Първоначално изпратено от dex
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Арома козметикс АД (ACZ)
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнениеВсъщност единствено би трябвало да ви интересува EV/EBITDA. Това е основният multiple. Ще видя какво мога да направя днес.
Сред българските еквиваленти може би най-близо е Софарма трейдинг...
Коментар
-
Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнениеАми май трите ценови ни трябват от гледна точка на изискванията за търговите, а EV/EBITDA може да го дадеш като допълнителна екстра за наше ползване. Благодаря за помощта предварително, дано и от Статус да четат, на тях ще им е най-полезно.The weak are meat and the strong do eat.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнениеАко искате мога да ви изкарам пиъри? Какви мултипъли ви интересуват? P/S и EV/EBITDA са ясни.
Коментар
-
Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнениеМомчета, гледам че от Комисията са им поискали чуждестранни компании аналози, давайте да помагаме. Равновесие, демонстрира глобален поглед вчера с пиъри на Софарма, може да има идеи и за Арома козметикс, въпреки че според него компанията струвала 0 лева.The weak are meat and the strong do eat.
Коментар
-
Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнениеСтатус ли са правили търговото? Там не беше ли радетелят на добрите корпоративни практики Панев?
Проблематиката за нас като инвеститори обаче, отново е закона - там трябва да е ясно написано кои методи за изчисления и как да се приложат, са допустими!! тогава и КФН няма да има нужда да се занимава с миризливите гащи на Луканов & Cie ...
Коментар
-
Първоначално изпратено от dex Разгледай мнениеКаква отговорност носи ИП-то, в случая Статус инвест, като изготвящ търговото и съответно оценката?
това открих в ЗППЦК
Коментар
-
Първоначално изпратено от scandy Разгледай мнениеКомисията направо е разбила Луканов и син
Браво на КФН. И дано покаже последователност към измамните мажоритари, а не избирателна строгост.
Декс, и да мине на по ниска цена, просто не му продавайте акциите си. Това не е търгово за отписване, а Луканови реално и досега си ги контролираха тия %, просто сега ги обединиха.
Коментар
-
Каква отговорност носи ИП-то, в случая Статус инвест, като изготвящ търговото и съответно оценката?
това открих в ЗППЦК
(5) Предложителят и подписалият предложението инвестиционен посредник отговарят солидарно за вредите, причинени от неверни, заблуждаващи или непълни данни в предложението.Last edited by dex; 18.01.2013, 10:38.
Коментар
-
-
Има за четене:
http://www.fsc.bg/public/upload/files/menu/50.pdf
Няколко извадки:
Използваната средна стойност на разходите като процент от приходите от продажби в размер на 97,3% е нереално висока, разминава се значително от съответния процент за 2012 г. в размер на 92,6%, както е посочено на стр. 16 от търговото предложение и създава предпоставки за извършване на нереална оценка на акциите на дружеството. Във връзка с разпоредбата на чл. 10, ал. 2, съгласно която прогнозите се обосновават чрез ретроспективни данни, размерът на заложените разходи като процент от приходите от продажби следва да бъде намален, за да кореспондира със стойността му за 2012 г. и със стойността на маржина преди данъци за предходния период, съответно рационално обоснованата прогнозна стойност на маржина преди данъци.По отношение на ликвидационната стойност:
Доколкото оценката по метода „Нетна стойност на активите" от 11,47 лв. за една
акция надхвърля с повече от 1,5 пъти (2,4 пъти) предложената от заявителите цена от
4,78 лв. и на основание чл. 6, ал. 3, т. 5 от Наредба № 41, търговите предложители следва да изготвят оценка на акциите на дружеството по метода на ликвидационната стойност.По прилагането на метода “Пазарни множители на дружества – аналози”
1. На стр. 13 от търговото предложение е посочено, че „Арома козметикс” АД е
изцяло зависима от отношенията си с „Арома” АД. Това обстоятелство дава основание да се направи извод, че „Арома козметикс” АД и „Арома” АД имат сходни инвестиционни и рискови характеристики и следователно, съгласно изискванията на чл. 16, ал. 4 от Наредба № 41, „Арома” АД, както и други дружества със сходен предмет на дейност (например „Лавена” АД, „Българска роза” АД, „Българска роза – Севтополис” АД) могат да бъдат използвани като дружества аналози при прилагането на метода. Допълнително, на стр. 39 от търговото предложение е посочено, че за 2012 г. делът на продажбите за експорт спрямо общите продажби за компанията е 38%.
Доколкото съгласно разпоредбата на чл. 16 от Наредба № 41 при прилагането на метода на пазарните множители на дружества – аналози не е предвидено ограничение по географски признак за избор на дружества аналози, както и доколкото „Арома козметикс” АД осъществява дейност и на чужди пазари, посоченият метод може да се приложи, като е допустимо използването и на дружества аналози, които не са регистрирани и търгувани в България. В противен случай, да се обоснове
неприложимостта му.Last edited by dex; 17.01.2013, 19:12.
Коментар
-
КФН май ги поряза. Сега да чакаме да публикуват решението и да видим мотивите.
На свое заседание от 17 януари 2013 г. КФН взе следните решения:
1. Издава временна забрана за публикуване на търговото предложение, от Димитър Луканов и Лукан Луканов за на акции на „Арома козметикс” АД, гр. София от останалите акционери на дружеството.
Коментар
Коментар