IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спиди АД (SPDY / 0SP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Вечният въпрос - "твърде надценена" или "добре оценена"?

    Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
    Осло, сериозно ли нямаш съмнения, че тук сте 2-3 години напред с цената !?!? А дотогава !?!
    Драга Преци , ти си с много повече опит и много по-добре от мен знаеш, че всичко е въпрос на гледна точка и на тайминг. За теб може чашата да е на 1/2 празна, но за мен и за такива като колегата Осло тя е на 1/2 пълна. Това за цената на "Спиди" го слушаме още от самото начало - още от листването й на борсата. Подобни коментари към конкретния момент когато бяха правени и дори сега за някои може би звучат резонно, но развитието на компанията впоследствие ги опроверга тотално, а тези които им се доверяваха се оказаха леко подведени. Винаги съм считал, че коефициентите са хубаво нещо, но моето скромно мнение е, че не бива да им се предоверяваме. Инвестирането се оказва, че е много повече просто жонглиране с проценти и коефициенти. Такива, като колегата Осло са "повярвали" в г-н Мектупчиян и компанията му, видели са потенциал в бизнеса му и са инвестирали още на 17-18 лв. и средната им сега да е най-много 20 лв., а ако са успели да отиграят някое и друго движение на акцията може и да е под тези нива. Ако пък седнем да смятаме и споделените печалби, благодарение на които "Спиди" си изгради реноме на "дивидентна" компания...

    С най-добри чувства!
    Vanitas vanitatum...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение
      в допълнение
      който е чел устава на Спиди, знае че той е особен и пази малкия акционер (сега френските държавни пощи)
      май е направен с идеята после да пази новия малък акционер (Мектупчиян)

      освен това долу пише "защото така искаше Валери", тоест това ми говори, че всичко е направено в негова полза и той дърпа конците на екзита

      както двамата хубавци в СИБАНК излизаха на порции и последните хартии Кей Би Си им плати на ХХХ цена

      сделката според мен е сложна и интересна и хубавото, е че няма да подминат малките

      ако първата е на 8 и е за част от пакета на Мектупчиян, къде ли и кога ще е втората

      и на 8 съм добре, нямам проблеми

      просто си разсъждавам

      не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Имам акции.
      +1
      Vanitas vanitatum...

      Коментар


      • в допълнение
        който е чел устава на Спиди, знае че той е особен и пази малкия акционер (сега френските държавни пощи)
        май е направен с идеята после да пази новия малък акционер (Мектупчиян)

        освен това долу пише "защото така искаше Валери", тоест това ми говори, че всичко е направено в негова полза и той дърпа конците на екзита

        както двамата хубавци в СИБАНК излизаха на порции и последните хартии Кей Би Си им плати на ХХХ цена

        сделката според мен е сложна и интересна и хубавото, е че няма да подминат малките

        ако първата е на 8 и е за част от пакета на Мектупчиян, къде ли и кога ще е втората

        и на 8 съм добре, нямам проблеми

        просто си разсъждавам

        не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Имам акции.
        Last edited by oslo; 06.06.2016, 17:28.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
          Осло, аз си мисля че тук говорим точно за кол опция на французите, а не за пут опция на нашия. Откъде съдиш за това което казваш?
          И аз съм малко объркан
          първо беше обявено 8 и сделка финито
          после май се оказа, че може да запази дял...
          а после имам сън, че това е опция, която може да не се упражни
          блуждае ми и нещо за 2019, а не за 2020
          но спомените лъжат, а и не намирам статия, която да потвърди нещо
          пускам няколко статии в обратна хронология
          хубаво е на предстоящото ОСА някой да попита, каква точно е опцията

          и аз в момента само гадая

          http://www.investor.bg/imenata-na-bi...195288/?page=2

          - А защо отложихте крайната сделка по придобиването на Спиди за 2020 г., а не още през 2014 г.?

          Защото това беше желанието на Валери, да остане докрай ръководител на проекта, да го следи, контролира и развие, така както би искал. И успя да ни убеди, че това е най-добрият начин за краен успех, а ние му имаме пълна вяра.

          - Евентуално така ще платите по-висока цена през 2020 г., защото показателят на сделката от 8 пъти EV/EBITDA е фиксиран отсега?

          Да, но това е играта. Ще платим по-скъпо за нещо, което ще струва много повече и което и сега изисква много повече от това, което ние ще платим.

          - Спиди Груп и Валери Мектупчиян ще останат ли като миноритарен акционер или ще продадат целия си дял през 2020 г. и ще се разделят със Спиди?

          Днес Валери е мажоритарният собственик, ние сме миноритарният собственик. Нашите планове предвиждат през 2019 г. Геопост да може да стане мажоритарен собственик, а той да остане ако желае миноритарен собтвеник. Аз обаче се надявам, че в този момент, той ще е измислил нови страхотни проекти, които ние да можем да развиваме заедно.

          http://www.investor.bg/imenata-na-bi...esa-si-170212/

          - От прессъобщението по повод сделката с ГеоПост и Lа Poste се разбира, че тя ще е на 8 пъти EV/EBITDA, включително през 2020 г., когато е опцията за мажоритарния пакет. Наистина ли и сделката през 2020 г. ще е при този коефициент EV/EBITDA от 8 пъти, защото ако е така, акцията на Спиди АД ще бъде доста лесно оценима, тъй като мултипликаторът и таймингът ще са ясни, ще остава само да се прогнозира EBITDA и дълга през 2020 г.?

          Толкова ще е. Това е договорената формула в момента.


          http://www.investor.bg/novini-i-anal...stitor-169072/

          Трансакциите ще бъдат реализирани при оценка на дружествата базирана на ЕV/EBITDA от 8 пъти (стойност на предприятието върху печалба преди данъци, амортизации и обезценки). Необходимите средства за придобиването на дружествата и инвестиционната програма за Румъния са на стойност от 30 млн. лв. Пълното финансиране ще бъде осигурено с увеличение на капитала на „Спиди“ АД и с привличането на дългосрочен инвестиционен заем.

          Коментар


          • Осло, аз си мисля че тук говорим точно за кол опция на французите, а не за пут опция на нашия. Откъде съдиш за това което казваш?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
              изобщо не се бутам, точно пък в спиди, как позна !?!? Не видях нищо конкретно да си отговорил на въпроса - Не смяташ ли. че вече се оценихте за 2-3 години напред (предварително) !?!?! Браво ако се издържаш от малките дивиденти и не ти пука за капиталовия ръст !!!)))
              Не вярвах, че има толкова дългосрочен инвеститор, с толкова голям опит, който ще се хване да се дразни, от това че цената му спаднала от няколко месеца насам. !?!? )))
              напиши пак, как очакваш да се предоговори цената на ев/ебитда 10 !!! Може да прозвучи по-смислено втория път))))
              Добре сега ти разбрах въпросите, обосновани са

              Ето на първия
              вече писах, че Спиди е добре оценена, според теб "дори надценена и вътре е ръст за 2-3 г. напред"
              според мен вътре е ръста за 1 г. напред
              но вече писах, че за да влезеш и да гепиш от резултата 2020, трябва да платиш премия, ако не си извън играта и ще гледаш така

              но тук не очаквам десетки пъти както някои виждат по-други позиции, очакванията си няма да ги кажа,но за мен са предостатъчно, докато не виждам по-добра алтернатива, въпрос на риск/ретърн/вероятност/прогнозируемост

              и втория въпрос
              Мектупчиян доколкото пише, има опция да продаде на 8 пъти EV/EBITDA, но не и задължение
              ако разбираш от опциите, те дават право, но не и задължение. така че той може да остави опцията неупражнена и да си остане с акциите...
              това е PUT option на 8 X EV/EBITDA, ако тогава пазарът е на 10 x EV/EBITDA цената на пут опция на 8 x EV/EBITDA е близо до 0, така че той няма нужда да се прецаква и ще я остави неизпълнена. доколкото съм чел съобщението френските пощи нямат call Option, а само той има put option, който разбира от опции ще ме разбере
              и Мектупчиян да договори по-добра сделка или пък да не продава, което не значи че няма да има екзит фор ми, защото очаквам акцията да е добре прайсната и да влезе в SOFIX и да стане сред най-големите на БФБ и и и
              това са само разсъждения, които ангажират само мен си

              и третия въпрос
              - относно дивидента и капиталовата
              печеля и от двете
              залагам и на двете

              Не е препоръка за покупко - продажба на ценнни книжа. Имам
              Last edited by oslo; 06.06.2016, 16:32.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение
                Ехо, ти въобще някога инвестирал ли си в акции?
                знаеш ли как се анализира и инвестира
                знаеш ли че вече 18 години се издържам с инвестиции

                Къде се буташ в А група?

                само хейтиш тука, без да демонстрираш абсолютно никакво знание

                Хващай си парцалите и напускай форума
                няма нищо полезно в коментарите ти, чист тролски хейт

                Моля модераторите да те баннат завинаги
                аман от безмислените ти коментари
                изобщо не се бутам, точно пък в спиди, как позна !?!? Не видях нищо конкретно да си отговорил на въпроса - Не смяташ ли. че вече се оценихте за 2-3 години напред (предварително) !?!?! Браво ако се издържаш от малките дивиденти и не ти пука за капиталовия ръст !!!)))
                Не вярвах, че има толкова дългосрочен инвеститор, с толкова голям опит, който ще се хване да се дразни, от това че цената му спаднала от няколко месеца насам. !?!? )))
                напиши пак, как очакваш да се предоговори цената на ев/ебитда 10 !!! Може да прозвучи по-смислено втория път))))
                Last edited by precakanoto; 06.06.2016, 15:53.
                Не е препоръка... !!!
                "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                Коментар


                • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                  Осло, сериозно ли нямаш съмнения, че тук сте 2-3 години напред с цената !?!? А дотогава !?!
                  Ехо, ти въобще някога инвестирал ли си в акции?
                  знаеш ли как се анализира и инвестира
                  знаеш ли че вече 18 години се издържам с инвестиции

                  Къде се буташ в А група?

                  само хейтиш тука, без да демонстрираш абсолютно никакво знание

                  Хващай си парцалите и напускай форума
                  няма нищо полезно в коментарите ти, чист тролски хейт

                  Моля модераторите да те баннат завинаги
                  аман от безмислените ти коментари

                  Коментар


                  • Осло, сериозно ли нямаш съмнения, че тук сте 2-3 години напред с цената !?!? А дотогава !?!
                    Не е препоръка... !!!
                    "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение
                      сделка в сектора:

                      http://www.bloomberg.com/news/articl...or-236-million

                      EV/EBITDA 9.93
                      Така, сега сметнах нещата и за 2015 г. има консолидирана ебитда от 20,8 млн. лв. при Спиди и 21,3 млн. лв. лихвен дълг
                      значи EV е 192 млн. лв. капитализация + 21,3 млн. лв. лихвен дълг общо 213,3 млн. лв. EV
                      делено на 9,93 показва, че EBITDA трябва да е 21,5 млн. лв., а тя е малко отдолу 20,8 млн. лв. за мин. година
                      да видим тази, Q1 беше слабо, написано поради инвестициите, отчетени като текущи разходи и нови линии, които още не са рентабилни, но виждат потенциал в тях

                      Засега цената е добре прайсната, но с ръста от 15% на година на приходите, който очаквам и съответно и печалбата трябва да е в тази граница (Q1 е спад, но до 1-2-3 г. трябва да навакса и да върнат маржа си обратно към 20-25% и тогава ръста на ебитда ще е над този на продажбите)

                      в обобщение за мен си, без да е препоръка и имайки акции, всичко върви супер
                      който иска да влиза или излиза, обаче не трябва да смята по 2015 г., а по 2017 г., защото няма търговия паст, а само спот или и фючърс, но не и в БГ
                      затова се плаща премия "да се кача на кораба", това е положението, затова акцията е добре прайсната, трудно може да е зле прайсната, защото тогава няма да има връзка с бъдещите очаквани резултати през 2020 г.

                      между другото очаквам Мектупчиян да не се навие 2020 г. да продаде на 8 пъти ev/ebitda, каквато опция има, а да договаря 10 пъти ev/ebitda предвид добрия потенциал на сектора и хронично ниските лихви в ЕС в следващите 20 години, което определя възможност за по-ниски мултипъли

                      Тук ще цитирам и нещо от годишния доклад на Спиди, което няма в никой друг отчет на БГ компания, другите следва да се поучат от Мектупчиян, а именно обращение към акционерите, като на Уорън Бъфет

                      Цитирам:



                      Скоро ходих и в Омникар Ауто на Околовръстното в София срещу Икеа
                      това е фирма на Мектупчиян

                      доста по-добра организация и бърза работа от другите дилъри, където съм бил

                      Мектупчиян е много добър мениджър, няма съмнение за мен

                      Не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Имам акции.
                      Last edited by oslo; 05.06.2016, 12:07.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение
                        сделка в сектора:

                        http://www.bloomberg.com/news/articl...or-236-million

                        EV/EBITDA 9.93
                        +1

                        http://www.wall-street.ro/articol/eC...0-in-2016.html

                        1 Jun 2016 , eCommerce
                        DPD Romania: International shipping higher by 30% in 2016

                        The Romans sent to the beginning of the year so far, with 30% more packages abroad compared to the same period in 2015, according to DPD Romania, one of the most important players on the domestic parcel and express delivery. Most deliveries were from Romania abroad to Hungary, Germany, Britain and Italy. Amid results recorded so far, the company estimates that the volume of packages shipped Romanians abroad will grow at least a third of the entire year compared with 2015

                        Коментар


                        • сделка в сектора:

                          http://www.bloomberg.com/news/articl...or-236-million

                          EV/EBITDA 9.93
                          destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от stone-bi Разгледай мнение
                            Просто им се обаждаш да ти вземат пратката от адрес, ако не ти е удобно да стигнеш до офис, никакви документи не искат, после идват и ти носят парите
                            Едно уточнение:
                            Сега разбрах, че не можело доставката да я плати получателякогато пратка е за чужбина. Включваш я в цената и си я прибираш с наложения платеж

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от bonboniada Разгледай мнение
                              Как седи въпросът с изпращане на пратки за Гърция с наложен платеж? Искам доставката да я поеме получателя, какви документи представям
                              Просто им се обаждаш да ти вземат пратката от адрес, ако не ти е удобно да стигнеш до офис, никакви документи не искат, после идват и ти носят парите

                              Коментар


                              • Как седи въпросът с изпращане на пратки за Гърция с наложен платеж? Искам доставката да я поеме получателя, какви документи представям

                                Коментар

                                Working...
                                X