IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спиди АД (SPDY / 0SP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Начеф, не мисля, че Спиди имат оперативни лизинги. Просто са задължени да направят разграничение между финансов и оперативен в спечетводната си политика. Но дори и да има не е проблем, защото при него всичко се вижда в ОПР и директно се отразява в резултата за годината.

    Силно се надявам по тази позиция да има дивидент. Защото още при самото излизане на борсата, Мектупчиян заяви, че около 50% от печалбата ще се изплаща на акционерите. Ако не спази това обещание, че покаже некоректно отношение към миноритарите. Може и да не е в същия % дивидента, защото очевидно яко се инвестира в автопарка, но поне да сподели част от печалбата.

    Коментар


    • Добре дошъл и добро включване, колега.
      Да, добре изглежда и инфото е представено доста прегледно и смилаемо.
      Явно, това момче Тахчиев, който най-вероятно (заедно със счетоводството) е готвил нещата, си разбира от работата.
      Първоначално изпратено от Garcilаso Разгледай мнение
      Да, отчетът наистина изглежда добре визуално. Но какво ще кажете за съдържанието му?

      Това, което аз забелязах основно е, че продължават да обновяват автопарка. Ако това, което казват, че е достигната върховата точка на подмяна на старите микробуси, е вярно, то от другата година трябва да започнем да виждаме сближаване между плащанията по финансов лизинг и разходите на амортизацията.
      Тук имах проблеми. Интересно ми е да чуя и други мнения.
      Исках да прочета за счетоводна политика, кликам на съответното място, а ми се отваряше файлът с отчета. Докато се ориентирам, че счетоводната политика е в приложенията на отчета, моткане беше.
      Няма изненади, амортизацията на колите е 5 години, линейна.
      Следователно тезата ти за отношение на амортизация към лизингови вноски, намира някакво изясняване
      Аморт - 3.2 млв.
      Плащ по фин. лизинг - 3.65 млн.
      Нещото, което ми а малко неясно е, че в т. 2.17 Лизингови договори се говори, че очевидно има и някакви оперативни лизинги, но не разбрах На какво ??
      Оперативният лизинг би следвало да се разглежда правно като наемен договор и там осчетоводяванията са други.


      Печалбата за изминалото тримесечие щеше да е колкото тази от Q4 2012, ако не бяха ограбили 340 бона от централата . Така че, както си личи и от движенията на цената на акцията, намалената печалба за Q4 е по-скоро краткосрочен ефект. Явно са си взели поука и са засили охраната.

      Последно, разходите за външни услуги. От една страна се радвам, че изнасят извън фирмата транспорта между логистичните центрове, защото така се фокусират върху основната дейност - транспорт в самите градове. От другата страна, обаче "над 30% от куриерите работят като подизпълнители на дружеството". Надявам се да не изпуснат контрола над това аутсорстване на дейности.

      П.П. Какъв процент от печалбата тази година очаквате да се разпредели като дивидент?

      Имам акции!
      Много положително е, че директно ти съобщават и ЕБИТДА. Помага за бърза ориентация по компанията, без да се налага да смяташ много.

      Дивидентът зависи от едно лице и то се казва Мектупчиян.
      Той всъщност е давал сигнали, че е имал и има необходимост от свеж кеш. Вчера пак продаде сериозно.
      Нямам представа за какво са му необходими пари и до кой момент ще продължи това.
      Ей така за цвят аз пък бих казал, че дивидент няма да има

      Това да прави куриерите подизпълнители съм го виждал при западните фирми.
      Включително съм гледал два филма, разследване на немски топ журналист, който се дегизира и започва работа там. Тезата беше, че се съдира кожата на дребни търговци и определен контингент хора, който са отчаяни и нямат изгледи за друга работа. Директни сравнения с положението в Бг са неудачни.
      Куриерските форми отдавна са забелязали, че аутсорсването може да им е много изгодно. Не взимам отношение и не правя препоръки тук.

      Коментар


      • Да, отчетът наистина изглежда добре визуално. Но какво ще кажете за съдържанието му?

        Това, което аз забелязах основно е, че продължават да обновяват автопарка. Ако това, което казват, че е достигната върховата точка на подмяна на старите микробуси, е вярно, то от другата година трябва да започнем да виждаме сближаване между плащанията по финансов лизинг и разходите на амортизацията.

        Печалбата за изминалото тримесечие щеше да е колкото тази от Q4 2012, ако не бяха ограбили 340 бона от централата . Така че, както си личи и от движенията на цената на акцията, намалената печалба за Q4 е по-скоро краткосрочен ефект. Явно са си взели поука и са засили охраната.

        Последно, разходите за външни услуги. От една страна се радвам, че изнасят извън фирмата транспорта между логистичните центрове, защото така се фокусират върху основната дейност - транспорт в самите градове. От другата страна, обаче "над 30% от куриерите работят като подизпълнители на дружеството". Надявам се да не изпуснат контрола над това аутсорстване на дейности.

        П.П. Какъв процент от печалбата тази година очаквате да се разпредели като дивидент?

        Имам акции!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BigBear Разгледай мнение
          Посредникът няма голямо значение - вероятно един или няколко фонда са си договорили тази цена от мажоритаря и са купили през един посредник. Всички фондове имат договори с няколко посредника.
          Сигурно е така Да видим как ще продължи представянето .

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Iblis Разгледай мнение
            Знаеш ли през кой посредник се хупиха 20420 бр
            Посредникът няма голямо значение - вероятно един или няколко фонда са си договорили тази цена от мажоритаря и са купили през един посредник. Всички фондове имат договори с няколко посредника.
            Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от BigBear Разгледай мнение
              Просто продава по-скъпо акциите, които пазара не пожела да купи миналата година. Днес свободно търгуваемите акции се увеличиха с 1 %
              Знаеш ли през кой посредник се хупиха 20420 бр

              Коментар


              • Просто продава по-скъпо акциите, които пазара не пожела да купи миналата година. Днес свободно търгуваемите акции се увеличиха с 1 %
                Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

                Коментар


                • Е, от днешна гледна точка би било лесно да се купи на 18.
                  Всъщност никой не ни е виновен - цената дълго си кисна около онези нива.

                  А днес мажоритарят изглежда е стоял на телефона и здраво е продавал.
                  Вероятно намира цената за справедлива.

                  Ама пък може и жената да го е подгонила да сменят къщата

                  Коментар


                  • Да...явно се пазарува с ищах
                    Аз много не се кефя, защото исках да купувам още на по-ниските цени, но това е бял кахър

                    Коментар


                    • Добро тръговия днес туканка - яко препускат Бръзи мишоци между акционерите...
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Е наистина отчета е просто супер, хубав, лъскав, подробен, за пример на всички останали компании.
                        За ръста на печалбата, няма какво да се коментира, при един хубав икономически растеж, тук доста бързо ще се усети. Нито за миг не съм съжалявал че си купих тук акции, макар и на средна цена от 22лв, според мен тука посоката е само една. Редом до бреф и атера, акциите на спиди са от перлите в портфейла ми
                        Не е препоръка за търговия с акции и ЦК !

                        Коментар


                        • Браво ! Най- после да отворя отчет, който е изпипан и прилича на голяма европейска/американска компания . И разбира се най-важното какво пише в него,а на мен то много ми харесва . Поздравления

                          Коментар


                          • За нищо, на всеки може да се случи... Вярвам, че Спиди са си извадили поуките от октомврийския екшън и са взели адекватни мерки това да не се повтаря. Иначе, пред "теория на конспирацията" предпочитам да чета финансовите им отчети...
                            Vanitas vanitatum...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение
                              И кога точно се е повторила случката...?
                              Извинявам се, Попаднало ми е в новините от преди два дни, но сега като погледнах за кога става дума, видях, че се отнася за стария обир през октомври

                              Коментар


                              • И кога точно се е повторила случката...?
                                Vanitas vanitatum...

                                Коментар

                                Working...
                                X