IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ще дам пример за още едно безумие в Хасково плащаме 3 лева за кубик на питейна вода а получаваме радиоктивна

    Коментар


    • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение
      Това което се случи след 2008-ма е че в Румъния заложиха на по голямо държавно стимулиране на икономиката и затова имаха по големи дефицити и сега са с по голям държавен дълг (около 37% от БВП) но от друга страна това подпомогна растежа на икономиката и вдигна стандарта на хората което пък води до по добрата и демография.

      Нашето правителство заложи на много стриктен бюджет и с това бяха много горди управляващите НО в крайна сметка това забави икономиката и не спря изтичането на кадри в чужбина. Държавният ни дълг е около 27% от БВП в момента.

      В момента имаме много нисък дълг и трябва да стимулираме икономиката защото с тази демография сме за никъде!!
      Имаме и фискален резерв, който при влизане в еврозоната ще може да се използва за различни цели. Засега играе ролята на буфер и като цяло одобрявам този подход. Всеки икономически субект е хубаво да има подобен за непредвидени разходи.

      Не споделям идеята ти за стимулиране на икономиката по подобие на Румъния и ще ти кажа защо. Нашата демографска картина е много зле, а много време трябва за да се подобри по естествен път. Не е ли по-добре да вкараме направо готова работна сила? Прави ми впечатление, че все повече чужденци има в София. Хора местят бизнеса си от различни страни у нас. Това се получава, когато има фискална дисциплнина, намаляващ дълг, работещи институции, силна демокрация и добри условия за живот.
      Keep going ...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от O2 Разгледай мнение

        Ти явно разбираш под саниране единствено полагане на стиропор по външните стени ............. а мислиш ли че има още доста неща да се влаган в този смисъл
        ъхъ -до 180 лв е супер за фирмите ..
        След това е пладнешки, базибузушки грабеж с онождане на държавата и данъкоплатците и радост в очите на дебелото прасе със скъпите чанти...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение

          Много добра идея е санирането но предполагам че има и схеми за точене на средства. Но не трябва да е 100 % гратис, поне 20% за сметка на собствениците които можеха да се таксуват за някакъв срок след санирането.
          Еми кой ще им даде пари на техните цени ,нека си покажат цените и ги сметни колко излиза то излиза над половината апартамент

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение

            Добре де, как да има като непрекъснато се увеличават сметките за парното и повече хора почват да крадат топло примерно. Това е особено изразено при панелните блокове? Санирането до някъде решава този проблем, а като го има и заложено в присъединителните договори си е с един куршум 2 заека
            хаха пълни глупости кво парно ,то извън софия не се говори български вие сте тръгнали да ги санирате 11к излизало саниране на апартамент това нормално ли е? Я дайте някакви цени да видим кое колко е ?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от vankel Разгледай мнение
              Саниране е за 40-50 лева на квадратен метър . За 300 лева е кражба .
              Ти явно разбираш под саниране единствено полагане на стиропор по външните стени ............. а мислиш ли че има още доста неща да се влаган в този смисъл

              Коментар


              • Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнение

                Тва саниране е такава кражба ,то хора няма те санират
                Много добра идея е санирането но предполагам че има и схеми за точене на средства. Но не трябва да е 100 % гратис, поне 20% за сметка на собствениците които можеха да се таксуват за някакъв срок след санирането.

                Коментар


                • Саниране е за 40-50 лева на квадратен метър . За 300 лева е кражба .

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнение
                    Тва саниране е такава кражба ,то хора няма те санират
                    Добре де, как да има като непрекъснато се увеличават сметките за парното и повече хора почват да крадат топло примерно. Това е особено изразено при панелните блокове? Санирането до някъде решава този проблем, а като го има и заложено в присъединителните договори си е с един куршум 2 заека
                    Keep going ...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение

                      За санирането мисля, че беше сполучлив ход защото държавата има активи (панелни блокове) и ако не се случи санирането, то тези активи в един момент могат да изчезнат. Мисля, че има доста разписано в присъединителните договори към еврозоната. В някои от отчетите на публичните компании ясно си личат разходите им за саниране. Вземи Стара Планина, Софарма на първо време. Ще видиш разходи за поддържане на сгради. Санирането удължава живота на панелните блокове и намалява разходите за отопление. Намаляват се възможните кражби на топлина при санирани блокове и евентуалното недоволство. Намалява газта, която вкарваме от Русия и зависимостта си от нея. Топлофикация може да се окаже бомба със закъснител и до някаква степен се намаляват рисковете.

                      Не знам за стадиона в Годлево, но си мисля, че ако въпросът е да се вземат ли тези пари от еврофондовете, отколкото да не се вземат, то по-добре е все пак се завъртат тук.

                      За болниците и БДЖ на този етап не съм запознат и нямам мнение.
                      Санирането е само едно лепене на стериопор по фасадата на сградите на много висока цена. Съгласен съм, че е добра идея, но ако се правеше качествено с проверка на връзките между панелите, което е реалният им проблем.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                        Влизам он-топик:

                        За БФБ няма никакво значение кой на какво е министър и къде има стадиони. В момента изоставаме асиметрично от ла Бурса де Валори, но за сметка на това компаниите ни живнаха. Първият и най-важен източник на оптимизъм са корпоративните печалби. Щом след всичките еквилибристики остава по нещо и за отчетите, сигналът е BUY, ако нямате достъп до чужди книжа обаче. Защото когато Румъния прави 5% ръст, а ние 3% при сходна инфлация асиметричното възстановяване на BET срещу SOFIX става доста лесно обяснимо. А това вече е повод ако не за песимизъм, то поне за предпазливост.
                        Корпоративните печалби са част от веригата световна икономика->еврозона->българия->сектор->компания. При положение, че тече възстановяване на световната икономика и еврозоната започна да се осаферва няма как и при нас нещата да не се усетят. В доста от по-долу написаното изказвам мнение, че и тук се направи доста и това тепърва ще дава резултат. Що се отнася до БФБ, то тук вече стигаме и до самите компании, а от тях някои явно не искат или не могат да бъдат печеливши. Наша работа е да октрием тези, които могат и искат...
                        Keep going ...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение

                          За санирането мисля, че беше сполучлив ход защото държавата има активи (панелни блокове) и ако не се случи санирането, то тези активи в един момент могат да изчезнат. Мисля, че има доста разписано в присъединителните договори към еврозоната. В някои от отчетите на публичните компании ясно си личат разходите им за саниране. Вземи Стара Планина, Софарма на първо време. Ще видиш разходи за поддържане на сгради. Санирането удължава живота на панелните блокове и намалява разходите за отопление. Намаляват се възможните кражби на топлина при санирани блокове и евентуалното недоволство. Намалява газта, която вкарваме от Русия и зависимостта си от нея. Топлофикация може да се окаже бомба със закъснител и до някаква степен се намаляват рисковете.

                          Не знам за стадиона в Годлево, но си мисля, че ако въпросът е да се вземат ли тези пари от еврофондовете, отколкото да не се вземат, то по-добре е все пак се завъртат тук.

                          За болниците и БДЖ на този етап не съм запознат и нямам мнение.
                          Тва саниране е такава кражба ,то хора няма те санират

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                            Тия показатели се борят с икономика и аз ако ви бях премиер нямаше да харча да санирам цяло Своге и да има страшен стадион в село Годлево, а да хвърля още някой лев върху майчинските или поне да оправя борчовете на държавните болници и БДЖ.
                            За санирането мисля, че беше сполучлив ход защото държавата има активи (панелни блокове) и ако не се случи санирането, то тези активи в един момент могат да изчезнат. Мисля, че има доста разписано в присъединителните договори към еврозоната. В някои от отчетите на публичните компании ясно си личат разходите им за саниране. Вземи Стара Планина, Софарма на първо време. Ще видиш разходи за поддържане на сгради. Санирането удължава живота на панелните блокове и намалява разходите за отопление. Намаляват се възможните кражби на топлина при санирани блокове и евентуалното недоволство. Намалява газта, която вкарваме от Русия и зависимостта си от нея. Топлофикация може да се окаже бомба със закъснител и до някаква степен се намаляват рисковете.

                            Не знам за стадиона в Годлево, но си мисля, че ако въпросът е да се вземат ли тези пари от еврофондовете, отколкото да не се вземат, то по-добре е все пак се завъртат тук.

                            За болниците и БДЖ на този етап не съм запознат и нямам мнение.
                            Keep going ...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                              Но с времето достигнах до три генерални извода:

                              1) И Господ да слезе да е финансов министър, бюджетът му пак ще зависи от събираемостта на данъците, от размера на харчовете и от това кой за какво и как харчи по ресори - регионално развитие, социално, здравно и т.н. министерства. Персоната няма особена роля.

                              2) Икономическите ни министри или са компрометирани фигури и недоразумения (Александър Божков, Румен Овчаров, Драго Стойнев, Божидар Лукарски), или са добри професионалисти и си проспиват мандатите (Николай Василев, Трайчо Трайков, Томислав Дончев). Към фигурата на икономическия министър следва да има малко повече очаквания, а към тази на финансовия - по-малко.

                              3) В никакъв случай НЕ трябва да спираме да се сравняваме с Румъния. Е, разбира се, не по-абсолютна стойност на БВП или ПЧИ, което е нелепо, но по всички съпоставими критерии. В това число и по демография, защото тя е отражение на политиката (на бюджета, на социалните разходи, на правосъдието, на заплащането в страната и т.н.) Ето примерно Fertility rate ROM vs. BUL е 1.58 на 1.48. Net Migration Rate е -0.24 na -0.70 на 1000.
                              1. Персоната за мен има огромна роля. За такива постове не трябват само експерти. Трябват мениджъри. Това са хора с много и разнообразни качества, които могат да прекарат търсените политики. Трябва да могат да играят и в отбор.

                              Бюджетите до голяма степен зависят и от световната конюнктура. В бум има повече приходи, в криза по-малко. Тук според мен е ключа към бъдещия растеж, който ми се привижда. Когато си използвал времето на кризата за да си оправиш кочинката, като дойдат хубавите времена ще пожънеш каквото си посял. Те си мисля хубаво посяха и сеят, но времето тук ще покаже най-добре. Само ще допълня, че Бойко Борисов каза 4,5-6%, а Кирил Домусчиев каза, че е по-голям оптимист. Моята прогноза е за 20-30% ръст на БВП до края на мандата на ГЕРБ,но аз си признавам, че съм непоправим оптимист. Финансовия министър каза 3%, вероятно няколко десети отгоре. Негова е работата да формира очакванията. Колкото по-ниски очаквания, толкова по-доволни хора от надминаването им.

                              2. За оценките на министрите не мога да коментирам защото не съм ги анализирал задълбочено. За очакванията към министрите... моите са да си вършат съвестно работата.

                              3. Тук е интересна дискусията как можем да оправим демографията. Моята идея и това, което съм споделял е:

                              Финансова дисциплина-> Намаляване на дълга и плащанията по него-> Повишение на кредитния рейтинг->Солидни инвестиции->Мощен ръст->Повече деца, повече мигранти и повече българи, които се връщат

                              Това е основата, а това което виждам, че се прави доста повече и въобще има дългосрочно планиране и приемственост.
                              Keep going ...

                              Коментар


                              • само че Дянков заложи на тази политика( на рестрикции) в името на една стратегическа цел - влизането в ЕЗ, наивна идея - която с времето се показа че ГЕРБ и герберските фирми не искат да се осъщести, за да могат да си функционират в полусенчестата част на икономиката - на цоцкане на държавните поръчки от подопеченото му правителство

                                та Дянков ако беше успял с наивно изглеждащата си сега идея - ние щяхме да сме в ЕЗоната, а Румъния не... а сега , отново сме на старата максима - ядохме солта, тоягите, и накрая си платихме ( с изтичащо население)

                                за да може ББ да усвоява едни мижави ЕС-пари - вместо да генерира истински генеричен ик. ръст от 6+ %

                                но всъщност в генезиса на всичко това и причина за толкова години "ГЕРБ" са Германците - на тях това им е изгодно, те си го създадоха и да имат един техен йес-мен на Балканите които да отглеждат с някакви там дребни милиарди годишно; преценили са че силна външна граница на ЕС и развитие тук не им трябват....
                                "the trend is your friend until the end..."

                                Коментар

                                Working...
                                X