IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Монти, ти умора нямаш? Спри се за глътка въздух, а и ние малко да си починем от теб

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      Да, реално във форума цари някакъв социализъм където всички чакат светлото бъдеще. Но очевидно институционалните инвеститори не споделят този възглед тъй като цените в много редки случай отговарят на овчия оптизимъм който се лее тук.
      Къде видя толкова оптимизтъм тук? В цените сам каза, че го няма, значи остават писанията на 4Д и Батя. 4Д твърди, че държи едноцифрени П/Ета, т.е. ако не им падат печалбите трудно биха падали цените, а тази година печалбите няма да падат. Батя си чака да дойде някаква еуфория за да разкара колкото успее от това, което е налапал. А от еуфория подобна на миналата зима все още сме доста далеч, но е доста вероятно до една година и това да стане.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 8ball Разгледай мнение
        това го направих достатъчно пъти, сега вече не си струва...

        защо ...
        Гледай Холдинг Варна ...
        Купуват на 19,30 продават от 17 и нещо до 18.....

        дръвчо от 40 до 48 стинки...
        Газ от 7 до 8,3....
        Някой са се забили в главните дървета и ручат жабетата с 1 стинка....и после се напиват от кеФ....
        Не е препоръка...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
          Да, реално във форума цари някакъв социализъм където всички чакат светлото бъдеще. Но очевидно институционалните инвеститори не споделят този възглед тъй като цените в много редки случай отговарят на овчия оптизимъм който се лее тук.
          Хаха много точно го каза.Винаги ми е било чудно тия хора с прекаления оптимизъм улавили са или на такива се правят.То бива оптимизъм ама чак да вярваш в небивалици не е добре.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
            Oт тях ще чуеш само голи пожелания и надежди...де са вкарани в хартиите отдавна.
            Аз не очаквам нищо особено оптимистично идните месеци, освен поредната година със сигурен над 10% дивидент на пф-то, по пазарни цени естествено...
            +1

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
              Oт тях ще чуеш само голи пожелания и надежди...де са вкарани в хартиите отдавна.
              Аз не очаквам нищо особено оптимистично идните месеци, освен поредната година със сигурен над 10% дивидент на пф-то, по пазарни цени естествено...
              Да, реално във форума цари някакъв социализъм където всички чакат светлото бъдеще. Но очевидно институционалните инвеститори не споделят този възглед тъй като цените в много редки случай отговарят на овчия оптизимъм който се лее тук.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                Ravnovesie, в българските акции не са включени очаквания. Цените се движат следварително с малко закъснение. Самият ти си привърженик на тезата, че в България не трябва да се търгува по очаквания. Странно е в момента да се позоваваш на такива.
                Мога да дам пример с Агрия.
                година печалба фоуърд П/Е 12 месеца
                2011 4561 хиляди лева 3,58
                2012 6165 хиляди лева 2,28
                2013 9401 хиляди лева 2,54
                2014 13334 след печалба за 2015 ще имаме фоуърд П/Е към момента трейлинг е 5,5
                след като пазара е толкова умен и има очаквания как не оцени ситуацията предварително.
                Имаме десетки сринали се акции, където отново цената догонваше събитията.
                Така, че очаквания не са включени в акциите. Затова пазара е лесен.
                Не съм съгласен, че няма очаквания. Просто всеки разумен инвеститор включва единствено очаквания, които са предвидими с висока степен на вероятност. Когато няма такава вероятност всичко са различни нива на вероятности и потенциал или липса на потенциал. Т.е. доста по субективни неща.

                За Агрия съм си казвал мнението. Супер сложна структура, зависимост от политика за субсидии, зависимост от външни за нея фактори - като цени на селскостопанска продукция. И в същото време не дават дивиденти. Дори и да ги нямам скрупулите да инвестирам в такива сложни структури пак не бих давал високи коефициенти за нещо чиято печалба е тотално непредсказуема, а дългът доста висок. Ако я смяташ през ПЕ изглежда евтина но ако сложиш EV/EBITDA и излиза че се търгува с над 30% премия спрямо Archer Daniels например

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
                  Що си балък.....
                  Ако беше калкулирал ХИМ в тримесечието сега щеше да си излезнал и да чакаш по добра цена за влизане.....както много други....
                  това го направих достатъчно пъти, сега вече не си струва...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                    Обаче ключовото и при двете неща е не какъв е човек, оптимист или песимист, а какви са му очакванията. На мен например наистина ми е интересно какви очаквания за следващите 3-6 месеца имате оптимистите. Над този период не ме интересува.
                    Oт тях ще чуеш само голи пожелания и надежди...де са вкарани в хартиите отдавна.
                    Аз не очаквам нищо особено оптимистично идните месеци, освен поредната година със сигурен над 10% дивидент на пф-то, по пазарни цени естествено...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 8ball Разгледай мнение
                      не прави прогнози, само се излагаш...

                      Ето, аз имам по Хим позициите, що не продавам?
                      М?? Да не би да не продавам, защото съм си набавил пари за преди, по време на и след празниците по друг начин???
                      Що си балък.....
                      Ако беше калкулирал ХИМ в тримесечието сега щеше да си излезнал и да чакаш по добра цена за влизане.....както много други....

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение
                        Декс, не се занимавай, дебела е кратуната. Тези кото са живели по чужбина знаем за какво говорим.
                        Всички знаем да.Много от неуспелите българи дето са се сърошили от работа в чужбина се завръщат в България рано.Тия дето са направили нещо и са живяли нормално се завръщат към края на живота си.Какви ли пък пари може да направи емигрант в Европа.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
                          Ташунко, много добре знаеш, че нещата не са еднозначни. Живял съм и в Америка и по Европа, видял съм достатъчно емигрантски живот. Що не кажеш тези стотици хиляди в банката за сметка на какво са? На карането на тирове ХХ-часа на денонощие, невиждане на семейството, ако има такова, нулев социален живот. То като цяло социалния живот на бг емигранта хич го няма. Не много са тия дето успяват да се адаптират. Останалите най-много да докарат до бг кръчмите в Чикаго, дето все едно си в люлинска кръчма с типичния балкано-тарикатски манталитет те зяпат твоите бачкаторчета. Затова ли киснете по бг форумите и в скайп, щото сте много щастливи там емигрантите, а?

                          А я кажи на тия тираджийчета като им се скапе здравето поради нездравословния живот, работа по 90 часа на седмица и като нямат застраховка, пък и да имат, дали ще им стигнат тия стотици хиляди в банката да си платят бил-а от болницата?
                          Много може да се говори по темата, ама разводняваме тук оптимизЪма
                          Така е за много от нещата които пишеш.Вуйчо ми често казваше:"Сухо дупе риба не яде".В тоя ред на мисли ако някой си мисли че ще бачка в Америка колкото в БГ а иска да има много просто няма как да се случи.Америка си е Америка.Тя е като хищник.Издържиш ли първите 2 г ставаш за там ако не издържиш обратно на село и в селската квартална кръчма да обсъждат държавата.На мен много си ми харесва в Българи ........ ама с пари.Супер си ми е цялото лято на морето ама да бачкам там за 500-600 пък било и за 1000 лв не искам.Та нека е зле в Америка.То там ако стане зле не ми се мисли за останалия свят.България ми е мила но не я виждам да се оправи поне още 25-30 г.В БГ форуми не кисна освен дето хвърлям по едно око тук от време на време когато оптимизма на новобранците стане безпочвено наивен и защото имам доста бг акцийки купувани на много приятни цени.С една дума да ти кажа че от това БФБ направих много пари и продължавам да правя.Познавам психологията на БФБ доста добре и реагирам своевременно.Това ми докара много печалби и затова съм все още тук.Честно да ти кажа чакам следващата масова истерия когато сульо и пульо пак ще влиза на борсата и тогава ще се пенсионирам завинаги.Само че може да се наложи да почакам 15-20 г ако съм жив до тогава .

                          Коментар


                          • Ravnovesie, в българските акции не са включени очаквания. Цените се движат следварително с малко закъснение. Самият ти си привърженик на тезата, че в България не трябва да се търгува по очаквания. Странно е в момента да се позоваваш на такива.
                            Мога да дам пример с Агрия.
                            година печалба фоуърд П/Е 12 месеца
                            2011 4561 хиляди лева 3,58
                            2012 6165 хиляди лева 2,28
                            2013 9401 хиляди лева 2,54
                            2014 13334 след печалба за 2015 ще имаме фоуърд П/Е към момента трейлинг е 5,5
                            след като пазара е толкова умен и има очаквания как не оцени ситуацията предварително.
                            Имаме десетки сринали се акции, където отново цената догонваше събитията.
                            Така, че очаквания не са включени в акциите. Затова пазара е лесен.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
                              Долното ми напомни един разговор с приятел, също емигрант. Това което се наблюдава при Ташунко е масово за БГ емиганта - постоянно обяснява колко е зле в Бг, колко всичко е ужасно и всичко е ла#$%на.

                              Това състояние ние го кръстихме Синдром на Бг емигранта. Та Бг емигранта, понеже не е щастлив в чужбина, трябва да оправдае за пред себе си своето съществуване там. Та точно затова той започва да твърди колко е зле България, за да се почувства самия той по-добре и да оправдае за пред себе си, че решението му за живот там някъде е правилно. Колегата Равновесие по го бива в психологията, може да помогне и да развие и обясни по-добре нещата
                              + 1

                              Даже и преуспял, носталгията в емигранта остава...
                              В 90 % от случаите те са втора категория хора в работата и отношенията между колегите ( Щатите са малко по-добре в това отношение, за разлика от всички европейци...)
                              Основната им мотивация е добруването и успеха на децата ..

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
                                И понеже няма да дочакам отговор от 4Д ,да направя прогноза ....днес ще има продажби и не за друго ами това е последния възможен ден да се освободи някой леф преди Великден....
                                Утре и в четвъртък ще има качване..... леко....
                                И то на ХИМ позициите понеже днес ще се търгуват най мног.о..
                                Не е препоръка....
                                не прави прогнози, само се излагаш...

                                Ето, аз имам по Хим позициите, що не продавам?
                                М?? Да не би да не продавам, защото съм си набавил пари за преди, по време на и след празниците по друг начин???

                                Коментар

                                Working...
                                X