IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България ускорява крачките към Фалит

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • мейси

    Не си права , не може да ги оставят да се оправят сами и няма да ги оставят.Ще видиш че Гърция ще започне да си оправя държавните финанси.Търси се формула която няма да докара други неприятности , всяко лечение има странишни действия , ЕС трябва да си изгради механизми за действие в такава ситуация.
    D.Y.F-091066

    Коментар


    • Колко процента ще стане здравната осигуровка?

      - Ще стане 10%, без това тя е най-ниската в момента в Европа.


      Абсолютна лъжа и мисля, че някой е хванал бате ви Бойко яко за носа и го води като мечкарин мечка, за да плещи подобни неща.

      Ще фалираме най-вече заради това: http://borsi.blog.bg/novini/2010/03/...nite-sl.509036 , картелите в енергетиката и високите цени на суровини и електроенергия (по-високи от тези в САЩ). Системата няма как да удържи. Администрацията ни изяжда всяка стотинка от БВП, а няколко монополни компании изсмукват каквото е останало. За реинвестиции не само не остава нищо, но дори икономиката се декапитализира - вече с бесни темпове. Състоянието е много по-лошо от видимото, защото ако от БВП извадим инфлацията, която правителството надува чрез монополите в енергетиката, положението става съвсем отчайващо.

      Заплатите на чиновниците варират между 600 и 2400 лв.- Безработицата расте с рекордно темпо

      В България съотношението между персонала на парламента и депутатите и 2.8, в Швеция е 1.9
      Българският парламент има 114 служители в дирекция "Автомобилно обслужване и гаражи", в други страни има десетки пъти по-малко
      В комисията за отнемане на незаконно имущество има почти 300 служители (които не са постигнали никакви резултати в работата си); в Ирландия в подобна структура има около 10 човека персонал, а отнетото имущество е за стотици милиони евро
      В Националния статистически институт работят 1500 човека; в Ирландия в същата структура са под 700, в Дания са 541
      Българският президент има повече служители отколкото президентът на Германия и 6 пъти повече от президента на Ирландия
      Държавна агенция "Архиви" има персонал от 513 служители (плюс допълнителни 69 извънщатни); в Нова Зеландия архивът има 119 служители, в Ирландия – само 40
      В Швеция има 9 министерства, в България са два пъти повече
      В някои министерства в Нова Зеландия заетите са около 70 човека, в същите министерства в България са около 150 пъти повече.
      РЗОК Кюстендил (Национална здравноосигурителна каса - Кюстендил) например започва дейността си през месец април 1999 г. При започване на дейността си през 1999 г. РЗОК е с численност на персонала 26 служители, като през годините техният брой нараства и към момента той е над 50.
      За 10 години броят на служителите на здравната каса (в Централното управление на НЗОК в София, в районните здравноосигурителни каси и в общинските офиси) е нараснал от 1329 на 2314 души.
      4350 лева е средната заплата в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР)
      и т. н.
      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

      Коментар


      • Визирам това от постът ти тъй като четях тъкмо за Сорос и еврото
        За разлика от много анализатори харвардският професор не вярва на появилите се напоследък предположения, че отслабването на еврото се дължи на хедж фондовете.
        Та какво намерих по повод невярването на Рогоф
        03.03.10
        ВАШИНГТОН - Министерството на правосъдието на САЩ подгони шефовете на водещи хедж фондове, за които се предполага, че са подели кампания за сриване на еврото, писа в. “Уолстрийт джърнал”.

        Сред разследваните са “SAC Кепитъл адвайзърс”, “Грийнлайт кепитъл”, “Сорос фънд мениджмънт” и “Поулсън и ко”. Шефовете на тези фондове - съответно Стивън Коен ($ 11,4 млрд.), Дейвид Айнхорн ($ 2,94 млрд.), Джордж Сорос ($ 13 млрд.) и Джон Поулсън ($ 6,8 млрд.), са сред най-големите богаташи в Америка.

        Правосъдното министерство във Вашингтон им пратило писма, с които ги задължава да предоставят всичките си документи от последните 3 месеца за търговия с единна европейска валута на международните парични пазари. Американските власти подозират, че “големите риби” са се разбрали да използват гръцката криза, за да сринат еврото, и са предприели действия, подобни на свалянето на цената на акциите на бившия банков гигант “Лемън брадърс” в началото на кризата в САЩ.

        Инвестиционните атаки срещу еврото почнали веднага след тайна среща на големите шефове, на която се говорело, че “най-добре би било то да падне до нива между $ 0,90 и 1,20 за евро”. Това според американските закони е тайно споразумение в ущърб на трета страна и е подсъдно.

        Факт е, че от декември м.г. еврото е загубило 10 на сто от стойността си спрямо долара, посочи “Уолстрийт джърнъл”. Вчера следобед курсът беше $ 1,3637 за евро.
        http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=399489
        А що се касае до Гърция четох ,че ЕК не е достигнала до съгласие за спасителен план за гръцката икономика.
        http://www.grreporter.info/Evropeysk...za_Grciya/4722
        Да се оправят тия гърчуля сами.От какъв зор някой страни като Франция и Германия ще им харизват милиарди EUR ??Гърчулята си живеят охолно и с много пари, а ЕС и USA се е загрижил за тях.Ами за нас някой ще се погрижи ли ако стане нещо???
        [color=#BF0000]Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или ус

        Коментар


        • Нищо лошо бе, пиле! Ама с това наливаш вода във воденицата на реформите, които засега поспряха. А трябва да продължат непременно, ако не искаме да станем като гърците. Та това, че постна мнението на няколко водещи икономиста е добре, макар че всички заинтересувани вече прочетоха мнението им.
          Та М--и, ти си станала фен на реформите на правителството! Браво!

          И ето още в тази насока:

          „Затегнете коланите!” е за всички

          Money 14.03.2010, 09:12


          Глобалният икономически растеж ще се възобнови още тази година. Паническият страх за евентуално повторение на Великата депресия вече изчезва, но остават проблемите с безработицата и недвижимите имоти. Много правителства ще се сблъскат с големия проблем на задлъжнялостта и ще бъдат принудени да се преборят с последствията от своите програми за съживяване на икономиката.

          Допълнителен проблем за Европа е външният дълг, защото за много държави той ще достигне 200% от брутния вътрешен продукт (БВП), докато за бързо развиващите се икономики ще имат по този показател по-малко от 50%.

          Това са част от изводите и прогнозите на харвардския професор по икономика Кенет Рогоф в интервю за немският германският бизнес ежедневник Handelsblatt, в което той обяснява и защо не трябва да се страхуваме толкова много от задлъжнялостта на държавите.

          Рогоф стана по-известен през 2008 г., когато предрече краха на банките в САЩ, а през миналата година и с бестселъра This Time is Different: Eight Centuries of Financial Folly (Този път е различно: Осем века финансова недалновидност), в която в съавторство с проф. Кармен Райнхарт анализира историята на кризите.

          Изследванията над които е работил Рогоф показват, че след финансовите кризи идва вълна на задлъжнялост. Приблизително три години след банковите кризи равнището на държавната задлъжнялост нараства почти три пъти и правителствата са принудени да повишават данъците и да съкращават разходите. В сегашната ситуация инфлационните рискове не са толкова високи, но ако погледнем историческите аналози, нарастването на държавния дълг може да превърне инфлацията в проблем.

          На въпрос трябва ли да ни притеснява държавната задлъжнялост, Рогоф отговаря отново с историческа справка: Държавните дългове съществуват откакто се появиха кредитите. Франция е преживяла банкрут 9 пъти, Испания - 13, а Гърция е последния пример. Страната се намира в много трудно положение. Като бивш главен икономист на Международния валутен фонд (МВФ) харвардският професор смята, че след намесата на фонда Гърция ще спечели време, но за решаване на проблемите ще са й нужни години.

          Ситуацията с дълга вече е извън контрол, а икономическият ръст обещава да бъде крайно незначителен и заради това на почти всички страни ще се наложи да затягат коланите. Това се отнася и за САЩ. Основният проблем е, че бързо нарасналият дълг трябва да бъде съкратен радикално, а неговото решение вече не е толкова икономическо, колкото политическо.

          В трудно положение се намират много страни, вкл. и от Източна Европа. Ако погледнем техния брой, то Европа представлява някакъв епицентър на разрушително земетресение. И най-много средства за възстановяване са нужни за Гърция, Ирландия, Португалия, Испания, Латвия, Украйна.

          Рогоф не е оптимист за бъдещето на еврото, макар да смята, че общата валута ще преживее кризата, но на някои държави ще се наложи да излязат „в платен отпуск". Независимо от доброто състояние на водещите страни в еврозоната, в близките година-две еврото ще отслабне спрямо долара. След три години всичко може да се промени и рисковете вече да са свързани с долара. Америка трябва да намери изход от политиката си на нулева процентна ставка по кредитите. Според Рогоф САЩ се намират в трудно положение, защото цените на недвижимостите остават на ниско равнище, а безработицата е висока.

          За разлика от много анализатори харвардският професор не вярва на появилите се напоследък предположения, че отслабването на еврото се дължи на хедж фондовете. Това е просто смешно, тъй като валутните пазари са по-велики. Най-привлекателни изглеждат валутите на развиващите се страни. Играчите на тези пазарите са най-малко уязвими, защото тези държави имат най-малки дългове, а в същото време темповете на икономически растеж са най-високи, подчертава Рогоф.

          Той прогнозира, че лихвите още дълго ще бъдат на ниско равнище, тъй като Европейската централна банка (ЕЦБ) не разполага с много възможности за тяхното повишаване, главно заради незначителния икономически ръст в Европе и слабата й банкова система. В индустриално развитите държави харвардският професор не вижда опасност от инфлация, но побърза да се застрахова, че по принцип не се ангажира с прогнози в дългосрочен план. За Рогоф потенциален проблем за тези държави е излизането от програмите за стимулиране на икономиките.

          На въпрос къде препоръчва да се инвестира, той отговаря, че отслабването на Китай може да се окаже сериозен проблем за световната икономика, а в хода на възстановяване на глобалната икономика би трябвало да се обърне внимание на други развиващи се държави и особено на Бразилия. Що се отнася да уязвимите, които се нуждаят от подкрепа, при тези държави има следната цикличност: когато положителната разлика в процентните ставки на макропоказетелите расте, на помощ идва МВФ, и те падат.

          След известно време участниците на пазара ще разберат кои държави не са затегнали коланите си, тъй като положителната разлика на процентните ставки отново ще започне да расте. И когато правителствата им започнат да осъществяват нови програми за икономии, те ще започнат да падат. След повторния урок след няколко години тези държави може да се излекуват окончателно.
          http://money.ibox.bg/news/id_731725882

          Коментар


          • Първоначално изпратено от diletant
            М---и, наясно ли си за какво пледираш с пускането на този пост?
            След като икономистите са го казали какво лошо виждаш да се посте в тема касаеща това???
            [color=#BF0000]Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или ус

            Коментар


            • М---и, наясно ли си за какво пледираш с пускането на този пост?

              Коментар


              • Икономисти: България върви към гръцкия сценарий
                14.03.2010 15:14
                България е заплашена от голям бюджетен дефицит и влизане в гръцкия сценарий, предупредиха водещи икономисти. Според тях през последната седмица правителството е спряло всички започнати реформи и е започнало да отпуска пари от бюджета, което не бива да се прави. Ако тази политика продължи, може да има вълна от протести от сектори, които искат допълнително финансиране. Това заплашва да спре и бавното възстановяване на икономиката ни, за което вече се виждат първите сигнали.

                "Частният сектор, икономиката, която генерира добавена стойност на пазара, е тази, която е загубила 160 000 работни места, близо 10% от заетостта. Докато общественият сектор, който е активен публично и се оплаква, и създава стрес, че нещо голямо се случва там, там има едва 3,3% орязани и едва 20 000 съкратени, като основната част е в областта на образованието, което е част от реформата с делигираните бюджети, започнала преди това, предаде АСН.

                Време е и общественият сектор да понесе тежестта на кризата,
                http://business.actualno.com/news_289284.html
                там са сериозните възможности за реформите за повишаване на ефективността на разходите, които от една страна, в дългосрочен план, осигуряват възможност за растеж, а от друга ще уверят пазарите, инвестиционната общност и публиката, че правителството няма да се плъзне по популисткия наклон", коментира икономистът Лъчезар Богданов, цитиран от Дарик.

                По думите на икономиста Георги Ангелов точно, когато има наченки на възстановяване, се намираме в завой на политиката, при който може да спре възстановяването и страната да изпадне в криза като Гърция.

                "През последната седмица бяха спрени всички реформи, които правителството каза, че ще прави, все повече харчим, без да има как да го финансираме, което може да ни вкара в негативна спирала - бюджетен дефицит, намалено доверие, спад на икономиката, гръцки сценарий", допълни Ангелов.

                Икономистът Георги Прохаски предупреди, че трябва да започне подготовка за актуализация на бюджета през юни или юли, ако продължи тенденцията разходите да надхвърлят приходите в хазната, а не, когато това се случи през тези месеци, спешно и без обмисляне да се предприемат мерки в ограничаване на разходите.

                "Разходите трябва да бъдат допълнително ограничени, което означава, че тази година със сигурност пенсиите и заплатите в бюджетната сфера трябва да бъдат замразени", категоричен бе Прохаски.

                Георги Ганев пък предупреди, че ако продължават харчовете в бюджетната сфера, банковите лихви отново може да скочат. Икономистът обясни, че още при първите сигнали за свиване на разходите в бюджета, в края на миналата година и началото на тази, частният сектор е започнал да намалява лихвите. Ако правителството обаче запази политиката си от последните седмици на "развързване на кесията", тенденцията ще се обърне отново и лихвите пак може да започнат да растат.
                http://business.actualno.com/news_289313.html
                http://www.econ.bg/news/article17693...e_na_krustoput
                [color=#BF0000]Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или ус

                Коментар


                • Дянков вместо да се занимава с глупости като неплатени данъци на певците, да вземе да направи проверки на бившите министри и замове в правитествата на НДСВ и тройната коалиция. Ако действа бързо и твърдо , само след 3 месеца бюджета ще е с излишък от няколко милиарда лева. Но май-май темата е табу !?

                  Коментар


                  • Румъния: Икономиката ще има отново растеж през близките месеци, каза Адриан Видяну
                    14 март 2010 | 11:22 | Агенция "Фокус"
                    Начало / Румъния
                    Букуруещ. Румънската икономика ще регистрира отново растеж през близките месеци, каза министърът на икономиката Адриан Видяну, цитиран от Медиафакс. Прогнозата му се базира на икономическите данни от последните четири месеца. През този период промишленото производство, съпътствано с нарастване на производството на енергия и газ, е отбелязало средно увеличение от над 5%. През януари растежът е бил 6,8%. Тъй като промишленото производство стимулира и растеж на сектора услуги, имам всички основания да вярвам в скорошното начало на съживяване на икономиката, каза Видяну.

                    Коментар


                    • Пичове, защо спорите за конкретен вид данък. Не виждате ли , че винаги е смъкване на един данък с 1%, вдигаме друг с 2%. Относително казано. Индианец, забеляза ли колко се надуха акцизите след като въведоха прословутия плосък данък? Само манипулации на овцете. Това е!

                      Коментар


                      • А с колко викаш се увеличи БВП ?

                        И как се промени съотнишението ДОД/БВП ?

                        Това, че на теб ( всъщност на мен Дянков ще ми връща ) ДОД е намалял не означава, че същото е вярно за цялата икономика.

                        С инндианци не ми се спори ....

                        Първоначално изпратено от индианеца
                        "България премахна прогресивното данъчно облагане, като от три стойности с най-висока 24% въведе единен 10% данък, който е един от най-ниските в Европа, заяви пред "Глобал пост" Георги Ангелов, икономист от института "Отворено общество". След въвеждането му, данъчните постъпления се увеличиха с 40%, допълва Ангелов, частично заради бум в икономиката, но и заради повече постъпления от сивия сектор, стимулирани от опростената данъчна система.
                        http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03...anuk_na_sasht/

                        Коментар


                        • "България премахна прогресивното данъчно облагане, като от три стойности с най-висока 24% въведе единен 10% данък, който е един от най-ниските в Европа, заяви пред "Глобал пост" Георги Ангелов, икономист от института "Отворено общество". След въвеждането му, данъчните постъпления се увеличиха с 40%, допълва Ангелов, частично заради бум в икономиката, но и заради повече постъпления от сивия сектор, стимулирани от опростената данъчна система.
                          http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03...anuk_na_sasht/

                          Коментар


                          • Я погледни какво стана с приходите от ДОД след въвеждане на плоския данък и повече не пиши глупости.

                            Първоначално изпратено от индианеца
                            Друго чувам за първи път, че прогресивен ДОД, вместо 10% плосък, ще е реално намаление на данъците за плащащите!

                            А този убавец с бонуса е проблем на купилите акции на дружеството, и не трябва всички да плащат за това. Нелепо е.

                            Коментар


                            • Друго чувам за първи път, че прогресивен ДОД, вместо 10% плосък, ще е реално намаление на данъците за плащащите!

                              А този убавец с бонуса е проблем на купилите акции на дружеството, и не трябва всички да плащат за това. Нелепо е.

                              Коментар


                              • Ти па къде виде, че давам идеи за повишаване на данъците.

                                Единствената идея дето давам е за прогресивен ДОД и ЕВЕНТУАЛНО отпадане на горния праг за осигуровки.

                                И двете идеи са с мотив социална справедливост, ако си чувал за т.нар. пределна полезност на дохода.

                                п.с

                                Ако ДОД беше прогресивен, един убавец с особен псевдоним вместо да си даваше 1м бонус, можеше и да го даде като дивидент.

                                Първоначално изпратено от индианеца
                                Първоначално изпратено от SStoilov
                                Я да го погледнем от друга точка

                                Държавата , която има окол 3 милиарда евро външен дълг, ще вземе "малко" от населението и фирмите , които пък имат 37 милиарда евро външен дълг.

                                Интересно, за да спасим държавата , ще видим сметката на населението и/или фирмите.

                                Та кой викаш ще фалира.
                                Oooo, ама я почакай малко, Стоилов !
                                Какво стана с въвеждането на прогресивния данък, голямото увеличение на данъка върху имотите, наследството, осигурителните прагове и другите ти прогресивни идеи ???

                                Или си мислиш, че като държавта започне да реже месо, точно ти ще минеш между капките. И въобще защо не спрете с идеите за ПОВИШЕНИЕ на каквито и да е данъци ?

                                Коментар

                                Working...
                                X