поръчка (минимум 1-2 милиона евро или долара за единична поръчка при фондове, управляващи милиарди), и няма да си открие сметка при никой български инвестиционен посредник специално и само да купи нещо в България. Когато имаме индексен ETF, търгуем на голям международен пазар, тогава сме на картата. И вече всеки, който иска да си купи нещо в Източна Европа, ще купи малко (за 1-2 милиона долара) от българския индкесен фонд. Този фонд ще е основната трансмисия между чуждите инвеститори и българския пазар. Очакваме да стане поне 100 млн лева до края на 2017 г. При предполагаем free-float на акциите от SOFIX около 400 млн лева, това значи, че около 25% от този free-float ще е в индексния фонд. Повечето по-пасивни инвеститори на БФБ ще държат акции в индекса. И това ще е нормално. А колко ще стигне SOFIX при успех на тези наши планове - всеки ще трябва да си направи сметката сам. Ясно е само, че при този сценарий акцията на индексния фонд ще е в пъти по-ликвидна от всичко друго на БФБ.
                        Нянков, сметнахте ли колко е реалния фрий флоут на акциите от Софикс?
                        Къде са разминаванията? Колко от този е фалшив? Колко от държачите на фалшив фрий флоут биха ви продали / тук са тези, които не са свързани УЖ с мажоритаря от една страна и баба Гицка и баба Пенка, дето идея си нямат от друга/?
                        http://prnt.sc/d04z7i
                        Last edited by Наивник; 28.10.2016, 20:13.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                          Явно нарастването ще стане от замяна на дялове за дадени позиции.... аз помислих че имате разговори за свеж кеш. Както и да сте го намслили - за сега работи отлично, но ако имате такъв ангажимент от институционални то ВЕЧЕ мислете за западна борса и за намаляване на таксите

                          Поздрави и успех! Всички тук Ви стискаме палци!

                          п.п. как става в действителност тази замяна - аз имам 1млн акции на СФАРМ и ви ги давам, а вие ми давате 3млн дяла(или еквивалента) на ЕТФ-а. И изведнъж имате адски голяма позиция по един от базовите активи, но не се получили кеш да допълните от другите - как изравнявате? Продавате част от получения пакет и допълвате от другите позиции или???
                          Може ли малко да вдигнете завесата? може и на лични
                          Тони спомни си какво правеше фонда на Амро ,веднъж в годината ,тук ще бъде по често...
                          Ще ребалансира позициите ,зависи какви са количествата и цените в момента на това действие...
                          В момента има ребалансиране в Неохим и хиката.....според мен.... и пребалансиране в Софарма и Фиб........
                          но не ми се смята ....щото смятам че няма да го направят за да не срутят маркета....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
                            . Очакваме да стане поне 100 млн лева до края на 2017 г. При предполагаем free-float на акциите от SOFIX около 400 млн лева, това значи, че около 25% от този free-float ще е в индексния фонд. Повечето по-пасивни инвеститори на БФБ ще държат акции в индекса. И това ще е нормално. А колко ще стигне SOFIX при успех на тези наши планове - всеки ще трябва да си направи сметката сам. Ясно е само, че при този сценарий акцията на индексния фонд ще е в пъти по-ликвидна от всичко друго на БФБ.
                            Всичко, което сте направили и правите наистина е страхотно, поздравления! Ако това стане истина и на 50%, то аз очаквам сериозни изкривявания на пазара, което всъщност е идеално за малките инвеститори. Просто ще попаднем в ситуация, в която не фонда следва Софикс, а Софикс следва фонда спрямо активите му. Не знам дали съм прав за последното, но съм убеден, че ни чакат интересни времена, а това е жизнено важно за пазара ни!

                            Успех!

                            П.П. В момента гледам отчета на БФБ и виждам, че и там има реални резултати от раздвижването. Нищо чудно тази година да излезнат на печалба - нещо, което изключвах като вариант през Н1.
                            Last edited by 15%; 28.10.2016, 20:11.
                            Пътека се прави камък по камък!

                            Коментар


                            • Според мен пакетите са вече договорени и чакат прехвърляне по 2-3 на ден но след теста на пенсиите.....

                              Коментар


                              • Явно нарастването ще стане от замяна на дялове за дадени позиции.... аз помислих че имате разговори за свеж кеш. Както и да сте го намслили - за сега работи отлично, но ако имате такъв ангажимент от институционални то ВЕЧЕ мислете за западна борса и за намаляване на таксите

                                Поздрави и успех! Всички тук Ви стискаме палци!

                                п.п. как става в действителност тази замяна - аз имам 1млн акции на СФАРМ и ви ги давам, а вие ми давате 3млн дяла(или еквивалента) на ЕТФ-а. И изведнъж имате адски голяма позиция по един от базовите активи, но не се получили кеш да допълните от другите - как изравнявате? Продавате част от получения пакет и допълвате от другите позиции или???
                                Може ли малко да вдигнете завесата? може и на лични
                                Last edited by tony1975; 28.10.2016, 20:00.

                                Коментар

                                Working...
                                X