IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

    Не съм бил на борсата 2007-ма ,но за сега фондовете не разпродават все още и даже купуват , или казваш че като започнат вече ще е късно........?Мултипълите на повечето компании не изглеждат много напомпени както тогава ,а напротив нормални са.Няма я тази еуфория и наплив на инвеститори,таксиджии и т.н. - напротив едва ли има повече от 300 активни играчори.Какво те кара да мислиш така,задаващото се голямо ИПО ли.....аз даже си мисля че ще е вероятно успешно ,но едва ли ще се запише и на 70 процента?
    Напомнят много неща.Като почнем от ипо-тата - сега Градус и Сирма а преди Трейс и "увеличаването на фрий флоута" при Черепа. Щом на мажоритарите има трябват толкова пари значи има причина. И тя по п-п не е в полза на цацата. И тогава и сега мажовци изведнъж се сещат за цацата и почват флиртове - тримесечни срещи, за които после забравят ..... добри новини и най вече обещания за Светия Граал - Дивиднетът, за който после изведнъж няма пари ..... Казват, че ще сключат голяма сделка а после някак си забравят да ъпдейтват инфото за миноритарите ..... Всички тия неща през тази година интензивно нарастват. Така беше и 2007 г. Колкото до фондовете и таксиджиите, то те не правят движенията а амплитудите. Сега няма да е толкова драматично последващото движение на индексите и компаниите по отделно. Като прибавиме и "международното положение" и те така те. Отделно при нас нещата са "прекалено розови", което също е индикатор - цените на имотите, лихвите, кредитни рейтинги, ултра-мега-гига енергийни и инфраструткурни проекти и т.н.
    Предпочитам да съм по-консервативен в момента. Даже позакъснях малко.Разбира се бих купувал и съм заложил съм на 4-5 позиции ..... но на много ниско и едва ли ще ми пуснат
    Life won't wait for you.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение

      Абе можеше да ги сменя ама вече не съм толкова действен на борсата.
      А за IPO-то, не мисля да участвам. Прекалено много неща ми напомнят 2007 г. и съм много предпазлив.И за IPOто и за другото и за цялата борса. Леко полеко кеширам един вид
      Не съм бил на борсата 2007-ма ,но за сега фондовете не разпродават все още и даже купуват , или казваш че като започнат вече ще е късно........?Мултипълите на повечето компании не изглеждат много напомпени както тогава ,а напротив нормални са.Няма я тази еуфория и наплив на инвеститори,таксиджии и т.н. - напротив едва ли има повече от 300 активни играчори.Какво те кара да мислиш така,задаващото се голямо ИПО ли.....аз даже си мисля че ще е вероятно успешно ,но едва ли ще се запише и на 70 процента?

      Коментар


      • Биете ли ги?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Graham
          Баси как и двамата пишете по принцип верни неща и пак се заяждате един друг
          Ако така изглежда - се извинявам на аудиторията! Нямах ни най-малко това предвид, Вземам си бележка ! (не го имам за спор, и затова и спирам по дискусията)
          Не е препоръка... !!!
          "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Грую
            Позволи ми да не се съглася - борсата е комар,
            Не, това ти казах вече - мисля, че бъркаш като го играеш като залог.(забелязах вече, че така гледаш на борсата) А може да не изключва и друга логика (по-добра, пожелавам ти, да я хванеш, ще усетиш че не е малка разликата.) (Знам, сега как може да последват примери за непредвидимите мажоритари и т.н, но все пак - моделът с комара за мен не точен, има по-добър според скромното ми мнение) както и да е, Пожелавам успех и при твоята стратегия (нали беше казал някъде, "че то не може и това добре и онова добре и третото," и тн. в този смисъл, - всичко тече и се променя, включително пазара, модела, глобалното затопляне..т.н. .)
            Не е препоръка... !!!
            "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

            Коментар


            • Баси как и двамата пишете по принцип верни неща и пак се заяждате един друг
              Life won't wait for you.

              Коментар


              • Нe, Грую, не вникваш добре в интонацията и третираш доста повърхниосно казаното то верно, че тя и интонацията не може да се предаде, Не го казвам, срещу теб, не се вързвай. Нарочно ползвам мисли на Костолани, така подбрани, за да няма сърдити недоволни и едва ли не обвинения в манипулация )) А той е казал достатуъчно за всички възможни борсови случаи, та по-голям смисъл има да се определи кое е валидно към съответен момент а не пшо принцип, както го тълкуваш Всъщност какво беше казал той по друг повод - специално за някои случаи "Всеки може да спекулира. Да го правиш в правилния момент – това е изкуството. " "Който не вярва в чудеса на борсата, е реалист. " "Така нареченото всеобщо мнение на борсата не чини и десет пфенига. " Напълно те подкрепям за шлаката в нета- и да - не съм от тези "играчи" които омаловажават Айнщайн. - Точно обратно е - дори и тук в темата за успеха стана дума за това и само аз го защитих защо ли - защото е физикът на миналото столетие, а защо ли е така - ами щото е узаконил квантовата теория (дори като неин критик) и при това без да се разедини физиката, защото е дал понятието "фотон", лазер и др. неща (дори не е необходино да споменяваме още теория относителността, проверена с времевата корекция в орбита на меркурий или това, че всяка навигация, картография няма как да се направят сегашната точност без споменатите открития и т.н.) Т.е. не изпадай в заблуда. Приятелски се опитах да ти предложа друг поглед към пазара. Знаеш какво ти споделих и за хима по нова година. Не се ядосвай, ако се случват нещата по начин различен от търсения. )) Просто пробвай друга гледна точка, инатът не винаги е полезен, по причина, че не пазара ще се настрои по нашия мерак, а ние към неговия, ако не търсим залога разбира се (без паника и препоръка)))
                Не е препоръка... !!!
                "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                Коментар


                • Първоначално изпратено от maverik Разгледай мнение

                  Точно от теб, няма как да се обидя.
                  Надявам се, да не съм те засегнал.
                  A няма защо, винаги обичам мислещите форумци, а такива са рядкост, дори и тук в уж по-високоинтелигентния форум на инвестора, така че винаги ми е приятно да си чатя с хора като теб
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    Ako използваме любимата на фесйбук драскачите на мъдри мисли, съсипани до степен на клишета, източна философия, то няма как да се спънеш в един и същи камък 2 пъти - или камъкът ще се е променил, или ти ще си се променил Но затова се иска малко повече четене на нещо различно от фейса - и това не е насочено към теб, да не вземеш и ти да се обидиш
                    П.С. Само умните хора могат да се учат от грешките на другите, в този смисъл аз спадам към глупаците!
                    Точно от теб, няма как да се обидя.
                    Надявам се, да не съм те засегнал.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от maverik Разгледай мнение

                      Мнооооого е важно да не се спъваш в един и същи камък втори път.
                      Ако може човек да осъзнае какво му се казва, ще спести време..., ако не може... трупа опит. Някоѝ, цял живот трупат опит.
                      Ako използваме любимата на фесйбук драскачите на мъдри мисли, съсипани до степен на клишета, източна философия, то няма как да се спънеш в един и същи камък 2 пъти - или камъкът ще се е променил, или ти ще си се променил Но затова се иска малко повече четене на нещо различно от фейса - и това не е насочено към теб, да не вземеш и ти да се обидиш
                      П.С. Само умните хора могат да се учат от грешките на другите, в този смисъл аз спадам към глупаците!
                      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                        ++ Отличен усет, споерд мен. Старо куче не се мами понякога с кокал Сякаш сме една зодия, (буквално казано) от по-бавните сякаш И аз кеширах след нова година, навреме, а и борсата ни учи нас по-бавните, да действаме по-бързо (!?), усвоих го това, но не го приложих и житейски за съжаление а по повод ipo-to се сетих мисъл на Костолани )) Изглежда понякога наученото с опит, може да е по-ценно от научено от книга )) (не е препоръка) , а и другото помним: ... след трамвай или акция едва ли се тича!? ))))
                        Мнооооого е важно да не се спъваш в един и същи камък втори път.
                        Ако може човек да осъзнае какво му се казва, ще спести време..., ако не може... трупа опит. Някоѝ, цял живот трупат опит.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                          Грую, ти сякаш не следиш много играта,) (то за кво ли да ти е, всъщност не ти и трябва!!(y)) повече го играеш като на залог няма лошо., Само да споделя, че има време за което се развива корекция, спад или възход, не става "алей хоп и готово" тр. да си минат месеците, понякога и година и т.н. А сегашното състояние на пазара, според мен не е това, което ти се иска - че имало много песимисти и следвало да има изненада ))) Сега по-вероятно сме все още в другото ниво, за което: "Когато борсата не реагира повече на добри новини – напускай, и когато лошите новини нямат повече въздействие – влизай." А толкова положителни новини при пилетата има вече изписани ... (не е препоръка)
                          Позволи ми да не се съглася - борсата е комар, при това от най-спекулантските, а нашето БФБ е толкова непредвидимо, че дори и сама не мож да го осъзнаеш (и аз не мога) Тук рипа, щото рипа, и пада, щото пада - толкоз, казвали сме го неведнъж. Едно време поне Сашко Каролеца ни разсмиваше с ТА на Суфлекса, ама и той вече не списва вестник Стършел, ъъъъ, това де, бюлетина на Карол

                          А за пилетата - определено до момента няма нито положителни новини, нито истерия, нито нищо. Работят си хората (предполагам) на тихия фронт като евана агро и после пак ще има изненадани, ама то изненадани винаги има. Чакаме новото Ники или старото да го напнат да разкеши - те тогава ще е шоу.

                          П.С. Нямам проблеми с продаването на загуба, за д ане загубя още повече, а сантимент към акции пък хептен нямам
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                            ++ Отличен усет, споерд мен. Старо куче не се мами понякога с кокал Сякаш сме една зодия, (буквално казано) от по-бавните сякаш И аз кеширах след нова година, навреме, а и борсата ни учи нас по-бавните, да действаме по-бързо (!?), усвоих го това, но не го приложих и житейски за съжаление а по повод ipo-to се сетих мисъл на Костолани )) Изглежда понякога наученото с опит, може да е по-ценно от научено от книга )) (не е препоръка) , а и другото помним: ... след трамвай или акция едва ли се тича!? ))))
                            Прецик, извинявай, но звучиш като една колежка с диплома от Стар Ромски Университет или там както се казва, та и според нея, щото била учила някаква библиография (примерно), ма после покрай едни секретарства с райбер на една високопоставена маляка я бяха издигнали до звезда в маректинга (честа практика при маляките за секретарки със заслуги), та според нея, голямата ѝ гордост била, че научила всичко от практиката, ръиш ли - да се чудих да се смееш ли, да плачеш ли????

                            Сегашното интернет общество има една много странна черта, която позволява на всякаква шлака не само да заема водещи позиции (това винаги го е имало), ами и да ни натрапва малоумшината си като основен постулат. Шото за чий ти е да учиш и да си губиш времето, като може с покерче, търкане на билетчета, вирене на крачета и т,н, пак да си богат? И винаги се дават клиширани мисли и простотиЙ от сорта как Бил Гейтс нямал вишУ, пък Айншайн го скъсали по физика и дъра-бъра изключения, които само потвърждават правилото. Ама стадото си рупа ли, рупа и му е кеф, когато си избере най-голямото говедо да го води. Народопсихология някаква, извратена форма на съществуване.

                            П.С. Не е насочено към теб, просто ми стана смешно, че и ти звучиш в тази плоскост - ако наистина за един бит даваха двама небити, то българите щяхме да управляваме света, щото толкова шамари като нас в последните 100 години почти никой не е изял...
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Грую, ти сякаш не следиш много играта,) (то за кво ли да ти е, всъщност не ти и трябва!!(y)) повече го играеш като на залог няма лошо., Само да споделя, че има време за което се развива корекция, спад или възход, не става "алей хоп и готово" тр. да си минат месеците, понякога и година и т.н. А сегашното състояние на пазара, според мен не е това, което ти се иска - че имало много песимисти и следвало да има изненада ))) Сега по-вероятно сме все още в другото ниво, за което: "Когато борсата не реагира повече на добри новини – напускай, и когато лошите новини нямат повече въздействие – влизай." А толкова положителни новини при пилетата има вече изписани ... (не е препоръка)
                              Не е препоръка... !!!
                              "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                                ++ Отличен усет, споерд мен. Старо куче не се мами понякога с кокал Сякаш сме една зодия, (буквално казано) от по-бавните сякаш И аз кеширах след нова година, навреме, а и борсата ни учи нас по-бавните, да действаме по-бързо (!?), усвоих го това, но не го приложих и житейски за съжаление а по повод ipo-to се сетих мисъл на Костолани )) Изглежда понякога наученото с опит, може да е по-ценно от научено от книга )) (не е препоръка) , а и другото помним: ... след трамвай или акция едва ли се тича!? ))))
                                Ами вариантите са два, човек или печели или се прецаква !

                                Коментар

                                Working...
                                X