IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Химимпорт АД (CHIM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Хвала на таквизи инвеститори, аз не смеех досега да бръкна в ...........

    Подкрепям "Кайзера" и "к.о." напълно. През м. Април - Май тази година, направих доста дълбоко изследване на показателите с помощта на моя колежка - Експерт счетоводител. Графиките и заключенията са у нея, но ще ги изискам. Показателни са, за съжаление! Моля двамата да ми пратят на лични мейлите си, ще им пратя копия на сканираните графики.

    "Химимпорт" е съставен от около 55 дъщерни, страшно много активи, но изключително малки печалби!!

    Ето теденциите накратко, за мен детайлният анализ на причините не ми трябва, защото аз имах ПРИВИЛЕГИРОВАНИ, но вече нямам никакви. Излагам показателите в реда на анализ, препоръчван от редица автори в САЩ.

    1. Приходите на холдинга в периода 2011 до 2015 г. вкл. (5 години) нарастват с 10,9 %;

    2. Печалбата спада от 112 млн. лв. на 58 млн. лв., т.е. около 2 (два) пъти???

    3. Капиталът нараства за 5-те години със 7,5 %

    4. Рентабилността на капитала спада от 4,25 % в края на 2011 г. до 1,59 % през 2015 г., т.е. 2,67 пъти.
    Тук коментирам: Уорън Буфет препоръчва да се купуват книжа на компании, които в течение на 5 г. поддържат рентабилност на капитала от 15 - 17 %. За сведение: М+Ц държи 14 - 17 % през последните 5 г., "Софарма Трейдинг" - също, "Монбат" 10 - 11 %; "Софарма имоти" 8 - 9 % през последните 3 год.; "Софарма" - само 7 - 8 % за последните няколко г.

    5. Нетекущите задължения нарастват за периода 1,77 пъти, отношението "дълг / капитал" нараства от 85 % през 2011 г. до 141 % през 2015 г., т.е. около 1,6 пъти !!!

    Оставям на добрите икономисти да отговорят: кое изяжда печалбата? накъде отива дружеството?

    Нямам вече акции, НАПИСАНОТО НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ТЪРГОВИЯ С АКЦИИТЕ НА "ХИМИМПОРТ" и други акции.
    Препоръчвам да се чете и смята повече и преди всичко, да се мисли?

    Професорът

    Коментар


    • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

      Като си казал ....
      Сегментирано, което си написал е така. Вадил съм и тях, но вече не намирам смисъл в подробен доклад, във всеки холдинг могат да си прехвърлят резултата от една компания в друга и се фокусирам върху обобщената картина на консолидирана база. Всичко е добре, докато те са в рамките на холдинга. Колкото повече се дълбае, толкова повече неизвестни.

      Страхотни активи, невероятен потенциал при наличие на правилни решения(като това за дивидент, но отново с неяснота относно размер и несигурност изобщо), твърдо номер 1 в България, но недостатъчна прозрачност и незадоволителни резултати и в частност това, което от години наблюдавам, е как с еднакъв темп намалява печалбата, без значение от каквито и да е фактори, не с много, че да е новина и да разтърси акционерите, но постоянно. Изкуствено някак си.


      Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.
      Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение

        +1

        Дали не е и повече от 5, преди време бях систематизирал основните показатели през годините и данните за печалбата графично представляват една стълба с много стъпълца, всичките слизащи надолу. Ако някой може да обясни, как така всяка година, всяко тримесечие намалява константно и с почти напълно еднакъв темп печалбата, независимо, че кризата отмнина, икономиката бележи добър ръст? В отчетите на повечето компании/холдинги се вижда реално отразяване на макроикономическата и пазарна ситуация в зависимост от сектора, в който работят, тук НЕ. От 2011 до 2016 консолидираната печалба(за деветмесечието) спада от 107 на 73 млн., 1/3 е изчезнала за 5 г. Защо, на какво се дължи?


        Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.
        Като си казал А, кажи и Б. Анализът ти е непълен. Хима е тюрлюгювеч от бизнеси. Побликуват си хората и сегментирана информация - обороти, печалби/загуби по сегменти. Вземи да си направиш таблицата по този начин и сам ще си отговориш на въпроса - т.е. от кои сегменти идва спада, от всички ли, от един ли... Мен ме мързи, да си призная да гриза толкова числа.

        Отделно - някои наблюдения, които ми направиха впечатление дори и без да съм дърпал таблици и графики:
        1. Приходите от застраховането им се качват и печалбата.
        2. Приходите/печалбата от транспорт падат - там най-големия актив е България еър.
        3. Отчитат могъщи други разходи - появяват се предимно в годишния отчет. Ей така изведнъж се появяват 50+ милиона други разходи. Отиваш на разбивката за други разходи и огромната част от тях са пак.... в други разходи Сигурно се отчитат некъде ората...
        4. Питах Г-н Керезов за мега странното движение в собствения капитал в конс. отчет към 31.12.2015 където изчезват безследно едни 90 милки, ей така, със същата лекота както човек си купува баничка с боза например. Няма никакво обяснение в отчета. Керезов мълчи по темата, въпреки, че на други форумци отговаря и праща снимки от опашката от тирове пред фабриката им дето е в ЗХБГ. Чакам вече 2 седмици за отговор. Отговор никакъв.
        Одиторчето дет са го наели - ГрантТорнтон също мълчи. Ма така е, като ти плащат си мълчиш. Иначе били независими...

        Та тва е. Ако искаш си поиграй и вкарай данните по сегменти. и тогава ще си отговориш на въпроса дето те мъчи. Много въпроси има тук, много въпросителни, недоизказани неща, магии, скрити лимонки на 5-то субконсолидационно ниво...видимост никаква. Затова и Хима е недолюбвана хартия, за разлика компаниите от групата на Стара Планина се реят в космоса.

        Имам и тук и в ЗХБГ и в ЦКБ, но след като тегля калема хич не съм щастлив. А лошото, е че са много-много-много големи и трудно ги заобикаляш, отделно са тренд-сетъри - ако искаш да видиш какви са настроенията на целия селски пазар - гледаш какво се случва в Хима.
        Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

          При системен 5г двоен спад - сигурен ли си че 7-8ре значи силно подценено ?
          Дори и 100% да вярваш на счетитата им - пак може да погледнеш колко компании от сип500 балона се търгуват на тия мултипъли..дори без да имат такива големи профит спадове.
          А иначе да - може да има още едно 30-40% отгоре ако никиту умножи 4-5 пъти етф-а си.
          Ако и се ангажират да разпределят поне 1/2 от печалбата си като дивиденти.
          Ако това стане няма да е 30-40%. а поне 100%. Нашият пазар е много изкривен.....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

            При системен 5г двоен спад - сигурен ли си че 7-8ре значи силно подценено ?
            Дори и 100% да вярваш на счетитата им - пак може да погледнеш колко компании от сип500 балона се търгуват на тия мултипъли..дори без да имат такива големи профит спадове.
            А иначе да - може да има още едно 30-40% отгоре ако никиту умножи 4-5 пъти етф-а си.
            Ако и се ангажират да разпределят поне 1/2 от печалбата си като дивиденти.
            +1

            Дали не е и повече от 5, преди време бях систематизирал основните показатели през годините и данните за печалбата графично представляват една стълба с много стъпълца, всичките слизащи надолу. Ако някой може да обясни, как така всяка година, всяко тримесечие намалява константно и с почти напълно еднакъв темп печалбата, независимо, че кризата отмнина, икономиката бележи добър ръст? В отчетите на повечето компании/холдинги се вижда реално отразяване на макроикономическата и пазарна ситуация в зависимост от сектора, в който работят, тук НЕ. От 2011 до 2016 консолидираната печалба(за деветмесечието) спада от 107 на 73 млн., 1/3 е изчезнала за 5 г. Защо, на какво се дължи?


            Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.
            Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение
              Потъник ще върви нагоре ако има голямо записване при етф, тогава продаващите ще сложат бидовете на 30% нагоре от текущата цена.....мое мнение е че до няколко месеца това ще се случи......на фона на конс. Печалба е силно подценен
              При системен 5г двоен спад - сигурен ли си че 7-8ре значи силно подценено ?
              Дори и 100% да вярваш на счетитата им - пак може да погледнеш колко компании от сип500 балона се търгуват на тия мултипъли..дори без да имат такива големи профит спадове.
              А иначе да - може да има още едно 30-40% отгоре ако никиту умножи 4-5 пъти етф-а си.
              Ако и се ангажират да разпределят поне 1/2 от печалбата си като дивиденти.

              Коментар


              • Потъник ще върви нагоре ако има голямо записване при етф, тогава продаващите ще сложат бидовете на 30% нагоре от текущата цена.....мое мнение е че до няколко месеца това ще се случи......на фона на конс. Печалба е силно подценен

                Коментар


                • Никой нищо не казва за Потъник Голямо мълчание голямо нещо.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от toto 2 Разгледай мнение
                    Може пък пружината да се натяга
                    Дано да си прав но не знам.Ще видим.

                    Коментар


                    • Може пък пружината да се натяга

                      Коментар


                      • Наказват я тая артия ми се струва.Не случайно цкб я изпревари.

                        Коментар


                        • Преценявайте риска до колко сте смели и на каква цена си показвате бройките, за да не се случи някой път да останете без тях!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Manyface God" Разгледай мнение

                            Ехей, къде по-надолу се гласиш, ???
                            търся поне десетина стинки разлика ................ миналата седмица разтоварих на около 1,74 и сега ще търся вход .............. дано се получи, че не ми се гони влака по баира...

                            не е препоръка...
                            НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ФУТБОЛ!!!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Manyface God" Разгледай мнение
                              Зорлията отупа самосвала май..
                              изтърва ръчната ............ слаби сфинктери
                              НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ФУТБОЛ!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от _1912_ Разгледай мнение

                                явно на тая мечка времето я притиска и трябва спешно да продава

                                няма нищо, де ................ днес заредих 10 какции, а по-надолу ще взема още

                                ще помогна на мецана...
                                Ехей, къде по-надолу се гласиш, ???
                                The strongest stand last.

                                Коментар

                                Working...
                                X