IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спиди АД (SPDY / 0SP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts



  • Проверете си и вие цифрите, защото не съм си правил проверка


    Не е препоръка за търговия с ценни книжа.
    Имам акции.
    Last edited by oslo; 18.07.2016, 13:23.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
      Проблема на BullsonBSE е, че си е закотвил съзнанието към 2007 година. Абсолютно всичко оценява към онзи период, като пропуска цялото развитие на компаниите за последните девет години. Някои се представят добре други зле и е нормално да има значителна разлика в оценките им спрямо тогава. Доколкото съм го чел всичките му аргументи са: тази компания се различава с едиколкоси спрямо 2007 ма а друга та е даже над онези нива следователно е скъпа. Така може да се стигне до два извода. Или пазара бърка девета поредна година, което означава, че може да бърка още девет или пазара е прав. Но ако пазара е прав и компаниите са оценени правилно излиза, че BullsonBSE е намерил методология да подбира най големите боклуци.
      В общи линии има доста логика в разсъжденията на Oslo. Имам Спиди, не е много. Не препоръчвам нищо.
      Привет, dddd, четейки написаното от теб се изкуших да припомня част от мое мнение, писано във форума на 13.05.2016г. Не твърдя, че го отнасям към цитирания от теб форумец - опитвам се да уважавам всеки и да се уча от всеки. Ето го цитата:

      "...Какво е подцененост обаче. Няма да кажа какво е подцененост, трудно ми е да го дефинирам с няколко изречения ( а и не претендирам за правилност и изчерпателност), но ще кажа какво според мен със сигурност не е достатъчно, за да смятаме, че е налице подцененост. На борсата винаги е имало изтребители, смятащи, че им е достатъчно това да видят само един показател - P/E например (P/E е важен показател, но крайно недостатъчен да преценяваме едно дружество само по него и това може сериозно да ни подведе) ... или смятат за достатъчно да отворят графиката на едно дружество, да зададат максимален период, да видят 2007 г (примерно) докъде е стигнала цената и да правят сметки къде колко има да връща по пътя нагоре . Звучи смешно, но е тъжно. Предполагам е имало много такива, вероятно и сега има такива - гледат колко под върха от 2007 г. е цената в момента и започват да смятат печалбите, лековато смятайки, че разликата от върха е критерий за подцененост . И въобще не им хрумва, че няма никаква гаранция, че онзи връх ще бъде доближен някога и че разликата с върха може да става дори още по-голяма. Много хора вероятно си загубиха парите, следвайки тази логика. Не им знам портфейлите, но съдя по това, че е имало всякакви коментари из форума, а вече не пишат. Е, има дружества - изключения, но само изключения, при които върхът от 2007 г беше достигнат, но те са нищожен процент в сравнение с онези, които са много под върха си... Накратко - казвам само, че това колко скъпи са били акциите на едно дружество някога, не е гаранция каква цена ще имат занапред. Може и аз да съм сред „изтребителите“ тук, следвайки моя си логика за нещата, която да ме подведе сериозно. "

      Акции на БФБ имам. Акции на Спиди нямам в момента, но съм имал, донесла ми е едни от най-хубавите емоции тази акция, възможно е пак да имам, ако преценя, но не знам след малко какво ще мисля. Възможно е да греша за нещо или за всичко от написаното. Препоръки нямам никакви. Поздрави на всички!
      Мненията ми не са препоръка за вземането на каквито и да било инвестиционни решения!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
        я първо оправи порядъка на числото и след това се хвали - хвалипръзко такъв.....
        ако го намалиш до 28 000 броя - е това ти е портфейла на БФБ от дрямане 20 години на нея, т.е. загубено време - остарял си и нищо
        Ха-ха-ха-ха - ходи копай лозето, стига критикува хората....
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
          я първо оправи порядъка на числото и след това се хвали - хвалипръзко такъв.....
          ако го намалиш до 28 000 броя - е това ти е портфейла на БФБ от дрямане 20 години на нея, т.е. загубено време - остарял си и нищо

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
            И аз мисля така: Булсонов се е набил в баси боклуците на баси цените и затова сега ръси жлъч навред и само мърмори и реве и кара ПФ да наливат парите на хората в неговите боклуци та дано надуят цените тъй, за да може да избяга. Иначе съгласен съм, че Мишокът вече: скъпичък.


            ....хльъх:

            28 0000 поста под знакът на аленият джадайски меч. Може да честитите словесно или да ми правите: "примавера" как то си седите зад компът - тоже се приема: ха-ха-ха.
            я първо оправи порядъка на числото и след това се хвали - хвалипръзко такъв.....
            ако го намалиш до 28 000 броя - е това ти е портфейла на БФБ от дрямане 20 години на нея, т.е. загубено време - остарял си и нищо

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
              28 0000 поста под знакът на аленият джадайски меч. Може да честитите словесно или да ми правите: "примавера" как то си седите зад компът - тоже се приема: ха-ха-ха.
              Честито, важното е парите на борсата да са повече от постовете. Докато удържаме това съотношение всичко е наред. На мен за сега ми е по-лесно имам само около две хиляди поста. Успех в търговията.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BullsonBSE Разгледай мнение
                И като е скочила толкова, при все че и на 18 си беше солидно оценена, какво значи това? Че ще стане 80 лв., а после 160 лв. ли ?
                Значи че дори безумието има спирачки когато математиката почва да не излиза, какъвто е случая със Спийди

                Куца ти математиката

                ето консолидирани данни:

                Продажби за 2015 г. - 123 млн. лв. при печалба от 9,3 млн. лв. и ебитда около 20,7 млн.лв.

                Продажби за 2012 г. (само три години по-рано) - 55,1 млн. лв., при печалба от 7,6 млн. лв. и ЕБИТДА около 11,5 млн. лв.

                Виждаш продажбите и най-вече ЕБИТДА, която е важният индикатор в този случай, се удвояват

                Добави понижената искана дивидентна доходност от такива мастити инвеститори като мен, поради резкия спад на лихвите в банките до 0% почти и обяснението е налице.

                Сложи и потенциала за екзит 2020 г. и сложи доказаното управление, отношение и доказаният успех в сбъдването на прогнозите и обяснението е налице.

                Не е препоръка. Имам акции.

                Коментар


                • BullsonBSE, интересен ми е един теоретичен въпрос. Твърдиш, че пазара бърка девета поредна година. Как ще успееш да предскажеш кога точно пазара ще стане ефективен и ще оцени правилно компаниите? След като са минали девет години могат да минат още девет. Тогава ще са минали осемнадесет години от живота ти. Това е много време.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                    Проблема на BullsonBSE е, че си е закотвил съзнанието към 2007 година. Абсолютно всичко оценява към онзи период, като пропуска цялото развитие на компаниите за последните девет години. Някои се представят добре други зле и е нормално да има значителна разлика в оценките им спрямо тогава. Доколкото съм го чел всичките му аргументи са: тази компания се различава с едиколкоси спрямо 2007 ма а друга та е даже над онези нива следователно е скъпа. Така може да се стигне до два извода. Или пазара бърка девета поредна година, което означава, че може да бърка още девет или пазара е прав. Но ако пазара е прав и компаниите са оценени правилно излиза, че BullsonBSE е намерил методология да подбира най големите боклуци.
                    В общи линии има доста логика в разсъжденията на Oslo. Имам Спиди, не е много. Не препоръчвам нищо.
                    И аз мисля така: Булсонов се е набил в баси боклуците на баси цените и затова сега ръси жлъч навред и само мърмори и реве и кара ПФ да наливат парите на хората в неговите боклуци та дано надуят цените тъй, за да може да избяга. Иначе съгласен съм, че Мишокът вече: скъпичък.


                    ....хльъх:

                    28 0000 поста под знакът на аленият джадайски меч. Може да честитите словесно или да ми правите: "примавера" как то си седите зад компът - тоже се приема: ха-ха-ха.
                    Last edited by Императорът; 14.07.2016, 20:40.
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение
                      Какви скъпи и прескъпи
                      продаде на 18 лв. а сега е 40 лв. с дивидентите..., които са 4 вече

                      Ехо
                      И като е скочила толкова, при все че и на 18 си беше солидно оценена, какво значи това? Че ще стане 80 лв., а после 160 лв. ли ?
                      Значи че дори безумието има спирачки когато математиката почва да не излиза, какъвто е случая със Спийди
                      Bulls on BSE

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                        Проблема на BullsonBSE е, че си е закотвил съзнанието към 2007 година. Абсолютно всичко оценява към онзи период, като пропуска цялото развитие на компаниите за последните девет години. Някои се представят добре други зле и е нормално да има значителна разлика в оценките им спрямо тогава. Доколкото съм го чел всичките му аргументи са: тази компания се различава с едиколкоси спрямо 2007 ма а друга та е даже над онези нива следователно е скъпа. Така може да се стигне до два извода. Или пазара бърка девета поредна година, което означава, че може да бърка още девет или пазара е прав. Но ако пазара е прав и компаниите са оценени правилно излиза, че BullsonBSE е намерил методология да подбира най големите боклуци.
                        В общи линии има доста логика в разсъжденията на Oslo. Имам Спиди, не е много. Не препоръчвам нищо.
                        Пазарът никога не е прав!, особено на БФБ където Пазар няма! - мисля, това сме го говорили много пъти и доказателсва за това са обсурдно ниските обороти, неучастието на основните играчи Пенсионни и Договорни.
                        Аз използвам математиката като аргумент, всичко може да се измери относително. Затова и ползвам 2007 като ориентир когато имахме екстремни стойности, които следва да се уроци научени, но виждаме, че не съвсем, има случаи като Спойди където грешките се повтарят - да се търгува само на база бъдещи очаквания, без да се зачита като риск мажоритаря (много бяха добри когато набираха капитал и продаваха акции на публиката и после се обърна палачинаката , ако сте научили и този урок) както и да няма отчетен никакъв риск фактор в цената. Ако някой ми каже на тези цени, какъв дисконт има в цената и за какъв риск ще му кажа евала
                        В цената в момента са само очаквания за положителни събития, без нито едно за отрицателно или риск
                        Bulls on BSE

                        Коментар


                        • Проблема на BullsonBSE е, че си е закотвил съзнанието към 2007 година. Абсолютно всичко оценява към онзи период, като пропуска цялото развитие на компаниите за последните девет години. Някои се представят добре други зле и е нормално да има значителна разлика в оценките им спрямо тогава. Доколкото съм го чел всичките му аргументи са: тази компания се различава с едиколкоси спрямо 2007 ма а друга та е даже над онези нива следователно е скъпа. Така може да се стигне до два извода. Или пазара бърка девета поредна година, което означава, че може да бърка още девет или пазара е прав. Но ако пазара е прав и компаниите са оценени правилно излиза, че BullsonBSE е намерил методология да подбира най големите боклуци.
                          В общи линии има доста логика в разсъжденията на Oslo. Имам Спиди, не е много. Не препоръчвам нищо.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от BullsonBSE Разгледай мнение
                            Ами човека от акциите които продаде на скъпи и прескъпи нива, по които вие така наивно се захластвате, с парите си развива нов бизнес, вижда, че очевидно има балъци като през 2007 г. и защо да не листне и новия бизнес, помним Тодорофф, явно появата на такива акции сочи на балон, по-абсурдното е че на пазара като цяло ситуацията е точно обратната, но при Спийди времената са различни търгува се все едно е 2007 г. при такъва мултипъли
                            Какви скъпи и прескъпи
                            продаде на 18 лв. а сега е 40 лв. с дивидентите..., които са 4 вече

                            Ехо

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BullsonBSE Разгледай мнение
                              Доказателство за това е ниския оборот, ако историята която разказвате за Спийди беше вярна, щеше да има вълна от мераклии да купуват и високи обороти на БФБ макар и с малка група т.н. дивидентни акции. Но уви такава тълпа няма
                              Ниският оборот говори за изчерпан тренд - при 3/4 изчерпан тренд надолу, а при 1/3 изчерпан нагоре поради достигнати нереално високи цени (Спийди, Атера, СФИ, МЦХ, и други мога да изброя)
                              Айде бе! Ниският оборот по една позиция и за друго може да говори според мен, Не забравяй, че по тази позиция реалния free float е доста нисък.
                              “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от BullsonBSE Разгледай мнение
                                Негативното е да се залъгваме и да не си казваме истината
                                3/4 от компаниите търгуват ли се на 5-10 г. дъна? Да
                                1/3 нарочени за дивидентни (всичките със съмнителен потенциал да поддържат сегашната си дивидентна доходност) търгуват ли се на исторически високи нива? Нещо е нередно когато една група компании се цепят от пазара, при това без да са се доказали Очевидно нещо се лъжеме, по същия начин както и 2007 се лъжехме

                                Всичко това са сигнални лампички, че нещо не е наред
                                И какво нелогично виждаш в това, че някои компании са на дъна ,а други на върхове ? Нормално е доказалите се печеливши компании и редовно даващи дивидент да са високо оценени, останалото явно е плява затова са на дъна ! И с какво се лъжем,че не мога да те разбера ? Пазара дава най добрата оценка ! А ти сам си противоречиш, като нещо е на дъно защо е на дъно, а тези които са на исторически нива имало нещо нередно в това , ти мислиш ли като пишеш или само чешеш език тук

                                Коментар

                                Working...
                                X