IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
    Не съм съгласен с мнението ти, че печелиш от мечи пазар. Тук няма къси и деривати и много ми е интересно как си заел къса позиция. Освен това си перманентна мечка, което ти пречи истински да се възползваш от бичият пазар. Тъй като си винаги мечи настроен е неизбежно в даден момент да познаеш. Предните ти два три опита да предскажеш корекция бяха голямо фиаско. Този път съм съгласен, че за първи път от година и половина е възможно да се развие такава. Но за твое съжаление си нямаш идея защо. Тук се сещам за едини от критериите по които се различават професионалистите от аматьорите. Професионалиста може да различи кога успеха се дължи на него и кога на случайност. Освен това професионалиста се възхищава не на няколко случайни успеха а на постоянството. Да успееш да познаеш в 80-90% от случаите. В нашата професия мерилото за успех е размера на портфейла. Просто е. Затова винаги ми е било смешно когато двама човека са от едно и също време на пазара и някой с десетки пъти по-малко пари говори на другия колко е прост.
    Иначе си е класическа ситуация. Пазара върна и мечки и кибици налазиха форума. Няколко перманентни бика са насреща им в спора.
    По въпроса за това къде се намираме на графиката. Първо в рамките на шегата не знам дали е подходяща за нашият форум. Тя е рисувана от гледна точка на лузърите а във форума такива няма. Иначе възходящият бизнес цикъл в икономиката е още в началото. Естествено е по пътя нагоре да има корекции. В тях няма нищо лошо и нищо страшно.
    +1, Мн точно казано!

    Коментар


    • Монти, аз съм един от малкото във форума ,които много ценят твоето мнение ,защото наистина имаш отлични попадения по някои позиции..Такъв ти е стила на игра, че не подхожда на моя, но определено имаш мислене за Борсата, макар и на моменти прекалено рисково..Успех..
      Преци, очевидно че толкова е голям застоя в едно претенциозно управление, че обърква много хора..Да много време е 9 години и да си толкова далече от нивото на 2008г..Жалко, че не смееш да дадеш прогноза за следващите 5години поне..
      Съгласен съм до голяма степен със Скорпион, защото повтаря една моя умерена прогноза за около 100 пункта разтеж на година..За съжаление даже това да се случи ще ни трябват още 11г. за да достигнем нивата от преди кризата..И то , ако не се объркат нещата навън за което има много прогнози и анализи..
      Не мога да разбера това делене на бикове и мечки..Ние сме толкова малко останали, че даже е смешно да се делим..То и затова много хора , които се деляха и наричаха бикове се поизложиха, когато прогнозите им за 1000 пункта вече 4та година не се сбъдват..Тук всички са бикове, но има и такива които са се посветили на Борсата, когато политиците са я неглижирали и даже са и навредили- приватизацията на БФБ.
      За мен има реалисти и догматици- реалистите анализират и оценяват- икономиката и политиката и прогнозират на базата на фактите..Другите чакат чудо и без да се обосновават сляпо се надяват на чудо за големи ръстове и печалби..Разбира се има значение опита и големината на инвестициите..Определено обаче ние всички заедно сме жертви на лошото управление, корупцията, демографията и неглижирането на БФБ от управляващите..Това се отчита и от чуждите инвеститори , които за съжаление не идват..

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
        Да приемем, че си прав..Можеш ли да прогнозираш след колко време ще има гръм и трясък, за да не паднем и да оглушеем,, Също да прогнозираш кога поне ще достигнем заветното ниво от 1000 пункта, така грешно предвидено от някои големи разбирачи и играчи още преди 3 години...
        Кире ,нямам нищо против да сбъркам и да стане 1000 пункта ,но не виждам икономическа ,политическа ситуация по света и у нас това да стане...
        Софикс зададе добър въпрос
        Доколко ще падне Софикс пред да обърне...
        Едитственото което разбрах колко не ги разбирам тези работи и това което досега съм познал е случайно....
        Добре случайно и това което 4д и Батя не са познали единия за 800 другия за 1000 пункта през 2014 г... е случайно..
        Вместо да ми водят личностен демарш ...
        Просто трябваха пак да напишат две цифри...
        До колко надолЕ и доколко нагорЕ....
        Само че не смеят...
        От предишните гадания такъв страх ги тресе.....Да предричаш всеки ден 1000 пункта а той стана 400 от 650 пункта , новобранците щяха да ги изядат и линчуват през ноември 2014 г. ,Батя се беше скрил в миша дупка ,сега пак е набрал смелост...
        Но докога ,станал в пестелив в обещанията за бъдещето...
        Та само две цифри до колко НагорЕ и до къде надолЕ след една година ,оставете моята скромна личност намира ,..
        Това се отнася за всички пишещи по Темата и най веЧ за Трите нули , Пенко , Полки , Хайрсъза и 10 му ника , Батя ,4д,Валата,дех ,сохо и т.н .....
        Само две цифри....
        Last edited by Монти; 17.09.2017, 16:25.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
          Не съм съгласен с мнението ти, че печелиш от мечи пазар. Тук няма къси и деривати и много ми е интересно как си заел къса позиция. Освен това си перманентна мечка, което ти пречи истински да се възползваш от бичият пазар. Тъй като си винаги мечи настроен е неизбежно в даден момент да познаеш. Предните ти два три опита да предскажеш корекция бяха голямо фиаско. Този път съм съгласен, че за първи път от година и половина е възможно да се развие такава. Но за твое съжаление си нямаш идея защо. Тук се сещам за едини от критериите по които се различават професионалистите от аматьорите. Професионалиста може да различи кога успеха се дължи на него и кога на случайност. Освен това професионалиста се възхищава не на няколко случайни успеха а на постоянството. Да успееш да познаеш в 80-90% от случаите. В нашата професия мерилото за успех е размера на портфейла. Просто е. Затова винаги ми е било смешно когато двама човека са от едно и също време на пазара и някой с десетки пъти по-малко пари говори на другия колко е прост.
          Иначе си е класическа ситуация. Пазара върна и мечки и кибици налазиха форума. Няколко перманентни бика са насреща им в спора.
          По въпроса за това къде се намираме на графиката. Първо в рамките на шегата не знам дали е подходяща за нашият форум. Тя е рисувана от гледна точка на лузърите а във форума такива няма. Иначе възходящият бизнес цикъл в икономиката е още в началото. Естествено е по пътя нагоре да има корекции. В тях няма нищо лошо и нищо страшно.
          4д, всяка година се обясняваме зз хиката и тютюните каква е перспективата в тях и колко е лош мажо и после като станат на двойни цени спираме...
          Тази година два пъти сме се обяснявали в БТХ , два пъти в Хиката , един път в Гагарин и един път в Елтоса...
          Пак се обясняваме за количеството на портфеила...
          Да ти го кажа...
          През пролетта 2007 изкарах 50% от портфеила и през есента изкарах още 30 % и останах с 30 К лева и през 2008 отидоха още 50% на останалата сума ...Всичкото друго отиде за имоти ,коли и обучение и в банка и после доходите не влизаха в борсата а в банка ,лихвата беше почти 10% и достатъчно за целите ми.....
          Загубата през 2009 г беше 30% ама на 15 к....сега портфеила ми достигна 70К но мога и над милион да го направя ако реша с резерви и пари от приятели..
          Ама не искам....
          Щото ако се губи 30% на 190% портфеил от 100 к ,то загубата става над 60% а това вече е много...а 30 % от портфеил от 30% от кеша вече загубата е 10 % ..
          Да не забравяме че Батя е фонд на близки и роднини и приятели и чух че преди няколко години за сериозни загуби ...
          Дано ги е прескочил....
          Аз не се доказвам пред никого ,такива като теб трябва да се доказват щото преминахте консултации преди време със всички по стари играчи а резултатите са нулеви....Що така
          Дали и аз не съм бил на една такава среща....
          Не ми отговори за хиката ,познах ли на колко ще мине акцията от Софиксфонда или не..?
          Сигурно е случайно ,като дивидента на БТХ и още хиляди други случайности...?.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 000 Разгледай мнение

            Ами бях зает да следя спора ти с Батя кой ще падне повече-Хим или Петрол.И познай кой пак не позна?
            Интересно как играеш на къса на нашия пазар?Хубаво е да ни ограмотиш,при мечи тренд да държиш позиции ида печелиш...?
            Относно тренда-смятам,че няма да има/ако има/ съществена корекция на долу.След това бързо въстановяване и ръст.
            И кои бе Тройна Нула ,
            При портфеил от 190 % в падащ маркет и да чакаш 1000 пункта от 650 и с 3% в Петрол при средна 60 ст. чакаш 430 и познал 430 и спекулиращ в Гагарин и БТХ...
            Та коИ...
            Нещо да си кажеш прогнозите щото не те виждам като светило в тази насока.....
            на къса се играе като такива като теб подават Гагарин и БТХ и аз влизам на 25 лв и после им продавам на 50 и така всека година по 2 пъти...
            Иначе ДАХ е всеобхватен...Ама там си далече ,от него.
            Единственото което знаеш че Василев ще получава пари от него ама друг път...
            кауза пердута.....е маркета във Франкфурт той не получи от познатия Лондон да ще му дадат немските бюргери...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
              Ами през 2014 г имаше такава анкета ,ти къде беше.
              Аз , не занулявам портфеила си аз печеля от мечи тренд...

              А тези ,който четат алчните за бързо забогатяване бикове и изпадат в екстаз когато им се качи акцията с 2 ст....става страшно като се осъзнаят
              А че познах че борсата ще падне под 300 пункта през 2008/9 ,даже не претендирам че имам най точния най нисък резултат на Софикс през
              2014 г-430 пункта...
              Нещо не съм те срещал в дебатите през изминалите години що ли....?
              Не съм съгласен с мнението ти, че печелиш от мечи пазар. Тук няма къси и деривати и много ми е интересно как си заел къса позиция. Освен това си перманентна мечка, което ти пречи истински да се възползваш от бичият пазар. Тъй като си винаги мечи настроен е неизбежно в даден момент да познаеш. Предните ти два три опита да предскажеш корекция бяха голямо фиаско. Този път съм съгласен, че за първи път от година и половина е възможно да се развие такава. Но за твое съжаление си нямаш идея защо. Тук се сещам за едини от критериите по които се различават професионалистите от аматьорите. Професионалиста може да различи кога успеха се дължи на него и кога на случайност. Освен това професионалиста се възхищава не на няколко случайни успеха а на постоянството. Да успееш да познаеш в 80-90% от случаите. В нашата професия мерилото за успех е размера на портфейла. Просто е. Затова винаги ми е било смешно когато двама човека са от едно и също време на пазара и някой с десетки пъти по-малко пари говори на другия колко е прост.
              Иначе си е класическа ситуация. Пазара върна и мечки и кибици налазиха форума. Няколко перманентни бика са насреща им в спора.
              По въпроса за това къде се намираме на графиката. Първо в рамките на шегата не знам дали е подходяща за нашият форум. Тя е рисувана от гледна точка на лузърите а във форума такива няма. Иначе възходящият бизнес цикъл в икономиката е още в началото. Естествено е по пътя нагоре да има корекции. В тях няма нищо лошо и нищо страшно.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от бик в атака
                Явно в този форум не се харесват хора като мен, а хора които знаят ''справедливите'' стойности на акциите. Това е последното мнение на ника Бик в атака. Хайде, четете си мненията за ''справедливите'' стойности на акциите и си живейте живота!
                Хайде сега, не ме карай и мен да се чувствам гузно, аз я захванах тази история - да оспорвам "справедливите" стойности и сега да губя заради това още един от "моя" отбор )))) Как да се оправяме после като ни наскачат с толко справедливите стойности, че чак въздуха им излиза)))) АКо не ти се пише тука пиши поне на лични, то натам отива и при мен откак се дръпнах от "кръчмата" )))) Ама мисля, че по-добре е да си пишеме каквото ни е кеф из форума. Мен много ми беше гот (както го казваш) да прочета "много ми е гот" или "ще ги лупкаме ли днес" или "днес 2 мечки нокаутирах" или "удри уйно" или дори "Изяж ги бабо Мецо" и др.)))) А и сега кой ще се кудоши с Кирето, с Батето и с мене дори!?!?) Недей се обижда ненужно, на сергия като сме, трябва да сме свикналЕ))))
                Не е препоръка... !!!
                "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                Коментар


                • Първоначално изпратено от the scorpion
                  но според мен може да се смъкне до около 600-610.
                  малко по-високо, според мен. Но не и което предложи Батя, че вече корекцията е почти свършила 680 или каквото беше. - Просто статистически нямаме корекция на бфб по-малка от 3 месеца. т.е. ако това наричаме корекция то ще 3+ месеца продължително, иначе ще е малък временен спад. Може би Батя е имал това предвид,. Мисля обаче че като че ли повече прилича на корекция, и нека видим още 1-2 седмици за да сме по-сигурни))))
                  Не е препоръка... !!!
                  "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Kiro
                    За мен сме между 12-14- застой и безвремие..Тук не са важни само фазите, а и времето за което се случват..Един наивен въпрос- при кое управление има скок на БФБ и при кое застой..Направете и една простичка такава графика..Защо вече 8г. не искат да ни приемат в Шенген и не ни допускат даже до чакалнята на Еврозоната..Монти, ти каво ще кажеш..Другите имат ли мнение..
                    Kире, за да сме в 12 или 14 трябва да сме дошли там от някоя друга точка, не мислиш ли!? Например 6 до 12 !??))) Но не помня, да сме дошли от другаде, а да сме дошли вече до 12,!? за 2 седмици!?)) това е проблема
                    Не е препоръка... !!!
                    "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
                      Ами през 2014 г имаше такава анкета ,ти къде беше.
                      Аз , не занулявам портфеила си аз печеля от мечи тренд...

                      А тези ,който четат алчните за бързо забогатяване бикове и изпадат в екстаз когато им се качи акцията с 2 ст....става страшно като се осъзнаят
                      А че познах че борсата ще падне под 300 пункта през 2008/9 ,даже не претендирам че имам най точния най нисък резултат на Софикс през
                      2014 г-430 пункта...
                      Нещо не съм те срещал в дебатите през изминалите години що ли....?
                      Ами бях зает да следя спора ти с Батя кой ще падне повече-Хим или Петрол.И познай кой пак не позна?
                      Интересно как играеш на къса на нашия пазар?Хубаво е да ни ограмотиш,при мечи тренд да държиш позиции ида печелиш...?
                      Относно тренда-смятам,че няма да има/ако има/ съществена корекция на долу.След това бързо въстановяване и ръст.

                      Коментар


                      • Погледнато краткосрочно, корекцията скоро би трябвало да приключи, но според мен може да се смъкне до около 600-610. Няма голяма логика с оглед на положителните новини, но нямаше и логика точно сега да започне... За мен обаче това е здравословно за пазара. Разгледах графиката на SOFIX от 2000 г. до сега. Изводът е, че колкото по-бързо и за по-кратък период индексът расте, толкова по-зле е след това - при сгромолясването.
                        При създаването му, 2000 г. е тръгнал добре и така до около 2002. После обаче от 2002 до 2005 г. е нараснал 7,8 пъти. след кратка 4-месечна корекция, за 2 години е нараснал почти 17 пъти спрямо 2002. Тогава били добрите времена, всички били щастливи. След това по време на кризата, за година и половина корекция, е паднал почти 8 пъти. Ако си инвестирал през 2002 година и не бързал да спекулира, и не си продал, пак си щял да си на печалба, като за този период портфейлът ти е щял да се увеличи повече от двойно (това е в най-лошия случай, само при buy and hold, без да продадеш абсолютно нищо през 2006-7 г.).
                        Какво се случва след 2009 г: от 2012 до 2014 бичи тренд и SOFIX се удвоява (увеличава се 2.07 пъти). Последван е от корекция с 25% за около година. Сега за около година се качи с 60% (от 450 до 723). За мен една корекция до около 600-610 звучи логично, ако се позовем на историята, което е около 16% надолу при този растеж. Възможно е и да прекалявам с очакванията си, защото при удвояване SOFIX се е коригирал само с 25% но там и периодите били по-дългосрочни.
                        Така, за последните 8 години, върховете са - 480 през 2009, 603-4 през 2014, 723 през 2017. След всеки връх, следва нов, по-висок.
                        Сега да съберем всички периоди и да погледнем дългосрочно. От 2001 до 2007 - за 6 години, SOFIX е нараснал почти 20 пъти или по 3 пъти на година, след което за година и половина се е сгромолясал 8 пъти. За периодът от 2009 до 2017 е пораснал от 260 до 723, което е 2,78 пъти или средно с по 34,76% на година. Това е доста по-устойчив тренд, който ме прави оптимист за бъдещето. Ако SOFIX за следващите 2 г. порасне до 870-900, би било напълно в реда на нещата, като 1000 е по-оптимистичния вариант, който би бил последван от малко по-сериозна корекцийка.
                        Защо да не продаваме? Защото цените на пазара краткосрочно нямат значение, ако вярваш във фундамента. Акциите винаги растат дългосрочно. Може и да има едни 10-15% пропуснати ползи (евентуално), но ако си човек с постоянни доходи, по-скоро най-правилното е да извадиш повече пари на борсата и да купуваш, защото хора като теб са двигатели на растежа, от който всички печелим. И той ще дойде пак.
                        Last edited by TheSkorpion; 17.09.2017, 13:11.
                        Мненията ми не са препоръки. Имам само една препоръка - не губете пари.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                          Моята прогноза е че корекцията приключва някъде тук... между 680 и 670 точки. ЕТФ-а се намести, а продавачите при Софарма биват посрещнати твърдо от мажо. Има придвижване и по листването на Експат в Германия. И като четвърти, много силен индикатор, монтито Монти вкара прогноза за голям спад.. Чудесно!
                          От мен малко по консервативно до 660.

                          Коментар


                          • Да приемем, че си прав..Можеш ли да прогнозираш след колко време ще има гръм и трясък, за да не паднем и да оглушеем,, Също да прогнозираш кога поне ще достигнем заветното ниво от 1000 пункта, така грешно предвидено от някои големи разбирачи и играчи още преди 3 години...
                            Last edited by Kiro; 17.09.2017, 10:24.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                              За мен сме между 12-14- застой и безвремие..Тук не са важни само фазите, а и времето за което се случват..Един наивен въпрос- при кое управление има скок на БФБ и при кое застой..Направете и една простичка такава графика..Защо вече 8г. не искат да ни приемат в Шенген и не ни допускат даже до чакалнята на Еврозоната..Монти, ти каво ще кажеш..Другите имат ли мнение..
                              Не Кире !! Двойното дъно 12 и 14 зад гърба ни и сме някъде към 15 с тенденцията да влезем с гръм и трясък в 16.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                                Моята прогноза е че корекцията приключва някъде тук... между 680 и 670 точки. ЕТФ-а се намести, а продавачите при Софарма биват посрещнати твърдо от мажо. Има придвижване и по листването на Експат в Германия. И като четвърти, много силен индикатор, монтито Монти вкара прогноза за голям спад.. Чудесно!
                                Ще си го отбележа и тази прогноза ,както предишната за 1000 пункта през 2014 и много го други.. ....
                                А нагоре колко ...?

                                Коментар

                                Working...
                                X